Jak pěstovat a stříhat Hortenzie na zahradě?

Rádi byste si na svou zahradu pořídili hortenzie, které svými květy okolí domu rozzáří a budou vám přinášet radost po celý rok? V tom případě je vám určitě jasné, že je nutné těmto rostlinám poskytnout co nejlepší péči, za kterou se vám pak náležitě odvděčí. Prozradíme, jak pěstovat hortenzie na zahradě, kdy zasadit hortenzie a kdy se provádí stříhání hortenzie.

Jak vypadají hortenzie?

Hortenzie jsou keře, polokeře nebo stromky, které se pěstují hlavně pro svou dekorativní funkci, ale někdy slouží také jako popínavé nebo půdopokryvné dřeviny. V závislosti na konkrétním druhu jsou pak tyto rostliny stálezelené nebo opadavé. Jejich domovinou je především Asie a v menší míře také Amerika, ale byly zavlečeny také na další místa, a to včetně evropského kontinentu.

Zatímco některé hortenzie rostou vzpřímeně, jiné fungují spíše jako popínavky. Často jsou bohatě větvené a jejich větve, listy či květenství pokrývají drobné chloupky. Asi nejzajímavější součástí daných rostlin jsou přitom květy hortenzie, které jsou uspořádané v hustých vrcholových květenstvích, což bývají konkrétně vrcholíky nebo thyrsy.

Jednotlivé druhy a odrůdy hortenzií se navzájem liší vzrůstem, listy, ale hlavně velikostí, tvarem, počtem nebo barvou květů. Jejich zbarvení se přitom odvíjí od kyselosti půdy a jeho intenzita se může během kvetení výrazně měnit. Plodem hortenzie je potom drobná tobolka, která obsahuje řadu křídlatých nebo nekřídlatých semen.

Jak pěstovat hortenzie?

Pěstování hortenzií není příliš složité, ale pokud chcete, aby rostliny u vás na zahradě krásně kvetly, měli byste dodržovat několik základních pravidel. Zásadní je připravit si správný substrát pro hortenzie, ale svou roli zde hraje i výběr vhodné odrůdy nebo třeba správně zvolené stanoviště. Pak je samozřejmě nutné se o keře a stromy dobře starat, hnojit je a zastřihávat.

Jednotlivé druhy hortenzií a jejich kultivary se liší v mnoha ohledech. Pro zahrádkáře je většinou nejdůležitější velikost květenství a jejich zbarvení. Mezi nejčastější varianty patří hortenzie růžová, hortenzie bílá nebo třeba hortenzie modrá, ale pěstuje se i hortenzie zelená nebo hortenzie červená, přičemž některé odstíny jsou spíše pastelové, zatímco jiné bývají výraznější.

Kde pěstovat hortenzie?

Nevíte si rady, kam zasadit hortenzii, protože byste byli rádi, kdyby se jí u vás na zahradě dobře dařilo? Obecně se doporučuje vybírat světlé stanoviště v polostínu, které bude dobře chráněné před větrem a dalšími rozmary počasí. Pokud ovšem takové místo nemáte k dispozici, hortenzie obvykle snesou i přímé slunce, ale potřebují potom větší množství vláhy, což někdy bývá spíše ke škodě.

Chcete-li pěstovat hortenzie, vždy byste měli zvážit, jaký konkrétní druh bude pro vaši zahradu nejlepší. Například hortenzie velkolistá dává přednost polostinným až stinným místům, zatímco hortenzie latnatá prosperuje i na plném slunci, které podporuje krásné zbarvení květů. Hortenzii pilovitou a hortenzii řapíkatou je dobré pěstovat na světlém stanovišti, které je částečně zastíněné.

Pokud jde o to, jakou potřebují hortenzie pro pěstování zeminu, ta by měla být mírně kyselá a humózní. Kyselost půdy přitom výrazně ovlivňuje zbarvení květů, a to tak, že čím je půda kyselejší, tím více bývají květy modré, zatímco v méně kyselé půdě bývají spíše růžové. Při pH 3,5 až 4,5 je barva květů růžových hortenzií modrá a u červených hortenzií bývá spíše fialová.

Zároveň je pak nutné dbát i na to, aby zahradní půda neobsahovala vápník, jehož přítomnost hortenzie velice špatně snáší. Problematická je ale samozřejmě i těžká, jílovitá půda. V našich podmínkách nicméně bývá pěstování daných rostlin poměrně nenáročné, jelikož typicky bývá hortenzie mrazuvzdorná a snese často i větší vedra.

S čím kombinovat hortenzie?

Hortenzie jsou velice vděčné rostliny, které se dají poměrně dobře zkombinovat s většinou zahradních rostlin. Pěstitelé například doporučují vysazování těchto dřevin v blízkosti kvetoucích trvalek a okrasných trav, ale dobře budou působit i vedle jiných druhů dřevin. Dají se přitom uplatnit jako zajímavé solitéry, ale hojně se pěstují i ve větších skupinách.

Hortenzii řapíkatou například můžete nechat pnout po zdi, pergole nebo starých stromech a zkombinovat ji s břečťanem či zimolezem. Hortenzie stromkovitá se pak uplatňuje jako součást keřového lemu kolem vysazených stromů, tedy hlavně jehličnanů, k nimž vytvoří zajímavý kontrast. Hortenzie latnatá zase bude vypadat dobře s nepravidelnými keři a vyššími trvalkami.

Jaký substrát pro hortenzie zvolit?

Pokud si netroufáte na přípravu vlastní zeminy, můžete si koupit již předpřipravený substrát na hortenzie, který je určený pro kyselomilné rostliny. Samozřejmě ale můžete dát dohromady i vlastní směs. V takovém případě platí, že chcete-li, aby měly hortenzie velkolisté a pilovité růžové nebo červené květy, nachystejte si směs kompostu, jílu, rašeliny a písku v poměru 4:3:2:1.

Máte-li zájem o modré nebo bílé květy, je nutné připravit směs rašeliny, kompostu, jílu a písku, a to tak, že poměr daných látek bude 3:2:1,5:0,5. Pokud se chystáte pěstovat hortenzii latnatou, substrát by měl obsahovat kompost, rašelinu a písek v poměru 5:2:1. Půda vždy musí být výživná, kyprá a dostatečně vlhká, ale nesmí v ní stát voda.

Kdy zasadit hortenzie?

Výsadba hortenzií se provádí buď brzy ráno, nebo naopak pozdě odpoledne. V ideálním případě byste měli sázet hortenzie na podzim, protože tyto rostliny potřebují dostatek času na to, aby si byly schopné ještě před rozkvětem vytvořit zdravý kořenový systém. Kromě sázení hortenzie na podzim se ovšem praktikuje také sázení hortenzie na jaře (konkrétně časně na jaře).

Hortenzie se obvykle prodávají v kontejnerech a mívají dostatečně prokořeněný bal. Ještě než se pustíte do sázení hortenzií, měli byste proto rostlinu i s květináčem namočit do kbelíku s vodou, a to zhruba na dobu 2 hodin. Jinak byste totiž mohli zasadit rostlinu s příliš vysušeným balem, což by jí vůbec neprospělo.

Pokud jde o to, jak se potom provádí u hortenzie sázení, je nutné připravit si výsadbovou jámu, která by měla být zhruba o 60 centimetrů širší než kořenový bal vaší rostliny. Také její hloubka by samozřejmě měla odpovídat velikosti kořenového balu, aby pak hortenzie rostla na úrovni okolní půdy nebo o něco výše. Když v jejím okolí vytvoříte mírný val, voda bude od základny rostliny lépe odtékat.

Péče o hortenzie

Půda pro hortenzie by měla být humózní a dostatečně vlhká, ale nesmí být přemokřená. Zálivka se přitom provádí pouze dešťovou vodou, protože vápenitá voda z kohoutku hortenziím příliš neprospívá. Zemina by neměla nikdy úplně vyschnout, ale zároveň v ní nesmí stát voda, což by rostlinám ublížilo. Aby nedocházelo k vysychání půdy, nezapomeňte na mulčování.

Dobrý pozor si dávejte na nepravidelnou zálivku, jež má na hortenzie velice negativní vliv a představuje jednu z nejčastějších chyb, kterých se pěstitelé dopouštějí. Přesychání rostliny doprovázené uvadáním listů, na což navazuje „šok“ z nadměrného přísunu vody, totiž hortenziím ubližuje. Důležité je proto dbát na pravidelnost i na optimální množství vody (hlavně v létě).

Čím hnojit hortenzie?

Důležitou součástí péče o rostliny je v případě hortenzie hnojení. Kdy hnojit hortenzie? Do výsadbové jámy je vždy dobré přidat trochu kompostu a na povrch potom vrstvu organického mulče. Hnojení hortenzie se potom provádí průběžně od jara do období květu (zhruba dvakrát měsíčně) a po odkvětu se pak rostliny přihnojují většinou od konce léta až do podzimu (září).

Nejoblíbenější jsou v tomto případě hnojiva kapalná, která se aplikují prostřednictvím zálivky. Hnojí se od narašení až do nasazení na květy, ale při samotném kvetení se hnojiva nepoužívají. Rostlinám je nutné pomoci hnojením zase až v létě a naposledy v září, a to hnojivem bez dusíku. V pozdějších termínech už hnojení není vhodné, ale vždy záleží na pěstovaném druhu a kultivaru.

Kromě toho je dobře známé, že hnojení hortenzií ovlivňuje zbarvení jejich květů (u hortenzie velkolisté). V půdách, které jsou spíše alkalické, tedy budou vyrůstat růžové květy, zatímco v kyselé půdě se dočkáte květů modrých. Půdní reakci přitom můžete ovlivnit hnojivem, které pro hortenzie zvolíte. Dnes se navíc dají sehnat speciální hnojiva pro modré i růžové hortenzie.

Kdy stříhat hortenzie?

Velice důležité je také stříhání hortenzií, které ovšem není pro všechny druhy stejné. Způsob prořezávání se pro jednotlivé rostliny liší podle toho, kdy se začínají vyvíjet květní základy. U některých druhů se květy zakládají už na konci léta a po jarním řezu by nevykvetly. Jiné druhy kvetoucí na nových výhonech mohou naopak díky jarnímu řezu získat větší množství květů.

Stříhání hortenzií se tedy liší v závislosti na konkrétním druhu. Prvním typem jsou hortenzie kvetoucí na starém dřevě, které kvetou již začátkem léta a uvadají v jeho polovině, kdy se objevují pupeny, z nichž v dalším roce vyraší nové květy. Druhým typem jsou pak hortenzie kvetoucí na mladém dřevě, které plodí nové pupeny každé jaro a nová květenství z nich vyrůstají později v létě.

Mezi hortenzie kvetoucí na starém dřevě patří hlavně hortenzie velkolistá, která je u nás nejoblíbenější. Zde se neprovádí jarní ani podzimní řez. Pouze je nutné na jaře odstřihnout slabé, suché, odkvetlé nebo překrývající se větve, pokud to člověk nestihl již dříve. Staré výhony se přitom odstraňují teprve u pětiletých či starších keřů, a to začátkem května.

Důslednější řez, jenž podpoří kvetení hortenzie velkolisté, se provádí co nejdříve po odkvětu. Nikdy se nesmí řezat větve, které začínají produkovat květní pupeny, a proto byste neměli s řezem otálet. Pokud to nestihnete, počkejte až na léto příští sezóny. Větve pak stříhejte nad třetím či čtvrtým očkem (i na jaře při zdravotním řezu). Je-li výhon zakončený květním pupenem, stříhat ho nemusíte.

Střih hortenzie kvetoucí na starém dřevě se provádí tak, že se ihned po odkvětu odstraňují staré květy a samotné stříhání se provádí těsně pod květem na vrcholu stonku. Kromě toho se pak odstraňují i výhony odumřelé nebo odumírající, a to těsně u základny, nebo nejstarší výhony (asi třetina z nich), které se stříhají nízko u země.

Také hortenzie pilovitá nebo hortenzie Sargentova patří mezi druhy kvetoucí na starém dřevě. K těm je nutné přistupovat podobně jako k výše zmiňované hortenzii velkolisté. Pokud jsou tyto keře a stromy navíc již přerostlé, po několika letech je možné sáhnout k hlubšímu řezu, jenž nastartuje tvorbu mladých pupenů. Naopak hortenzie drsná se nesmí stříhat vůbec a to samé pak vyžaduje i popínavá hortenzie.

Pokud jde o to, kdy se stříhají hortenzie kvetoucí na mladém dřevě, jako je například hortenzie latnatá nebo hortenzie stromkovitá, zde vypadá situace jinak než u hortenzie velkolisté. V tomto případě totiž zvládne hortenzie stříhání i v radikálnější podobě, protože se pupeny tvoří až na jaře. Řez se tedy provádí od odkvětu až do předjaří (ideálně v zimě), tedy ještě před vyvinutím pupenů.

Všechny výhony je v tomto případě možné zkrátit zhruba o třetinu. Pokud to uděláte v zimě, rostliny se vám během sezóny odvděčí bohatšími a krásnějšími květy. Máte-li však zájem o to, aby výhony zesílily, proveďte řez už během podzimních měsíců, aby hortenzie měly dostatek času k růstu silnějších větví, ještě než začnou na jaře nakvétat.

Také u hortenzií kvetoucích na mladém dřevě je nutné odstraňovat odumřelé, staré a křížící se větve, čímž dosáhnete lepšího proudění vzduchu a korunu prosvětlíte. Několik starých výhonů ale vždy ponechte, protože poskytují rostlině oporu. Hluboký řez za účelem zmenšení rostliny pak snáší pouze hortenzie latnatá, přičemž za dobrou péči se vám keř hortenzie nebo hezký stromek odvděčí bohatým květenstvím.

Kdy přesadit hortenzie?

Hortenzie v květináči, ale i ty pěstované na záhonu je možné v mládí přesazovat na jaře nebo na podzim. Pokud se do toho ovšem pustíte, nezapomeňte rostliny vždy dostatečně zalévat a pečlivě se o ně starat, aby se na novém stanovišti dobře ujaly. Starší hortenzie se přesazují po odkvětu, přičemž těm dlouholetým se vyplatí alespoň vyměnit horní vrstvu zeminy, pokud je nepřesouváte jinam.

Kdy zazimovat hortenzie?

Hortenzie jsou mrazuvzdorné, ale přesto je nutné tyto rostliny před nepříznivým počasím dobře chránit. Hortenzie na zimu zahrňte lehčím substrátem, vrstvou spadaného listí (případně chvojí) nebo kůrovým mulčem. Mladé rostliny toho ještě tolik nevydrží, takže byste je měli chránit více, zatímco ty starší bývají o něco odolnější.

Aby nahrnuté listí vítr hned nerozfoukal, můžete ho zajistit pomocí větví nebo třeba bílou netkanou textilií. Některé hortenzie v zimě potom můžete svázat i s uschlými květenstvími větvemi k sobě a celý svazek pak překrýt netkanou textilií či jutou. Pytlovinu je pak dobré okolo hortenzií postavit hlavně v chladnějších oblastech, čímž ochráníte vytvořená poupata.

Rozmnožování hortenzií

Množení hortenzií se provádí řízkováním, přičemž jednotlivé řízky je nutné odebrat z mladých kořenových výhonků a poté je vložit do směsi rašeliny s pískem. Pokud jde o to, kdy množit hortenzie, provádí se to vždy brzy na jaře, hlavně v březnu nebo v dubnu. Ideální teplota by se v den množení měla pohybovat kolem 15 °C. Řízek pak zakoření zhruba za tři týdny.

Trápí hortenzie choroby a škůdci?

Také hortenzie samozřejmě mohou napadat různí škůdci, jako jsou například mšice nebo svilušky. Kromě toho se poměrně často objevuje šedá hniloba hortenzie, kterou poznáte podle kulatých nebo nepravidelných hnědých skvrn, jejichž okraje mívají tmavě hnědou nebo černou barvu. Objevují se hlavně na listové čepeli, kam se šíří od okrajů.

Fialový nebo šedavý povlak na listech, lodyhách a květenstvích způsobuje padlí, zatímco žloutnutí listů mívá na svědomí nevhodná půda, která neobsahuje dostatek železa, což se označuje jako chloróza hortenzií. Listy, lodyhy i květy pak může deformovat také háďátko zhoubné. Blednutí listů zase naznačuje, že člověk hortenzii zalévá příliš vápnitou vodou.

Proč nekvete hortenzie?

Marně přemýšlíte, proč vaše hortenzie málo kvete? Důvodů může být celá řada. Sem patří například nadměrné hnojení, špatně provedený zkracovací řez nebo příliš silné mrazy. Kromě toho však za tento problém může být zodpovědné také velké vlhko v době, kdy dochází k tvorbě květů (od června do srpna). Rostliny kvůli tomu začnou prorůstat a nenasazují na květ.

Sušení hortenzií

Když se hortenziím dobře daří, odmění pěstitele velkým množstvím nádherných květů. Ty dodají zahradě zcela jiný nádech, ale hodí se i k sušení a následně ke zpracování do trvalejších aranžmá. Pokud přemýšlíte, kdy sušit hortenzie, mějte na paměti, že je ale nutné vyčkat až do chvíle, kdy květy důkladně vyzrají, což signalizuje rozvinutí barvy po celé ploše květu a výskyt prašníků.

V tomto momentě vám hortenzie na zahradě udělají největší parádu, a proto ještě nějaký čas se sklizní počkejte. Jakmile květy dosáhnou větší pevnosti, začnou odkvétat a postupně budou měnit barvu, nastane čas k jejich odstranění. Bílé a růžové květy se při odkvětu změní na zelenější odstíny, červené získají hnědý nádech a modré zelenají nebo šednou.

Kdy stříhat hortenzie na sušení? Když květenství částečně nebo zcela změní barvu, můžete jej odstřihnout. Nesmí na sobě mít ale žádné nečistoty ani hnilobu. Stonek pak zbavte všech listů a následovat může u hortenzie sušení. Chcete-li co nejvíce zachovat barvu květů, zvolte sušení vzduchem, tedy zavěšení za stonek hlavou dolů v tmavé a suché místnosti. Květy pak ale mohou být poměrně křehké.

Pokud byste potřebovali, aby květy zůstaly vláčné, můžete je preparovat glycerinem a poté opět sušit zavěšené květem dolů. Nevýhodou této metody je nicméně skutečnost, že u hortenzií dojde ke ztrátě barvy, ale na druhou stranu se nerozpadají. Kromě toho lze provést také sušení hortenzie ve váze, ale musíte k tomu vybírat opravdu pevné květy, které se nebudou ohýbat.

Kam zasadit hortenzie?

Hortenzie typicky vyžadují světlé stanoviště v polostínu, které je dobře chráněné před větrem. Některé druhy, jako je hortenzie latnatá, přitom vydrží i na plném slunci, ale potřebují k tomu větší množství vláhy. Co se týče půdy, ta by měla být mírně kyselá, humózní a kyprá. Nesmí naopak obsahovat vápník, jehož přítomnost hortenzie špatně snáší, a nesmí být těžká a jílovitá.

Kdy vysadit hortenzie v zahradě?

Hortenzie se většinou vysazují na podzim, aby měly dostatek času na tvorbu silného kořenového systému. Někteří ale naopak volí sázení hortenzií brzo na jaře. Jednotlivé rostliny se přitom prodávají v kontejnerech, díky čemuž je zákazník obdrží s dostatečně prokořeněným balem. Poté se vysazují do připravených výsadbových jam, jejichž šířku a hloubku je nutné přizpůsobit konkrétní rostlině.

Jak se starat o hortenzii?

Hortenzii je nutné pravidelně zalévat, ale pouze dešťovou vodou, protože vápenitá voda z kohoutku jí nesvědčí. Zemina nesmí nikdy úplně vyschnout, ale nesmí být ani přemokřená. Kromě toho se provádí hnojení hortenzií, a to od jara až do období květu a potom od konce léta do září. Ideální jsou hnojiva kapalná, která se aplikují spolu se zálivkou.

Kdy ostříhat hortenzii?

Střih hortenzií se liší v závislosti na konkrétním druhu. U hortenzie kvetoucí na starém dřevě (například hortenzie velkolistá) se neprovádí jarní ani podzimní řez, ale pouze se na jaře stříhají slabé, suché, odkvetlé a překrývající se větve. Důslednější řez pak může přijít ihned po odkvětu. Hortenzie kvetoucí na mladém dřevě se dají prořezávat radikálněji, přičemž všechny výhony se zkracují asi o třetinu, a to kdykoliv od odkvětu do předjaří.