Jak na pěstování Levandule?

Chtěli byste si pořídit bylinu, která celé okolí krásně provoní, potěší oko a navíc poslouží i jako léčivka? V tom případě by tou pravou pro vás mohla být levandule, která patří mezi nejoblíbenější aromatické rostliny českých zahrad. Poradíme, kdy nejlépe zasadit levanduli, kdy a jak stříhat levandule, jak se provádí množení levandule a čím hnojit levanduli, aby se jí u vás dobře dařilo.

Jakou levanduli na zahradu zvolit?

Levandule je rostlinný rod z čeledi hluchavkovitých, jenž zahrnuje zhruba 40 druhů různých keřů, polokeřů a vytrvalých bylin. Ty jsou mezi pěstiteli známé hlavně pro své zajímavé květy, které hrají různými barvami (od fialové přes růžovou až po čistě bílou), ale také pro svou nezaměnitelnou vůni. Navíc mají léčivé účinky, odpuzují nepříjemný hmyz a dají se použít také v kuchyni.

Vzhledem k tomu, že existuje opravdu velké množství různých druhů levandule, lidé často přemýšlí, která varianta pro ně bude ta nejlepší. V našich podmínkách se přitom typicky pěstuje hlavně levandule lékařská (Lavandula angustifolia), která je známá také jako levandule úzkolistá. Dorůstá zhruba do velikosti 60 až 120 centimetrů a její květy mohou mít různé zbarvení.

Odrůdy levandule lékařské se od sebe liší především barvou a velikostí květů, tvarem a velikostí listů nebo třeba tím, jak jsou jednotlivá květenství bohatá. Některé pak bývají odolnější proti silným mrazům, zatímco jiné si s okolními podmínkami neumí tak dobře poradit. Kromě toho se pak mohou ale konkrétní kultivary levandule lékařské lišit také svým vzrůstem.

Mezi nejnižší odrůdy (30–40 centimetrů) patří Blue River, Dwarf Blue, Nana, Hidcote, Hardy Dwarf, Peter Pan nebo Cedar Blue. Středně velké (50–60 centimetrů) pak jsou hlavně kultivary Little Lady, Princess Blue, Imperial Gem, Silver Blue, Blue Mountain či Folgate. K těm nejvyšším (70 centimetrů a více) se potom řadí variety Pacific Blue, Royal Purple nebo Reve de Jean Claude.

Také ovšem můžete vybírat podle barvy květů. Například odrůda Hidcote je klasická levandule modro-fialová, která má sytý odstín a sladce voní. Tmavě fialové květy pak mívají kultivary Lavance Purple a Beate. Pokud vás ale láká levandule růžová nebo levandule bílá, vybírejte kultivary Alba, Ellegance Ice, Hidcote Pink, Hidcote White, Nana Alba, Dwarf White, Rosea a podobně.

Kromě levandule lékařské se pak na českých zahradách někdy pěstuje také levandule širokolistá (Lavandula latifolia), která působí robustnějším dojmem, ale v našich podmínkách někdy vymrzá. Setkat se však můžete i s levandulí korunkatou (Lavandula stoechas), jež vyniká řadou krásných kultivarů. Jde ale o nejméně otužilý druh, který se dá pěstovat pouze do prvních mrazů, nebo jej pěstitelé musí zimovat.

S čím kombinovat levanduli?

Díky svému zajímavému vzhledu se levandule hodí do tradičních venkovních zahrad, ale pomohou zkrášlit i moderní místa nebo třeba městské parky a zámecké zahrady. Nejčastěji se vysazují na okraje květinových záhonů, podél chodníčků, do předzahrádek, na skalky a slunné svahy nebo do suchých zídek. Kromě toho se samozřejmě dají pěstovat i v nádobách.

Zahrádkáři se pak samozřejmě často ptají, co zasadit s levandulí, aby zahrada ožila a během letních měsíců majitelům poskytla příjemnou atmosféru. Nejčastěji se přitom doporučuje pěstovat společně levandule a růže. Drobné levandulové kvítky totiž zakryjí nevýrazné stonky růží a spojení fialkových odstínů s barevnými růžemi bývá velice působivé.

Kromě toho je spojení levandulí a růží oblíbené z toho důvodu, že levandule účinně odpuzuje některé škůdce, jako jsou například mšice. Problém ale spočívá v tom, že obě rostliny mají odlišné nároky na půdu a zálivku. Levanduli ale můžete vysadit také do záhonů spolu s trvalkami, jako jsou například plamenky (floxy) či třapatky, nebo ji přidat k bylinkovým výsadbám.

Pěstování levandule na zahradě

Pokud si na zahradu chcete pořídit tuto aromatickou bylinu, jistě vás zajímá, zda vyžaduje nějakou speciální péči. V tom případě vás jistě potěší, že pěstování levandule není příliš obtížné a měl by si s tím poradit i každý začátečník. Stačí postupovat podle našeho návodu a dopřát rostlině vhodné pěstební podmínky, za což se vám odmění záplavou voňavých květů.

Chcete-li se však do sázení levandule na svou zahrádku pustit, pamatujte na to, že existuje hned několik možností, jak to můžete provést. Nejčastěji lidé kupují již předpěstované sazeničky v květináči, které pak přesazují do připravených záhonků. Levandule se dá ale vypěstovat také ze semínka a můžete si ji namnožit hřížením nebo řízkováním.

Kde koupit levanduli?

Sazeničky levandule jsou dnes běžně dostupné v zahradnictvích, v některých květinářstvích, na venkovních tržištích, na internetu, v hobby marketech a často i ve větších supermarketech. Zakoupit přitom můžete řadu různých kultivarů, které se liší barvou a velikostí květů, podobou listů nebo třeba svým vzrůstem. Cena levandule se pak samozřejmě bude lišit v závislosti na konkrétní odrůdě.

Rostlinky mohou být ovšem zesláblé, a proto byste měli s jejich vysazením do záhonků vyčkat až do chvíle, kdy odezní poslední jarní mrazíky. Jinak by mohlo dojít k jejich poškození a záplavy barevných květů byste se nedočkali. Kromě toho si ale samozřejmě můžete koupit také semínka levandule, z nichž si rostlinky sami předpěstujete.

Kam umístit levanduli?

Pokud jde o vhodné stanoviště, levanduli se bude nejlépe dařit na teplém a suchém místě, které každý den poskytne rostlině alespoň 6 hodin slunečního svitu. Pochází ze Středomoří, takže byste tomu měli pěstební podmínky přizpůsobit, protože na větrném a chladném místě bude strádat. Naštěstí ale bývá levandule mrazuvzdorná a na venkovních záhoncích dokáže přezimovat.

A kam zasadit levandule, co se týče zeminy? Jelikož rostlina dobře snáší sucho, půda pro levanduli by měla být hlinitopísčitá, písčitá nebo štěrkovitá. Prostor určený k pěstování dané byliny přitom musí být dobře odvodněný a zemina pro levandule by měla být také dostatečně kyprá. Špatně naopak poroste v trvale mokré zemině a nebude se jí dařit v blízkosti jezírek nebo zavlažovaných trávníků.

Kdy zasadit levanduli?

Nevíte si rady, kdy sázet levandule na připravená stanoviště a jakým způsobem to provést, aby se rostlinkám hned od začátku na vaší zahradě skvěle dařilo? V tom případě pamatujte, že ideální doba, kdy vysadit levanduli, je konec května nebo začátek června, kdy už nehrozí přízemní mrazíky, které by mohly rostliny poškodit. Také se to dá provést na podzim, ale pouze se vzrostlejšími rostlinami.

Ještě než ale rostliny umístíte na zahradu, je dobré vybrat jim vhodné stanoviště a sazeničky několik dní otužovat. Během dne proto levandule umisťujte někam na stinné místo, aby si na slunce zvykaly postupně. Záhonek mezitím zbavte plevele, zeminu prokypřete a obohaťte ji o písek, malé množství drobného štěrku a případně také o drcený vápenec (když je půda příliš kyselá, je nutné ji povápnit).

Tuto směs pak zapravte pomocí hrabiček do půdy a nachystejte si důlky pro sazenice, které je nutné prolít vodou. Pokud jde o to, jak hluboko sázet levandule, jednotlivé jamky by měly být vždy o něco hlubší, než je kořenový bal vašich sazeniček. Ideální je samozřejmě lehká a dobře propustná půda s neutrální či zásaditou reakcí. Je-li spíše jílovitá, udělejte jamku větší, na dno vložte vrstvu štěrku, který bude fungovat jako drenáž, a zasypte jej kvalitní zeminou.

Levandule se pak sází zhruba 25 až 30 centimetrů od sebe, aby měly dostatek prostoru k růstu. Pokud z nich ale chcete vytvořit malý živý plot, klidně je můžete umístit i do bližší vzdálenosti. Rostliny je přitom nutné vložit do připravených důlků a vrchní část kořenů, které jste předem trochu narušili (aby rostlina po zasazení neuschla), potom překrýt ještě další zeminou a dobře ji upěchovat.

Aby se levandule dobře uchytily, zpočátku budou potřebovat dostatek vláhy. Mladé levandule byste proto měli zalévat pravidelně, zatímco starším prospěje přiměřená zálivka, bez níž se ale poměrně dobře obejdou, jelikož tyto rostliny skvěle snáší sucho. Nadměrné zalévání naopak rostlinám vůbec neprospívá, protože způsobuje uhnívání kořenů a bývá důvodem, proč levandule v létě málo kvetou.

Pěstování levandule ze semínek

Levanduli si samozřejmě můžete vypěstovat také ze semínek, ale pamatujte na to, že tato varianta je o něco pracnější než vysazování předpěstovaných sazenic. Pokud jde o to, kdy zasít levanduli, provádí se to časně, ideálně již během února nebo nejpozději v březnu. Připravte si k tomu vhodný truhlík a do něj pak nasypte směs vhodného substrátu a písku v poměru 4:1.

Semínka levandule se vysévají zhruba 1 centimetr pod povrch substrátu (pouze je mírně zatlačte, nezasypávejte další zeminou), který byste pak měli zavlažit. To provádějte opatrně pomocí rozprašovače, abyste semena nevyplavili z půdy ven. Rosení by nicméně mělo být poměrně intenzivní, aby vláha pronikla postupně i do spodních vrstev. Substrát nesmí vyschnout, protože pak by semínka nevyklíčila.

Klíčení semínek levandule trvá poměrně dlouho, přičemž může jít klidně o 3 až 4 týdny. Aby byl tento proces úspěšný, okolní teplota nesmí klesnout pod 20 °C, a to ani během nočních hodin. Z toho důvodu se doporučuje přenést květináč s levandulí na místo, kde bude dostatečné teplo. Nejlepší volbou bude parapet u okna na jižní straně (pokud ovšem není studený).

Když levandule vyklíčí, je čas přesadit jednotlivé rostlinky do malých květináčů nebo do sadbovačů, kde postupně zesílí. A kdy zasadit levanduli ze semínek na konečné stanoviště na zahradě nebo ve venkovním květináči? Musíte počkat, dokud již nebudou hrozit přízemní mrazíky, tedy opět alespoň do května. Poté se již výsadba levandule do záhonu provádí stejně, jako když si pořídíte předpěstované sazenice.

Čím hnojit levandule?

Hledáte vhodné hnojivo na levanduli, které zajistí, že rostlina správně pokvete? V tom případě si zapamatujte, že levandule se nikdy nepřihnojuje chemickými hnojivy. Místo toho se doporučuje používat pouze vápenatá hnojiva nebo hnojiva určená speciálně na bylinky, a to hlavně v případě, že chcete danou rostlinu využít jako léčivku. Pokud ovšem hnojení vynecháte, nic se nestane, protože rostlina si poradí sama a nepotřebuje žádné speciální živiny.

Kdy stříhat levanduli?

Důležitou součást péče tvoří u levandule stříhání. Pravidelně ošetřované rostliny totiž budou husté a bohatě větvené, což také znamená, že více pokvetou. Pokud na stříhání levandule zapomenete, nedivte se, když vám zbydou pouze nevzhledné vytáhlé dřevnaté keře, na nichž se objeví jen malé množství květů. Ty seříznuté se naopak rozkošatí a zahustí.

Přemýšlíte, kdy se stříhá levandule, aby se rostlině dobře dařilo? První rok je dobré mladou levanduli zastřihnout těsně před květem, díky čemuž pak bude košatější a získá více energie. Kromě toho je nutné průběžně zbavovat rostlinu zasychajících stonků a květenství. Dále se pak samozřejmě provádí střih levandule pro léčivé nebo okrasné účely.

U starších rostlin, které už mají zapuštěné kořeny, je dobré udělat každý rok dva řezy, a to konkrétně na jaře a na podzim. Stříhání levandule na podzim se provádí hned po odkvětu (v srpnu nebo v září), kdy je nutné odstranit odkvetlá květenství a také všechny uschlé stonky. Rostliny ale nestříhejte příliš, protože potřebují být dostatečně silné, aby se jim rány do prvních mrazíků zacelily.

Stříhání levandule na jaře je velice důležité, protože rostlinu zmlazuje. Klidně přitom můžete řez levandule provést tak, že ji zkrátíte o třetinu (u mladých keříků klidně až na 5–8 centimetrů), ale nesmíte zasahovat do dřevnatých částí. Příliš hluboký řez do tvrdého a vyzrálého dřeva totiž může rostlinu poškodit a vede k tomu, že levandule ztrácí schopnost znovu obrážet.

Pokud jde o to, kdy stříhat levandule na jaře, počkejte až do chvíle, kdy se objeví pupeny, protože pak se rostlina dokáže lépe regenerovat. Na každé větvičce přitom nechte dva až tři pupeny se zdravým párem listů a zbytek rostliny odstraňte. Chcete-li, aby měla levandule kulatý tvar, dbejte při stříhání na to, abyste řez vedli správným způsobem.

Jak přesadit levandule?

Chtěli byste přesadit aromatické keříky na vhodnější místo, kde se jim bude lépe dařit a skvěle vyniknou, ale nevíte si rady, jak a kdy přesadit levanduli, aby se na novém stanovišti dobře uchytila? V tom případě pamatujte, že mladé levandule snáší přesazování dobře, zatímco ty staré se již většinou nepřesazují, jelikož mají příliš hustý kořenový systém a špatně se přizpůsobují změnám.

Levanduli byste měli přesazovat v momentě, kdy zrovna nekvete, ideálně brzy na jaře ještě před pučením. Pozor si přitom dejte na to, abyste nepoškodili její kořenový bal. Opatrně ji proto vyjměte z půdy a vložte na připravené místo, které jste předtím prokypřili a dobře zalili. V prvním roce po přesazení ovšem rostliny příliš nepokvetou.

Množení levandule

Levandule se dají úspěšně množit několika zaručenými způsoby, což je řízkování, hřížení a generativní množení pomocí semen. Řízkování se provádí tak, že během března či dubna odeberete starší, polodřevité řízky o velikosti 8 až 10 centimetrů. V této podobě je pak zasaďte přímo do záhonu, a to tak, že je co nejhlouběji zapíchnete do hlíny, odkud by měly čouhat pouze zelené lístky. Dbejte pak na to, aby byla půda neustále mírně vlhká, díky čemuž řízky do podzimu zakoření.

Druhou oblíbenou variantou je hřížení. Kdy množit levanduli, pokud se rozhodnete pro tento způsob? Ideální je přistoupit ke hřížení na podzim po ostříhání květů, a to konkrétně u tříletých nebo čtyřletých rostlin. Nejprve ohněte několik větviček k zemi a zahrňte je hlínou, aby jejich vrcholky zůstaly nad povrchem zeminy. Na jaře by už měly mít vytvořené kořeny, takže je stačí odhrabat, ostříhat a zasadit samostatně na vybrané stanoviště.

Kdy se sklízí levandule?

Když dopřejete levanduli vhodné pěstební podmínky a správnou péči, bude rozkvétat během června, července a srpna. Květy jsou oboupohlavné, uspořádané do lichopřeslenů a různě barevné v závislosti na konkrétním druhu či odrůdě. Jde o medonosné rostliny, přičemž o jejich opylování se stará hmyz. Pokud je ovšem chcete využít v domácnosti, pro jejich sběr musíte vybrat správnou chvíli.

Levandule se typicky sbírá v momentě, kdy se její květy ještě nestihly zcela rozvinout, tedy v průběhu června nebo na začátku července. Pokud by levandule vykvetla, rychle by opadala a vybledla. Můžete přitom odstřihávat pouze květy s krátkými stonky, ale i zbytek stonku s lístky. Pouze pamatujte na to, že nikdy nesmíte zasahovat do dřevnaté části keříku. Tím byste totiž mohli rostlinu poškodit.

K odštípnutí levandule můžete použít zahradnické nůžky, ale někteří pěstitelé to provádějí ručně. Vždy byste to ale měli dělat za slunného dne, kdy mají květy levandule největší sílu. Odřezávají se přitom celé stonky i s květenstvím, poté se svazují do snopů a zavěšují na suchá místa, kde proudí čerstvý vzduch. Ponecháte-li levanduli čerstvou, můžete ji dát do vázy nebo z ní tvořit dekorace.

Ulomené zbytky stonků a květů nevyhazujte, protože se dají dobře zužitkovat. Můžete je například nastříhat a nasypat do textilních sáčků, které pak uložíte do šatní skříně. Tu dokáže levandule krásně provonět a navíc odhání škůdce, jako jsou šatní moli. Chcete-li pak získat květy na destilaci levandulového oleje, sklízejte je až v průběhu srpna, kdy odkvétají.

Sušení levandule

Pokud přemýšlíte, jak sušit levanduli, existují hned tři různé způsoby, jak to provést. Prvním z nich je sušení v tmavé místnosti, kde musí být skutečně tma, aby levandule nevybledla a neztratila svou výraznou fialkovou barvu. Ostříhané rostliny přitom svažte do snopů a zavěste květy směrem dolů. Sušení v tomto případě bude trvat zhruba dva až čtyři týdny.

Druhou variantou je sušení levandule v sušičce, kde teplota nesmí přesáhnout 35 °C. Poslední možností je pak sušení levandule na slunci, což lze provést venku, ale také uvnitř. Ostříhané byliny stačí vyskládat na dřevo, které se k jejich sušení doporučuje, a počkat, než budou zcela suché. V tomto případě ale musíte počítat s tím, že levandule částečně vybledne.

Jaké ohrožují levandule choroby?

Levandule je poměrně odolná rostlina, která nemívá velké problémy se škůdci a chorobami. Přesto ji ovšem mohou napadnout některé nemoci, jako je například patogen Phoma lavandulae, jenž má na svědomí vadnutí výhonů nebo celých rostlin. Objeví-li se skvrny na listech, na vině bude pravděpodobně Septoria lavandulae.

Poměrně ojedinělý je výskyt žluté mozaiky na listech levandule, což doprovází také kroucení čepelí a nedostatečný růst výhonů. Důvodem je virus označovaný jako AMV (Alfa mosaic virus), který je přenosný hmyzem, ale i mechanicky prostřednictvím levandulové šťávy. Proto byste měli infikované rostliny ze záhonků co nejrychleji odstranit.

Pokud je půda příliš vlhká (hlavně v zimě), kořeny levandule mohou zahnívat a odumírat. Podobné symptomy ovšem mohou způsobit i patogeny z rodu Phytophthora a Pythium. Při pěstování sazenic, ale také u volně vysazených rostlin mohou mít na svědomí bazální stonkovou hnilobu a hnilobu kořenů. Podobné symptomy ovšem může způsobit i houba Rhizoctonia spp.

Co se týče škůdců, levanduli příležitostně poškozují mšice, molice nebo svilušky. Ojediněle se pak na zahradě můžete setkat také s dalšími nezvanými návštěvníky, jako jsou pěnodějky. Ty ovšem představují hlavně estetický problém.

Ošetření levandule na zimu

Ačkoliv je levandule mrazuvzdorná rostlina, která na záhoncích poměrně dobře zvládá místní podmínky, rozhodně nic nezkazíte tím, když ji na zimu přihrnete listím nebo mulčem a ten přikryjete klestím. Mladé rostliny dále můžete překrýt textilní folií. Také hodně záleží na tom, jaký druh a odrůdu levandule pěstujete. Některé totiž mrazy nepřežijí, takže je musíte na zimu přemístit do teplejších prostor.

I levandule pěstované v nádobách je nutné chránit před mrazem. Nádobu můžete zapustit do země a překrýt tak, aby kořenový systém nepromrzl. Nebo uložte rostlinu do sklepa, do garáže nebo třeba do zahradního domku, kde se teplota bude pohybovat kolem 10 °C. Co se týče zálivky, během zimních měsíců byste měli levanduli zalévat pouze minimálně.

Pěstování levandule v květináči

Pokud se rozhodnete pro pěstování levandule v truhlíku nebo květináči, podmínkou je propustný substrát. Abyste zabránili přemokření, na dno květináče nejprve nasypte keramzit nebo štěrk, jenž zde vytvoří drenážní vrstvu. Musíte ale samozřejmě počítat s tím, že levandule pěstované v nádobách nebudou dorůstat do takových rozměrů jako levandule na záhoncích.

A jaký substrát pro levandule byste měli zvolit? Ideální volbou v tomto případě bude speciální substrát na levandule, rozmarýny a další středomořské bylinky, jenž obsahuje směs kvalitních druhů rašelin a přídavek drceného vápence i dalších inertních materiálů. Také nezapomeňte zvolit vhodný květináč nebo truhlík, v němž budete sazenice pěstovat.

Pokud nechcete substrát pro levandule kupovat, můžete si sami namíchat podobnou směs, a to tak, že dáte dohromady rašelinu, zeminu a písek v poměru 1:1:1. K tomu se často přidává také keramzit nebo třeba drcené lávové kameny, které by měly vodu a živiny postupně uvolňovat a zajistit substrátu dostatečnou vzdušnost.

Pokud rostliny umístíte do květináče nebo do truhlíku, můžete se pak pustit do pěstování levandule na balkoně, na terase nebo třeba na jiném slunném a teplém místě v okolí vašeho domu. Co se týče řezu, přezimování a další péče, levandule v nádobách se nijak výrazně neliší od rostlin pěstovaných na záhoncích. Zalévání by mělo být střídmé, ale pravidelné.

Pěstování levandule v bytě

Aby toho nebylo málo, samozřejmě je možné vyzkoušet i pěstování levandule doma. Problémem ovšem může být nedostatek slunce a prostoru, který by rostlina mohla mít na záhonku. Květy tedy pravděpodobně nebudou tak barevné a voňavé, jak byste možná čekali, ale vše záleží na tom, jakou péči rostlinkám poskytnete.

V každém případě zvolte dostatečně velký květináč, kde bude mít levandule dost místa k růstu. Zálivka by měla být o něco větší než při pěstování levandule na zahradě a dobré je sáhnout po substrátu speciálně určeném pro tyto oblíbené léčivky. Rostliny se pak každý rok přesazují do vhodné zeminy a měli byste jim najít místo na teplém okenním parapetu.

Sledujte novinky webu RadimeJAK.cz na Googlu a Seznamu!

Kdy se sází levandule?

Levandule se na připravená stanoviště typicky umisťují na konci května nebo na začátku června, kdy již nehrozí riziko přízemních mrazíků. Nejprve nicméně musíte rostlinám vybrat vhodné stanoviště, což je v ideálním případě slunné a teplé místo, které je dobře chráněné před větrem. Půda by měla být písčitá, hlinitá nebo hlinitopísčitá a rozhodně nesmí být přemokřená.

Jak nejlépe zasadit levanduli?

Před výsadbou na zahradu je dobré sazeničky levandule chvíli otužovat, aby si na slunce zvykly. Záhonek pak zbavte plevele, půdu prokypřete a obohaťte ji o písek, štěrk a případně i drcený vápenec. Pak vytvořte důlky zhruba 25–30 centimetrů od sebe a dostatečně hluboké, aby se tam vešel kořenový bal. Prolijte je vodou, vložte sazenice, překryjte je zeminou a tu pak dobře upěchujte.

Kdy ostříhat levandule?

Mladé levandule se zastřihují těsně před květem, díky čemuž bývají košatější. U starších rostlin se pak provádí dva řezy, konkrétně na jaře a na podzim. Podzimní řez levandulí se zahajuje hned po odkvětu a odstraňují se odkvetlá květenství či uschlé stonky. Jarní řez levandule se provádí ve chvíli, kdy se objeví pupeny. Klidně můžete rostliny zkrátit o třetinu, ale nesmíte zasáhnout do dřevnatých částí.

Jak se množí levandule?

Levandule se dají množit řízkováním, hřížením a generativně pomocí semen. Řízkování se provádí v březnu nebo v dubnu. Stačí odebrat polodřevité řízky velké 8–10 centimetrů a ty zasadit do záhonu tak, že je zapíchnete do hlíny, až budou čouhat jen zelené lístky. Hřízení se dělá po ostříhání květů. Je nutné ohnout větvičky k zemi, zahrnout je hlínou, aby vrcholky zůstaly nad zeminou, a počkat, než zakoření.