Jak poznat zkažené vejce?

Podařilo se vám rozklepnout do míchaných vajíček také jedno zkažené? V tom případě můžete celý pokrm okamžitě vyhodit a navíc budete asi ještě dlouho větrat příšerný puch. Pokud se takové situaci chcete příště vyhnout, měli byste se naučit záprtek včas identifikovat. Prozradíme, jak se pozná zkažené vejce, co znamená, když vejce plave, a co se stane, když sním zkažené vejce.

Jak dlouho vydrží vejce?

Pokud si chcete připravit míchaná vajíčka, volské oko, omeletu, vejce natvrdo nebo vejce na hniličku, měli byste k tomu vždy používat čerstvá vejce. Jaká to ale jsou? Konkrétně jde o vajíčka, která slepice snesla před méně než 10 dny. Jakmile tato doba uplyne, vejce se hodí spíše jen k vaření a pečení. Celkově pak jejich trvanlivost končí po uplynutí 28 dnů.

Mnozí lidé dnes vůbec nemají přehled o tom, kdy vejce do lednice nebo na jiné vhodné místo ukládají. Máte-li vlastní chov slepic, můžete začít vajíčka popisovat datem snášky nebo u nich nechávat cedulku s touto informací. Tak budete vždy vědět, která jsou nejčerstvější. Pokud kupujete vejce v obchodě, na obalu bude uvedena jejich minimální trvanlivost (nejdéle 28 dnů po snášce).

Jak správně skladovat vejce?

Vejce by měla být použitelná zhruba čtyři týdny, ale pouze za předpokladu, že jsou uskladněná na správném místě. Teplota by přitom nikdy neměla překročit 18 °C, a proto lidé vejce ukládají třeba do lednice, do sklepa, do spíže nebo na jiné chladné a suché místo. Další zásady skladování vajec pak vypadají následovně:

  1. Před uskladněním vajíčka nikdy neumývejte, protože byste tak narušili ochrannou vrstvu na povrchu skořápky a dovnitř by se mohly dostat nebezpečné bakterie.
  2. Nikdy neskladujte vajíčka v kartonovém platu, v němž jste si je přinesli z obchodu. Naopak byste měli vejce okamžitě vyndat a obal zlikvidovat, protože se na něm vyskytují různé patogeny, které mohou kontaminovat další potraviny.
  3. Při skladování vajec je nutné dbát na stabilní teplotu. Vajíčka totiž nesmí být vystavena prudkým teplotním výkyvům, které by narušily tenkou vrstvu, jež obklopuje vejce těsně pod skořápkou. Vejce se také nikdy nesmí vlivem teplotních změn orosit, protože se tak výrazně zvyšuje riziko vzniku plísní a do vaječné hmoty pak mohou snáze prostoupit nebezpečné mikroorganismy.
  4. Nejčastěji se doporučuje vejce skladovat v lednici, kde se teplota pohybuje v rozmezí od 2 do 8 °C. Nikdy je však nenechávejte ve dveřích lednice, kde kvůli častému otevírání dochází k největším teplotním výkyvům (proudí sem teplý vzduch zvenku). Raději je uložte na polici, a to spíše do zadní části lednice, kde je obecně chladněji.
  5. Jelikož by měl kolem vajec proudit vzduch, doporučuje se je ukládat špičkou dolů. Na zaobleném konci se totiž údajně nachází póry, prostřednictvím kterých vejce přijímá kyslík. Máte-li ovšem vajíčka v lednici déle než 10 dnů, zase je obraťte zpátky, aby jejich žloutky nepřischly zevnitř ke skořápkám.
  6. Neukládejte vejce blízko silně aromatických výrobků, což zahrnuje třeba koření nebo různé druhy sýrů. Jejich pórovitá vápenná skořápka totiž velice snadno absorbuje cizí pachy, což by mohlo vejce znehodnotit.

Čerstvá vejce vydrží v lednici až 4 týdny, ale do mrazáku se vcelku neukládají. Pokud je chcete zamrazit k pozdějšímu využití, budete muset oddělit bílky od žloutků a uložit je zvlášť. Oboje přitom bude potřeba dobře rozšlehat a ke žloutkům navíc přidat také cukr nebo sůl v závislosti na plánovaném budoucím využití. Kromě toho ale můžete do mrazáku uložit i celá rozšlehaná vejce.

Samostatné syrové bílky nebo žloutky vydrží v lednici 2–4 dny, ale v mrazáku je můžete skladovat až po dobu jednoho roku. Uvaříte-li vajíčka natvrdo, v lednici je můžete mít zhruba týden, zatímco pro uskladnění v mrazáku vhodná nejsou. Pasterovaná vejce pak v lednici vydrží asi 10 dnů a v zamražené podobě to může být až 1 rok.

Chcete-li vajíčka zakonzervovat na delší dobu, než je jeden měsíc, můžete je zkusit naložit do vodního skla nebo do vápna. K těmto účelům byste však měli použít jenom taková vejce, která jsou zcela neporušená. Také by neměla být příliš stará, a proto raději vybírejte pouze vajíčka, od jejichž snůšky neuplynulo více než 7 dnů.

Co je pukavec?

Jako pukavec, záprtek, záprdek nebo třeba pukač se dnes označuje zkažené vejce, s nímž nikdo nechce mít co do činění. Nesnesitelně totiž páchne, a pokud ho vyklepnete přímo do připravovaného pokrmu (a ne do misky nebo do hrníčku bokem), můžete všechno rovnou vyhodit. Pokud si tedy čerstvostí uskladněných vajec nejste jistí, raději je před použitím nejprve otestujte.

Jak poznat, jestli je vejce zkažené?

Ačkoliv se říká, že se vejce kazí teprve po uplynutí 28 dnů, tento údaj je spíše orientační. Reálná trvanlivost se tedy může od té předpokládané částečně lišit. Pokud se vám z nějakého důvodu kvalita vajec, která si chcete uvařit, umíchat nebo zpracovat ve formě omelety, nezdá a máte podezření, že by mohla být zkažená, raději je nejezte.

Jestliže máte doma vajíčka, která jste neoznačili údajem o minimální době trvanlivosti, mohlo by se vám to vymstít. Naštěstí ale existuje hned několik způsobů, jak poznat zkažené vajíčko, díky kterým se vyhnete řadě nepříjemností. Odhalit záprtek můžete třeba pomocí čichu, zraku, ale i ve chvíli, kdy vejce ponoříte do vody nebo s ním zatřesete.

Čichový test

K odhalení zkaženého vajíčka můžete v první řadě využít svůj čich. Vůbec přitom nezáleží na tom, zda máte k dispozici vejce syrové, nebo se jedná o vejce uvařené. Pokud je zkažené, vydává totiž velmi nepříjemný zápach, který si s ničím jiným nespletete. Právě ten je nejčastějším indikátorem toho, že jste narazili na pukavce.

Nejprve přičichněte ke skořápce, což by mělo u zkaženého vajíčka úplně stačit. Jestliže přes skořápku nic necítíte, jednoduše vejce rozklepněte do misky, do talíře nebo třeba do hrníčku a následně přičichněte přímo k bílku a žloutku. Pak už byste měli mít jasno, zda je vejce v pořádku, nebo byste ho měli okamžitě zlikvidovat.

Vizuální test

Spolehlivou metodou, jak poznat, že je vejce zkažené, je samozřejmě i vizuální kontrola. Ještě než vajíčko rozklepnete, prohlédněte si důkladně jeho skořápku a zhodnoťte, zda není někde porušená. Objevíte-li na vajíčku zvláštní prášek, může to signalizovat přítomnost plísní. Praskliny zase značí rozšíření bakterií. V každém případě takové vajíčko raději nekonzumujte.

Pouhé zhodnocení skořápky ale mnohdy nestačí. Po rozklepnutí proto zkontrolujte také barvu žloutku, který by měl být jasně žlutý nebo žlutooranžový. Bude-li bledě růžový, modrý nebo zelený, dovnitř vajíčka se již dostaly plísně a je zkažené. Drobných krvavých skvrn a žilek se přitom nemusíte obávat. Rozhodně si ale prohlédněte i bílek, který by neměl být čirý a vodnatý, ale spíše hustý a mírně neprůhledný.

Pokud jde o to, jak vypadá zkažené vejce, odhalit ho můžete také podle jeho konzistence. Čerstvé vajíčko totiž po rozklepnutí dobře drží tvar. Jeho žloutek bývá vypoulený, pěkně kulatý a oddělený od bílku. U zkaženého vejce se ovšem bílek se žloutkem velice snadno smísí, jelikož kraje žloutku tvar nedrží, a ten se proto roztéká do okolí. Na takovém vajíčku už si rozhodně nepochutnáte.

Zatřesení vajíčkem

Jelikož ve zkaženém vajíčku nedrží bílek ani žloutek svůj tvar, můžete pukavec poznat už ve chvíli, kdy s vajíčkem lehce zatřesete. Pokud se jedná o čerstvé vejce, měli byste cítit, že je žloutek uvnitř celistvý a pevný. Zkažené vajíčko naopak bude při zatřesení působit dojmem, že je plné vody, protože se jeho obsah promíchává a nedrží zvlášť. Také by vás však mělo znepokojit podivné šumění.

Ponoření vajíčka do vody

Dobrým indikátorem, který vám napoví, jak poznat čerstvé vejce od toho zkaženého, je plovoucí test. Jde přitom o jednu z nejoblíbenějších metod, s jejíž pomocí pukavce odhalíte, protože při jejím provádění nemusíte vajíčko rozbíjet. Stačí jej pouze ponořit do misky nebo sklenice s vodou a pozorovat, jak se zachová.

Pokud se vajíčko potopí ke dnu, je zaručeně čerstvé. Čím blíže k hladině pak bude stoupat, tím starší exemplář máte k dispozici. Ve chvíli, kdy se vejce vznáší přímo na hladině, si pak můžete být jistí, že je už hodně staré (typicky alespoň 3 týdny). To samozřejmě nemusí hned znamenat, že je zkažené, ale rozhodně byste si na něj měli dávat větší pozor než na to, které leží u dna.

Prosvětlení vajíčka

Kromě výše zmiňovaných možností, jak poznat, že jsou vajíčka zkažená, existuje ještě další způsob, jenž odhalí, jestli máte co do činění se záprtkem. Jedná se o metodu prosvětlování, která se používá ke zjišťování toho, zda je vejce oplodněné, ale i k posuzování jeho kvality. Stačí si přitom nachystat nějaký světelný zdroj (například baterku) a odnést vejce do tmavé místnosti.

Pokud jde o to, jak vejce správně prosvětlit, nejprve vezměte do ruky zkoumané vajíčko a baterku, kterou pak přiložte na širší konec skořápky. Vejce následně otočte zleva doprava a celou dobu na něj sviťte. Díky tomu uvidíte, jaká vzduchová bublina se uvnitř nachází. Je-li malá, vejce je čerstvé. Velká naopak signalizuje, že je vajíčko již starší, protože postupem času plyny nahrazují vodu a vzduchová kapsa se zvětšuje.

Při prosvětlování vajíčka byste také měli pozorovat způsob, jak na sebe reagují žloutek a bílek. U čerstvých vajec se totiž žloutek v bílku skoro nepohybuje. S tím, jak vejce stárne, ovšem žloutek postupně ztrácí svou pevnost a uvnitř vajíčka se stále více přesouvá. Pokud je zkažené, může to pak působit dojmem, že uvnitř vajíčka šplouchá voda.

Jak poznat zkažené vejce natvrdo?

Lidé se často ptají také na to, jak poznat zkažené vařené vejce. Je to ale podobně jednoduché jako v případě vajec syrových. Hlavním indikátorem je zde odporný puch, který se z vajíčka line. Pokud jej tedy oloupete a ucítíte nahnilý nebo sirný zápach, okamžitě se jej zbavte a rozhodně ho nekonzumujte. Že je vejce natvrdo zkažené, ovšem může prozradit i oslizlá nebo křídová skořápka.

Jestliže má vařené vajíčko po rozkrojení lehce nazelenalý žloutek, neznamená to, že je zkažené. Důvodem je skutečnost, že se vařilo dlouho a poté došlo k příliš pomalému ochlazení. Můžete ho proto s klidem sníst, pokud nevykazuje jiné známky toho, že by mohlo být zkažené. V lednici by přitom vajíčko uvařené natvrdo mělo vydržet klidně až týden.

Kam vyhodit zkažená vejce?

Přišli jste na to, že máte doma zkažená vajíčka? V tom případě jistě přemýšlíte, jak se jich efektivně zbavit. Pokud se ze zkaženého vajíčka line odporný puch, příliš se nedoporučuje vyhazovat ho jen tak do odpadkového koše, ledaže byste ho rovnou vynesli. Někteří lidé proto vylévají obsah zkaženého vajíčka do drtiče odpadků a skořápky vyhazují do koše zavázané v igelitovém pytlíku.

Aby zápach zkažených vajec nepřilákal k vaší popelnici hmyz ani žádná větší zvířata, raději byste se měli před jejich vyhozením přesvědčit o tom, že jsou v sáčku nebo v pytli pevně uzavřená. Do popelnice je určitě nevyhazujte volně, protože by také mohla načichnout nesnesitelným zápachem zkažených vajec, který pak jen tak nevyvětráte.

Další možností, jak se likvidace zkažených vajec provádí, je vyhození pukavců na kompost. Nikdy jich sem ovšem nevkládejte hodně najednou, protože by to mohlo přilákat pozornost nezvaných návštěvníků. Dobré je naopak promíchat vaječný obsah i skořápky nadrobené na malé kousky s kompostem a dbát na rovnoměrné rozložení.

Co když sním zkažené vajíčko?

Pokud je vejce zkažené, většinou opravdu vydatně zapáchá, takže jej člověk ani nezvládne pozřít. Přesto se ale někdy může stát, že se jeho konzumaci bohužel nevyhnete (například vlivem ztráty čichu). Důsledky, které pro vás bude tato dietní chyba mít, se pak budou lišit v závislosti na tom, zda bylo vejce tepelně upravené, nebo zůstalo syrové.

Když zkažené vajíčko tepelně zpracujete a následně sníte, pravděpodobně vás potrápí nepříjemná bolest žaludku a průjem. Kdybyste ovšem zkonzumovali syrové zkažené vejce, následky by byly o mnoho horší. Hrozí vám totiž rozvoj salmonelózy, což je bakteriální onemocnění, jehož příznaky zahrnují bolesti břicha, nevolnost, silné průjmy spojené s dehydratací organismu, zvracení a horečky. V každém případě je pak nutné navštívit lékaře.

Jak poznat zkažené vejce ve vodě?

Pokud se chcete přesvědčit, jestli je vaše vajíčko čerstvé, nebo už toho má hodně za sebou, můžete provést plovoucí test. Stačí jej ponořit do hlubší sklenice nebo misky s vodou a pozorovat, co udělá. Jestliže se ponoří až ke dnu, máte štěstí, protože je čerstvé. Bude-li ovšem plavat na hladině, znamená to, že už je starší a může být zkažené.

Jak odhalit záprtek pomocí zraku a čichu?

Zkažené vajíčko zaručeně odhalíte prostřednictvím čichového a vizuálního testu. Pukavec totiž nesnesitelně páchne, a to jak v syrovém, tak i ve vařeném stavu. Na pohled pak může být zkažené vajíčko naprasklé nebo jakoby poprášené. Jeho žloutek bývá bledě růžový, modrý či zelený a snadno se rozlévá do bílku, který je v případě zkaženého vajíčka obvykle čirý a podivně vodnatý.

Jak poznat zkažené slepičí vejce při prosvětlení??

K posuzování kvality vajec a zjišťování, zda jsou oplodněná, slouží metoda prosvětlování. Abyste ji mohli vyzkoušet, budete potřebovat baterku a tmavou místnost. Tam jednoduše posviťte na širší konec skořápky zkoumaného vajíčka a poté jím otáčejte zleva doprava. Bude-li vzduchová bublina uvnitř malá, vejce je čerstvé. Pokud je velká, jde o signál, že je vajíčko již staré.

Jak poznat zkažené křepelčí vejce?

Na rozdíl od slepičích vajec vydrží ta křepelčí v lednici až tři měsíce, což představuje poměrně velkou výhodu. Že jsou zkažená, ovšem poznáte podobným způsobem jako u vajec běžných. Nesnesitelně totiž páchnou, a pokud je ponoříte do sklenice s vodou, budou se vznášet u hladiny, což značí, že jsou již opravdu stará.