Nejlepší recept na PAMPELIŠKOVÝ MED

Ačkoliv mnozí považují pampelišky za plevel, ve skutečnosti mají tyto rostliny celou řadu zdraví prospěšných účinků. Právě proto slouží jako základ léčivých odvarů a tinktur, ale stále oblíbenější je i pampeliškový sirup s medovou konzistencí. Prozradíme vám, jak se dělá pampeliškový med, jaké má pampeliškový med použití a kde můžete pampeliškový med koupit, pokud nechcete vyrábět svůj vlastní.

Co je pampeliškový med a na co je dobrý?

Zatímco mnozí považují pampelišku za nezvaný plevel, jiní obdivují tuto rostlinu pro její zářivě žluté květy, z nichž si děvčata na jaře často pletou věnečky. Kromě toho má ale smetánka lékařská, což je další známé označení této vytrvalé byliny, také celou řadu dalších využití. Hodí se například pro přípravu různých odvarů a tinktur a někteří pak preferují pampeliškový čaj.

Z květů smetánky lékařské se ovšem připravuje i takzvaný med, který sice není medem v pravém slova smyslu, ale lidé si ho velice oblíbili. Má podobně jako včelí med krásně zlatavou barvu, příjemně voní, skvěle chutná a je ceněný také pro své široké využití nejen v kuchyni. Vzhledem k tomu, že se nejedná o včelí produkt, bychom ho však spíše měli nazývat pampeliškovým sirupem.

Pampeliškový med recept

Nadchly vás léčivé vlastnosti pampelišek a marně teď přemýšlíte, jak vyrobit pampeliškový med, jaké ingredience vám nesmí chybět a kolik potřebuji pampelišek na 1 sklenici medu? V tom případě jste na správném místě. Poradíme vám, jak udělat pampeliškový med, a to hned na dva různé způsoby. Prvním z nich je varianta, kterou je nutné vařit, druhým pampeliškový med bez vaření.

Vařený pampeliškový med (poctivý recept)

Klasický pampeliškový sirup se připravuje z květů smetánky lékařské, které se sbírají zhruba od dubna do června, a to ideálně za slunečného počasí a před polednem, kdy jsou nejvíce rozvité. Vždy přitom záleží na tom, jak velký objem plánujete vyrobit, ale obvykle stačí na pampeliškový med 300 květů až 400 květů. Konkrétně pak budete potřebovat všechny následující ingredience:

  • 300-400 pampeliškových květů,
  • 2 litry vody,
  • 2 citrony,
  • 2 kilogramy cukru,
  • případně bylinky nebo pomeranče.

Pampelišky je vhodné sbírat v čistém prostředí, ideálně třeba na horské louce, na odlehlých mezích nebo zkrátka na místech, která nejsou znečištěná ani ošetřovaná průmyslovými hnojivy a pesticidy. Rozhodně se tedy nevyplatí trhat rostliny u silnice, nedaleko železniční trati nebo na polích. A jaký je pro vařený pampeliškový med postup, které je nutné dodržovat?

Doma nasbírané pampelišky krátce opláchneme studenou vodou. Sice tak přijdeme o část pylu, ale zbavíme se také nečistot a drobného hmyzu, který bývá ukrytý mezi jednotlivými okvětními lístky. Jakmile proprané pampelišky dostatečně okapou, vložíme je do většího hrnce, přidáme dva citrony nakrájené na kolečka (bez hořkých jadérek) a dva litry vody. Vše pak mírně vaříme zhruba 10-15 minut.

Výsledný nálev by se měl díky pylu zbarvit do světle hnědého odstínu. Celou směs je pak nutné nechat do druhého dne odpočívat, ideálně v temné a chladné místnosti. Druhý den scedíme nálev přes plátno do většího hrnce, abychom získali čistou pampeliškovou šťávu. Poté přivedeme tekutinu k varu a přidáme cukr (může být i třtinový).

Pampeliškový sirup vaříme za pravidelného míchání tak dlouho, dokud nebude mít požadovanou konzistenci. Pokud jde o to, jak dlouho vařit pampeliškový med, názory se v tomto ohledu různí. Někdo doporučuje vařit pouze 20 až 30 minut, podle jiných je ideální nechat pampeliškový med vařit necelou hodinu.

Díky postupnému vypařování vody pampeliškový sirup během vaření zhoustne. Zda již má požadovanou konzistenci, vyzkoušíme tak, že odebereme lžičku medu na malý talířek, který vložíme do lednice. Jakmile trochu vychladne, otočíme talířek vzhůru. Pokud sirup pomalu stéká a je dostatečně hustý, je hotový. Jestliže je příliš tekutý, je nutné směs ještě nějakou dobu vařit.

Jakmile je med dostatečně hustý, čirý a má i správnou barvu, je čas nalít ho do připravených sklenic (množství přitom závisí na jejich velikosti, ale ze 400 kusů pampelišek je možné připravit zhruba 5-6 sklenic sirupu). Ty plníme téměř po okraj, poté je pevně uzavřeme a obrátíme dnem vzhůru. Když med dostatečně vychladne, můžeme ho uskladnit na chladné a temné místo, například do spíže nebo do sklepa.

Základní recept na hustý pampeliškový med je pak samozřejmě možné obměnit či doplnit o další ingredience. Někteří lidé do hrnce spolu s nakrájenými citrony přidávají také různé bylinky dle chuti, přičemž jiní nedají dopustit na pampeliškový med s pomerančem.

Pampeliškový med za studena (poctivý recept)

Chcete si raději připravit pampeliškový med bez vaření, který je vhodnější pro zachování zdraví prospěšných účinků smetánky lékařské? Dle receptu potřebujete na nevařený pampeliškový med ingredience, kam patří:

  • 1 litr pampeliškových květů,
  • 500 gramů cukru,
  • 2 decilitry vody.

Natrhané květy pampelišek nejprve rozložíme na stůl nebo na jiné volné místo, aby z nich vylezli případní broučci. Poté je vložíme do připravené větší sklenice (například sklenice od okurek), zasypeme je cukrem, nádobu pečlivě uzavřeme a necháme ji po dobu dvou dnů stát na okně, kam svítí sluníčko. Občas přitom můžeme obsah promíchat nebo sklenici důkladně protřepat. 

Po dvou dnech je čas přilít do sklenice vodu. Jakmile to uděláme, necháme nádobu ještě jeden den odstát, přičemž několikrát její obsah promícháme. Tři dny na okně by měly stačit k tomu, aby se cukr dostatečně rozpustil. Celá směs by přitom měla mít krásně žlutou barvu. Pak už jen stačí hotový pampeliškový sirup přecedit (přes plátýnko nebo přes cedník) a případně vymačkat pampelišky rukou.

Připravený pampeliškový med může být přirozeně mírně zakalený. Jakmile jsme s ním spokojení, můžeme ho nalít do připravených sklenic, které skladujeme v lednici. Tento sirup pak již stačí zalít vodou nebo sodou, čímž vznikne zdravá limonáda, ale hodí se také jako sladidlo.

Správná konzistence pampeliškového medu

Jaká má být pro pampeliškový med konzistence, aby dlouho vydržel? Důležité je neuvařit sirup příliš hustý, protože by se mohlo stát, že při delším skladování vykrystalizuje. Neměl by však být ani příliš řídký, aby po chvíli nezačal kvasit. Správný pampeliškový med by měl vypadat jako hustě se táhnoucí zlatavá tekutina, která svou konzistencí připomíná med včelí.

Pampeliškový med využití a účinky

Lidé si tento výrobek oblíbili hlavně z toho důvodu, že podobně jako jednotlivé části smetánky lékařské působí pampeliškový med jako lék, pomocí kterého je možné předcházet nachlazení i dalším nepříjemným zdravotním problémům. Jedná se také o skvělý zdroj energie, který především ráno dokáže nastartovat organismus a zároveň napomáhá správnému trávení.

Pokud jde o to, jaké má pampeliškový sirup využití, skvěle se hodí jako sladidlo do čaje nebo jiných nápojů. Kromě toho můžete pampeliškový med podobně jako ten včelí namazat na chleba, na rohlík nebo na jiné pečivo. Aby toho nebylo málo, jedná se také o výborný způsob, jak dodat chuť palačinkám, lívancům, vaflím či toustům na sladký způsob.

Pampeliškový med: nežádoucí účinky

Ačkoliv jsou pampelišky plné zdraví prospěšných vitamínů a minerálu, tyto léčivky bohužel nejsou pro každého. Jejich dlouhodobé užívání může být v některých případech nebezpečné, takže je vždy lepší poradit se nejprve s lékařem. Obecně se pak uvádí, že pampelišková kúra by raději neměla přesáhnout dobu dvou týdnů.

Problém představují hlavně diuretické (močopudné) účinky smetánky lékařské. Z těla se totiž vlivem konzumace pampelišek vyplavuje draslík, který sice rostlina sama obsahuje, ale není ho zde dostatek. Konzultace s ošetřujícím lékařem je pak vhodná hlavně u pacientů, kteří se potýkají s onemocněním žlučníku a žlučových cest, nebo pro osoby, které trápí chronická choroba trávicího traktu.

Květy pampelišek jsou velkou zásobárnou pylu, který může u citlivějších jedinců vyvolat alergickou reakci. Ta se většinou projeví v podobě vyrážky už ve chvíli, kdy se člověk pampelišky dotýká, ale v některých případech může propuknout až po jejím požití. Způsobuje pálení či škrábání v ústech, ale i další nepříjemné zdravotní komplikace.

Ženy by měly na konzumaci pampelišek i na pampeliškový med v těhotenství raději zapomenout. To samé pak platí i pro čerstvé matky, které by si rády dopřály čerstvé pampelišky nebo pampeliškový med při kojení. Pampeliškám by se ovšem měli vyhnout i lidé, kteří užívají léky na odvodnění, léky na cukrovku nebo léky na ředění krve.

Rozdíl mezi pampeliškovým a včelím medem

Na rozdíl od včelího medu je med z pampelišek řidší, má samozřejmě jinou chuť i jiné složení. Dobře plní svou základní funkci, která spočívá v dochucování připravovaných nápojů či pokrmů, a kromě toho dokáže po ránu nastartovat organismus a může být i zdraví prospěšný. Původnímu včelímu produktu se ovšem nemůže v léčivých účincích rovnat.

Základní rozdíl mezi včelím a pampeliškovým medem tkví ve složení cukrů. Zatímco včelí med obsahuje glukózu a fruktózu, hlavní cukernou složkou sirupu z pampelišek je obvykle sacharóza, tedy obyčejné sladidlo. Dalším problematickým faktorem je pak samotné vaření pampeliškového medu, které ničí většinu aktivních látek, kvůli kterým jsou pampelišky tak ceněné.

Pampeliškový med cena a prodej

Chtěli byste ochutnat pampeliškový med, ale nemáte čas ho na jaře sami připravit? V tom případě můžete pampeliškový med koupit například v obchůdcích se zdravou výživou, na trzích nebo třeba a internetu. Jaká je pro pampeliškový med cena, pak vždy závisí na konkrétním výrobci, ale i na zakoupeném množství této oblíbené pochutiny.

Co je pampeliškový med?

Ačkoliv mnozí považují pampelišky za plevel, ve skutečnosti se z nich dá připravit celá řada zdraví prospěšných přípravků. Kromě odvarů, tinktur a pampeliškového čaje je to také pampeliškový med. Ten sice není medem v pravém slova smyslu, ale podobně jako včelí med krásně voní, má zlatavou barvu a hustou konzistenci a samozřejmě i skvěle chutná. Pampeliškový sirup je navíc ceněný pro své široké využití v kuchyni.

Co je potřeba na výrobu pampeliškového medu?

Jestliže hledáte pro pampeliškový med recept, který vás nezklame, měli byste vědět, že tuto pochutinu lze připravovat hned na dva různé způsoby. Pampeliškový med může být totiž vařený i nevařený. Na přípravu toho vařeného budete potřebovat zhruba 300-400 pampeliškových květů, 2 citrony, 2 kilogramy cukru, 2 litry vody a případně i nějaké bylinky nebo pomeranče. Pampeliškový med za studena připravíte z 1 litru pampeliškových květů, 500 gramů cukru a 2 decilitrů vody.

Jaké má pampeliškový med využití a účinky?

Smetánka lékařská má mnoho zdraví prospěšných účinků, a právě proto ji lidé využívají k tvorbě pampeliškového medu, různých odvarů a tinktur. Pomáhá předcházet nachlazení i dalším zdravotním obtížím, dodává lidem energii a napomáhá také správnému trávení. Pokud jde o využití pampeliškového medu, jedná se o skvělé sladidlo do čaje a jiných nápojů, dá se namazat na chleba a kromě toho jde také o skvělý způsob dochucení palačinek, vaflí, toustů nebo lívanců.

Jaké má pampeliškový med nežádoucí účinky?

Pampelišky jsou sice plné zdraví prospěšných látek, ale bohužel nejsou vhodné pro každého. Jejich užívání je proto vždy lepší konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, přičemž obecně se uvádí, že by pampelišková kúra neměla být delší než dva týdny. Problematické by mohly být především močopudné účinky pampelišek, kvůli nimž se z těla vyplavuje draslík. U citlivějších jedinců by pak pampelišky mohly vyvolat alergickou reakci a nejsou vhodné ani pro pacienty s onemocněním žlučníku či trávicího traktu nebo pro těhotné a kojící ženy.