Nejoblíbenější druhy Magnolie nejen u nás

Rozhodli jste se na svou zahradu vysadit magnolii, protože vás okouzlily její nádherné květy hrající různými odstíny bílé, žluté nebo růžové? Pak vás jistě zaskočilo, že si v zahradnictví můžete vybírat z obrovského množství druhů, které se méně či více liší svými vlastnostmi. Poradíme, jaké druhy a odrůdy magnolie se u nás dají sehnat, jakou mají barvu květů a jaká je u magnolie cena.

Magnolie neboli šácholan

Pokud jste do zahradnictví vyrazili pro magnolii, mějte na paměti, že to není jediný název, který se k této rostlině vztahuje. Na našem území se jí totiž často říká také šácholan. Rod Magnolia, který se řadí do čeledi šácholanovité (Magnoliaceae), je poměrně rozsáhlý a obsahuje více než dvě stovky různých druhů keřů a stromů. Ty se vyznačují hlavně oslnivými květy v odstínech bílé, žluté či růžové.

Podle toho, o jaký konkrétní druh šácholanu se jedná, se liší jednotlivé vlastnosti této oblíbené dřeviny. Může být stálezelená, nebo naopak opadavá. Na zahradě se pak dá pěstovat dvěma odlišnými způsoby, a proto může být magnolie keř, ale také strom. Většinou se však vysazuje do větších zahrad, jelikož kolem sebe potřebuje dostatek prostoru a lépe tak vynikne.

Co se týče velikosti magnolie, většinou dorůstá do výšky od 2 do 8 metrů, ale v závislosti na konkrétní odrůdě může být dokonce i o mnoho vyšší. Dalším výrazným znakem je šířka koruny, která často dosahuje až 5 metrů, takže na první pohled působí velice bohatě. Kromě toho se jedná o mrazuvzdornou dřevinu, která není příliš náročná na pěstování, díky čemuž je mezi zahrádkáři velice oblíbená.

Druhy magnolie

Pěstitele často nejvíce zajímá, jaké má magnolie druhy a které z nich se nejlépe budou vyjímat na jejich zahradě. Nejprve byste si ovšem měli vybrat, zda se chystáte pěstovat magnolii spíše jako strom, nebo jako keř, což se samozřejmě odvíjí od vašich možností a velikosti pozemku. Právě tomu je pak vhodné přizpůsobit také výběr magnolie.

Keře bývají z hlediska prostoru úspornější, jelikož nejsou příliš vysoké a jejich koruna nebývá tak široká, jako je tomu v případě magnolií pěstovaných v podobě stromu. Proto se hodí na menší zahrady nebo třeba pro vyplnění prázdného místa mezi jinými rostlinami. Stromy naopak vyniknou hlavně jako solitéry, jejichž růst nic neomezuje a mohou se tedy dostatečně rozvětvit.

Magnolie Soulangeova

Mezi nejznámější a v našich zahradách nejvíce pěstované druhy patří šácholan Soulangeův (Magnolia x soulangeana), který je pojmenovaný po francouzském botanikovi Etiennu Soulange-Bodinovi. Tato dřevina se hodí především do větších zahrad, kde se dá pěstovat buď v podobě keře, nebo také jako strom. Ten pak dorůstá zhruba do výšky 5 metrů a vytváří nádhernou dominantu zahrad či parků.

Do našich končin byla magnolie Soulangeova poprvé dovezena v roce 1844, kdy byla vysazena v pražské Královské oboře. Poté se na našem území velmi rychle rozšířila a dnes zdobí velké množství parků, alejí i zahrad v okolí rodinných domů. Tento hybrid, který vznikl zkřížením druhů Magnolia denudata a Magnolia liliiflora, je navíc velice otužilý a plně mrazuvzdorný.

Ať už zvolíte variantu, kdy se magnolie pěstuje jako strom, nebo dáte raději přednost šácholanu v podobě keře, mějte na paměti, že v obou případech se koruna může rozrůstat až do šířky 5 metrů. Listy této magnolie pak bývají 10 až 15 centimetrů dlouhé a mají sytě zelenou barvu. Květy jsou zvenku růžové až purpurové, ale vevnitř naopak bývají čistě bílé. Kromě toho krásně voní.

Magnolie Soulangeova je rozložitá, ale pomaleji rostoucí dřevina, která zaujme především v době květu, což je zhruba od dubna do května a zpravidla dříve, než vyraší první listy. S přibývajícím věkem se navíc počet květů neustále zvyšuje, což si zahrádkáři velice pochvalují. Tento druh magnolie je ovšem zajímavý i na podzim, kdy se jeho listy zbarvují do výrazných zlatožlutých odstínů.

Jelikož šácholan Soulangeův vykvétá již v dubnu a patří tedy mezi nejraněji kvetoucí dřeviny našeho klimatu, doporučuje se najít pro něj na zahradě místo, které není úplně nejteplejší. Jinak by se totiž mohlo stát, že vyraší příliš brzy a květy pak spálí mráz. Co se týče zeminy, ta by měla být výživná, mírně kyselá, neustále vlhká, ale propustná. K oblíbeným odrůdám patří konkrétně:

  • Magnolia Rustica Rubra,
  • Magnolia Alexandrina,
  • Magnolia Red Lucky (Hong Yun),
  • Magnolia Alba Superba,
  • Magnolia Big Pink.

Magnolie hvězdokvětá

Mezi oblíbené druhy na našem území patří také magnolie hvězdokvětá (Magnolia stellata), někdy též označovaná jako magnolie hvězdnatá či hvězdovitá. Jedná se o nižší opadavý keř vhodný do malých zahrádek, který spíše než do výšky roste do šířky. Vyznačuje se čistě bílými či narůžovělými květy ve tvaru hvězdy, o čemž vypovídá i samotný název rostliny.

Šácholan hvězdovitý pochází z Japonska, do Evropy se dostal v průběhu 19. století a v České republice se jako okrasná dřevina pěstuje v řadě různých kultivarů. Jeho kůra je silně aromatická, listy bývají spíše tenké, úzké a obvejčité nebo široce kopinaté a bílé či světle růžové květy se objevují hlavně v období od března do dubna. Mezi oblíbené kultivary se přitom řadí:

  • Magnolia stellata Royal Star,
  • Magnolia stellata Waterlily,
  • Magnolia stellata Scented Silver,
  • Magnolia stellata Harvard Centenial,
  • Magnolia stellata Rosea,
  • Magnolia stellata Dawn.

Pokud přemýšlíte o pěstování magnolie v květináči, šácholan hvězdovitý by pro vás mohl být to pravě řešení. Dorůstá totiž maximálně do výšky 2 až 3 metrů, takže se nemusíte bát, že byste si s ním za pár let již nedokázali poradit. Navíc se jedná o ideální dekorativní rostlinu, která dokáže svým vzhledem obohatit jakýkoliv vybraný prostor.

Magnolie japonská

Krásné bílé květy s příjemnou vůní má také šácholan japonský (Magnolia kobus), což je opadavá dřevina, která podobně jako magnolie hvězdnatá kvete ještě před olistěním. Na rozdíl od předchozího druhu se však jedná o poměrně vysoký strom nebo keř, který obvykle dosahuje výšky kolem 15 metrů, takže se do menších zahrad příliš nehodí.

Roční přírůstek se pohybuje kolem 50 až 60 centimetrů. Listy bývají tenké, obvejčité, obkopinaté a podlouhle eliptické. Zatímco ve většině případů bývají květy čistě bílé, někdy mohou mít ve střední části lehce narůžovělý nádech. Jak je patrné z názvu rostliny, domovinou této magnolie je Japonsko, ale roste hojně také v Koreji.

Magnolie obvejčitá

Dalším oblíbeným druhem se světlými květy je šácholan obvejčitý (Magnolia obovata, syn. M. hypoleuca). Roste na stejných místech jako magnolie japonská, jeho koruna má kuželovitý tvar a kůra je světlá a hladká. Celkově tento strom na našem území dorůstá do výšky 8 až 15 metrů, ale ve své domovině bývá klidně i dvakrát větší.

Listy této magnolie mají svěží zelenou barvu a květy, jejichž barva se pohybuje od žluto-zelené přes krémovou až po bílou, jsou poměrně velké. Objevují se přitom v průběhu května a června, což je tedy až po olistění. Strom se využívá především jako okrasná dřevina, ale velmi ceněné je také jeho dřevo.  Z něj se vyrábějí například pochvy na meče a v truhlářství zase slouží k vnitřnímu obložení domů.

Magnolie vrbolistá

Mezi opadavé druhy, které kvetou ještě před olistěním, se řadí šácholan vrbolistý (Magnolia salicifolia). Ten stejně jako výše zmíněné magnolie pochází z Japonska a na českém území se pěstuje hlavně jako okrasná dřevina. Dorůstá zhruba do výšky 15 metrů, můžete ho pěstovat jako velký keř a jeho květy, které se objevují v dubnu a květnu, mívají čistě bílou barvu.

Magnolie Sieboldova

Zajímavým zpestřením zahrady se může stát také šácholan Sieboldův (Magnolia sieboldii), na kterém se v průběhu července a srpna objevují krásné, čistě bílé květy s nápadnými, jasně purpurovými tyčinkami. Jedná se ovšem o poměrně vzácný opadavý druh, který nemá rád tvarování a zastřihování. Potřebuje navíc úrodnou a vlhkou zeminu a roste celkem pomalu, takže jeho pěstování vyžaduje notnou dávku trpělivosti.

Magnolie velkokvětá

V posledních letech si pěstitelé oblíbili také šácholan velkokvětý (Magnolia grandiflora), který se dá pěstovat pouze v teplejších oblastech, protože není příliš odolný proti silnějším mrazům. Jedná se o stálezelený druh, který pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států amerických. Obvykle dorůstá do výšky přes 10 metrů, ale pokud má příznivé podmínky, může se přiblížit klidně i 30 metrům.

Jedním z nápadných znaků, kterými se tento druh magnolie odlišuje od těch ostatních, jsou tuhé eliptické listy podobné listům fíkovníku pryžodárného. Jsou střídavé, kožovité a nebývají příliš nahloučené na koncích větví. Na líci přitom mívají tmavě zelenou barvu, jsou lysé a lesklé, ale na rubu se často vyskytují husté hnědé až šedohnědé krátké chloupky.

Důvodem, proč si zahrádkáři tento šácholan tak oblíbili, jsou jeho velké květy, které v průměru dorůstají do velikosti mezi 15 a 30 centimetry. Objevují se od května až do srpna, mají bílou až krémovou barvu a v jejich středu se nachází tyčinky s plochými purpurovými nitkami. Pokud jde o nejoblíbenější kultivary magnolie velkokvěté, patří sem hlavně:

  • Šácholan velkokvětý Goliath,
  • Šácholan velkokvětý Francois Treyve,
  • Šácholan velkokvětý Bracken’s Brown Beauty,
  • Šácholan velkokvětý Gallisonniére,
  • Šácholan velkokvětý Little Gem,
  • Šácholan velkokvětý Maryland,
  • Šácholan velkokvětý Praecox,
  • Šácholan velkokvětý Ferruginea.

Magnolie liliokvětá

Na rozdíl od předchozích druhů, pro něž jsou typické sněhově bílé nebo krémově zbarvené květy, se šácholan liliokvětý (Magnolia liliiflora) vyznačuje květy světle až temně purpurovými, které se rozvíjí zároveň s listy. Objevují se od května do června, mají zvonkovitě rozevřený tvar a nevydávají příliš silnou vůni.

Magnolie liliokvětá je nejvíce rozšířená ve střední, jižní a jihovýchodní Číně, kde roste hlavně na okrajích lesů nebo na horských svazích. U nás se tento druh pěstuje jako okrasná dřevina, ačkoliv ho v oblíbenosti předbíhá jeho kříženec, kterým je šácholan Soulangeův. Pokud si tuto magnolii chcete pořídit, můžete vybírat z velkého množství kultivarů, jako je například:

  • Magnolie liliokvětá Nigra,
  • Magnolie liliokvětá Susan,
  • Magnolie liliokvětá Daphne,
  • Magnolie liliokvětá Rickii,
  • Magnolie liliokvětá Elizabeth.

Další druhy magnolie

V současné době existuje více než dvě stě různých druhů magnolií, které jsou na trhu dostupné. Jedná se o zajímavé odrůdy i mnohé hybridy, přičemž nejvíce se jednotlivé dřeviny liší barvou květů nebo tvarem a vlastnostmi listů. Kromě výše zmíněných magnolií se na našem území můžete setkat například s některými z následujících druhů:

  • Magnolie obnažená (Magnolia denudata)
  • Magnolie Loebnerova (Magnolia x loebneri),
  • Magnolie velkolistá (Magnolia macrophylla),
  • Magnolie trojplátečná (Magnolia tripetala),
  • Magnolie zašpičatělá (Magnolia acuminata, syn. M. hypoleuca),
  • Magnolie Betty (Magnolia Betty),
  • Magnolie Honey Tulip (Magnolia Honey Tulip),
  • Magnolie Black Tulip (Magnolia Black Tulip),
  • Magnolie Vulcan (Magnolia Vulcan),
  • Magnolie Felix (Magnolia Felix Jury).

Magnolie prodej a cena

Nadchl vás oslnivý vzhled magnolie a toužíte si na zahradu jeden takový strom nebo keř také vysadit? V současné době je magnolie rostlina, kterou díky velké oblibě mezi pěstiteli můžete zakoupit prakticky v každém větším zahradnictví. Kromě toho se dá prodej magnolie samozřejmě zprostředkovat také pomocí internetu, kde si můžete vybírat z velkého množství různých druhů a zajímavých kultivarů.

Pokud jde o to, jaká je u magnolie cena, zde samozřejmě hodně záleží na tom, kterou odrůdu byste si na své zahradě přáli mít. Dalším důležitým faktorem je pak velikost kontejneru, v němž rostlinu kupujete, nebo třeba obvod jejího kmene. Za jednu magnolii tak můžete zaplatit několik stovek, ale i několik tisíc korun. V případě nákupu vzrostlých stromů či vzácnějších kultivarů se pak cena může vyšplhat dokonce i na desetitisíce korun.

V čem se liší druhy magnolie?

Dnes existuje více než dvě stě různých druhů magnolie, které se pěstují v celé řadě zajímavých kultivarů. Liší se především svými květy, které jsou hlavním lákadlem této oblíbené dřeviny, přičemž jejich barva může být čistě bílá, krémová, světle žlutá, růžová nebo třeba temně purpurová. Mezi další znaky, kterými se jednotlivé druhy odlišují od ostatních, se pak řadí také vzhled kůry, tvar listů nebo třeba celková velikost daného stromu či keře.

Jak vypadá magnolie Soulangeova?

Jedním z nejoblíbenějších druhů, na které pěstitelé v našich podmínkách nedají dopustit, je šácholan Soulangeův (Magnolia x soulangeana). Jedná se o křížence druhů Magnolia denudata a Magnolia liliiflora, který je otužilý, mrazuvzdorný a dorůstá zhruba do výšky 5 metrů. Květy, které se objevují od dubna do května, zvenku bývají růžové až purpurové, vevnitř pak dominují odstíny bílé či krémové. Navíc krásně voní.

Proč je oblíbená magnolie hvězdokvětá?

Mezi populární druhy magnolie se řadí také magnolie hvězdnatá či hvězdokvětá (Magnolia stellata), což je nižší keř, který se hodí hlavně do menších zahrádek. Spíše než do výšky roste do šířky, jeho kůra je silně aromatická a listy bývají tenké, úzké a obvejčité nebo široce kopinaté. Květy hrají různými odstíny bílé či světle růžové a objevují se v období od března do dubna, tedy ještě před olistěním.

Jaké další druhy magnolie se pěstují?

Kromě výše zmíněných druhů, což je magnolie Soulangeova a magnolie hvězdokvětá, se na našem území pěstuje třeba bíle kvetoucí magnolie japonská, jejíž větve dosahují zhruba do výšky 15 metrů. Oblíbená je i magnolie obvejčitá se žluto-zelenými či bílými květy nebo třeba magnolie velkokvětá, která má tuhé eliptické listy podobné listům fíkovníku a velké květy bílé či krémové barvy. Pěstitelé ovšem často vysazují také magnolii liliokvětou, jejíž květy jsou světle až temně purpurové.