Recept na vánoční perníčky hned měkké

K vánočním svátkům neodmyslitelně patří dárky, stromeček, koledy, pohádky, ale i pečení cukroví. Jedním z nejoblíbenějších druhů, které v českých domácnostech na Vánoce rozhodně nemůžou chybět, jsou přitom perníčky. Prozradíme, jak na měkké perníčky, jak dlouho vydrží těsto na perníčky v lednici a jak ozdobit perníčky, abyste měli to nejhezčí cukroví široko daleko.

Vánoční perníčky

Přestože se v poslední době objevují stále další a další druhy cukroví, které se snaží od těch původních odlišit a vnést na vánoční tabuli trochu originality, mnozí z nás raději sáhnou po osvědčené klasice. Kromě lineckého, vanilkových rohlíčků, vosích hnízd a praciček jsou mezi lidmi velice oblíbené domácí perníčky, které každoročně vyčarují úsměv na tváři dětem i dospělým.

Měkoučké perníčky si svou popularitu získaly především díky své specifické chuti, ale také z toho důvodu, že se dají připravit na mnoho různých způsobů. Fantazii se meze rozhodně nekladou při výběru tvarů, takže můžete mít na stole andělíčky, hvězdičky, ale i zvířátka nebo zasněžené chaloupky, a to samé platí také během jejich zdobení.

Aby toho nebylo málo, z perníkového těsta si mnozí vyrábějí také větší vánoční dekorace, jako jsou například různé stromečky nebo chaloupky, které pomohou v domácnosti vytvořit tu správnou vánoční atmosféru. Kromě toho se ale poslední dobou toto perníčkové těsto používá třeba k výrobě adventních věnců z perníku nebo adventních kalendářů.

Jak si udělat vánoční perníčky?

Chcete se pustit do přípravy vánočního cukroví, ale marně si lámete hlavu s tím, jak udělat, aby byly perníčky měkké? Existuje spousta různých receptů na perníčky, které se od sebe v mnohém liší. Zatímco některé vyžadují, aby člověk nechal perníčky po upečení delší dobu odležet, jiné lákají na perníčky měkké, které se dají ihned po vyndání z trouby konzumovat.

Vše samozřejmě záleží na tom, zda máte k dispozici nějaký rodinný recept na perníčky, který se u vás doma používá již po generace, nebo zda hledáte zcela novou inspiraci, jak pečení perníčků letos pojmout. Vyzkoušet přitom můžete různé varianty, tedy perníčky, které potřebují do Vánoc odležet, zdravé perníčky nebo perníčky bez uležení, které jsou hned měkké.

Tradiční vánoční perníčky recept

Přemýšlíte, jak udělat perníčky, a rádi byste vyzkoušeli opravdu tradiční recepturu, která je léty prověřená? V tom případě zkuste recept na výborné vánoční perníčky, které jsou sice chuťově skvělé, ale před konzumací potřebují trochu času, aby změkly. K tomu, abyste si mohli připravit zpočátku tvrdé perníčky, které později změknou, budete potřebovat následující ingredience:

  • 650 gramů prosáté hladké mouky,
  • 250 gramů moučkového cukru,
  • 100 gramů medu,
  • 50 gramů másla,
  • 100 mililitrů mléka,
  • 4 žloutky,
  • 2 lžičky jedlé sody,
  • 2 lžičky perníkového koření.

Ve velké míse si nejprve smíchejte máslo, mléko, med, žloutky a cukr. Z daných ingrediencí pak vyšlehejte hladkou hmotu, do níž postupně přidáte 500 gramů hladké mouky, jedlou sodu a perníkové koření. Poté je nutné těsto zadělat, a jakmile bude připravené, zabalit jej do potravinářské fólie. A pokud jde o to, jak dlouho nechat odležet těsto na perníčky, potřeba bude zhruba 24 hodin v lednici (tam údajně vydrží klidně i dva týdny, ale raději jej zpracujte dříve).

Po uplynutí potřebné doby vyndejte těsto z fólie a přidejte zbývajících 150 gramů hladké mouky, kterou do těsta zapracujte. Následně už stačí těsto rozválet a začít s vykrajováním perníčků. Lidé se nicméně často ptají, jak má být silné těsto na perníčky a jak správně vyválet těsto na perníčky. Proto mějte na paměti, že v ideálním případě byste měli postupovat tak, aby bylo těsto na všech místech stejně tenké, a to zhruba 3–4 milimetry.

Poté si předehřejte troubu na 190 °C a začněte vykrajovat perníčky v požadovaných tvarech, přičemž zruční jedinci mohou kromě vykrajovátek klidně využít i nůž. Perníčky následně vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem a vložte je do trouby zhruba na 10 minut. Jakmile je z trouby vyndáte, nechte je trochu vychladnout a potřete je rozšlehaným vajíčkem, aby se hezky leskly.

Ještě než se pustíte do zdobení perníčků, měli byste nechat cukroví zhruba po dobu dvou dnů odležet. Poté se již fantazii meze nekladou. Perníčky můžete zdobit klasickým bílým zdobením (vyšlehaný bílek se 150 gramy moučkového cukru a 4 kapkami octa), ale někteří lidé přidávají také potravinářské barvivo pro oživení nebo dokonce zdobí perníčky pomocí čokolády.

Pokud jde o tyto tradiční perníčky, pravděpodobně se ptáte, jak dlouho měknou perníčky a co dělat, aby perníčky změkly? V tomto případě hraje důležitou roli především skladování perníčků. Co se týče nejlepšího způsobu, jak uložit perníčky, ideálně byste měli cukroví naskládat do papírové či plechové krabice, kam přidáte také rozkrojené jablko. Změknutí perníčků pak bude trvat asi 2–4 týdny.

Zaručeně měkké medové perníčky

Jestliže hledáte recept na domácí perníčky, které budou hned měkké (ať už z toho důvodu, že nestíháte, nebo kvůli tomu, že zkrátka chcete hned po upečení ochutnávat), jste na správném místě. Přinášíme recept na nejlepší perníčky na Vánoce, které si zamiluje celá vaše rodina. Abyste si mohli tyto měkké vánoční perníky doma upéct, budete potřebovat:

  • 400 gramů hladké mouky,
  • 140 gramů moučkového cukru,
  • 50 gramů másla,
  • 2 lžíce rozpuštěného medu,
  • 1 lžičku perníkového koření,
  • 1 lžičku jedlé sody,
  • 2 vejce a 1 žloutek na potření.

Jak na měkké perníčky? Nejprve si v misce smíchejte všechny sypké suroviny (prosátou mouku a cukr, jedlou sodu, perníkové koření), následně přidejte také ostatní ingredience (vejce, máslo, med) a zpracujte vláčné těsto. Že je už skutečně hotové, pak poznáte podle toho, když bude měkké, poddajné a poměrně pružné.

Pokud jde o to, jak dlouho se musí nechat odležet těsto na perníčky, které by měly být po upečení hned měkké, v ideálním případě by se mělo jednat zhruba o 24 hodin. Po vypracování jej tedy zabalte do potravinářské folie nebo do sáčku a vložte jej do lednice, kde bude přes noc odpočívat, než se do pečení perníčků pustíte.

Druhý den si připravte plechy, které vyložíte pečicím papírem, a můžete se pustit do práce. Po odležení těsto na perníčky rukama propracujte a rozválejte ho na plát silný zhruba 3–4 milimetry. Pomocí formiček vykrajujte z těsta požadované tvary a ty postupně skládejte na plechy takovým způsobem, aby mezi jednotlivými perníčky byla dostatečná mezera.

A jak tedy péct perníčky, aby byly měkké? Troubu si předehřejte na 160 °C a do hrnečku si nachystejte jeden vaječný žloutek, který vidličkou trochu rozšleháte. Perníčky pečte zhruba po dobu 8–10 minut do chvíle, než získají charakteristickou zlatavou barvu. Ještě horké medové vánoční perníčky pak potřete žloutkem a nechte vychladnout, než se pustíte do jejich zdobení. V tomto případě ale již nemusíte přemýšlet, jak dlouho nechat odležet perníčky, protože budou měkké ihned.

Zdravé perníčky

Rádi byste si pochutnali na vánočním cukroví, které neobsahuje rafinovaný cukr a je o něco zdravější než klasické sladkosti, které si lidé během svátků ve velkém dopřávají? V tom případě rozhodně vyzkoušejte naše jednoduché vánoční perníčky, které si můžete bez výčitek dovolit. Abyste si je mohli připravit, nesmí vám chybět následující suroviny:

  • 400 gramů špaldové mouky,
  • 200 gramů kvalitního medu,
  • 60 gramů másla,
  • 2 vejce,
  • 1 lžíce perníkového koření,
  • ½ lžičky jedlé sody.

Chcete-li tento recept na vánoční perníčky otestovat, nejprve si mouku prosejte přes síto a poté k ní přidejte změklé máslo, med, vajíčka, perníkové koření a jedlou sodu. Vše dohromady zpracujte v tuhé těsto, které bude následně potřeba nechat zhruba na 12 hodin odpočívat v lednici. Jakmile tato doba uplyne, vytáhněte jej ven a nechte ho v pokojové teplotě odstát asi po dobu 1 hodiny.

Těsto na perníčky si poté vyválejte na plát silný zhruba 3–4 milimetry a začněte vykrajovat požadované tvary. Ty poté skládejte na plech vyložený pečicím papírem. Troubu si mezitím předehřejte na 180 °C a jednotlivé plechy do ní vložte zhruba na dobu 5–10 minut, konkrétně do té doby, než se perníčky krásně rozvoní. Následně je skladujte v papírové krabici na chladnějším místě.

Jak zdobit perníčky?

Ačkoliv si někteří lidé nelámou se zdobením perníčků hlavu a konzumují je bez jakékoliv polevy, většina lidí má raději zdobené perníčky, které mají své speciální kouzlo. Podle mnohých je správné pečení jen polovinou úspěchu a opravdový nádech Vánoc perníčkům dodá teprve cukrová poleva, která se dá připravit na mnoho různých způsobů.

Oblíbený recept na bílkovou polevu:

  • 1 bílek,
  • 200 gramů cukru moučka,
  • 15 kapek citronové šťávy.

Cukr je nutné nejprve dvakrát přesít přes jemné sítko, přičemž následně skrze toto sítko protlačte také bílek (nebo případně využijte čistou silonku). Tím se zbavíte nechtěných žmolků, které by mohly být v polevě cítit. Do bílku poté přidejte zhruba čtvrtinu cukru a začnete vše míchat lžící nebo metličkou. Postupně pak přidejte i zbytek cukru a citronovou šťávu. Připravená poleva by se měla táhnout a rozhodně by neměla být příliš tekutá, ani příliš tuhá.

Poleva na perníčky se Solamylem:

  • 160–200 gramů cukru moučka,
  • 1 lžička Solamylu,
  • 1 lžička citronové šťávy,
  • 1 bílek.

V tomto případě moučkový cukr několikrát prosejte přes jemné sítko a následně k němu přidejte Solamyl, bílek a citronovou šťávu. Vše třete v misce, dokud nebude poleva na perníčky úplně bílá, což může trvat klidně i půl hodiny. Správná poleva by se pak měla lehce táhnout, ale neteče ani nekape. Jakmile bude hotová, nezapomeňte ji přikrýt, aby neosychala.

Čím zdobit perníčky?

Ke zdobení vánočních perníčků se nejčastěji používají speciální zdobičky, které je možné zakoupit v obchodě. Můžete si ale samozřejmě připravit i obyčejný sáček, z nějž odstřihnete malou špičku, nebo využít papírové kornoutky, které naplníte připravenou polevou. Pokud navíc chcete mít zdobení vícebarevné a přidáváte potravinářské barvivo, na každou barvu nezapomeňte použít samostatný sáček nebo kornoutek.

Vzory na perníčky

Nejste si jistí, jak se zdobí perníčky, a nechcete přípravu cukroví pokazit? V tom případě nezapomínejte na to, že fantazii se zde meze rozhodně nekladou a je jen na vás, jaké vánoční perníky letos přichystáte. Nemusí se jednat o žádné umělecké dílo, stačí pouze zapojit kreativitu a zdobení perníčků si užít. Pokud ale přesto potřebujete inspiraci, můžete využít na zdobení perníčků vzory, které jsou léty prověřené:

  • Linky – mezi nejjednodušší způsoby zdobení patří obtažení obvodu perníčků tenkou linkou, což člověk může následně dotáhnout několika detaily (okna a dveře u domečku, ozdoby na stromečku a podobně). Obyčejnější tvary, jako je srdíčko, ale můžete zkrátka jen vyplnit vodorovnými a svislými linkami a vytvořit tak mřížku.
  • Tečky – stejně jednoduché je také ozdobení obvodu či vnitřku perníčků pomocí teček. Zde můžete popustit uzdu své kreativitě a vyzkoušet různé velikosti, počty nebo shluky teček. Snadno z nich také můžete vytvořit kytičky nebo jiné ornamenty, které na perníčcích skvěle vyniknou, a můžete jimi zkrášlit i jednoduché linky.
  • Vybarvování – někteří lidé dávají přednost většímu množství polevy na jednotlivých perníčcích a pouští se do jejich vybarvování. K tomu se ideálně hodí sáček s větším otvorem, který prostor lépe vyplní. Skvěle pak tento styl zdobení perníčků bude vypadat třeba na hvězdičkách nebo na dalších jednoduchých tvarech.
  • Složitější vzory – pokud vás zdobení perníčků baví, můžete vyzkoušet vlnovky, srdíčka, mřížky, lístečky nebo složitější vzory, které budete s každým ozdobeným perníčkem zdokonalovat. A pokud jste opravdu zruční, můžete se samozřejmě pustit do realističtějšího stylu zdobení, kdy jednotlivým tvarům dodáte na zajímavosti.