Cibule patří mezi suroviny, s nimiž člověk v kuchyni pracuje neustále. Pokud se vám podařilo vypěstovat velkou úrodu této zeleniny, nejspíš teď přemýšlíte o správném uskladnění cibule na zimu. Poradíme, jak skladovat cibuli v bytě, aby si co nejdéle udržela svou kvalitu a čerstvost, jak uchovat cibuli v mrazáku a zda je vhodné uložit cibuli do lednice.
Sklizeň a skladování cibule
Vhodná doba pro sklízení cibule samozřejmě záleží na tom, jaký druh a jakou konkrétní odrůdu jste si na své zahrádce vysadili. Obecně však platí, že pokud nepěstujete tuto zeleninu pro nať, kterou průběžně odřezáváte a konzumujete, cibule jsou ke sklizni připravené v momentě, kdy nať začne poléhat a zasychat. Běžná kuchyňská cibule by pak měla mít zlatohnědou slupku.
Když se rozhodnete cibuli vytáhnout ze záhonu, neoklepávejte z ní hlínu, čímž předejdete jejímu poškození. Vcelku (tedy i s natí) ji nechte důkladně vyschnout, což můžete udělat přímo na záhonku, ale i někde pod střechou (hlavně během deštivého počasí), například v bedýnkách či na roštu. Sklizeň se přitom provádí během suchých dnů, kdy jdou cibule dobře vytahovat ze země.
Zhruba po 3 až 4 týdnech, kdy bude cibule dostatečně usušená, ji očistěte od hlíny a zkraťte kořínky i nať na požadovanou délku. Zde záleží hlavně na tom, zda následně plánujete zavěsit zeleninu ve svazcích pod střechou (obvykle po 10 až 15 kusech), nebo z ní chcete plést dekorativní copy. Také ovšem můžete cibuli nasypat do síťky nebo vložit do vhodných přepravek.
Cibule na uskladnění
Pokud jste vypěstovali nebo zakoupili větší množství cibule, možná přemýšlíte, jak poznat, které kusy se hodí pro dlouhodobější uskladnění a které raději vyhodit. Není to přitom žádná věda. Cibule vhodná pro uskladnění by měla být především zdravá a nepoškozená. Zvenku bude takový kus pevný a suchý, což se pozná podle barvy a kvality slupky, zatímco uvnitř by si měl uchovat svou šťavnatost.
Ještě než začnete zkoumat, jak se skladuje cibule, protřiďte všechnu zeleninu, kterou máte k dispozici. Okamžitě pak vyhoďte kusy, které na sobě mají jakoukoliv známku plísně nebo hniloby. Pokud byste je uložili na stejné místo se zdravou cibulí, problém by se velmi rychle rozšířil a celou úrodu byste pak mohli vyhodit. Všechny měkčí cibule bez známek nemoci pak rychle spotřebujte.
Jak uskladnit cibuli po sklizni?
Chcete-li uskladnit na později větší množství cibule (ať už ze zahrádky, nebo z obchodu), pravděpodobně vás trápí otázka, kde skladovat cibuli a jaké podmínky byste měli této zelenině zajistit, aby ani jeden kus nepřišel nazmar. V tom případě pamatujte, že nejlepším prostorem pro uskladnění cibule je jakékoliv tmavé, suché a chladné místo, kde ovšem proudí vzduch.
Zapomeňte tedy na uchovávání cibule v igelitových pytlících, které jste si přinesli ze supermarketu, a rozhodně nedávejte zeleninu ani do hermeticky uzavřených nádob. Tam se vám totiž cibule velmi rychle zapaří a z bohaté úrody vám brzy nezbude nic. Kromě toho se nedoporučuje ani uskladnění cibule v lednici, kde je příliš vlhko, takže se tam dané zelenině nedaří.
Cibuli byste měli skladovat například v košíku, v plastové či dřevěné bedýnce nebo v síťce, ale můžete ji také zavěsit ke stropu nebo k trámu svázanou k sobě nebo zapletenou do copů. Právě díky tomu bude dobře větraná a navíc ještě bude působit dekorativním dojmem. Zároveň myslete na to, že uskladněnou cibuli byste měli pravidelně kontrolovat, abyste eliminovali kusy, které se začínají kazit.
Pokud jde o to, jaká by měla být pro skladování cibule teplota, doporučuje se umístit tuto zeleninu spíše na chladnější místo. Jelikož by se ideální teplota měla pohybovat v rozmezí od 0 do 10 °C, zvolte pro uskladnění například spíž, komoru nebo sklep, který ovšem nebude příliš vlhký. Také myslete na to, že vám cibule nesmí přemrznout, a proto ji nenechávejte přes během mrazivých dnů venku.
Skladování cibule v lednici
Ačkoliv si možná myslíte, že chladnička pomůže uchovat jakoukoliv zeleninu po delší dobu, než ji budete schopní zpracovat, v tomto případě vám příliš nepomůže. Cibule ani česnek se totiž pro skladování v lednici nehodí, protože potřebují spíše suché místo s přístupem vzduchu. Pokud byste je přesto do lednice uložili, ostatní potraviny by od nich mohly načichnout.
Skladování cibule v mrazáku
Nemáte k dispozici dostatek prostoru, kde byste mohli cibuli na zimu uskladnit? Nebo se vám i přes dobré uskladnění začíná postupně kazit? V tom případě ji raději oloupejte, nakrájejte na menší kousky a osmažte na sádle. Jakmile vychladne, vložte ji do kelímků nebo krabiček a ty pak dejte do mrazáku. Tam cibule vydrží dlouho a můžete ji následně využít jako základ pro řadu různých pokrmů.
Vyzkoušet ovšem můžete i další varianty skladování cibule v mrazáku. Nakrájené kousky vysušte v papírové utěrce a poté vložte do nádoby, kterou můžete uložit do mrazničky. Někdy se doporučuje nejprve cibuli zamrazit v malých vrstvách třeba na táccích a teprve potom ji sesypat do pytlíku, díky čemuž se posléze bude lépe oddělovat, až ji budete v kuchyni potřebovat.
Najemno nakrájenou cibulku lze také promíchat s olejem a zamrazit v obyčejných formičkách určených na výrobu ledu. Jakmile vzniknou pevné kostky, můžete je pak snadno přendat do nádoby nebo do pytlíku. Jednotlivé kostky se vám následně budou hodit při smažení nebo v momentě, kdy si budete chtít připravit třeba chutnou omáčku.
Skladování cibule blízko brambor
Pokud se tomu můžete vyhnout, nikdy neukládejte cibuli na místo v blízkosti skladovaných brambor. Ačkoliv se to může zdát jako nepodstatná drobnost, kdybyste to udělali, jistě budete brzy litovat. Společné uskladnění těchto dvou druhů zeleniny totiž výrazně zvýší jejich kazivost, takže byste mohli o svou úrodu velmi rychle přijít. Nedávejte je tedy do společné bedýnky ani příliš blízko k sobě.
Jak uskladnit červenou cibuli?
Pravidla pro uskladnění červené cibule jsou stejná jako v případě klasické hnědé cibule, kterou jste si vypěstovali na zahrádce. Nezapomeňte zkontrolovat, že máte k dispozici nepoškozené kusy bez známky plísně nebo hniloby. Poté je uložte na tmavé, suché a chladnější místo a zajistěte jim dostatečné větrání. Cibuli ovšem můžete uložit i do punčochy zavěšené pod střechu, přičemž jednotlivé kusy je dobré od sebe oddělit uzlíky.
Jak dlouho lze skladovat cibuli?
Cibule je zelenina, která má sama o sobě poměrně dlouhou trvanlivost. Pokud ji navíc uskladníte na vhodné místo, vydrží vám v dobrém stavu klidně i po dobu několika měsíců.
Co dělat, když cibule začíná rašit?
Pokud jste si všimli, že uskladněná cibule začíná rašit, můžete hezké kousky zasadit do květináče nebo třeba do sklenice tak, aby byla zcela suchá, ale její kořínky dosahovaly do vody. Postupně se objeví nová zelená nať, kterou pak můžete zužitkovat v kuchyni na řadu různých způsobů. Když ji nadrobno nasekáte, můžete s ní posypat chleba s máslem, ale hodí se i do salátů, polévek či omáček.
Jak uchovat rozkrojenou cibuli?
Někdy se stává, že má člověk k dispozici pouze velkou cibuli, kterou spotřebuje z poloviny a druhou pak musí vyhodit. Chcete-li tomu předejít, zkuste zbytek cibule potřít máslem nebo olejem a zabalit jej pak do alobalu. Následně vložte zeleninu do lednice, kde by vám měla vydržet v dobrém stavu klidně i několik dnů.
Jak zpracovat cibuli, aby vám déle vydržela?
Dalším způsobem, jak uchovat oloupanou cibuli, je kombinace nadrobno nakrájených kostiček se solí. Tuto směs potom napěchujte do připravených sklenic, kde ji ještě zasypete další solí. Poté už stačí sklenice uzavřít víčky a uložit je na suchém a temném místě. Kromě toho se doporučuje také vyzkoušet přípravu cibulové pasty.
Jak sušit sklizenou cibuli?
Cibule se sklízí během suchých dnů, kdy jde dobře vytahovat ze země. Její nať by v takovou chvíli měla být již suchá a polehlá. Když zeleninu vytáhnete ze záhonku, neoklepávejte z ní hlínu, ale nechte ji ležet přímo na místě nebo ji uložte do bedýnek či na rošt. Vyschnout by pak měla zhruba během 3 až 4 týdnů a teprve pak ji můžete uskladnit.
Jaká cibule se hodí pro skladování?
Pokud chcete cibuli uskladnit dlouhodobě, vybírejte k tomu pouze kousky, které jsou zdravé a nepoškozené. Rozhodně se nesmí jednat o zeleninu napadenou plísní či hnilobou. Soustřeďte se tedy na pevnost a kvalitu slupky i na jakékoliv známky jejího narušení. Špatné kusy zlikvidujte a měkké cibule co nejrychleji zpracujte.
Jak uskladnit cibuli na zimu?
Cibule by se měla skladovat na tmavém, suchém a dostatečně chladném místě, které bude zároveň dobře větrané. Může to být třeba spižírna, komora nebo sklep, pokud zde není příliš vlhko. Nikdy pak nenechávejte cibuli v igelitovém pytlíku nebo v uzavřené nádobě. Místo toho ji nasypte do bedýnek či do síťky nebo ji případně zavěste ve svazcích či copech pod střechu.
Jak uchovat smaženou cibulku?
Máte-li k dispozici větší množství cibule, můžete ji oloupat, nakrájet na menší kousky a osmažit na sádle. Po vychladnutí ji přesuňte do vhodné nádoby, kterou pak uskladníte do mrazáku. Tam vydrží až do chvíle, kdy ji budete schopní zpracovat třeba jako základ pro různé omáčky, polévky nebo jiné pokrmy.