Zatímco někteří si květnové dny spojují hlavně s jarním počasím a rozkvétající přírodou, jiní na začátku měsíce pilně shánějí dárek pro své maminky. Na druhou květnovou neděli totiž v České republice připadá Den matek, což je mezinárodní svátek, který oslavuje mateřství. Prozradíme, kdy se slaví svátek matek u nás i v zahraničí a jakým dárkem uděláte mamince největší radost.
Proč se slaví Den matek?
Ačkoliv se u nás v minulosti veřejně oslavoval spíše Mezinárodní den žen, v současné době si stále větší popularitu získává Den matek, který se slaví v různých podobách po celém světě. Jde o svátek, kdy lidé vzdávají hold matkám, oslavují mateřství a vyzdvihují mateřské pouto, které vzniká mezi matkou a jejími ratolestmi. Je to tedy skvělá příležitost, kdy poděkovat maminkám za vše, co pro nás v životě dělají.
Den matek: historie
V některých zemích mají oslavy mateřství a role matky mnohasetletou historii. Například ve starověkém Řecku lidé slavili svátek plodnosti a žen, které se staly matkami, což bývalo spojené také s uctíváním pohanské bohyně jménem Kybelé. Kult této původně frýžské mateřské bohyně byl totiž postupem času převzat do řeckého i římského náboženství, kde bývala ztotožňována s Gaiou, Rheiou, Déméter, Terrou, Ops nebo Bellonou. Často se jí pak říkalo také Velká matka.
Během 16. století se v průběhu postní doby před Velikonocemi začala na anglickém území slavit obdoba svátku matek, které se říkalo Mateřská neděle či Neděle matek. V té době mnoho chudých pracovalo jako sloužící v bohatších domácnostech daleko od domova. Na tento den však dostávali volno, aby se mohli vrátit ke svým matkám a dalším příbuzným a navštívit kostel v rodném městě.
Myšlenka mezinárodních oslav Dne matek se nicméně ujala až ve 20. století. Konkrétně pak tradice, kdy si pravidelně připomínáme, co pro nás naše maminky znamenají, vznikla roku 1907 na počest Anny Reeves Jarvisové. Tato žena během americké občanské války působila jako sociální aktivistka, bojovala za práva matek, starala se o zraněné vojáky a vytvořila pracovní kluby ke Dni matek, které se soustředily na otázky veřejného zdraví.
Roku 1907 uspořádala její dcera Anna Marie Jarvisová první bohoslužbu ke Dni matek v Andrews Methodist Episcopal Church v Graftonu, který se nachází v Západní Virginii. Její kampaň za to, aby se Den matek ve Spojených státech stal uznávaným svátkem, přitom začala již v roce 1905, kdy její matka zemřela. Chtěla tak uctít její památku a vyhradit den, který by se stal poctou všem matkám, protože pro své děti dělají víc než kdokoliv na světě.
Ačkoliv se Kongres Spojených států amerických nejprve zdráhal prohlásit Den matek za oficiální svátek, díky snaze Anny Marie Jarvisové ho brzy někteří členové začali uznávat. V roce 1914 pak americký prezident Woodrow Wilson podepsal prohlášení, kterým ustanovil Den matek jako oficiální celonárodní svátek oslavující mateřství, a vyhlásil, že se bude slavit druhou květnovou neděli.
Symbolem Dne matek se postupně stal karafiát, maminky v daný den nepracovaly, neuklízely ani nevařily a jejich děti jim začaly kupovat různé dárky nebo přání ke Dni matek. Z komercionalizace svátku byla Anna Marie Jarvisová nicméně nešťastná, jelikož měla pocit, že si společnost špatně vyložila jeho myšlenku a začala klást důraz pouze na zisk.
Jarvisová tvrdila, že by lidé měli oslavovat své matky prostřednictvím ručně psaných dopisů, ve kterých jim vyjádří svou lásku a vděčnost, na rozdíl od kupování předem vyrobených kartiček a předražených dárků. Z USA se nicméně svátek rychle začal šířit i do dalších zemí, přičemž v Evropě se jeho oslavy uchytily hned po první světové válce.
Den matek v ČR
V Československu se Den matek začal slavit teprve roku 1923. Jeho propagátorkou na našem území se stala Alice Masaryková, dcera prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a Charlotte Garrigue Masarykové, předsedkyně Československého červeného kříže a známá bojovnice za zlepšení sociální situace i vzdělávání žen.
Po druhé světové válce ovšem začal být Den matek postupně zatlačován do pozadí a velkou popularitu si naopak začaly získávat oslavy Mezinárodního dne žen, který se slaví vždy 8. března. Přesto si však některé rodiny tento významný den připomínaly. Veřejně se pak Den matek opět začal slavit teprve po roce 1989. Zatímco v některých zemích se tento svátek sloučil s MDŽ a nadále se slaví 8. března, u nás dnes slavíme svátky oba (ani jeden však není oficiálním státním svátkem).
Kdy je Den matek 2024?
Ačkoliv se Den matek v současné době slaví prakticky po celém světě, vychází z různých tradic a na mnoha místech tak připadá na odlišné termíny. Svátek matek 2024 tedy někde lidé oslavují v březnu a jinde zase připadá na květen. Kdy je svátek maminek v České republice a jaké má Den matek datum v dalších státech světa?
- Česká republika: druhá květnová neděle – 12. května 2024,
- Slovensko: druhá květnová neděle – 12. května 2024,
- USA a Kanada: druhá květnová neděle – 12. května 2024,
- Velká Británie a Irsko: čtvrtá postní neděle – 10. března 2024,
- Norsko: druhá únorová neděle – 11. února 2024,
- Španělsko, Portugalsko, Lotyšsko, Maďarsko: první květnová neděle – 5. května 2024,
- Francie a frankofonní země: poslední květnová neděle nebo první červnová neděle – 26. května 2024,
- Rusko a některé balkánské státy: stejný termín jako MDŽ – 8. března 2024,
- Arabské státy: den jarní rovnodennosti – 20. března 2024,
- Lucembursko: druhá červnová neděle – 9. června 2024,
- Argentina: třetí říjnová neděle – 20. října 2024.
Na druhou květnovou neděli připadá svátek matek v mnoha zemích světa. Místa, kde se slaví Den matek v tomto termínu, zahrnují kromě České republiky také řadu dalších států Evropské unie. Druhou květnovou neděli tak oslavují Den matek v Německu, Rakousku, Finsku, Dánsku, Estonsku, na Islandu, v Itálii, ale i v Nizozemsku. Dále pak oslavy probíhají v Japonsku, v Brazílii, v Keni nebo v Zimbabwe.
Zatímco Den matek v Anglii bývá spojený s oslavami Velikonoc a připadá na čtvrtou postní neděli, spolu s Mezinárodním dnem žen lidé Den matek oslavují v Albánii, Arménii, Ázerbájdžánu, Bosně a Hercegovině, Burkině Faso, Kazachstánu, Laosu, Moldavsku, Vietnamu a mnoha dalších zemích. Někde je ovšem datum Dne matek jasně dané, a to konkrétně na následujících místech:
- Slovinsko: 8. května,
- Mexiko, Salvador, Guatemala: 10. května,
- Paraguay: 15. května,
- Polsko: 26. května,
- Bolívie: 27. května,
- Mongolsko: 1. června,
- Afghánistán: 14. června,
- Thajsko: 12. srpna,
- Panama: 8. prosince,
- Indonésie: 22. prosince.
Dárek ke Dni matek
Marně přemýšlíte, co na Den matek se svou maminkou podniknout nebo jaké dárky k svátku matek zvolit, abyste udělali mamince radost? Již odnepaměti dostávají ženy v tento den blahopřání ke Dni matek od dětí, a to buď v podobě zakoupených kartiček, nebo vlastnoručně vyrobených obrázků, srdíček či kytiček s roztomilými vzkazy.
Je jasné, že přání mamince ke Dni matek rozhodně nic nezkazí. V obchodech si můžete vybrat z nepřeberného množství originálních kartiček, které mohou být vtipné i dojemné a zároveň jednoduché i bohatě zdobené. Spousta dětí i kreativních dospělých však sází na ručně vyrobená přání pro maminku ke Dni matek, se kterými rozhodně nešlápnete vedle.
Mezi klasické dárky na Den matek se pak samozřejmě řadí i květiny. Zatímco na mnoha místech v zahraničí se tradičně maminkám dávají karafiáty, u nás jsou spojené spíše s MDŽ. Na výběr však máte z nepřeberného množství květin, ať už zvolíte ty řezané, které má vaše maminka nejradši, natrháte je na louce, nebo přinesete kytičku v květináči, která mamince vydrží po delší dobu.
Kromě toho pak maminku jistě potěší i dobrá čokoláda, bonboniéra nebo její oblíbený zákusek a rozhodně se nebude zlobit, když místo ní jednou připravíte večeři, umyjete nádobí nebo třeba vysajete. Radost jí pak určitě udělá i pozvání na večeři v oblíbené restauraci, dort, hezký šperk, wellness pobyt, šátek nebo šál z příjemného materiálu či nějaká vtipná drobnost nebo dáreček od srdce.
Jak se slaví Den matek ve světě?
Zatímco u nás lidé dávají svým maminkám převážně drobné dárečky, v mnoha zahraničních zemích jsou tradice spojené se Dnem matek mnohem širší. Důležité je zmínit například křesťanské zvyky, které se k tomuto svátku pojí. Někde ho totiž lidé využívají jako příležitost k uctívání Panny Marie a v mnoha východních katolických a východních pravoslavných církvích se pořádají dokonce zvláštní bohoslužby nebo modlitby na její počest.
V hinduistické tradici se Den matek označuje jako Mata Tirtha Aunshi. Slaví se hlavně v Nepálu, kde lidé matky uctívají speciálními potravinami. V islámu pak koncept svátku matek sice neexistuje, ale podle Koránu by děti měly dávat přednost lásce k matce před láskou k otci. Co se týče buddhismu, zde jde o svátek Ullambana, který je založený na příběhu Maudgalyayany a jeho matky.
Například v Austrálii si Den matek získal popularitu ve 20. letech 20. století, přičemž tradice, kdy lidé dávají matkám drobné dárky, se datuje do roku 1924. Janet Heydenová tou dobou začala sbírat charitativní dárky pro osamělé a staré matky v newingtonské nemocnici, které v první světové válce ztratily manžely a syny. Jelikož je na Den matek v Austrálii podzim, oblíbenou květinou jsou bílé chryzantémy.
V Belgii děti na základní škole týden před oslavami Dne matek vyrábějí malé dárečky, kterými pak maminky obdarují v časných ranních hodinách. Tatínek zároveň nakoupí croissanty, jiné sladké pečivo a chléb a přinese je matce, když je ještě v posteli, což značí, že ji budou v tento den rozmazlovat. V Kanadě pak lidé obdarovávají nejen maminky, ale i babičky a další důležité ženy, které patří do rodiny.
Také na území Číny jsou oslavy Dne matek stále populárnější. Neoficiálním festivalem byly ustanoveny roku 1997 jako den pomoci chudým matkám a připomínka chudých matek z venkovských oblastí. Mezi oblíbené dárky se řadí karafiáty, ale v posledních letech je někteří lidé chtějí nahradit liliemi, které v dávných dobách sázely čínské matky, když děti opouštěly domov.
Indonéský Den matek se slaví vyjadřováním lásky a vděčnosti maminkám. Lidé jim dávají dárky a pořádají se večírky s překvapením nebo různé soutěže. Kromě toho mají matky samozřejmě volno od domácích prací. Ve Spojených státech se pak jedná o jeden ze dnů, kdy se prodá nejvíce květin (hlavně karafiátů), přáníček a podobných dárečků, lidé svým maminkám, které často žijí hodně daleko, hodně telefonují a někteří chodí také do kostela.
Den matek v následujících letech
Jelikož je Den matek pohyblivý svátek, jeho oslava na území České republiky každoročně připadá na jiné datum (vždy se ovšem jedná o druhou květnovou neděli). V následujících letech tedy svátek maminek připadne na tyto termíny:
- Den matek 2025 – 11. května,
- Den matek 2026 – 10. května,
- Den matek 2027 – 9. května,
- Den matek 2028 – 14. května,
- Den matek 2029 – 13. května,
- Den matek 2030 – 12. května.
Proč se slaví Den matek?
Tento svátek se v různých podobách slaví po celém světě, ačkoliv připadá na jiné termíny. Lidé během něj vzdávají hold matkám, oslavují koncept mateřství a zároveň se snaží vyzdvihnout mateřské pouto mezi matkou a jejími dětmi. Jde tedy o pěknou příležitost, kdy lidé mohou své mamince zatelefonovat, napsat dopis, dát jí dáreček nebo jí pozvat na večeři a poděkovat za vše, co pro ně dělá.
Kdy se začal slavit svátek matek?
Oslavy mateřství mají ve světě mnohasetletou tradici, přičemž třeba ve starověkém Řecku se slavil svátek plodnosti a na anglickém území zase vznikl svátek známý jako Mateřská neděle. Myšlenka Dne matek, jak ho známe dnes, vznikla roku 1907 na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek. Její dcera uspořádala první bohoslužbu ke Dni matek a v roce 1914 ho americký prezident Woodrow Wilson ustanovil oficiálním celonárodním svátkem.
Jak se slaví Den matek v ČR?
Na území Československa se Den matek začal slavit roku 1923. Zasloužila se o to Alice Masaryková, která byla bojovnicí za zlepšení sociální situace a vzdělávání žen. Po druhé světové válce nicméně tato tradice upadla a byla zatlačena do pozadí oslavami Mezinárodního dne žen. Veřejně se Den matek opět začal slavit až po roce 1989. Dnes děti vyrábí maminkám přáníčka, srdíčka a různé obrázky a často jim darují také květiny, sladkosti nebo jiné drobné pozornosti.
Kdy je Den matek 2024?
Den matek po celém světě vychází z různých tradic a v jednotlivých státech tedy připadá na různé termíny. U nás se Den matek slaví druhou květnovou neděli, podobně jako v USA a dalších zemích. Letos je to konkrétně 12. května. Ve Velké Británii a Irsku připadají oslavy svátku matek na čtvrtou postní neděli, tedy 10. března 2024. V mnoha státech, jako je Rusko nebo balkánské země, se slaví 8. března 2024 stejně jako MDŽ. V celé řadě zemí však připadá na zcela jiné datum.