Mít doma vlastní dílnu je snem mnoha kutilů. Když už ale dojde k samotné realizaci, často samou radostí nevědí, co pořídit. Mohou pak snadno na něco zapomenout nebo koupit věc, kterou zas tak nepotřebují. Pro jiné lidi je vybavování dílny naopak povinností a nechtějí se s dlouhým plánováním zdržovat od práce. Ať patříte do první nebo druhé skupiny, bude se vám hodit nákupní rádce a přehledný seznam věcí, bez kterých se neobejdete.
Každý nákup si dobře rozmyslete
Před každým nákupem se seznamte se všemi parametry přístroje, abyste věděli, podle čeho vybírat, a aby vám pak nějaká funkce nechyběla, či jste nebyly jinak nepříjemně překvapení. Při volbě konkrétního modelu si pročtěte jeho recenze od ostatních zákazníků. Ty jsou mnohdy opravdu užitečné a poskytnou reálnější pohled než popis od výrobce. S celým procesem vybírání vám mohou hodně pomoci nezávislé srovnávače produktů. Testado.cz vybavení do dílny vždy nejen podrobně popíše a vysvětlí vám, na co si máte dát pozor, ale také doporučí nejlepší produkty na trhu pro nenáročné uživatele i profesionály.
Pomůcky pro kutily mají zpravidla dlouhou životnost. Některé nejsou úplně levnou záležitostí. Proto si pořízení každé věci dobře rozmyslete. Zvláště u finančně nákladných přístrojů zvažte, zda je budete doopravdy často používat, či zda se je nevyplatí spíše občasně zapůjčit. Volba nejlevnější varianty nikdy není dobrý nápad. Zjistíte-li později, že je pro vás svými parametry nedostačující, budete stejně pořizovat pokročilejší typ a utratíte tak ve výsledku více peněž.
Vybavení podle na stylu vaší práce
Náčiní do domácí dílny nelze nakoupit naráz a v jednom obchodě. Každý z prodejců se specializuje na jiný sortiment. Navíc kutilové většinou ani nevědí, zda nebudou v delším časovém horizontu potřebovat pro specifický typ práce nový nástroj. Vybavování je dlouhodobý proces a běžně se stane, že vám bude něco chybět. Nákup by se měl odvíjet především od toho, co aktuálně potřebujete.
Volba pracovních nástrojů závisí na tom, jakou činnost plánujete provádět. Jiné přístroje bude používat truhlář, jiné topenář či elektrikář a jiné člověk, který pracuje s kovem. Nesnažte se proto napodobovat souseda, kolegu ani nikoho jiného a vybírejte jen dle vlastních potřeb. Všeobecně ale existuje výbava dílny, která by neměla chybět vůbec nikomu. Jedná se zpravidla o nábytek a drobné pomůcky.
Nábytek do dílny
Srdcem každé domácí dílny je stůl, na kterém provádíte veškerou práci. Jeho velikost by měla odpovídat prováděným činnostem. Dávejte pozor, aby byl dostatečně stabilní a při pořizování na něm rozhodně nešetřete. V rámci nábytku dále budete potřebovat skříně a poličky na uložení většího nářadí. U nich si hlídejte dostatečnou nosnost, protože většina dílenských nástrojů bývá těžká. Pro drobnější náčiní se zase hodí organizéry či kufry se členitými přihrádkami.
Praktické malé nástroje, které se neztratí
Bez ohledu na vaše zaměření, drobné pracovní nástroje se budou hodit vždy. Využijí je kutilové, ale i běžní lidé pro opravy a základní práci v domácnosti. Tito pomocníci jsou zpravidla cenově dostupní. Rozhodně nic nezkazíte, pokud je budete mít doma v pohotovosti i ve více velikostech. Mezi takové náčiní patří například:
- Lihové fixy a jiné popisovače
- Papírny na nákresy a poznámky
- Provázky, upínací lana a popruhy
- Metry, pravítka, úhloměry
- Nože, nůžky
- Kleště (sikovky, štípací, kombinované)
- Šrouby a šroubováky (křížové, ploché)
- Hřebíky, kladiva a palice
- Klíče a imbusy
- Pily (na dřevo / železo)
- Smirkový papír různé hrubosti
- Pilníky, rašple
- Svorky
- Svěrák
Velké pracovní nástroje s pohonem
Zatímco drobné nástroje mají poměrně universální využití, větší zařízení s pohonem jsou obvykle specializované a vhodné jen pro určitý okruh prací. Mezi nejčastěji používané a všeobecně praktické pomocníky můžeme zařadit:
- Vrtačky s vrtáky (slouží i jako šroubováky)
- Pily s pohonem (benzínové, elektrické, motorové + kotoučové, pokosové)
- Pájky
- Svářečky
- Řezačky
- Frézky
- Hoblíky
- Brusky
- Leštičky
- Tavné pistole
- Míchačky a míchadla
- Různé měřicí přístroje
S ohledem na typ přístroje se vám budou dále hodit prvky jako kompresory, vysavače a odsavače nepořádku při práci. Rozhodně nezapomínejte na bezpečnost. Dle konkrétní situace byste měli chránit svůj sluch, zrak a samozřejmě také prsty i končetiny celkově. K tomu se skvěle hodí pevné vyztužené boty či pracovní rukavice. Při práci v prašném či jinak znečištěném prostředí jistě oceníte dýchací masky a respirátory.
Nejen dílna, ale také zahrada
Mnoho kutilů pracuje nejen ve své dílně, ale také na zahradě. I zde je zapotřebí mnoho nástrojů. Vedle lopatek, rýčů, hrábí a kopáčů zde existují rovněž velké přístroje. Pro údržbu trávníku se vám bude hodit v první řadě sekačka. Ta může být ruční (vřetenová), elektrická, motorová, benzínová nebo akumulátorová. Mezi ručními typy najdete strunové modely, naopak mezi zcela samostatnými zase robotické sekačky. S údržbou trávníku vám také pomohou vertikutátory, s živým plotem zase křovinořezy a s přípravou půdy pro setí kultivátory.