Jak naučit dítě na nočník?

Spousta maminek se v dnešní době trápí myšlenkou, kdy a jak naučit dítě na nočník, protože od ostatních slýchají, že jejich batolata už dávno plenky nenosí. Každé dítě je ale jiné a tento důležitý životní krok by mělo zvládnout svým vlastním tempem. Pokud se o to zrovna pokoušíte, hodit by se vám mohly naše triky, jak naučit dítě na nočník, i když se mu třeba zatím moc nechce.

Kdy je ten správný čas?

Pokud máte doma batole, jistě přemýšlíte o tom, od kdy dávat dítě na nočník, abyste mohli konečně odhodit plenky. Žádný správný věk, kdy by měl potomek chození na nočník už s přehledem zvládat, ovšem neexistuje. Každé dítě je totiž individuální osobnost, takže zatímco některé to zvládne již v roce, jinému to může trvat mnohem déle.

První známky toho, že je dítě připravené, se mohou objevit po 12 měsících života. U většiny batolat je to ale spíše až v 18 nebo 24 měsících a klidně to může být i o něco později. Se zkoumáním, jak naučit dítě chodit na nočník, maminky většinou začínají kolem dvou let, přičemž důležitou roli hraje individuální vyspělost batolete a ochota spolupracovat.

Jak poznat, že je dítě připravené?

  • je schopné zadržet větší objem moči (vydrží suché aspoň tři hodiny),
  • plena bývá suchá i po probuzení a pak se naplní najednou,
  • používá pohyby, gesta či grimasy, které značí, že potřebuje čůrat nebo kakat,
  • ve špinavé plence se cítí nespokojeně a vyžaduje přebalení,
  • zajímá se o nočník a sleduje, kam chodí na záchod ostatní,
  • když potřebuje na záchod, přeruší činnost, přešlapuje nebo hledá klidné místo,
  • ovládá jednoduchá slova, kterými vyjádří, co chce (případně i svou potřebu),
  • je samostatné – zvládne si svléknout oblečení,
  • rozumí jednoduchým pokynům a dokáže je splnit,
  • umí si samo na nočník sednout a zase vstát,
  • chce nosit oblečení a spodní prádlo pro velké děti.

Rozhodně se nedoporučuje začínat příliš brzy (tedy ve chvíli, kdy dítěti není ještě ani jeden rok), protože byste tak mohli svou ratolest zbytečně vystrašit nebo vystresovat. Nenechte se tedy ovlivnit uštěpačnými poznámkami okolí a nesnažte se z učení na nočník dělat závod s ostatními maminkami. Je to naprosto zbytečné a určitě vám to v ničem nepomůže.

Základem je správná příprava

Pokud již přemýšlíte, jak naučit dítě bez plenky, nezapomeňte se zamyslet také nad tím, jaký nočník vyberete, kam ho umístíte nebo zda raději zvolíte variantu chození na záchod. Nočník je pro batolata stabilnější a bezpečnější, protože dítě vždy stojí nohama na zemi. Můžete ovšem vyzkoušet i dětské záchodové prkénko v kombinaci se stabilní stoličkou pod nohy.

Ať zvolíte jakoukoliv variantu, vždy na dítě dohlížejte nebo choďte s ním, aby se mu něco nestalo. Plánujete-li koupit nočník, vezměte dítě do obchodu s sebou a nechte ho, ať si vybere ten, který se mu bude nejvíce líbit. Tímto způsobem si k němu vybuduje pozitivní vztah. V dnešní době navíc existují i barevné či obrázkové varianty dětských sedátek na WC.

Důležité je i to, aby byl nočník pro vašeho potomka vždy snadno dostupný. Bydlíte-li ve vícepodlažním domě či bytě, raději pořiďte do každého patra jeden (nebo případně jeden do každé koupelny). Zároveň zajistěte, aby místnost byla pro dítě bezpečná. V dosahu dítěte by se neměly nacházet žádné čisticí prostředky, léky nebo ostré předměty.

Jak učit dítě na nočník?

Než začnete svého potomka učit na nočník, měl by pochopit, co od něj očekáváte. Malé děti se totiž často nerady vzdávají plenek a přechod na nočník nebo na záchod pro ně může být velice problematický. Raději na to tedy jděte pomalu a nesnažte se vyzkoumat, jak naučit dítě na nočník za 3 dny, protože batole odnaproti to už umí.

Pokud máte pocit, že je vaše ratolest už připravená, a začínáte plánovat, jak a kdy učit dítě na nočník, v první řadě se obrňte dostatkem trpělivosti. Je velice důležité, aby mělo vaše dítě pocit, že ho podporujete a nevyvíjíte na něj žádný zbytečný tlak. Poté můžete vyzkoušet následující rady, jak začít učit dítě na nočník:

  • S nočníkem seznamujte svou ratolest pomalu, názorně mu předveďte, jak se používá i jak se na něj sedá. Často pak dítěti opakujte, k čemu slouží, aby si to dobře zapamatovalo.
  • Kupte si knížky, kde jsou obrázky dětí sedících na nočníku, společně si je prohlížejte a povídejte si o tom, co vidíte. Zdůrazněte také, že děti na obrázku jsou už velké, takže můžou používat nočník. Zároveň ale dejte pozor na to, aby si vaše ratolest nemyslela, že je horší než děti na obrázku, protože má pleny.
  • Na nočník dítě posazujte vždy po probuzení, po jídle, před zdřímnutím i po něm, večer před spaním nebo třeba i ve chvíli, kdy zůstane déle než dvě hodiny suché. Pokud potřebu nevykoná, zkuste to zase později.
  • Dítě dávejte na nočník vždy pouze na několik minut a nenuťte ho tam bez hnutí sedět příliš dlouho.
  • S omezováním plínek začněte přes den (a když je vyměňujete, dělejte to na místě, kde je nočník, aby dítě pochopilo souvislost). Když přestanete dítěti dávat plenky během denního spánku, posaďte ho na nočník hned po probuzení.
  • Jakmile dítě vydrží během dne i denního spánku několikrát po sobě bez nehody, můžete zkusit přestat dávat plenky i na noc.
  • Dávejte dítěti volnější oblečení bez složitého zapínání, které si zvládne samo rychle sundat a zase natáhnout.
  • Používejte jednoduchá popisná slova (čůrat, kakat, jít na nočník), která si dítě s vykonáváním potřeby spojí. V jejich používání pak buďte konzistentní, aby nebylo zmatené.
  • Pokud si nebudete jistí, zda dítě zvládne být bez plenky i na procházce nebo během delšího cestování, klidně mu ji pro jistotu dejte.
  • Pokaždé dítě pochvalte, pokud se mu podaří si na nočník dojít, aby pochopilo, že udělalo něco správně a chtělo tento úspěch zopakovat.
  • Pokud se dítě vyčůrá či vykaká do plen, netrestejte ho, ale jemně na to upozorněte, aby si uvědomilo rozdíl mezi suchou a mokrou plenou i souvislost s tím, že předtím vykonalo potřebu.
  • Jelikož se děti často snaží napodobovat dospělé, můžete ho vzít na záchod s sebou, ukázat mu, co děláte (nemusíte se ostýchat, protože dítě zatím stud u druhých nechápe) a dovolit mu, aby spláchlo, pokud se tohoto zvuku nebojí.
  • Zkuste dítě často upozorňovat, že je čas na nočník. Pokud je totiž zabrané do hry, může na to snadno zapomenout.
  • Dítěti na nočníku můžete nabídnout hračku nebo knížku, aby pro něj tato činnost byla zábavnější. Zároveň můžete z chození na nočník udělat hru a závodit, kdo na něj dříve doběhne, nebo zavést systém odměn.

Pokud se stane, že budete muset svěřit svou ratolest do péče jiné osoby, jako je třeba babička, dědeček nebo některý z vašich sourozenců, proberte s ní svůj plán, jak dítě naučit na nočník. V ideálním případě by pak měl daný člověk postupovat stejně jako vy, protože změna přístupu by mohla dítě od chození na nočník zase odradit.

Ačkoliv se vám učení dítěte na nočník může zdát složité samo o sobě, nezapomeňte ho od začátku vést také ke správné hygieně. To znamená, že se má utřít (děvčátka vždy zepředu dozadu), spláchnout po sobě, pokud je na záchodě, a umýt si ruce. Pokud jde o chlapečky, nejprve se většinou učí čůrat vsedě, teprve později vestoje.

Jak naučit dítě na nočník za jeden den?

Kromě výše zmíněných způsobů, jak učit na nočník, existuje i speciální metoda, se kterou by to mělo vaše dítko zvládnout během jediného dne. Ve své knize Jak naučit dítě na nočník za méně než jeden den ji představila dvojice amerických psychologů Nathan H. Azrin a Richard M. Foxx. Původně byla určena pro děti s postižením, ale později se osvědčila také u zdravých dětí.

Aby byla metoda úspěšná, je samozřejmě důležité správné načasování. Zároveň vyžaduje větší mentální vyspělost, a proto se doporučuje používat ji u děvčat ve věku 2–2,5 roku a u chlapců ve věku 3 let (nejdříve však ve 20 měsících u obou pohlaví). Potřebovat přitom budete nočník, panenku se sundavací plenou, pití pro dítě a nějaké odměny (ovoce, sladkosti, samolepky).

Učení trvá obvykle 4-6 hodin, během kterých by vás nikdo neměl rušit. Zároveň je dobré pohybovat se v místnosti vhodné pro hraní s dítětem, kde budete schopní podlahu snadno vyčistit. Své ratolesti pak oblékněte volné kalhoty a dávejte jí také hodně napít, aby potřebovala často čůrat.

Během první fáze učení ukažte proces chození na nočník na panence. Dejte jí napít a řekněte dítěti, že potřebuje čůrat. Poté jí sundejte oblečení, posaďte ji na nočník a na závěr ji odměňte. Společně s dítětem pak vylijte obsah nočníku a umyjte panence ruce. Po nějaké době zkontrolujte její plenku. Když bude suchá, dostane opět odměnu, když bude mokrá, vysvětlíte dítěti, že velké děti do plenek nečůrají.

Znovu pak celý proces opakujte (až po dobu jedné hodiny) a zapojte svého potomka. Pokud budete mít pocit, že dítě vše dobře chápe, můžete zkusit ve druhé fázi zopakovat stejné kroky s ním. Důležité ovšem je, aby to vaši ratolest bavilo. Kdyby se dítě začalo nudit nebo mu to nešlo, raději učení nechte na jindy, protože by si jinak mohlo k nočníku vypěstovat odpor.

Jak naučit dítě na nočník, když nechce?

Rozhodli jste se, že je ten pravý čas, kdy by se vaše ratolest měla zbavit plen a naučit se chodit na nočník? To ale ještě nemusí znamenat, že se do učení bude chtít i vašemu dítěti. Může se stát, že vůbec nebude spolupracovat, nebo bude nočník dokonce odmítat, i když vyzkoušíte výše zmiňované metody. Co s tím můžete jako rodiče udělat?

Nápomocné by vám v tuto chvíli mohlo být teplé letní počasí, kdy vaše ratolest může běhat po zahradě bez plenek (úplně nahaté, nebo oblečené třeba do volnějších tepláčků). V tuto chvíli byste měli být dítěti stále nablízku a snažit se předvídat, kdy potřebu asi vykoná. Děti pak většinou samy upozorní na to, že jsou vlhké a vadí jim to. Pokud navíc nemáte problém s čištěním podlah v bytě, klidně nechte dítě bez pleny i tam.

Mezi další pomůcky, které mohou podpořit vaši snahu naučit dítě na nočník, se řadí třeba hezké trenýrky nebo barevné kalhotky s oblíbenými postavičkami. Určitě bude lepší, když ratolest sama bude chtít nosit prádlo pro velké děti. Nemá-li navíc dobrý vztah k nočníku, vyzkoušet můžete i sedátko na záchod.

Na trhu pak existuje i celá řada tréninkových kalhotek, které se dají snadno obléknout i svléknout a jsou navíc nepropustné. V těch může dítě běhat bez pleny. Když pak vykoná potřebu a zažije nepříjemný chlad a vlhkost, což u jednorázových plen nezná, možná ho to motivuje k chození na nočník.

Pokud ovšem ani během několika týdnů nezaznamenáte změnu, na chvíli učení odložte a dejte si pauzu. Dítě pravděpodobně nechápe, co po něm chcete, nebo na tento krok zkrátka zatím není dostatečně připravené. Zkuste přitom dopřát odpočinek své ratolesti, ale i sobě. Je totiž možné, že jste z celé situace tak vystresovaní, že své pocity nevědomky přenášíte také na své dítě, kterému se právě proto jeho snaha nedaří.

Jak naučit dítě na nočník kakat?

Bohužel se často stává, že se děti sice naučí chodit na nočník čůrat, ale s kakáním mají stále problém. Mohou mít například strach, že něco zašpiní, nebo se zkrátka na nočníku necítí dobře, když je někdo sleduje. Zkuste proto dítěti dopřát soukromí a umístit nočník tam, které nebude přímo uprostřed pokoje všem na očích a kde bude mít na vykonání potřeby klid.

V ideálním případě byste se měli pokusit vysledovat, kdy je dítě zvyklé kakat, a v tu chvíli ho na nočník posadit, aby si na tuto situaci zvyklo. Pokud mu již byly dva roky, zkusit můžete i sedátko na záchod, které může být pro dítě pohodlnější. Pro vyměšování je totiž obecně lepší sezení na záchodě než pozice s koleny na úrovni zadečku. Kromě toho bude mít pocit, že se chová stejně jako dospělí, což ho může motivovat.

Co rozhodně nedělat?

Existuje celá řada úspěšných metod, jak naučit děti na nočník nebo jak naučit dítě na záchod. Vždy je ale nutné k tomuto životnímu kroku přistupovat s velkou mírou trpělivosti a na dítě netlačit, aby nezačalo vzdorovat a nevybudovalo si k nočníku odpor. Čemu byste se raději měli vyhnout?

  • Nesrovnávejte se s ostatními rodiči v okolí, jejichž dítě už na nočník chodí.
  • Nikdy dítě za neúspěch netrestejte, nevyčítejte mu ho a nereagujte přehnaně.
  • Pokud se stane nehoda mimo nočník, zdržte se negativních komentářů, které by dítě vystresovaly. Také nepoužívejte ve spojení s vyměšováním negativní výrazy (špinavý, odporný, fuj), aby si dítě nemyslelo, že dělá něco nečistého.
  • Nezačínejte s učením v období vzdoru, kdy vaše ratolest na všechno říká NE.
  • Nesnažte se učit dítě na nočník, pokud má problém si na něj sednout, pláče a nerozumí tomu, co po něm vlastně chcete. Zkrátka ještě nenastal vhodný čas.
  • Nenuťte dítě sedět na nočníku násilím a nenechávejte ho na něm příliš dlouho, aby si nevybudovalo odpor.
  • Pokud se u vás odehrávají nějaké podstatné změny, jako je například příchod sourozence, stěhování nebo rozvod, raději trénink chození na nočník o nějaký čas odložte, dokud se situace neuklidní.
  • Dítě na nočníku nikdy nekrmte. Ačkoliv to mnohé maminky dělají, protože jde o místo, kde dítě vydrží alespoň chvíli v klidu, nočník by neměl sloužit jako náhrada jídelní židličky.
  • Pokud si všimnete, že dítě tlačí, nesnažte se ho co nejrychleji svléknout a posadit na nočník. Mohlo by to totiž celý proces vyprazdňování zastavit. Zkuste naopak jednat v klidu a s dítětem spolupracovat.

Naučí-li se vaše dítko chodit na nočník brzy, může se také stát, že se po nějaké době situace změní a začne se opět pomočovat. Rozhodně ho za to nekárejte. Tento krok zpět může být způsobený třeba nějakou událostí v rodině, jako jsou hádky rodičů nebo narození sourozence. Znovu použijte pleny, dítěti vše vysvětlujte a opakovaně to zkoušejte.

Kdy je k učení na nočník vhodný čas?

Napoví vám třeba to, že je ratolest schopná zadržet větší objem moči (vydrží suchá alespoň tři hodiny), ve špinavé plence se cítí nespokojeně, zajímá se o nočník, je samostatná, rozumí jednoduchým pokynům, umí si na nočník sama sednout a ovládá jednoduchá slova, kterými vyjádří, co chce. U většiny batolat je vhodný čas kolem 18–24 měsíců.

Jak začít učit dítě na nočník?

Důležité je obrnit se trpělivostí. S dítětem můžete vybrat takový nočník, který se mu bude líbit, a poté je dobré ho s ním pomalu seznamovat a názorně mu předvést, jak se používá. Posazujte ho na něj vždy po probuzení, po jídle nebo před spaním, ale jen na několik minut. Omezovat pleny začněte přes den a dávejte dítěti volnější oblečení. Za každý úspěch dítě pochvalte, za neúspěch ho ale netrestejte.

Jak učit děti na nočník, když nechtějí?

V takové chvíli je dobré nechat dítě běhat doma nebo po zahradě bez plenek (ideálně v létě), být mu nablízku a předvídat, kdy bude chtít vykonat potřebu. Děti většinou samy upozorní na to, že jsou vlhké a vadí jim to. Dalším pomocníkem mohou být tréninkové kalhoty, prádlo s obrázky nebo třeba sedátko na záchod.

Čemu se při učení na nočník vyhnout?

Pokud se snažíte své dítě naučit na nočník, nesrovnávejte se s ostatními. Každé dítě je totiž jiné. Nikdy také ratolest za neúspěch netrestejte, nevyčítejte mu ho a zdržte se obecně všech negativních komentářů. Nenuťte potomka sedět na nočníku násilím a nikdy ho na nočníku nekrmte. S učením byste přitom neměli začínat v období vzdoru ani ve chvíli, kdy se ve vaší domácnosti odehrávají nějaké podstatné změny.