Vypěstovali jste si na zahradě úrodu krásných oranžových tykví a teď marně přemýšlíte, co z dýně hokaido v kuchyni připravit? Velkou výhodou těchto plodů je skutečnost, že se dají zpracovat na mnoho různých způsobů. Poradíme, co uvařit z dýně hokaido, aby si každý člen domácnosti přišel na své, s čím nejlépe chutná pečená dýně a jak na přípravu oblíbené krémové polévky z dýně hokaido.
Jaké obsahuje dýně vitamíny?
Dýně jsou mezi zahrádkáři velice ceněné pro svou lahodnou chuť a poměrně nenáročné pěstování. Kromě toho si však lidé tyto rostliny pochvalují také z toho důvodu, že obsahují celou řadu prospěšných látek, které mají pozitivní vliv na lidský organismus. Vzhledem k tomu, že většinu dýně tvoří voda, má také velice nízkou energetickou hodnotu.
Pokud jde o základní živiny, dýně obsahuje sacharidy, které jí dodávají příjemně nasládlou chuť, ale i velmi malé množství bílkovin a tuků. Je bohatá na vlákninu, což podporuje správné vyprazdňování, a kromě toho jsou zde zastoupené také vitamíny, kam patří například provitamin A (betakaroten), vitamíny ze skupiny B, vitamín C nebo vitamín E.
Z minerálních látek je v dýni nejvíce zastoupen draslík, který výrazně napomáhá udržovat hodnoty krevního tlaku pod kontrolou. Dále pak dýně obsahuje hořčík a malé množství fosforu, železa či vápníku. Pokud jde o dýňová semínka, ta jsou bohatá na tuky, obsahují nenasycené mastné kyseliny (hlavně omega-3) a jsou také zdrojem kyseliny listové, vitamínu A, vitamínu E a celé řady minerálů.
Skladování dýně hokaido
Pokud chcete, aby vám plody dlouho vydržely, měli byste myslet na správné uskladnění dýně hokaido. Důležité je zvolit suché a dobře větrané prostředí, kde dýně nebude ohrožovat přílišná vlhkost, která by mohla vést k tomu, že se zelenina rychle zkazí. Může se tedy jednat například o sklepní místnost nebo o jiné suché prostory, kde je pro vaši úrodu dostatek místa.
Po sklizni je dobré nechat plody ještě několik dní dosušit na vzdušném a chráněném místě, kde teplota nebude přesahovat 30 °C. Pak již stačí dýně uložit na dřevěný rošt nebo na připravené police, a to tak, aby se jednotlivé plody navzájem nedotýkaly. Ideální teplota by se pak měla pohybovat v rozmezí od 10 do 15 °C, díky čemuž slupka ztvrdne a spolehlivě uchrání dužinu.
Na dobře zvoleném stanovišti mohou dýně vydržet čerstvé a zdravé klidně i několik měsíců. Pokud tedy sklidíte svou úrodu na podzim, můžete si užít chutnou polévku, bábovku nebo třeba pečenou dýni s bramborem ještě po Vánocích. Nejlépe se přitom k uskladnění hodí dýně hokaido, jejíž plody jsou velice odolné.
Zpracování dýně hokaido
Plněná dýně, pečená dýně, dušená dýně, mražená dýně nebo třeba zavařená dýně. To všechno jsou způsoby, jak zpracovat dýni hokaido nebo ji uskladnit k dalšímu použití. V každém případě je nejprve nutné zbavit dýni zaschlé stopky, poté ji rozkrojit na polovinu nebo na menší kusy a odstranit vláknitý střed včetně dýňových semínek.
Většina dýní má tuhou slupku, kterou je nutné před tepelnou úpravou oloupat nebo z ní později jedlou dužinu vydlabat. Pro dýni hokkaido to však neplatí. Její slupka totiž není tak tuhá jako v případě některých dalších odrůd, a proto se dá v kuchyni použít vcelku, aniž byste museli slupku složitě odstraňovat.
Na řezu dýně nehnědne ani nijak jinak nemění barvu, ale postupně osychá stejně jako každá další zelenina. Pokud ji však zabalíte do potravinové folie, vydrží vám v lednici klidně i několik dní a snadno ji můžete také zamrazit, abyste ji uchovali pro další použití. Jelikož dýně vlivem tepelné úpravy snadno měkne a ztrácí tvar, při krájení na menší kousky vždy zvažte styl úpravy, který máte v plánu.
Pražená dýňová semínka
Pokud připravujete pokrmy z dýně hokaido, nikdy nevyhazujte semínka, která z ní vydlabete. Dají se totiž proměnit na pochoutku, která se dá konzumovat na mnoho různých způsobů. V kuchyni můžete využít například sušená dýňová semínka, ale i pečená dýňová semínka, která stačí dobře ochutit a následně opražit. Pokud je navíc předvaříte v osolené vodě, můžete je pak jíst i se slupkou.
Semínka z dýně hokaido stačí nahrubo očistit od všudypřítomných vláken a poté blanšírovat v silně osolené vodě zhruba po dobu 15 minut. Po osušení je pak promíchejte s trochou oleje a dochuťte solí nebo kořením dle vlastního výběru. Vše poté pečte na plechu s pečicím papírem v troubě rozehřáté na 200 °C, a to zhruba 20 minut, než budou semínka krásně křupavá.
Kromě toho se pak dýňová semena dají také pražit. Stejně jako v předchozím případě je nejprve oberte od dýňových vláken, na cedníku opláchněte a nechte dobře oschnout. Poté je na pánvi upražte s trochou oleje, soli a případně i vybraného koření. Jakmile budou hotová, dají se použít jako přísada do salátů či do polévek, ale dobře poslouží také jako svačinka k televizi nebo na výlet.
Dýně hokaido recepty
Co udělat z dýně hokaido? Jelikož příprava dýně hokaido není příliš náročná a tato surovina má velice příjemně nasládlou chuť, hodí se jako základ pro celou řadu různých pokrmů. Zároveň se dá připravit mnoha způsoby, takže pokud máte dostatečně kreativního ducha, nebojte se vyzkoušet pečení, dušení nebo smažení. K dýni pak skvěle pasuje také zázvor, ale i velké množství dalších surovin.
Skvělou zprávou je pak také to, že se dá zpracovat na sladko v podobě kompotu, marmelády, bábovky nebo třeba koláče, ale samozřejmě i na slaný způsob, kdy mezi nejoblíbenější recepty patří zapečená dýně s různými dalšími ingrediencemi, dýňová polévka hokaido, noky z dýně hokaido, pomazánka z dýně hokaido nebo třeba dýňovo-braborové pyré.
Zatímco pro přípravu některých receptů je pak nutné dýni podusit, jindy se přidává zasyrova a změkne až v průběhu vaření nebo pečení. Kromě výše zmíněných receptů si lidé velice pochvalují také omáčku z dýně hokaido, salát z dýně hokaido, placky z dýně hokaido nebo třeba karbanátky z dýně hokaido.
Polévka z dýně hokaido
Jedním z nejoblíbenějších receptů, které se dají z dýně připravit, je dýňová polévka z hokaido. Její příprava není vůbec složitá, takže se nemusíte bát, že byste to napoprvé nezvládli. Abyste si mohli chutnou polévku hokaido doma sami připravit, budete k tomu potřebovat následující ingredience:
- 800 gramů dýňového pyré,
- 30 gramů másla,
- 2 stroužky česneku,
- 1 cibuli,
- 1 litr vody,
- 1 kostku zeleninového bujónu,
- trochu tymiánu či muškátového oříšku,
- 120 mililitrů smetany ke šlehání,
- sůl a případně i pepř.
Ještě než začnete s přípravou samotné dýňové polévky, je nutné vytvořit dýňové pyré, které později použijete jako její základ. Dýni si proto nejprve omyjte, rozkrojte na čtvrtiny a vnitřek vydlabejte. Poté ji položte na plech slupkou směrem nahoru a nechte ji péct v troubě předehřáté na 180 °C zhruba po dobu 30 až 40 minut. Hotovou dýni poznáte tak, že bude měkká a nůž do ní zajede i přes slupku.
Upečenou dýni pak nechce chvíli vychladnout, nakrájejte ji na menší kousky a dobře rozmixujte. Ve větším kastrolu si následně na másle opečte cibulku nakrájenou nadrobno, přidejte utřený česnek a zhruba minutu smažte, abyste ho nepřipálili. Poté přidejte dýňové pyré, krátce vše orestujte a na závěr ho zalijte vodou a přidejte také kostku zeleninového bujónu.
Aby polévka získala tu správnou chuť, dobře ji osolte a můžete přidat i trochu pepře, špetku tymiánu nebo malé množství strouhaného muškátového oříšku. Poté vše přiveďte k varu, zhruba 5 minut udržujte na mírném ohni a na závěr dobře vmíchejte připravenou smetanu. Polévka se pak podává ozdobená lžičkou zakysané smetany či bylinkami a můžete přidat také krutony.
Pokud se vám nechce na začátku připravovat dýňové pyré, můžete vyzkoušet také druhý způsob přípravy této chutné polévky. Dýni si stačí nakrájet na kostičky, vložit do hrnce, kde jste si již dozlatova opekli cibulku, a zhruba 10 minut opékat. Poté byste měli směs zalít vývarem, vařit dalších 15 minut, dokut dýně nezměkne, a teprve pak ji rozmixovat, dochutit a přidat zbylé ingredience.
Pyré z dýně hokaido
Jednoduché dýňové pyré, jehož příprava byla popsána u přechozího receptu, se může stát základem mnoha chutných pokrmů. Kromě polévky to mohou být třeba palačinky nebo klidně i výtečný dýňový chlebíček. Pokud však toužíte pyré využít jako přílohu k masu nebo ke karbanátkům, je vhodné recept trochu doladit. Na přípravu budete potřebovat:
- 1 dýni hokaido,
- 50-100 gramů másla,
- 1 menší cibuli,
- stroužek česneku,
- 0,5 lžičky kmínu,
- sůl a pepř,
- oregano, majoránku či bazalku.
Dýni si nejprve důkladně opláchněte, rozkrojte a vydlabejte střed včetně semen. Poté ji nakrájejte na kostičky a přisypte do hrnce, kde jste si již dříve dozlatova osmažili cibulku s česnekem. Vše poté podlijte vodou (vývarem), nechte zhruba 20 až 30 minut vařit, než dýně změkne, a následně dochuťte solí, pepřem, kmínem a bylinkami dle vlastního výběru. Po uvaření ještě horkou dýni rozšlehejte spolu s máslem, aby získala požadovanou konzistenci, a poté již můžete servírovat.
Pečená dýně hokaido
Dalším oblíbeným způsobem, jak připravit dýni hokaido, je pečení na všechny možné způsoby. Pokud chcete vyzkoušet zcela základní recept na hranolky z dýně hokaido nebo třeba pečené měsíčky, budete potřebovat:
- libovolné množství dýně hokaido,
- sůl a čerstvě namletý pepř,
- olivový olej,
- bylinky dle chuti.
Zatímco si troubu necháte předehřát na 180 °C, dýni si omyjte, rozkrojte na čtvrtiny a vydlabejte prostředek spolu se semínky. Poté ji nakrájejte na vámi požadované tvary (hranolky, měsíčky nebo větší plátky), přičemž ideálně by měly být maximálně 2 až 2,5 centimetru tlusté. Připravený plech si pak vymažte olejem, mírně potřete také jednotlivé kousky dýně, osolte, opepřete a rozložte na plech.
Dýně se pak peče zhruba 20 až 30 minut podle toho, jak velké kousky jste si připravili a kdy se vám již bude zdát, že jsou její okraje dostatečně zlatavé a křupavé. Střed by však měl zůstat měkký a šťavnatý. Jakmile dýni vyjmete z trouby, můžete ji ochutit bylinkami dle vlastní chuti (například tymiánem nebo čerstvým koriandrem) a poté ještě zatepla servírujte.
Chcete-li být kreativnější, můžete základní recept něčím ozvláštnit. Mezi oblíbené pokrmy patří například zapečená dýně hokaido se sýrem. Dýni nakrájenou na měsíčky stačí vložit na plech, potřít směsí olivového oleje, soli a sušeného libečku, poté posypat jemně nastrouhaným parmazánem a zapéct. Tím vznikne skvělá chuťovka, která se podává ještě horká.
Zapečená dýně s bramborem
Pokud vám pečená dýně sama o sobě nestačí, můžete samozřejmě přidat ingredience dle chuti. Mezi skvělé recepty patří například zapečená dýně s bramborami a červenou řepou. Na přípravu tohoto receptu budete potřebovat:
- 1 menší dýni hokaido,
- 6 větších brambor,
- 2 středně velké červené řepy,
- 1 červenou cibuli,
- 4 stroužky česneku,
- olivový olej,
- sůl a pepř,
- rozmarýn nebo další bylinky.
Dýni nejprve důkladně omyjte, rozkrojte na polovinu a vydlabejte vnitřek i se semínky. Poté hokaido nakrájejte na větší kostky (nebo případně na měsíčky dle chuti). Brambory, řepu a cibuli následně nakrájejte na menší plátky a všechno dohromady vložte na plech vyložený pečicím papírem. Troubu si mezitím předehřejte na 200 °C.
Zatímco se bude trouba nahřívat, v misce připravte marinádu z olivového oleje, lisovaných stroužků česneku, soli, pepře a vybraných bylinek. Tou poté směs dýně, brambor, řepy a cibule zalijte a všechno dobře promíchejte. Jakmile bude vše nachystáno, vložte plech do trouby a pečte zhruba 30 minut doměkka (záleží na troubě a samozřejmě i na vašich preferencích).
Zapečená dýně s masem
Jedním z oblíbených receptů, na které dnes lidé nedají dopustit, je i zapečená dýně s mletým masem. Abyste tuto pochoutku mohli doma také vyzkoušet, na přípravu čtyř porcí si stačí nachystat tyto ingredience:
- 4 dýně hokaido mini,
- 400 gramů mletého masa,
- 100 gramů anglické slaniny,
- 1 velkou červenou cibuli,
- 2 stroužky česneku,
- 200 gramů mozzarelly,
- olej,
- sůl a pepř,
- bylinky dle chuti.
Dýně nejprve dobře opláchněte a odkrojte jim kousek horní části se stopkou. Vnitřek se semínky vydlabejte a poté dýni zevnitř potřete olejem a posolte. Slaninu si poté nakrájejte na malé kousky a cibuli na drobné kostičky. Tyto suroviny dobře osmahněte na pánvi, přidejte mleté maso a vše dochuťte solí, pepřem, prolisovaným česnekem a bylinkami dle vlastního výběru.
Jakmile budete mít směs mírně orestovanou a správně dochucenou, zamíchejte do ní také mozzarellu nakrájenou na kousky. Výslednou směsí pak naplňte připravené dýně, které následně umístíte do připraveného pekáče vymazaného olejem. Vše poté pečte při teplotě 190 °C zhruba po dobu 45 až 50 minut, dokud dýně plněné mletým masem nebudou hotové. Vždy ovšem záleží na konkrétní velikosti vašich dýní.