NEJLEPŠÍ PF 2024: Pošli originální Novoročenku!


Konec prosince obvykle spojuje odpočinek a pohodu v kruhu rodiny, ale zároveň přináší období reflexe, kdy lidé opouštějí minulý rok s nadějí na to, co přinese následující období. V tuto chvíli se nejen v Česku odesílají novoroční přání. Vysvětlíme, co znamená PF zkratka, kdy je vhodné poslat novoročenku, jaký rok uvádět na novoročence a jaká přání jsou obvyklá pro ty, jimž je toto novoroční přání určeno.

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to novoročenka?

Jako novoročenka nebo PF (slangově péefko) se označuje papírová kartička, která obsahuje přání všeho nejlepšího do nového roku. Kromě této původní verze novoročního přání se ale objevují i další varianty, takže se můžete setkat s PFkem dřevěným, keramickým nebo jinak umělecky ztvárněným. Stále častější jsou pak i elektronické novoročenky (hlavně ve formě e-mailové zprávy).

Zkratka PF vychází z francouzského spojení Pour féliciter. To v doslovném překladu znamená „pro poblahopřání“ nebo „pro štěstí“. Zajímavé ovšem je, že ve Francii se toto spojení jako označení novoročních přání pro blízké nebo pro obchodní partnery běžně nepoužívá. Tento zvyk se ujal především na území České republiky a na Slovensku, ale dnes se objevuje i v dalších zemích.

Přání všeho dobrého do následujícího roku je přitom historicky odvozené od staršího zvyku, kterým je posílání kartiček a pohlednic s přáním hezkých vánočních svátků. I dnes se proto tyto události často spojují a lidé si navzájem přejí „Veselé vánoce a šťastný nový rok“. Zatímco na našem území ale obyvatelé nedají dopustit na samostatné novoročenky, v zahraničí se stále posílají spíše vánoční přáníčka.

A k čemu vlastně novoročenky slouží? Jde především o hezký způsob, jak někomu popřát šťastný vstup do nového roku, ať už prostřednictvím milého osobního vzkazu, nebo třeba nějakým vtipným rčením. Kromě toho se ale může jednat také o výraz úcty a poděkování, přičemž PFko často vyjadřuje odesílatelův zájem udržovat i nadále s adresátem dobré vztahy jako doposud.

Právě z toho důvodu se PFka stala oblíbeným marketingovým nástrojem, kterého dnes na našem území hojně využívají menší i větší společnosti, ale i jednotlivci, kteří chtějí ve svém oboru zabodovat. Velice populární jsou u nás například firemní PF, která rozesílají podniky před koncem roku svým obchodním partnerům, sponzorům, podporovatelům nebo také svým zaměstnancům.

Kde se novoročenky vzaly?

Tradice, kdy lidé přejí svým nejbližším všechno nejlepší do nového roku, vznikla pravděpodobně již ve starém Egyptě. Bohatší obyvatelé se touto dobou navzájem obdarovávali drobnými pozornostmi, konkrétně symbolem štěstí a boha Slunce Ra, kterým byl skarabeus. Tento zvyk se později v pozměněné podobě přenesl i do Evropy, kde jej zpočátku ovlivnilo hlavně křesťanství.  

Za první novoročenku českého původu je považována kovová mince s německy psaným textem ZVM NEVEN IAHR 1606 (česky tedy „K NOVÉMU ROKU 1606), která byla za vlády Rudolfa II. vyražena v pražské mincovně. S klasickými papírovými novoročenkami nicméně tato mince nemá příliš mnoho společného, jelikož se jim nepodobá ani svým charakterem, ani svou hodnotou.

Dříve než lidé začali novoroční přání tisknout, navzájem si vyměňovali různé umělecké předměty, které byly symbolem úcty k tomu druhému. Zároveň se však jednalo o hezký dárek na památku, kterým mohla být třeba dřevořezba, kresba, malba či tepaná destička. Postupem času se však novoročenky zjednodušily, začaly se na nich objevovat motivy zimní krajiny a získaly papírovou podobu.

Na českém území si tento typ novoročenek získal oblibu začátkem 19. století. K rozmachu dané tradice přispěla především tuzemská sekularizace, přičemž novoročenka začala částečně nahrazovat přání „šťastných a veselých Vánoc“. Život městského obyvatelstva se navíc tou dobou stával mnohem hektičtějším, což mělo na posílání novoročenek také svůj vliv.

Přestože mnozí lidé už v polovině 19. století považovali novoročenky za nouzovou omluvenku, kterou někteří jedinci rozesílají svým přátelům a známým místo osobní návštěvy, a hojně tento rozmáhající se zvyk kritizovali, postupem času si získával stále větší oblibu. Významným popularizátorem této tradice byl přitom hrabě Karel Chotek z Chotkova a Vojnína.

Tento muž posílání novoročenek svým blízkým zavedl údajně kolem roku 1827, protože byl pohodlný a nebavilo ho na konci roku navštěvovat všechny své početné známé a příbuzné. Jelikož si ale nemohl dovolit být ve společenských kruzích za nezdvořáka, který nikomu nepopřál vše nejlepší do nového roku, rozhodl se tuto situaci vyřešit po svém.

Karel Chotek z Chotkova a Vojnína proto nechal u ředitele pražské kreslířské akademie Josefa Berglera vyrobit gratulační lístky, které pak poštou rozeslal všem svým známým, přátelům a příbuzným. Údajně se ale postaral také o pronikání zkratky PF do českého prostředí, protože francouzština tou dobou ve vyšších vrstvách patřila k hojně využívaným jazykům.

Ve velkém se pak u nás novoročenky začaly tisknout koncem 19. století, kdy se na některých místech staly nedílnou součástí společenských zvyklostí. Již v první polovině 20. století jejich posílání lidé začali považovat za hezkou tradici, a postupem času se proto rozšířila po celém našem území. Svou oblibu si přitom novoročenky udržují dodnes, jen se během let výrazně změnila jejich podoba.

Co se přeje do nového roku?

Nevíte si rady, co napsat na PF, a bojíte se, abyste neudělali nějakou fatální chybu? Ať už v letošním roce plánujete svým známým poslat luxusní novoročenky, které zaujmou svým kvalitním provedením, vtipné novoročenky, které člověka rozesmějí, nebo vám budou stačit novoročenky elektronické, co do obsahu se tato novoroční přání pravděpodobně nebudou zas tak moc lišit.

TOP:   ŘIDIČSKÉ PRŮKAZY: Jaké existují SKUPINY a DRUHY a co musím splňovat, abych je získal?

PF totiž slouží hlavně jako prostor, kde člověk může svým blízkým, přátelům nebo třeba obchodním partnerům popřát vše nejlepší do následujícího roku. Kromě toho je možné dále specifikovat oblasti, v nichž by se adresátovi mělo dařit (hodně štěstí, zdraví, lásky, spokojenosti, pohody či úspěchů) nebo třeba poděkovat za důvěru a příjemnou spolupráci.

A jaký rok se vlastně na novoročenku píše? Ačkoliv to některým lidem může být naprosto jasné, jiní mohou být při tvorbě PFka zmatení. Mějte proto na paměti, že na novoročenku se vždy píše rok následující, tedy ten, na jehož příchod se momentálně chystáme a jehož příchod budeme s posledními silvestrovskými okamžiky oslavovat, a ne ten, který právě probíhá.

Kdy odeslat PF?

Marně přemýšlíte, kdy přát do nového roku, aby to nebylo příliš brzy, nebo naopak příliš pozdě? Jelikož lidé období mezi Vánocemi a novoročními oslavami považují za čas určený k odpočinku, rodinným setkáním a bilancování, raději pošlete novoročenku ještě před Štědrým dnem. Jako ideální se jeví termíny kolem 15. prosince, kdy lidé ještě obvykle chodí do práce.

Pokud chcete posílat novoročenky 2024 poštou, udělejte to nejlépe čtrnáct dnů před Vánocemi, aby se k adresátům stihly včas dostat. Později totiž mívají zaměstnanci často již vánoční volno a není výjimkou, že v některých firmách bývá vyhlášena celozávodní dovolená. Včasné odeslání novoročenky navíc dává možnost druhé straně, aby na vaše přání zareagovala.

Elektronická novoročenka, nebo klasické PF?

V současné zrychlené době se stále častěji setkáváme s tím, že klasickou novoročenku začíná nahrazovat elektronická novoročenka. Důvod je přitom naprosto jednoduchý – málokdo má v předvánočním období čas nebo chuť shánět, vyrábět nebo zadávat k vytvoření hezká novoroční přáníčka, kterými pak obdaruje své blízké nebo známé. Zároveň jde o úsporu peněz i papíru.

Zároveň se ale může stát, že váš PF e-mail, jehož text i přílohu jste pracně vymýšleli, skončí mezi desítkami podobných přání, kterými jsou dnes lidé často zavaleni. Člověk si pak takový vzkaz nemusí ani přečíst, nebo jej zkrátka přidá na seznam stejných blahopřání, která se od sebe v žádném ohledu příliš neliší, a brzy na něj v předvánočním shonu zapomene.

Právě z toho důvodu se dnes spousta firem i jednotlivců vrací k posílání klasických novoročenek. Ty totiž mohou odesílatele odlišit od mnoha dalších lidí nebo společností, které si s jejich tvorbou nedaly zase až tak velkou práci. Vytištěné přání, které je originální tvarem nebo má hezký design, si navíc obdarovaný může vystavit třeba v kanceláři nebo na nástěnce.

Důležité je také poznamenat, že v současné době si lidé často nechávají zpracovávat novoročenky od výtvarníků, grafiků či fotografů, jejichž zásluhou už PFka nejsou pouhým slovním sdělením, ale často se z nich stávají umělecká díla. Ta mohou adresáta potěšit i pobavit, přičemž některé novoročenky se pak stávají vyhledávaným sběratelským artiklem.

V jakém programu vytvořit PF?

Plánujete se letos pustit do tvorby novoročenky svépomocí? V tom případě si jistě kladete otázku, jak na to, abyste dosáhli požadovaného výsledku. Vše ovšem záleží na tom, jak jste zruční a kolik času či energie jste ochotní tvorbě PFka věnovat. Fantazii se přitom meze rozhodně nekladou, takže můžete popustit uzdu své kreativitě (vždy ovšem ve vkusném provedení).

Pokud jste výtvarně nadaní, možná si budete chtít PF pohlednice vytvořit vlastnoručně. Kromě toho ale můžete vyzkoušet také různé grafické programy a editory určené pro práci s fotografiemi, které jsou dostupné zdarma nebo za poplatek. Sem patří například Zoner Photo Studio, Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Canva, Corel Draw, GIMP, Photopea, Inkscape a mnoho dalších. Zkusit ovšem můžete i stránku Webnode, kde je možné vytvořit působivé PF 2024 ke stažení zdarma.

Nové trendy ve vytváření novoročenek

Současné novoročenky se mění jak ve svém vzhledu, tak v obsahu. Lidé a firmy si stále více uvědomují důležitost osobního přístupu. Firemní novoročenky nyní obsahují nejen poděkování a přání, ale také praktické přílohy, jako jsou recepty nebo básničky.

Zároveň se lidé vracejí ke klasickým tištěným novoročenkám, které nabízejí jedinečný design a osobitost. V dnešní době si necháváme vytvářet novoročenky od profesionálů, čímž z nich činí umělecká díla s výrazným vizuálním dojmem.

PF 2024

Marně přemýšlíte, jaký by mělo mít PF 2024 text, abyste vyjádřili vše, co svým příbuzným, přátelům nebo známým touto cestou chcete sdělit? Novoročenky se mohou svým pojetím lišit, takže vždy záleží na tom, komu přesně plánujete tato přání rozeslat. Zatímco mezi blízkými se může jednat o hodně osobní nebo vtipné vzkazy, svým známým lidé posílají spíše obecnější texty, pomocí kterých jim popřejí vše nejlepší do nového roku:

 • Ať nový rok se v pohádku změní, ve které rychle najdete zalíbení. PF 2024
 • PF 2024 – Ať nový rok krásný je a každý hned ožije.
 • Přejeme krásné Vánoce a v novém roce mnoho štěstí, zdraví a osobních úspěchů.
 • Můžeme mít tisíce přání, tužeb a snů, ale jen štěstí, zdraví, láska a přátelství dávají našim dnům skutečný smysl. Požehnaný rok 2024 přeje..
 • Z celého srdce přejeme příjemné prožití svátků vánočních a úspěšné vkročení do nadcházejícího roku 2024.
 • Plno příjemných překvapení v roce 2024!
 • Úspěšné zakončení roku 2023 a bezstarostné vykročení do roku 2024!
 • Překrásné Vánoce a hodně osobních i pracovních úspěchů v roce 2024.
 • Vzhůru do nového roku 2024!
 • Správným směrem v novém roce 2024.
 • V novém roce mnoho radostných dní. PF 2024
 • Přejeme spoustu radostných okamžiků v novém roce 2024.
 • Úspěšnou plavbu klidnými vodami roku 2024.
 • Bezstarostnou jízdu rokem 2024.
 • Ať se v novém roce máte jako v nejkrásnějším snu, najdete vše, co hledáte, a užijete si 365 šťastných dnů!
 • Moře štěstí, oceán lásky, potok zdraví, pramínek naděje a jen kapičku zklamání. Šťastný nový rok!

Firemní novoročenka

Jestliže vám byla svěřena tvorba novoročenky, která bude fungovat jako firemní PFko, mějte na paměti, že byste se měli snažit vytvořit takové přání, jež potěší vaše obchodní partnery či zákazníky a mezi ostatními se neztratí. Ať už zvolíte tištěnou, nebo naopak elektronickou verzi, důležité je dbát na kvalitu. Investujte tedy do grafiky a případně i do kvalitního papíru a obálky.

TOP:   ÚPLNĚK DUBEN 2024: Kdy je a co nás čeká?

Součástí firemní novoročenky by mělo být poděkování za přízeň či spolupráci, přičemž nezapomeňte na to, že pokud máte obchodní partnery z více regionů nebo zemí, možná bude nutné tomu uzpůsobit i provedení PFka. Mnozí dnes sází také na přidanou hodnotu, kterou může být třeba recept na domácí sušenky nebo hezká básnička, přičemž na PFko patří také podpis zástupce firmy (ne anonymní).

Co by naopak v novoročence rozhodně být nemělo, jsou různé slevy a reklamy. Trvá-li firma na tom, že chce prostřednictvím PFka informovat o nějaké nové službě nebo třeba o novém produktu, měla by toto sdělení pojmout spíše vtipnou cestou. V žádném případě pak novoroční přání nesmí nikoho urazit, a proto je lepší v některých případech volit obecnější formulace. Jak může vypadat text na firemní novoročence?

 • Přejeme příjemné prožití vánočních svátků a mnoho úspěchů v novém roce 2024. K tomu bychom rádi připojili také poděkování za Vaši důvěru a skvělou spolupráci.
 • Vážení obchodní přátelé, děkujeme za spolupráci v roce 2023, přejeme krásné Vánoce a do nového roku 2024 hodně zdraví, štěstí i pracovních úspěchů.
 • Děkujeme Vám za projevenou důvěru v uplynulém roce a do nového roku 2024 přejeme hodně zdraví, štěstí, pohody a osobních i pracovních úspěchů.
 • K přání klidného prožití vánočních svátků a štěstí v novém roce 2024 připojujeme také poděkování za Vaši důvěru a příjemnou spolupráci.
 • Vše nejlepší, hodně zdraví, mnoho osobních i pracovních úspěchů v novém roce 2024!
 • Děkujeme za příjemnou spolupráci a přejeme Vám šťastný a úspěšný nový rok 2024.
 • Spokojené prožití vánočních svátků a mnoho zdraví a štěstí v novém roce v rodině i na pracovišti.
 • Hodně zdraví, úspěchů a spokojenosti do nového roku přeje svým partnerům společnost…
 • Do nového roku Vám přejeme hodně zdraví, spokojenosti, osobních i pracovních úspěchů a těšíme se na další spolupráci.
 • V období celoroční rekapitulace a novoročních předsevzetí Vám děkujeme za dosavadní spolupráci a přejeme úspěšný nový rok.
 • Stojíme na prahu nového roku. Nechť do něj společně vkročíme pravou nohou. Těšíme se na další spolupráci a přejeme v novém roce mnoho úspěchů.
 • Přejeme Vám úspěšný rok 2024 a děkujeme za spolupráci v roce uplynulém.
 • Děkujeme Vám za dosavadní spolupráci a přejeme příjemné prožití vánočních svátků, uvolněného Silvestra a úspěšný nový rok.
 • Vážení obchodní přátelé, děkujeme Vám za spolupráci v uplynulém roce a přejeme krásné Vánoce a do nového roku hodně zdraví, štěstí, spokojenosti a osobních i pracovních úspěchů.

PF anglicky

Chcete vytvořit novoročenku s anglickým textem, ale nevíte si rady, jakou formulaci zvolit? Vyzkoušet můžete naše tipy na to, jak se píše novoročenka anglicky:

 • Wishing you a Happy New Year 2024. May it be all that you hope it will be.
 • May the miracle of Christmas bring you love and joy. May all your wishes always come true. Merry Christmas and Happy New Year to you.
 • May this new year bring in the happiest and most beautiful times for you. Wish you a Happy New Year full of new hopes.
 • May every day of the new year glow with good cheer and happiness for you and your family. Happy New Year 2024.
 • Wish you and your family a joyful, bright, healthy, prosperous and happy year ahead.

PF německy

Máte-li obchodní partnery nebo blízké v zahraničí, možná by se vám mohla hodit také novoročenka v němčině. Zkuste například některý z následujících textů:

 • Fröhliche Weihnachten und ein glückliches neues Jahr.
 • Wunderschöne Weihnachten und viel Freude im neuen Jahr.
 • Wir bedanken uns für die Zusammenarbeit im Jahre 2023 und für das Jahr 2024 wünschen Ihnen viel persönliche und berufliche Erfolge.

Sledujte novinky webu RadimeJAK.cz na Googlu a Seznamu!

Co je novoročenka?

Pod tímto názvem se ukrývá papírová kartička či e-mailová zpráva, která slouží jako přání všeho nejlepšího do nového roku. Jinak se jí říká také PF nebo slangově péefko. Kromě základních variant přitom existují i další možnosti, jak novoročenku vytvořit, jako je například novoročenka dřevěná a keramická nebo třeba animovaná novoročenka.

Co znamená PF zkratka?

Zkratka PF je ve skutečnosti odvozena od francouzského výrazu Pour féliciter, což v překladu znamená „pro poblahopřání“ nebo spíše „pro štěstí“. Zatímco na našem území se tento termín mezi lidmi rozšířil hlavně díky hraběti Karlu Chotkovi z Chotkova a Vojnína, ve Francii se běžně ve spojení s novoročenkami nepoužívá.

Jak vytvořit novoročenku?

Fantazii se zde rozhodně meze nekladou, takže záleží pouze na vašich schopnostech, času a energii, které jste ochotní tomuto úkolu věnovat. PFko samozřejmě můžete vytvořit ručně, ale také k tomu dobře poslouží různé grafické programy či editory určené k úpravě fotografií. Dále pak můžete využít bezplatnou možnost tvorby novoročenek na internetových stránkách, nebo si naopak zaplatit služby grafika.

Co napsat do PF 2024 přání?

Samozřejmě vždy záleží na tom, komu je novoročenka určená. Jinak bude vypadat PFko pro vaše nejbližší a jinak to, které poputuje k vašim obchodním partnerům či zákazníkům. Typicky ovšem novoročenky zahrnují přání všeho nejlepšího do následujícího roku, což může být doplněno také o nějakou humornou poznámku nebo třeba o poděkování za důvěru a spolupráci.