Jak uskladnit Česnek, aby vydržel?

Podařilo se vám vypěstovat bohatou úrodu česneku, ale teď si nevíte rady, jak tuto oblíbenou surovinu správně uskladnit, aby nedošlo k jejímu znehodnocení? Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak česnek uchovat pro další použití. Prozradíme, kdy je vhodný čas na sklizeň česneku, jak česnek sušit, jak ho zmrazit a jak ho naložit do soli, do oleje či do vína.

Kdy sklízet česnek?

Česnek se sklízí během letních měsíců, zhruba od začátku června do poloviny srpna. Vždy ovšem záleží na konkrétní odrůdě, kterou jste se rozhodli pěstovat, a samozřejmě i na dalších faktorech, jako jsou klimatické podmínky v dané oblasti. Dejte si pozor na předčasnou sklizeň, která může způsobit řadu problémů při sušení, ale i na pozdní sklizeň, kdy se již cibule v zemi rozvírají a rozpadají.

Podoba sklizně pak závisí i na tom, zda pěstujete paličáky, nebo dáváte přednost nepaličákům. Paličáky se sklízejí ve chvíli, kdy rostliny mají ještě 5 dužnatých listů (mohou být žluté, ale ne suché). Řídit se pak můžete i tvarem květního stvolu u rostlin, které jste nechali neodhlávkované. Ten totiž nejprve roste vzpřímeně, později se začíná kroutit, a když česnek dozrává, opět se částečně napřímí.

Pokud jste na své zahrádce vysadili nepaličáky, vhodnou chvíli pro sklizeň česneku poznáte podle toho, že nať poloviny pěstovaných rostlin polehá na zem. Mějte také na paměti, že termín sklizně nemusí být pro všechny pěstované odrůdy česneku stejný. Čas, kdy je nejlepší rostliny ze země vytáhnout, může navíc ovlivnit i počasí, které daný rok panovalo.

Jak sklízet a sušit česnek?

V závislosti na odrůdě se prvních stroužků můžete dočkat zhruba za 16 až 36 týdnů. Na kyprých půdách se paličáky jednoduše vytahují ze země bez použití nářadí. Pokud pěstujete česnek na menší ploše (na vlastní zahrádce), ideálním pomocníkem budou rycí vidle. Pro sklizeň na větších plochách se pak využívají různé druhy podorávačů.

Vytažený česnek rozhodně nenechávejte ležet na záhonu, kde bude vystavený přímým slunečním paprskům. Za velice krátkou dobu by totiž vlivem přílišného žáru došlo k jeho znehodnocení a žádné česnekové jídlo byste si už nepřipravili. Místo toho jednotlivé cibule očistěte od hlíny, za nať je opatrně svažte a pověste je na teplé a vzdušné místo ve stínu, kde česnek vyschne. Nikdy o sebe však cibule neotloukejte.

Pokud jste dostatečně zruční, můžete vyzkoušet tradiční způsob sušení česneku a z jednotlivých rostlin uplést copy nebo věnce. Stonky jsou v době sklizně stále pevné, ale zároveň dostatečně pružné a ohebné, takže by to mělo jít poměrně jednoduše. Stačí vybrat jednu rostlinu jako základ a kolem ní postupně obtáčet další rostliny takovým způsobem, že nová se vždy přeloží a přitiskne k té předchozí.

Když se vám podaří splést z rostlin věnce nebo copy, každá jednotlivá hlavička bude na vzduchu, takže správně proschne. Nemáte-li však odvahu pustit se splétání, stačí, když svážete dohromady zhruba 10 až 20 kusů česneku. Poté je hlavičkami dolů zavěste na stinné místo, kde dobře proudí vzduch (ideálně tedy v průvanu).

Mezi nejlepší místa na sušení česneku patří stodola, půda nebo chodba. Pozor si ovšem dejte na závěs těsně pod střechou, kde mohou teploty vyšplhat příliš vysoko. Česnek můžete sušit i bez natě, a to v bedýnkách, na dřevěné či hliněné podlaze nebo třeba na roštech. I v takovém případě ale musíte zajistit, aby na vybraném místě dostatečně proudil vzduch. Nezapomeňte také odřezat kořeny, ale ponechte je alespoň půl centimetru dlouhé.

Jak uskladnit česnek?

Spoustu lidí trápí otázka, jak uchovat česnek, aby se dal v budoucnu bez problému použít. Po sklizni totiž stroužky postupně vysychají, klíčí a při špatném skladování česneku mohou dokonce zplesnivět. Z toho důvodu je nutné dbát na správné uskladnění česneku, které zajistí, že vám dlouho vydrží a budete ho mít v kuchyni neustále po ruce.

Pokud česnek kupujete, vybírejte vždy pevné, pěkně uzavřené cibule, které neklíčí. Zároveň by na nich neměly být vidět žádné známky plísně. Nemáte-li k dispozici česnek z vlastní zahrádky, v ideálním případě byste ho měli kupovat průběžně v závislosti na vaší spotřebě. Jestliže česnek pěstujete, dbejte na to, aby před uskladněním česnek pořádně vyschnul.

Rostlinám poté vyhovuje pokojová teplota (kolem 20 °C) a sucho. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat zhruba kolem 60 %. Česnek zapletený do copů či věnců pak stačí pověsit ve spíži nebo na chodbě, kde proudí vzduch, a nebudete se muset již o nic starat. Navíc získáte zajímavou dekoraci a česnek bude po ruce vždy, když vás bude honit mlsná.

Dobře sklizený a usušený česnek vydrží až do příští úrody a neztratí nic ze své aromatické vůně. Pokud ho nechcete mít zavěšený na místě, kde jste ho sušili, můžete odstřihnout nať na zhruba 5 centimetrů a hlavičky vložit do prodyšných jutových váčků. Další možností je pak uskladnit česnek v dřevěných bedýnkách nebo v papírových krabicích s dostatečným odvětráním.

Česneku neprospívá pobyt v přetopené místnosti ani vysoká vzdušná vlhkost. Celé palice proto nikdy neukládejte ho do lednice a rozhodně česnek nenechávejte uzavřený v neprodyšném igelitovém sáčku. Neskladujte ho ani v příliš teplém prostředí, kde hrozí napadení vlnovníkem česnekovým. Máte-li pak k dispozici větší množství česneku, je dobré zvolit některý z oblíbených způsobů domácí konzervace. Můžete ho usušit, zamrazit či naložit do soli, oleje nebo bílého vína.

Sušení česneku

Jednou z možností, jak česnek uchovat pro budoucí využití, je sušení v sušičce, v troubě, na sítech či na plechu. Pokud přemýšlíte, jak sušit česnek, nejprve si rozdělte hlavičky na jednotlivé stroužky. V případě sušení na sítech nebo na plechu je pak oloupejte, nakrájejte na tenké plátky, rozložte a nechte dva až sedm dnů sušit při pokojové teplotě.

Pokud preferujete sušení česneku v troubě, které je nejrychlejší, můžete stroužky opět nakrájet na tenké plátky. Sušit se ale dají i celé stroužky. Připravený česnek vložte na plech, který zhruba na 45 minut umístíte do trouby rozpálené na 50 °C (vyšší teplota by česneku sebrala jeho výraznou chuť i vůni). Stroužky či plátky pak čas od času promíchejte, aby se nepřipálily.

Poměrně jednoduché, rychlé a efektivní je sušení česneku v elektrické sušičce, což zároveň pomůže zachovat stroužkům jejich silnou chuť i pronikavé aroma. Stejně jako v předchozích případech můžete stroužky nakrájet na plátky. Existuje ale i druhá varianta, kdy stroužky překrojíte napůl, aby hezky proschly. V sušičce nastavené na 50 °C je pak nechte alespoň po dobu 6 hodin.

Mražení česneku

Aby vám česnek vydržel, můžete ho zkusit také zamrazit, a to na více různých způsobů. Ještě než se do toho ale pustíte, nejprve všechny stroužky, které se chystáte uložit do mrazáku, důkladně zkontrolujte. Veškerý česnek, na kterém budou patrné nějaké vady, raději odstraňte a použijte pouze stroužky, které jsou čerstvé, šťavnaté a nejsou na nich patrné žádné známky plísně ani hniloby.

Pokud máte k dispozici velké množství česneku, můžete zmrazit celé neloupané palice. Ty i se slupkou nejprve důkladně zabalte do potravinové folie a poté uskladněte do mrazáku. V tomto stavu by měly vydržet až do zimy. Většina lidí ovšem dává přednost další variantě, kterou je zamražení jednotlivých stroužků česneku, a to těch loupaných, ale i neloupaných.

Chcete-li uskladnit neloupané stroužky česneku, vložte je do dobře těsnícího plastového sáčku, který je určený přímo pro skladování věcí v mrazáku (ideální je například uzavíratelný pytlík se zipem). Ještě než ho však vložíte do mrazáku, pokuste se ze sáčku odstranit co největší množství vzduchu. Další možností je pak využití sklenice se šroubovacím víčkem nebo vhodné plastové krabičky.

Jestliže preferujete uskladnění stroužků česneku, které již nebudete muset před použitím loupat, postup je velice podobný. Před uložením česneku do igelitových sáčků nebo jiných vhodných nádob si však musíte dát práci s jeho oloupáním. Někteří lidé pak doporučují sáček den po uložení do mrazáku vyndat a lehce s ním bouchnout o pracovní desku, díky čemuž se jednotlivé stroužky od sebe oddělí.

Kromě toho pak můžete zamrazit také drcený česnek. Jednotlivé stroužky nejprve oloupejte a poté je buď nasekejte nožem, nebo pomocí kuchyňského robotu, přičemž můžete také přimíchat trochu soli. Poté nasypte drcený česnek do plastových sáčků se zipem a uložte do mrazáku. Stejně tak můžete ale zmrazit i česnekovou pastu, jejíž konzistence je o něco jemnější.

A jak dlouho česnek v mrazáku vydrží? V ideálním případě byste své zásoby měli využít během následujících 3 měsíců, ale pokud je nezvládnete spotřebovat, nic se neděje. Skladování česneku v mrazáku by nicméně nemělo překročit 6 měsíců. Nezapomeňte přitom igelitové sáčky nebo jiné použité obaly označit datem, kdy jste česnek do mrazáku vložili. Zároveň ho nikdy neskladujte vedle jiného ovoce či zeleniny, protože silné česnekové aroma snadno proniká i do jiných potravin.

Česnek v soli

Další oblíbenou variantou je pak nakládaný česnek v soli. Pokud máte k dispozici větší množství palic, rozhodně se vyplatí tento způsob uskladnění vyzkoušet. Jak naložit česnek? Jednotlivé stroužky nejprve oloupejte, poté prolisujte, utřete či rozmixujte a smíchejte se solí (na 1 kilogram česneku připadne zhruba 200 až 300 gramů soli).

Tuto směs následně vložte do čistých sklenic, posypte tenkou vrstvou soli a pečlivě uzavřete. Česnek nakládaný v soli pak skladujte na tmavém a suchém místě (v lednici nebo třeba ve spíži). Jelikož je sůl skvělý konzervant, směs vám vydrží velmi dlouho a česnek si zároveň uchová své původní vlastnosti. Použít ho pak můžete všude tam, kam byste přidali čerstvé stroužky, ale pamatujte na to, že jídlo pravděpodobně i dostatečně osolí.

Česnek v oleji

Pokud hledáte možnosti, jak uskladnit přebytky česneku, další variantou je naložit jej do oleje. Jaký je na tento nakládaný česnek recept? Jednotlivé stroužky nejprve oloupejte a poté je nasypte do připravených zavařovacích sklenic a zalijte extra panenským olivovým olejem (případně slunečnicovým olejem). Dle chuti přidejte také koření nebo různé bylinky.

Takto naložený česnek vydrží poměrně dlouhou dobu a ochutí i olej, kterým jsou jednotlivé stroužky zalité. Použitý olej navíc můžete následně zužitkovat během přípravy řady různých pokrmů. Aby toho nebylo málo, česnek se dá před naložením do oleje také umlít na strojku či rozdrtit pomocí lisu. Sklenice pak ale neplňte až po okraj, jelikož česnek postupem času nabobtná a olej by začal přetékat. Uložte je na temné a chladné místo (ideálně do lednice).

Česnek ve víně

Poslední možností je naložit česnek do vína. K tomu budete kromě stroužků česneku potřebovat především koření, jako je pepř, hřebíček a bobkový list. Pokud máte rádi pikantnější chuť, nachystejte si také feferonku. K přípravě nálevu by vám pak neměly chybět následující ingredience:

  • 4 decilitry bílého vína,
  • 2 decilitry vody,
  • 2 decilitry octa,
  • 100 gramů cukru,
  • 2 lžičky soli.

Do každé sklenice kápněte na dno trochu oleje a poté dovnitř vložte oloupané stroužky česneku, které budete postupně prokládat celým pepřem, hřebíčkem, bobkovým listem a případně feferonkou. Vše poté zalijte teplým nálevem, který připravíte z výše uvedených surovin, sklenice pevně uzavřete a sterilujte po dobu 15 minut zhruba při teplotě 85 °C.

Jak sušit česnek?

Po výsadbě se prvních česnekových stroužků dočkáte zhruba za 16 až 36 týdnů. Po vytažení je nenechávejte ležet na záhonku, protože by vlivem přílišného žáru došlo k jejich znehodnocení. Místo toho jednotlivé cibule očistěte (ale nikdy je o sebe neotloukejte), za nať opatrně svažte a pověste na nějaké teplé a vzdušné místo, kde česnek bude moci vyschnout. Jste-li zruční, můžete z rostlin uplést copy nebo věnce. Česnek pak můžete sušit i bez natě, a to v bedýnkách nebo na roštech.

Jak uskladnit česnek?

Pro skladování česneku je vhodná pokojová teplota, která se pohybuje kolem 20 °C, a také sucho. Jednou z možností, jak úrodu uskladnit, je tedy zavěsit česnek ve svazcích, copech či věncích třeba do spíže, do stodoly nebo na chodbu, kde dobře proudí vzduch. Kromě toho ale můžete česnek uskladnit také v dřevěných bedýnkách či v papírových krabicích. Nikdy jej ovšem nenechávejte v přetopené místnosti, nevkládejte ho do lednice ani ho nezavírejte do neprodyšného igelitového sáčku.

Jak zamrazit česnek?

Do mrazáku je možné česnek ukládat v mnoha různých podobách. Zatímco celé neloupané palice stačí zabalit do potravinové folie, jednotlivé česnekové stroužky (loupané či neloupané) je vhodné vložit do těsnícího plastového sáčku, ze kterého odstraníte co největší množství vzduchu, nebo do jiné plastové nádoby. Zamrazit ovšem můžete i drcený česnek nebo česnekovou pastu, což se provádí podobně jako v předchozím případě, tedy uložením připraveného česneku do igelitových pytlíků.

Do čeho je možné česnek nakládat?

Máte-li k dispozici přebytek česneku, můžete vyzkoušet také různé způsoby domácí konzervace. Někteří lidé například preferují nakládaný česnek v soli, který připravíte tak, že oloupaný česnek prolisujete, utřete nebo rozmixujete, poté smícháte se solí, vložíte do čistých sklenic a ještě trochu posypete solí. Další si ovšem oblíbili česnek v oleji a jiní zase dávají přednost nakládání česneku do vína.