4 Recepty z Topinambur

Dříve se topinambury pěstovaly nejen jako krmivo pro zvířata, ale také jako chutná plodina, která sloužila jako základ mnoha různých pokrmů. Do Evropy se dostaly během 16. století, ale později je zde vytlačily brambory, které se i dnes těší velké oblibě.

V současné době se však lidé k pěstování topinambur opět vracejí, a to především kvůli tomu, že tato rostlina obsahuje příznivý polysacharid inulin, díky kterému jsou jeruzalémské artyčoky vhodné jak pro diabetiky, tak i při dodržování redukční diety. Největším evropským pěstitelem je Francie, odkud se tato plodina v 16. století rozšířila také na zbytek kontinentu.

Na první pohled se bílé, žlutohnědé nebo červené hlízy topinamburů mohou lidem zdát ošklivé, ale ve skutečnosti dokáží váš jídelníček výrazně obohatit. Kromě toho mají plody topinambur účinky na naše zdraví a jejich konzumace posiluje přirozenou obranyschopnost lidského organismu, díky čemuž si recepty z topinambur v poslední době získávají stále větší přízeň nejen mezi diabetiky.

Jak chutná topinambur? V syrovém stavu mají topinambury mírně oříškovou chuť. Po uvaření poté chutnají nasládle a některým lidem dokonce připomínají slunečnicová semínka. Kromě toho navíc dodávají pokrmům nádech exotična a mírně kouřovou vůni.

Pustili jste se do domácího pěstování jeruzalémských artyčoků a chcete si doma vyzkoušet vaření z topinambur? Receptů, které zachutnají celé rodině, existuje celá řada. Z této plodiny je totiž možné připravit prakticky cokoliv, co vás napadne, a to od pečených hlíz přes placičky z topinamburů a čaj z topinamburů až po slané zeleninové lupínky.

Pečené topinambury

Jelikož se spousta lidí ptá, jak se připravují topinambury a jaký pokrm z těchto hlíz nejlépe připravit, máme pro vás několik zajímavých tipů. Jako první jsme pro vás vybrali chutný recept na pečené topinambury s česnekem. K tomu budete potřebovat tyto ingredience:

  • 500 g topinamburových hlíz
  • 1 paličku česneku
  • Čerstvý rozmarýn
  • Rostlinný či olivový olej
  • Sůl
  • Pepř

Jelikož je slupka topinambur hodně tenká a také dobře stravitelná, není potřeba ji loupat. Pokud jsou plody pěkné, úplně postačí, když je pořádně opláchneme a vydrhneme kartáčkem nebo houbičkou. Mezitím si také připravíme plech, který vyložíme pečicím papírem.

Hlízy následně rozčtvrtíme a paličku česneku podélně rozpůlíme. Topinambury pak rozložíme na připravený plech (aby se vzájemně nedotýkaly), kde plody pokapeme olejem, osolíme, opepříme a posypeme nasekaným rozmarýnem. Olejem potřeme i rozpůlený česnek, který poté položíme na plech rozkrojenou stranou vzhůru.

Topinambury pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C zhruba 45 až 50 minut. Po upečení mají hlízy topinambur chuť mírně nasládlou, jelikož v troubě či na pánvi karamelizují. Právě proto se k nim hodí upečený česnek, jehož stroužky po vyndání z trouby vymačkáme do mísy a můžeme následně smíchat s připravenými hlízami. Topinambury se servírují samotné, nebo jako příloha k masu a zelenině.

Pomazánka z topinambur

Další oblíbený recept na topinambury je ještě jednodušší, než ten předchozí. Aby vám vznikla chutná vegetariánská pomazánka, topinambury stačí pouze povařit a smíchat s ingrediencemi, které máte rádi. My k přípravě topinamburové pomazánky používáme tyto suroviny:

  • 500 g topinamburových hlíz
  • 200 g žervé či zakysané smetany
  • 1 lžíci nasekané petrželky
  • 1 lžíci smetany
  • 1 lžíci másla
  • 2 stroužky česneku
  • Sůl
  • Pepř
  • Vodu

Dobře omyté nebo oloupané topinambury nakrájíme na menší kousky, které následně vložíme do hrnce, zalijeme horkou vodou a vaříme tak dlouho, až změknou. Poté vodu slijeme, hlízy ještě zatepla prolisujeme, smícháme s máslem a necháme dostatečně vychladnout.

Jakmile budou topinambury připravené, přidáme žervé (nebo zakysanou smetanu), nasekanou petrželku, utřený česnek a smetanu. Směs následně ušleháme, takže vznikne hladká pomazánka, kterou už jen na závěr dochutíme solí a pepřem. Pomazánku můžeme podávat na různé způsoby, ale ideálně se hodí například k celozrnnému pečivu.

Pokud nemáte čas topinambury vařit, existuje i rychlejší varianta, díky které si můžete pomazánku připravit za několik málo minut. Hlízy v takovém případě nastrouháme nahrubo, přidáme trochu citronové šťávy, osolíme a opepříme, přidáme nasekanou petrželku a nakonec vmícháme žervé či zakysanou smetanu.

Topinambur polévka

Spoustu lidí také zajímá, jak vařit topinambury a jaké ingredience jsou potřeba, aby vznikla chutná topinamburová polévka. Tento recept není nijak složitý a jistě ho zvládne každý šikovný zahrádkář. Na přípravu polévky budete potřebovat tyto suroviny:

  • 500 g topinamburových hlíz
  • 1 menší cibuli
  • 100 g kokosového mléka
  • Vývar
  • 1 lžíci oleje
  • 2 stroužky česneku
  • Sůl
  • Bylinky na dochucení

Topinambury nejprve očistíme a nahrubo pokrájíme. Cibuli oloupeme, nasekáme na drobné kostičky a v hrnci dozlatova opečeme na zahřátém oleji. Následně přihodíme také nakrájené hlízy, které krátce osmahneme a poté zalijeme vodou takovým způsobem, aby v ní všechny kousky zůstaly ponořené. Přidáme i vývar (nebo bujón) a vše vaříme tak dlouho, až topinambury změknou.

Aby vznikla chutná krémová polévka z topinambur, změklé hlízy je nutné rozmixovat. Jakmile budou mít kašovitou konzistenci, zjemníme směs kokosovým mlékem či smetanou a dochutíme solí, pepřem, česnekem a bylinkami.

Sušený topinambur

Pokud rádi experimentujete a místo normálních bramborových lupínků dáváte přednost jiným zeleninovým chipsům, můžete se pustit do sušení topinambur. Co k tomu budete potřebovat?

  • Větší topinamburové hlízy
  • Hrubou sůl
  • Olivový olej

Hlízy nejprve důkladně omyjeme a odstraníme z nich všechna očka, případně je můžeme také celé oloupat. Poté nakrájíme topinambury na tenká kolečka, která rozmístíme na plech vyložený pečicím papírem, lehce plody osolíme, pokapeme olivovým olejem a necháme je 15 minut odležet. Mezitím si troubu předehřejeme zhruba na 150 °C. Topinamburové lupínky poté pomalu sušíme asi hodinu.

Někteří lidé naopak sušené topinambury připravují při teplotě 180 °C a nechávají lupínky v troubě pouze po dobu 10-12 minut. V každém případě je dobré topinamburové chipsy pravidelně kontrolovat, aby se nespálily, a případně je i otočit. Je také dobré vědět, že nakrájené plody se během sušení scvrknou asi na polovinu své původní velikosti.

Proč pěstovat topinambury?

Ačkoliv topinambury v minulosti vytlačily brambory, lidé se k jejich pěstování dnes opět vracejí. Obsahují totiž polysacharid inulin, díky kterému jsou vhodné pro diabetiky i pro osoby s redukční dietou. Dokáží navíc jídelníček skvěle obohatit, mají příznivý vliv na lidské zdraví a posilují přirozenou obranyschopnost organismu. A jak chutná topinambur? V syrovém stavu je chuť mírně oříšková, po uvaření spíše nasládlá.

Jak se připravují topinambury?

Tyto bílé, žlutohnědé nebo červené hlízy, kterým se říká také jeruzalémské artyčoky, mají v kuchyni celou řadu využití. Velice chutná je například pomazánka z topinambur, dále se připravují také pečené topinambury nebo placičky z topinamburů a někteří lidé pak nedají dopustit na čaj z topinamburů. Kromě toho jsou oblíbené také slané zeleninové lupínky, topinambur polévka nebo sušený topinambur.

Jak na pečené topinambury?

Mezi oblíbené recepty patří pečené topinambury s česnekem. K tomu stačí půl kila topinamburových hlíz, palička česneku, čerstvý rozmarýn, olej, sůl a pepř. Slupku topinambur není nutné loupat, plody stačí opláchnout a očistit kartáčkem. Hlízy pak rozčtvrťte a rozložte na připravený plech. Pokapejte je olejem, osolte, posypte rozmarýnem a olejem potřete i rozpůlený česnek, který na plech položíte rozkrojenou stranou vzhůru. Topinambury se poté pečou na 180 °C zhruba 45 až 50 minut a můžete je smíchat s následně vymačkaným česnekem.

Jak se provádí sušení topinambur?

Pokud chcete místo bramborových lupínků vyzkoušet chipsy z topinambur, budete potřebovat větší hlízy, hrubou sůl a olivový olej. Jakmile topinambury omyjete a očistíte (případně oloupete), nakrájejte je na tenká kolečka, která rozložíte na plech vyložený pečicím papírem. Lehce je osolte, pokapejte olejem a nechte 15 minut odležet. Topinamburové lupínky pak sušte asi hodinu na teplotu 150 °C. Pravidelně je kontrolujte, aby se nespálily a případně je otočte.