VÁNOCE 2022: Kdy jsou VÁNOČNÍ SVÁTKY a VÁNOČNÍ PRÁZDNINY?

0

Mezi nejoblíbenější české svátky se samozřejmě řadí Vánoce, které milují děti i dospělí. Tyto svátky se pojí s mnoha tradicemi, kam patří třeba pečení cukroví, příprava štědrovečerní večeře, zpívání koled nebo obdarovávání blízkých vánočními dárky. Prozradíme, jak vánoční svátky vlastně vznikly, co si během nich připomínáme, kolikátého jsou Vánoce a kdy se zdobí vánoční stromeček.

Proč se slaví Vánoce?

Vánoce jsou křesťanské svátky, během kterých si připomínáme narození Ježíše Krista v Betlémě. Hlavním svátkem je pro věřící Boží hod vánoční, jenž připadá na 25. prosince. Tomu předchází adventní doba a Štědrý den, jakožto předvečer Narození Páně. Poté následuje doba vánoční, která v římskokatolické církvi trvá až do neděle po 6. lednu a v jiných západních církvích do svátku Zjevení Páně (6. ledna).

Prvotní zmínky o křesťanských oslavách Vánoc pochází již z 2. století našeho letopočtu, přičemž pevné datum 25. prosince se ustálilo pravděpodobně během 4. století v Římě. Podobu těchto svátků pak výrazně ovlivnil třeba František z Assisi, jenž roku 1223 slavil mši před inscenací jesliček s živými lidmi a zvířaty. Tak vznikla tradice betlémů, která je oblíbená dodnes.

V minulosti se na evropském území vánoční svátky spojovaly s několika významnými tradicemi. Sem patřil například zvyk bdění (vigilie) a postu, almužna a pohoštění pro chudé, pečení vánoček, krájení ovoce, stlaní slámy na podlahu, obcházení s koledou a vzájemné obdarovávání. V 17. století se navíc slavení Vánoc začalo přesouvat do rodin, kde lidé kromě narození Krista uctívali také pospolitost.

Postupem času pak Vánoce získaly spíše rodinný a soukromý charakter, přičemž dnes je vidíme jako svátky štědrosti, velkorysosti ducha, lásky, rodiny a přátelství. Lidé je slaví bez ohledu na náboženské vyznání a stále dodržují řadu zajímavých zvyků a obyčejů. Kromě zdobení vánočního stromečku to je třeba zpívání koled či rozdávání dárků, které podle české tradice nosí Ježíšek.

Kdy jsou Vánoce 2022?

Máte doma neposedné děti, které se neustále ptají, kdy budou Vánoce? Nebo se snad sami řadíte mezi milovníky těchto svátků a již od konce léta odpočítáváte dny do začátku prosince, kdy budete moci konečně vyzdobit svůj dům nebo byt vánočními ornamenty? Ať je to, jak chce, jistě přemýšlíte, jak vychází na Vánoce 2022 volno a jak dlouho trvají vánoční svátky tento rok.

Letos nám ukazuje vánoční svátky kalendář tak, že připadnou převážně na víkend. Jestliže si tedy nevezmete v závěrečných prosincových dnech dovolenou, dlouhého pracovního volna se bohužel nedočkáte. Pokud jde o to, na které svátky se nechodí do práce, jde samozřejmě o Štědrý den, 1. svátek vánoční (Boží hod vánoční) a 2. svátek vánoční (Svátek svatého Štěpána).

Jak vychází svátky 2022?

  • Štědrý den (24. prosince) – sobota,
  • 1. svátek vánoční (25. prosince) – neděle,
  • 2. svátek vánoční (26. prosince) – pondělí.

Pokud tedy marně přemýšlíte, na kdy vychází vánoční svátky, protože si chcete trochu odpočinout od práce a užít si společný čas se svou rodinou, tento výčet vás pravděpodobně nepotěší. Chcete-li mít volno i mezi Vánocemi a nedělními oslavami Nového roku (1. ledna), budete si muset vzít hned 4 dny dovolené – tedy od úterý 27. prosince až do pátku 30. prosince. Silvestr pak oslavíme v sobotu 31. prosince.

Kdy jsou vánoční prázdniny 2022?

Plánujete dovolenou na svátky a chtěli byste vědět, od kdy budou vánoční prázdniny ve školách? Protože Štědrý den vychází na sobotu, děti si také volna příliš neužijí. Vánoční prázdniny 2022/2023 odstartují v pátek 23. prosince 2022 a skončí v pondělí 2. ledna 2023. Do lavic se tedy ratolesti vrátí opět v úterý 3. ledna.

Kdy koupit vánoční stromek?

V souvislosti s blížícími se vánočními svátky spousta lidí řeší také výzdobu svých domovů. S tím samozřejmě souvisí především vánoční stromeček, který v českých domácnostech na Vánoce rozhodně nemůže chybět. Ten lidé zdobí pomocí různobarevných baněk, ornamentů, slaměných ozdob, světýlek nebo třeba sušených a čokoládových dobrot.

Pokud máte výzdobu domácnosti na starosti právě vy, možná vás zajímá, kdy kupovat vánoční stromek. Vše samozřejmě závisí na tom, zda plánujete zdobit stromek umělý, nebo naopak ten živý. S nákupem toho umělého rozhodně nečekejte na poslední chvíli, protože byste mohli být zklamaní, kdyby již v obchodech žádné neměli nebo kdyby ten objednaný nestačil dorazit včas.

Živý vánoční stromeček obvykle vydrží několik týdnů (ale samozřejmě záleží na tom, o jaký druh se jedná). Zakoupit jej tedy můžete v průběhu prosince, přičemž prodej na mnoha místech probíhá již od konce listopadu. Čekat s pořízením stromečku na poslední chvíli se příliš nedoporučuje, protože by na vás už žádné hezké kousky nemusely zbýt.

Spousta lidí předpokládá, že čerstvěji uřezané stromečky jim doma déle vydrží. Pravdou ale je, že se většina stromků, které pak zamíří do prodeje, řeže již v průběhu října nebo listopadu. Důležité je pak hlavně uskladnění. Do Štědrého dne byste měli stromek skladovat na temném, chladnějším místě, a to ideálně v nádobě s vodou. Ponechte ho přitom zabalený, aby tolik nevysychal.

A kdy zdobit vánoční stromek? Žádná tradice, která by určovala jasný termín, v podstatě neexistuje. V českých domácnostech je nicméně zvykem zdobit vánoční stromeček buď večer 23. prosince, nebo přímo na Štědrý den dopoledne. Pokud si ovšem lidé chtějí vánoční atmosféru opravdu užít, zdobí své stromečky mnohem dříve, klidně už s příchodem adventu.

Další oblíbené vánoční tradice

Kromě zdobení stromečku české domácnosti často dodržují i další vánoční tradice. Patří sem například společné zpívání koled nebo posílání vánočních a novoročních přání svým blízkým. Oblíbené je ovšem i věštění z rozkrojených jablíček, prostřednictvím svíček plujících na míse s vodou nebo pomocí roztaveného olova.

Kromě toho si pak lidé doma tradičně staví malé jesličky (například z papíru, ze dřeva nebo z keramiky), přičemž zobrazení Ježíšova narození v Betlémě s panenkou Marií, Josefem, miminkem v jesličkách, oslíkem, volkem a případně i dalšími postavičkami často najdete také v kostelích. Navštívit pak můžete také známé české betlémy nebo různé výstavy.

Nedílnou součástí vánočních oslav se samozřejmě staly také vánoční dárky, přičemž v minulosti bylo zvykem obdarovávat nejen členy rodiny, ale také služebnictvo. Kromě toho se almužny rozdávaly i žebrákům nebo tulákům, kteří v době svátků zaklepali na dveře. Drobnosti pro radost se pak pod vánočním stromkem začaly hojněji objevovat teprve během 20. století. Dnes již tyto pozornosti rozhodně nemohou chybět, čehož hojně využívají obchody a reklamy.

Další oblíbenou tradicí je pak samozřejmě i štědrovečerní večeře, u které se typicky schází celá rodina. V některých domácnostech se navíc připravuje talíř pro nečekanou návštěvu a lidé se před jídlem pomodlí. Poté se obvykle podává rybí polévka, obalený a osmažený kapr a bramborový salát, ale spousta domácností dnes tento zvyk obměňuje, takže výjimkou nejsou ani řízky nebo vinná klobása. Kromě toho se v rámci příprav peče také vánoční cukroví, vánočka a štóla.

Kdy jsou pravoslavné Vánoce?

Hlavně ve východní Evropě se vánoční svátky slaví podle juliánského kalendáře, a proto připadají na jiný termín než Vánoce v římskokatolické církvi. Pravoslavný vánoční půst začíná konkrétně 28. listopadu a končí po 40 dnech večerní bohoslužbou. Vánoce se pak slaví až 6. a 7. ledna a svátky oficiálně končí 19. ledna, kdy se lidé začínají připravovat na svátek Kristova křtu.

Proč slavíme Vánoce?

Vánoce jsou druhé nejdůležitější křesťanské svátky. Během těchto dnů si věřící připomínají narození Ježíše Krista v Betlémě, přičemž hlavním svátkem je Boží hod vánoční, který připadá na 25. prosince. Kromě toho české domácnosti oslavují také Štědrý den, který mu předchází, a svátek svatého Štěpána, který následuje.

Kdy jsou vánoční svátky 2022?

V letošním roce si příliš volna neužijeme, jelikož svátky připadají převážně na víkend. Štědrý den oslavíme v sobotu 24. prosince, Boží hod vánoční potom v neděli 25. prosince a svátek svatého Štěpána vychází na pondělí 26. prosince. To samé pak platí pro oslavy Nového roku (1. leden), které tentokrát připadnou na neděli.

Kdy kupovat vánoční stromek?

Pokud si plánujete pořídit živý vánoční stromeček, můžete jej zakoupit již v průběhu prosince. Stromky se obvykle řežou v říjnu či v listopadu a do prodeje jdou těsně před začátkem adventní doby. Nečekejte příliš dlouho, protože jinak budou ty nejlepší kousky rozebrané. Důležité je ovšem zakoupený stromeček správně skladovat, aby neuschnul nebo se jinak nepoškodil.

Kdy mají děti vánoční prázdniny 2022?

Máte-li doma ratolesti školou povinné, jistě vás zajímá, kdy mají děti vánoční prázdniny 2022/2023. Tentokrát si bohužel volna neužijí tolik jako v jiných letech, kdy svátky vycházejí na pracovní dny. Vánoční prázdniny totiž začínají až v pátek 23. prosince 2022 a skončí již v pondělí 2. ledna 2023.