Jak SPRÁVNĚ SEKAT TRÁVU? Ověřené rady!

Kdy a jak sekat trávník, aby dobře prospíval a vznikla hustá a zdravá pokrývka, která bude lahodit oku? Ačkoli se to nemusí na první pohled zdát, sekání trávníku je docela věda. Vyžaduje zkušenosti i vědomosti. My se vám pokusíme předat část obojího alespoň v takové míře, abyste mohli začít s pečlivou a správnou péči o okrasu vaší zahrady. Do hry přitom vstupuje řada faktorů, které se pokusíme srozumitelně obsáhnout. 

TIP: Vyhledejte si test sekaček a získejte přehled nejkvalitnějších modelů na trhu.

Jaká je správná výška trávníku?

Záleží i na použité travní odrůdě. Např. psinečky se sečou i jen na pár milimetrů a používají se v „golfových směsích“ na hřiště pro tento sport. Obvyklé směsi zahrnují především kostřavu a lipnici, případně jílek. Těm svědčí právě výše zmíněná výška 3-5 mm. V létě je možné sekat na vyšší výšku, zvlášť v parných a suchých obdobích. Trávník si lépe udrží vláhu a vitalitu (viz ekologické hledisko níže).

Jaký je vhodný nástroj na sekání trávy?

Bude to pochopitelně sekačka. Ale jaká? V tento moment není ani tak důležité, jestli sáhnete po modelu benzínovém, akumulátorovém, síťovém nebo třeba ručním. Spíše jde o samotné žací ústrojí. U motorových variant se setkáte obvykle s rotačním ústrojím s horizontálně rotujícími čepelemi. Tyto sekačky jsou velmi používané, jelikož jsou mimořádně efektivní, pokud jde o rychlost a výkon. Nejsou však nejšetrnější, protože rychle se točící nože trávu často spíše cupují a utrhávají. 

Pokud chcete být ke svému trávníku maximálně ohleduplní a dbát na jeho zdraví a perfektní stav, lepší volbou je vřetenová sekačka. Jde obvykle o ruční nástroj, který trávník velmi přesně a šetrně zastřihuje pomocí válce opatřeného čepelemi. Práce s vřetenovou sekačkou je ale náročnější, zdlouhavější, hodí se spíše na menších plochách. Vhodná je taky na mladé trávníky. Tato sekačka taky není určena na rozbujelý porost, ale na udržování upravených trávníků. Pro těžko dostupná místa pak lze použít spíše strunovou sekačku coby doplněk rotační či vřetenové. Za zmínku stojí i funkce mulčování u některých sekaček, kdy tráva není sbírána do koše, ale stroj ji rozdrcenou vyhazuje rovnoměrně po trávníku, čímž dochází k jeho přirozenému hnojení. 

Kdy a jak často sekat trávu?

První jarní sečení se provádí, když je tráva dostatečně vzrostlá, kolem 10 cm (většinou během dubna) a na poprvé se zkracuje jen zhruba o třetinu. Pokud chcete kratší výsledný trávník, proveďte druhé sečení o pár dní později. Četnost sečení závisí na účelu trávníku a zvoleném přístupu (viz ekologické hledisko v poslední kapitole). U okrasného anglického trávníku se tradičně doporučuje četnost sečení cca 1x týdně. U parkových a užitkových trávníků stačí poloviční nebo ještě nižší frekvence, u luk se sečení provádí jen cca 2-3 krát do roka. Zejména v horkých letních dnech je pak vhodné provádět sekání spíše pozdě odpoledne nebo k večeru, aby si posečený trávník „odpočinul“ a nečelil rovnou nejpalčivějšímu vedru a slunci. Poslední sekání se pak provádí koncem podzimu. 

Jak správně sekat trávu?

Jaká důležitá pravidla při sekání trávy ještě platí? 

  • Ať už budete používat jakýkoli nástroj, ujistěte se, že má perfektně nabroušené čepele. Čím tupější nože, tím více tráva trpí, zvlášť u rotačních sekaček, které ji pak spíše rvou a škubají. 
  • Na mladou trávu používejte spíše kosu nebo šetrnou vřetenovou sekačku. Tráva ještě není pevně zakořeněná a nešetrná rotační sekačka ji bude mít tendenci vytrhávat. 
  • Vždy trávu v rámci jednoho sečení zkracujte max. o cca třetinu celkové délky. Pokud chcete docílit nižší trávy, sečte na vícekrát s odstupem alespoň několika dní. 
  • Sekejte, když je tráva suchá. Za mokra se stébla slepují a řez není tak čistý, víc trávu poškozuje. 
  • Hnojení trávníku provádějte s odstupem alespoň 1-2 dní po sečení.

Ekologické hledisko aneb ANGLICKÝ TRÁVNÍK TRÁVNÍK vs. KVĚTNÁ LOUKA

V poslední době se prosazují nové přístupy k obstarávání trávníků a veřejných i soukromých zelených ploch. S globálními změnami klimatu a dalšími problémy, kterým naše životní prostředí musí čelit, se objevuje kritika příliš častého sekání trávníků a doporučuje se, tam kde to je možné, přistoupit k menší frekvenci sečení. 

Důvod je ten, že vyšší tráva zadrží více vláhy, méně se vysušuje, nepotřebuje tak vydatnou zálivku – tím zkrátka šetří vodu a chrání před suchem, kterým je mnoho zemí stále více ohroženo. Naši nevyjímaje, navzdory srážkově relativně bohatému roku 2020. Menší frekvence sekání a vyšší tráva taky podporuje diverzitu a život hmyzu. Na mnoha místech se objevují i snahy o vytvoření druhově bohatých květných luk. To však rozhodně neznamená ponechat trávník svému osudu, jelikož v takovém případě by se ho zmocnily leda náletové dřeviny a plevel.