Strašidelné masky, vyřezávané dýně, všudypřítomné svíčky a hlavně spousta sladkostí. To jsou jen některé ze symbolů, které si dnes lidé spojují s oslavou Halloweenu. Ačkoliv je tento svátek populární hlavně v anglosaských zemích, postupně ho začínají přejímat i jinde. Prozradíme, proč vlastně lidé Halloween oslavují, na který den letos připadne a jaké tradice se s ním pojí.
Kdy je Halloween?
Svátek Halloween se po celém světě slaví 31. října, tedy den před křesťanskou slavností Všech svatých a dva dny před Dušičkami, které připadají na 2. listopadu. Již odnepaměti má Halloween datum stále stejné, v roce 2024 nicméně připadá na čtvrtek a v roce 2025 ho oslavíme v pátek.
Proč se slaví Halloween?
Ačkoliv si mnozí lidé myslí, že jde o nějaký moderní výdobytek, který si vymysleli američtí občané, ve skutečnosti je Halloween keltský svátek, jehož historie sahá hluboko do minulosti. Jeho název vznikl zkrácením původního označení pro Předvečer Všech svatých, který byl v angličtině známý jako All Halllows´ Eve nebo také All Hallows´ Evening.
Přestože není zcela jasné, jak přesně se svátek vyvinul, jeho původ si dnes spojujeme hlavně s tradicemi starých Keltů. Ti vnímali poslední říjnovou noc, na kterou oslava Halloweenu dnes připadá, jako přechod mezi dvěma ročními dobami (léto a zima) a zároveň o jakési pomezí, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých.
Konec keltského kalendářního roku, který lidé oslavovali v noci z 31. října na 1. listopadu, se dříve označoval jako Samhain. Toto pojmenování přitom odkazovalo na boha Samhaina, jenž byl údajně pánem mrtvých. Samotné oslavy pak zahrnovaly pálení vysokých ohňů, které měly duším osvítit cestu do světa, a nošení převleků či masek, které měly člověka ochránit před zlými duchy.
Keltové také stavěli speciální oltáře s ptačími pery nebo zvířecími lebkami, pomocí kterých chtěli navázat spojení s mrtvými. Věřili, že duchové zemřelých mohou být během poslední říjnové noci buď nápomocní, nebo naopak škodit svým nepřátelům. Za úsvitu pak pán mrtvých odvedl duše zemřelých zase zpátky do říše duchů, kam patří.
Přestože možná spojení s dnešními oslavami není na první pohled patrné, mnohé z původních tradic se dochovaly dodnes. Lidé u svých domovů stále staví jakési malé oltáře, ale místo ohňů zapalují svíčky a zvířecí lebky nahradily vydlabané dýně. Stejně jako v minulosti se nicméně tento svátek pojí s bujarými oslavami.
Halloween v dnešní podobě
Zatímco většina lidí si Halloween spojuje s keltskými tradicemi, někteří historikové přisuzují jeho počátky do doby římských oslav bohyně Pomony, což byla bohyně ovoce, ovocných stromů a ovocnářství jako takového. Další pak dokonce tvrdí, že se Halloween rozvinul jako křesťanský svátek, konkrétně v podobě vigilie v předvečer svátku Všech svatých.
Dnešní halloweenské zvyky se nicméně rozvinuly pravděpodobně v Irsku, a to ve chvíli, kdy se spojily tradice vycházející z pohanského svátku Samhain, z oslav římských pohanských svátků a z křesťanských slavností Všech svatých. Díky irským vystěhovalcům se pak během 19. století svátek dostal také do USA, kde se všeobecně rozšířil.
Ke komercionalizaci Halloweenu začalo docházet počátkem 20. století, přičemž ve 30. letech se lidé začali oblékat do strašidelných či zábavných kostýmů a kolem roku 1950 se objevilo také koledování po domech v okolí. Spolu s expanzí americké kultury později navíc začaly Halloween přejímat i další státy. Ačkoliv se tedy dnes slaví převážně v anglosaských zemích (USA, Kanada, Velká Británie, Irsko, Austrálie), tato tradice se pomalu objevuje i na mnoha dalších místech.
Co se dělá na Halloween?
Nikoho asi nepřekvapí, že nejoblíbenější je Halloween v Americe, kde došlo k jeho postupné komercionalizaci. Přípravy na tento svátek zde probíhají několik dnů, týdnů i měsíců dopředu, lidé se již od léta na Halloween těší a často zdobí své domy s velkým předstihem. Tomu se samozřejmě přizpůsobuje i nabídka obchodů, restaurací, kaváren a dalších oblíbených míst.
Mezi populární dekorace na Halloween se řadí hlavně různá světýlka, vyřezávané dýně a všudypřítomné svíčky. Někteří lidé si ale se zdobením svých domů dávají opravdu velkou práci, takže se samozřejmě najde i propracovaná výzdoba v podobě koupených nebo vlastnoručně vyrobených netopýrů, černých koček, pavouků, čarodějnic, duchů, kostlivců a dalších strašidelných věcí.
Děti nosí na Halloween masky a strašidelné kostýmy a chodí koledovat od domu k domu. Jakmile jim někdo otevře, používají klasické pořekadlo „Trick or treat“, což by se dalo přeložit jako „koledu, nebo vám něco provedu“. Obvykle pak dostanou spoustu sladkostí, které si mohou později sníst. Pokud se to nestane, mohou provést nějakou neplechu (například pomalují dveře nebo na ně napatlají zubní pastu).
Strašidelné masky na obličej a do detailu propracované kostýmy ale samozřejmě nejsou jen výsadou dětí, které chodí od domu k domu koledovat. Stále oblíbenější jsou na Halloween masky pro dospělé, kteří buď obcházejí domy v sousedství se svými dětmi, pořádají domácí party či filmová promítání nebo navštěvují různé bujaré večírky a oslavy.
Kromě toho si lidé užívají také různé halloweenské přehlídky, z nichž nejznámější je pravděpodobně ta newyorská, která se označuje jako The Village Halloween Parade. Oblíbené jsou ovšem i návštěvy strašidelných domů a lidé také rádi poslouchají strašidelnou hudbu, sledují hororové filmy a seriály (mnoho z nich mívá halloweenské speciály) nebo si vyprávějí hororové historky.
Symboly Halloweenu
Když se řekne Halloween, každému z nás se asi vybaví něco jiného, protože existuje obrovské množství symbolů, které si s tímto svátkem spojujeme. Jeho tradičními barvami jsou oranžová, která symbolizuje podzim, a černá, což je barva temnoty a smrti. S tím se pak samozřejmě pojí i typické znaky Halloweenu.
Vydlabané dýně
Asi nejznámějším symbolem Halloweenu jsou vyřezávané dýně se svíčkou uvnitř, kterým se říká také jack-o´-lanterns. Proč se ale u příležitosti předvečera svátku Všech svatých dlabou dýně? Této tradici údajně základ položila legenda o Jackovi, který byl známý jako místní pobuda a lotr. Jednoho dne se přitom opil do němoty a ve chvíli, kdy jeho duše chtěla opustit tělo, se mu zjevil ďábel.
Jack se samozřejmě lekl a snažil se ďábla uprosit, ale ten byl rozhodnutý, že si jeho duši odnese. Jack si tedy vyžádal alespoň poslední přání, a to konkrétně poslední pivo na cestu. Ďábel se proto proměnil v šest mincí. Jack pět z nich zaplatil hostinskému a jednu si uschoval, takže se ďábel nemohl proměnit zpět do své podoby. To se mu povedlo až ve chvíli, kdy Jackovi slíbil, že mu dá rok života navíc.
Jack se samozřejmě rozhodl tuto příležitost pořádně oslavit a začal pít více než kdy dřív. Přesně za rok se mu ďábel zjevil znovu a Jack ho opět přechytračil. Poprosil ho totiž o poslední hrušku vysoko na stromě. Ďábel proto vylezl Jackovi na záda, ale když byl vysoko v koruně stromu, Jack do kůry vyryl kříž, takže ďábel nemohl z hrušky slézt. Po zoufalém přemlouvání tedy Jackovi slíbil, že si pro něj peklo už nikdy nepřijde.
Jakmile ďábel Jacka propustil, jeho život se změnil v nekonečnou zábavu a lotroviny. Kvůli svému zhýralému životu pak ale také zemřel a jeho duše se vydala do nebe. Tam ho však nepustili a vyhnali ho i od bran pekelných, protože si sám vybral, že ho do pekla nikdy nevezmou. Ďáblovi se ale Jacka, který se propadal do nekonečného zoufalství, zželelo. Dal mu proto jeden žhavý uhlík, o který se smí ohřívat na výročí své smrti, tedy v předvečer svátku Všech svatých.
Jack má o svůj uhlík strach a nechce, aby vyhasnul, a proto jej začal nosit ve vydlabané dýni. Právě kvůli němu lidé do svých dekorací přidávají svíčky, které jsou určené k tomu, aby Jackova umučená duše nebloudila v tmách a mohla se alespoň trochu ohřát. Lidé také věří tomu, že když vloží do vydlabané dýně svíčku, Jack bude chránit jejich obydlí a všechny členy rodiny před zlými duchy, kteří kolem obcházejí.
Čarodějnice
Podle pověr doprovázejí čarodějnice na cestě zlé duchy, přičemž jejich mazlíčkem často bývaly černé kočky, které jsou dalším symbolem Halloweenu. Lidé se jich proto samozřejmě odpradávna báli a zároveň věřili tomu, že na Halloween mají čarodějnice největší moc. Postupem času se staly oblíbeným námětem různých knih, filmů nebo seriálů a kromě toho se za ně děti i dospělí rádi převlékají, když jdou koledovat nebo vyrážejí na halloweenský večírek.
Masky a kostýmy
Ačkoliv se může zdát, že se jedná o novodobou tradici, která se rozvinula až s komercionalizací Halloweenu, ve skutečnosti si různé kostýmy a masky oblékali již staří Keltové. Ti totiž věřili, že když je budou mít na sobě, zmatou tím zlé duchy, kteří je pak nechají být. Američané pak na tuto tradici navázali, ale oblékají se již pouze pro zábavu.
Další halloweenské symboly:
- duchové, kostlivci, příšery,
- pavouci, sovy, netopýři,
- košťata, krev a pavučiny,
- strašáci do zelí, klauni a zombie,
- ohně, svíčky, lucerny, světýlka.
Co se jí na Halloween?
V Americe je Halloween svátek, který se pojí nejen se strašidelnými kostýmy, filmy a dekoracemi, ale také se spoustou dobrého jídla. Kromě sladkostí, které se rozdávají dětem při koledování, lidé připravují také různé strašidelné pokrmy a dezerty. Ty se pak hodí třeba během promítání děsivých filmů, na bujarém večírku, ale i jako něco, co skvěle dokreslí halloweenskou atmosféru.
Strašidelné pokrmy si můžete připravit prakticky z čehokoliv, protože fantazii se rozhodně meze nekladou. Oblíbeným motivem pro halloweenské cukroví a další halloweenské sladkosti jsou například pavouci, pavučiny, dýně, čarodějnické klobouky, duchové, oční bulvy nebo netopýři. Většinou pak převládá oranžová, černá, bílá, zelená a fialová barva.
Pohoštění na Halloween nicméně může zahrnovat pokrmy sladké i slané. Oblíbené jsou třeba muffiny, koláče nebo sušenky, ale určitě zabodují také jednohubky na Halloween nebo halloweenské pokrmy, jako jsou krvavé špagety. Pokud si nevíte rady, jaké halloweenské recepty vyzkoušet, zkuste najít inspiraci na internetu nebo pouze obměnit jídla, která běžně připravujete, a přidat k nim nějaký strašidelný detail.
Halloween v Česku
Na našem území se nejedná o tradiční svátek, který by se slavil podobně jako v Americe. Jeho obliba nicméně stále roste, a to zejména u mladších generací. Pro děti se tak u nás pořádají různé lampionové průvody v maskách nebo besídky, kde se mohou promenádovat ve strašidelných kostýmech. Kromě toho se pořádají strašidelné reje a speciální program na Halloween slibují také zámky, hrady a další turisticky oblíbená místa.
Spousta lidí už dnes nedá dopustit na tradiční halloweenské dekorace. Kromě toho, že se věci s tematikou Halloweenu postupně dostávají i do obchodů, se v Česku stále více objevuje klasická výzdoba v podobě vydlabaných dýní. Pro dospělé se pořádají různé halloweenské večírky v kostýmech či maskách a chybět nemohou ani různá halloweenská promítání hororových filmů.
Spíše než Halloween si ovšem lidé v Česku připomínají klasické Dušičky, které připadají na 2. listopadu. Tento svátek, kterému se říká také Památka zesnulých, Svátek zesnulých nebo Vzpomínka na všechny věrné zemřelé, je v římskokatolické církvi dnem, kdy se věřící lidé modlí za duše v očistci. Liturgické obřady ovšem slouží i Církev československá husitská. Obecně si pak lidé připomínají své blízké, kteří je navždy opustili.
Jaká je historie Halloweenu?
Jak přesně se svátek vyvinul, není jasné. Říká se ovšem, že Halloween je původně keltský svátek, jehož název vznikl zkrácením výrazu All Hallows´ Eve. Keltové jej nicméně označovali jako Samhain. Považovali tuto noc za přechod od léta k zimě a vnímali ji jako pomezí, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Pořádali oslavy, zapalovali ohně, nosili masky a stavěli speciální oltáře.
Proč se slaví Halloween v Americe?
Dnešní halloweenské zvyky mají původ v Irsku, kde se smísily tradice pohanského svátku Samhain, oslav římských pohanských svátků a křesťanské slavnosti Všech svatých. Odtud pak díky vystěhovalcům tradice doputovala také do Ameriky, kde si lidé tento svátek oblíbili, a došlo ke komercionalizaci Halloweenu.
Jaké se používají na Halloween dekorace?
Pro Halloween je typická oranžová a černá barva. Lidé pak často zdobí své domovy a zahrady vydlabanými dýněmi se svíčkou uvnitř, ale používají i jiné dekorace, jako jsou černé kočky, čarodějnice, pavouci a pavučiny, kostlivci, světýlka, hroby, košťata, klobouky a další strašidelné věci. Chybět samozřejmě nemohou ani halloweenské pokrmy.
Jaké se dodržují na Halloween tradice?
Především v Americe děti oblečené do zábavných či strašidelných masek chodí na Halloween koledovat od domu k domu, a aby dostaly sladkosti, používají klasické pořekadlo „Trick or treat“. Do kostýmů se ovšem převlékají i dospělí, kteří si užívají různé večírky, přehlídky, návštěvy strašidelných domů nebo filmová promítání. Kromě toho je oblíbené také vyřezávání dýní.