Podařilo se vám na zahradě nebo v truhlíku vypěstovat bohatou úrodu šalotky? V tom případě teď jistě přemýšlíte o tom, jak trsy drobných cibulí nejlépe uskladnit a co z nich uvařit, aby si pochutnala celá vaše rodina. Poradíme, jak šalotku v kuchyni zpracovat, k čemu se nejlépe hodí a jaké recepty z šalotky byste si rozhodně neměli nechat ujít.
Kdy sklízet šalotku?
Šalotka, která je známá také jako ošlejch, množilka nebo česnek askalonský, je druh zeleniny pěstovaný po celém světě. Její listy jsou jednoduché a přisedlé, květy se objevují ve vrcholovém květenství označovaném jako šroubel a plodem je pukavá tobolka. Nejdůležitější jsou ovšem shluky cibulek, které vznikají ze stejného kořenového systému a skládají se z masitých ztluštělých suknic.
Výsadba šalotky se obvykle provádí na jaře nebo ideálně již koncem zimy (na konci února či začátkem března). Do konzumní zralosti pak dozrává zhruba za 80 až 130 dnů, takže ji můžete sklízet během července, ale vše se samozřejmě odvíjí od klimatických podmínek a aktuálního počasí. Pokud navíc máte k dispozici šalotku z předpěstované sadby, na úrodu se můžete těšit již po 50 až 60 dnech.
A jak poznat, že můžete sběr šalotky s klidným srdcem zahájit? První známkou její zralosti je polehání a zasychání natě. Nikdy ale nečekejte, až zaschne úplně, protože by se vám pak trsy cibulek mohly začít rozpadat a z půdy by se daly vybírat jen s velkými obtížemi. Jakmile se do sklizně šalotky pustíte, nechte cibulky ještě týden zasychat přímo na záhonku, pokud to počasí dovolí.
Jak uskladnit šalotku?
Pokud šalotku vytaženou ze země ihned nespotřebujete, měli byste ji dobře uskladnit, aby se dala využít v budoucnu. Po doschnutí ji proto očistěte od hlíny a zbytků natě a odstraňte veškeré suché slupky. Drží-li jednotlivé cibulky pohromadě, nechte je být, ale jestliže se rozpadají, rozdělte je na menší shluky. Poté je uložte na místo, kde dobře proudí vzduch.
Před prvními mrazíky přesuňte cibuli šalotku dovnitř, a to ideálně do komory, na půdu nebo na chodbu, kde je chladno, ale sucho. Nevhodná jsou naopak místa, kde je vlhko (sklepní prostory). A jak šalotku nejlépe skladovat? Využijte košík, bedýnku nebo cibulky zavěste ke stropu, což umožní proudění vzduchu. Nezapomeňte při tom vyřadit poškozené, špatně zatáhnuté kusy.
Šalotka v kuchyni
Velkou výhodou šalotky je skutečnost, že neraší ani pozdě zjara a na chladném, suchém místě vydrží klidně až 2 roky, takže s ní můžete vařit ještě dlouho po sklizni. Kromě toho má velice jemnou chuť a hodí se pro přípravu spousty zajímavých receptů, díky čemuž si našla uplatnění v řadě světových kuchyní, konkrétně třeba v té francouzské, ruské nebo americké.
Mezi nejoblíbenější recepty se šalotkou patří například bílé omáčky, v nichž tato ingredience skvěle vynikne. Výborně se ovšem hodí také pro dochucení zvěřiny, grilovaného masa, ryb a dalších mořských pokrmů. Můžete z ní připravit chutnou polévku, dá se přidat do špenátu a zajímavě doplní různá těstovinová jídla, slané koláče nebo závitky.
V syrovém stavu se šalotky nejčastěji používají jako přísada do zeleninových salátů a velice oblíbené je v poslední době také šalotkové máslo, kde tato ingredience opravdu vynikne. Kromě toho se šalotky dají jednoduše opékat a často se nakládají do sladkokyselého nálevu. Ze šalotkové natě se pak připravují hlavně saláty a pomazánky, ale fantazii se v kuchyni samozřejmě meze nekladou.
Rozdíl mezi šalotkou a cibulí
Mnozí lidé přemýšlí o tom, zda je nutné v receptech, které pracují se šalotkou, opravdu použít tuto surovinu, nebo je možné nahradit ji klasickou kuchyňskou cibulí. Pokud nemáte šalotku po ruce, zkusit to samozřejmě můžete, ale výsledná chuť připravovaného pokrmu bude jiná, než by být měla. Proto se vždy doporučuje držet se receptu a šalotky si obstarat.
Na rozdíl od cibule kuchyňské šalotka roste v trsech po několika drobnějších cibulkách, je o něco menší, vytrvalá a mrazuvzdorná a sklízí se zhruba o měsíc až dva dříve. Její chuť je navíc mnohem jemnější a kořeněnější než v případě běžné cibule, takže ji mohou konzumovat i lidé, pro které je chuť cibule kuchyňské příliš silná, palčivá nebo dokonce nepříjemná.
Rozdíl v chuti pak nejvíce vynikne ve chvíli, kdy člověk začne se šalotkami vařit. Tato surovina totiž dokáže mnohem lépe splynout s ostatními ingrediencemi a jejich chuť podtrhne, zatímco kuchyňská cibule může v jídle naopak dominovat. Pokud je šalotka nadrobno nakrájená, může se téměř rozpustit v připravované omáčce nebo polévce, která pak získá jakýsi sametový nádech.
Ani v syrovém stavu ovšem šalotka nezastiňuje chuť ostatních surovin, takže se dá použít třeba pro přípravu chutných salátů. Lidé si navíc pochvalují, že kromě samotných cibulek mohou konzumovat i šalotkovou nať, která velice připomíná pažitku. Další výhodou je pak skutečnost, že šalotka ani při delším skladování neraší a neztrácí na chuti.
Karamelizovaná šalotka
Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak šalotky v kuchyni zpracovat, je jejich karamelizace. Abyste si tuto dobrotu mohli připravit sami doma, budete k tomu potřebovat následující ingredience:
- 10 větších šalotek,
- čerstvý rozmarýn,
- máslo,
- cukr,
- sůl.
Připravené šalotky nejprve oloupejte a podélně rozkrojte. Na pánvi si mezitím rozpusťte máslo, do nějž následně vložte šalotky a lehce je osolte. Poté přidejte cukr a nasekaný rozmarýn a vše společně restujte až do chvíle, kdy šalotky začnou měknout a zlátnout. Jakmile se vám bude zdát, že jsou již hotové, naservírujte je na talíř třeba spolu s grilovaným masem a podávejte ještě zatepla.
Vinná omáčka z šalotek
Například k mořským pokrmům se pak skvěle hodí také vinná omáčka beurre blanc, kde šalotky hrají hlavní roli. Lidé si ji oblíbili hlavně díky její vyvážené chuti, krémové barvě a hladké konzistenci, protože je velice jemná a chuťově příjemná. Pokud ji chcete také vyzkoušet, připravte si následující suroviny:
- 3 velké šalotky,
- 100 mililitrů bílého vína,
- 50 mililitrů bílého vinného octa,
- 250 gramů másla,
- tymián,
- sůl,
- pepř.
Šalotky nejprve nakrájejte najemno a poté je společně s bílým vínem, bílým vinným octem, pár lístky tymiánu a špetkou soli nechte vařit v hrnci. Následně vše zredukujte zhruba na polovinu, poté postupně vmíchejte kostičky másla, přeceďte omáčku přes jemné sítko a na závěr dochuťte kajenským pepřem. Zatímco někteří preferují omáčku s kousky šalotek, jiní pak volí variantu, kdy se omáčka rozmixuje. V tom případě je ale nutné použít menší množství šalotek.
Vajíčková pomazánka se šalotkou
Ačkoliv se šalotky skvěle hodí pro zajímavé netradiční recepty, jako je zmiňovaná omáčka beurre blanc, mohou skvěle obohatit i klasické pokrmy, na které jste zvyklí. Vyzkoušet můžete třeba přípravu vajíčkové pomazánky, které šalotky dodají specifickou chuť. V kuchyni si připravte tyto ingredience:
- 8 vařených vajec,
- 2 větší šalotky,
- majonézu,
- sůl,
- mletý pepř.
Nejprve si oloupejte a nakrájejte nebo nastrouhejte vejce a poté zbavte slupek také šalotky. Ty pak nakrájejte na drobné kostičky a smíchejte společně s vajíčky a majonézou dle chuti. Vše pak ještě dochuťte solí a pepřem. Hotovou pomazánku uložte do lednice a po vychladnutí podávejte spolu s čerstvým pečivem a případně i bylinkami.
Těstoviny se šalotkou a sušenými rajčaty
Aby toho nebylo málo, šalotky dokáží dodat skvělou chuť také různým těstovinovým pokrmům, které mají mezi lidmi velkou oblibu. Pokud byste rádi ochutnali třeba špagety se šalotkami a sušenými rajčaty, budete k tomu potřebovat následující suroviny:
- 300 gramů špaget,
- 500 gramů cherry rajčátek,
- 2 kusy šalotky,
- 3 stroužky česneku,
- třtinový cukr,
- sušené oregano,
- olivový olej,
- sůl a pepř,
- parmazán.
Nejprve si rajčata omyjte, nakrájejte na poloviny a poskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Poté je nezapomeňte posypat solí, oreganem a troškou cukru. Plech vložte do trouby předehřáté na 180 °C, poté ji vypněte a nechte zde rajčata sušit zhruba po dobu 8 hodin (klidně přes noc). Ideální jsou přitom spíše přezrálá rajčata, která byste jinak nespotřebovali.
Špagety následně uvařte podle návodu na obalu (ideálně, aby byly na skus). Šalotku mezitím oloupejte a nakrájejte nadrobno. Poté oloupejte česnek a vytvořte z něj tenké plátky. Na pánvi si zpěňte dvě lžíce olivového oleje, do kterého později přidáte šalotku, a jakmile zesklovatí, také česnek (ten se ovšem restuje pouze krátce, aby ve výsledku nezhořkl).
Do pánve pak nalijte zhruba lžíci vody z těstovin a nechte ji trochu zredukovat. Na závěr přidejte hotové špagety a sušená rajčata, vše ještě osolte a opepřete podle chuti a důkladně promíchejte. Nakonec servírujte posypané nastrouhaným parmazánem a případně čerstvým oreganem či zalité olivovým olejem.
Pokud všechna sušená rajčata nespotřebujete, uložte je do sklenice, zalijte olivovým olejem takovým způsobem, aby byla všechna ponořená, a přidejte libovolné množství bylinek. Sklenici pak vložte do lednice, kde sušená rajčata v tomto stavu vydrží klidně i několik týdnů.
Nakládané šalotky
Jednou z oblíbených lahůdek, na kterou mnozí kuchaři nedají dopustit, jsou nakládané šalotky. Nejlépe se k tomu přitom hodí bílé, téměř průhledné cibulky, které se označují také jako perlovky, nebo jiné drobné šalotky. Abyste si mohli tento recept připravit v domácím prostředí, budete potřebovat:
- 1,5 kilogramu šalotek,
- 1 litr bílého vinného octa,
- 150 mililitrů olivového oleje,
- 100 mililitrů balzamikového octa,
- 140 gramů cukru,
- 1 lžíci soli,
- 1 lžičku drceného černého pepře,
- bazalkové lístky (zhruba 2 hrsti),
- 600 mililitrů vody.
Šalotky nejprve spařte (vložte do mísy a zalijte vroucí vodou), po minutě sceďte, a jakmile zchladnou tak, že se s nimi bude dát pracovat, oloupejte je. Všechny ostatní suroviny (až na balzamikový ocet) smíchejte dohromady s vodou, přiveďte k varu a krátce povařte (asi 3 minuty). Poté vložte dovnitř také cibulky a nechte je vařit zhruba po dobu 10 minut (pouze aby trochu změkly).
Následně sceďte šalotky a bazalku a rozdělte je do připravených zavařovacích sklenic. Zbylou tekutinu zprudka vařte 5 minut a po odstavení do ní vmíchejte balzamikový ocet. Až budete mít hotovo, zalijte tímto nálevem šalotky ve sklenicích, ty pak důkladně uzavřete a nechte odstát nejméně po dobu 3 dnů. V tomto stavu by vám měly vydržet až 3 měsíce.