NEJLEPŠÍ PŘÁNÍ KE DNI MATEK: Vtipná SMS či Messenger zpráva mámě!

Ačkoliv je dobré mamince lásku a úctu vyjadřovat pravidelně, skvělou příležitostí, kdy pro ni udělat něco speciálního nebo vybrat nějaký pěkný dárek, který ji potěší, je druhá květnová neděle. Na tento termín totiž v České republice připadá Den matek, kdy lidé oslavují mateřství a pouto mezi matkou a dítětem. Poradíme, co mamince zaručeně udělá radost a jaké přáníčko ke Dni matek vybrat.

Kdy je Den matek?

Jako Den matek se označuje svátek, který se v různých podobách slaví po celém světě. Ačkoliv připadá na různé termíny, myšlenka je všude stejná. Lidé v tento den vzdávají hold matkám a jejich roli, oslavují mateřství a připomínají si, jak důležité je pouto mezi matkou a jejími dětmi. Je to tedy skvělá příležitost, kdy může člověk mamince říct, jak ji má rád, nebo pro ni něco hezkého udělat.

V České republice se svátek matek slaví druhou neděli v květnu, podobně jako třeba ve Spojených státech, v Kanadě, na Slovensku nebo v mnoha zemích Evropské unie. V roce 2023 tak připadá na 14. května. Třeba ve Velké Británii a Irsku ovšem lidé slaví Den matek čtvrtou postní neděli, v Rusku a některých balkánských státech připadá na stejný termín jako MDŽ a v mnoha dalších státech má zcela jiné (někde i pevně dané) datum.

Čím potěšit maminku na Den matek?

Lámete si hlavu s tím, jak nejlépe vyjádřit, co pro vás maminka znamená, a jak jí poděkovat za vše, co pro vás dělá? Mezi nejoblíbenější dárky ke Dni matek se rozhodně řadí květiny. Můžete zvolit buď ty řezané, které má vaše maminka nejraději, nebo zajít na louku a natrhat jí pugét čerstvých květů, který nikdo jiný nemá. A pokud je maminka milovnicí pokojových rostlin, potěší ji určitě i kytka v květináči.

Dalším oblíbeným dárkem k svátku matek jsou samozřejmě různé sladkosti. Ať už vyberete dobrou čokoládu, oblíbenou bonboniéru, zákusek z cukrárny nebo třeba gumové medvídky, maminka se jistě zlobit nebude. Kromě toho samozřejmě můžete něco dobrého upéct nebo uvařit, a pokud se chcete trochu rozšoupnout, maminka jistě nepohrdne pozváním na kávu nebo do pěkné restaurace.

Chcete-li mamince udělat radost, můžete jí koupit také pěkný dárek od srdce. Zatímco některé ženy potěší kvalitní šála nebo pěkný šátek, jiné dají přednost šperkům a další zase nadchne vtipná drobnost, kterou si doma vystaví na poličce. Možnosti jsou zkrátka nekonečné, stačí se jen zamyslet nad tím, co má vaše maminka nejradši.

Přání pro maminku ke Dni matek

K tradicím, které jsou se svátkem matek neodmyslitelně spojené, patří také poděkování mamince ve formě gratulace ke Dni matek. Ženy přitom nejčastěji dostávají přání ke Dni matek od dětí, ale za pěkný vzkaz pro maminku se jistě nemusí stydět ani dospělí. A vůbec nezáleží na tom, zda jí pošlete pěknou SMS, pohled, dopis, vyrobené přáníčko nebo vtipnou kartičku z obchodu.

Jaký bude mít přání ke Dni matek text, si můžete vybrat sami. Meze se pak rozhodně nekladou ani při výběru vlastního blahopřání ke Dni matek. Zatímco někteří kupují vtipné či dojemné kartičky, jiní dávají přednost vlastnoručně vyrobeným přáníčkům. Výroba přání ke Dni matek je přitom oblíbená hlavně ve školách a ve školkách, kde mohou děti popustit uzdu fantazii.

Pokud žijete daleko a návštěvu maminky letos nezvládnete, určitě jí můžete alespoň zavolat nebo vybrat hezké online přání ke Dni matek či obrázkové přání ke Dni matek, které ji potěší. Ačkoliv elektronické přání ke Dni matek není tak osobní jako třeba ručně vyrobená kartička, maminka jistě ocení vaši snahu a to, že jste si na ni vzpomněli.

Originální přání ke Dni matek

Přemýšlíte, jaké zvolit na Den matek přání, abyste maminku potěšili a vykouzlili jí úsměv na rtech? Pokud nejste zrovna kreativní a žádný hezký vzkaz vás momentálně nenapadá, nezoufejte. Můžete se inspirovat na následujících řádcích, kde jsme připravili nejlepší přání mamince ke Dni matek, která budou mít zaručeně úspěch:

 • Nejdražší maminko, přeji Ti všechno nejlepší ke Dni matek! Ze srdce Ti děkuji za všechnu lásku, péči a něhu, kterou mi dáváš. Mám Tě nejradši na celém světě.
 • Usmíváš se, i když jsi smutná. Děláš vše, i když jsi unavená. Poskytuješ nám pohodlí, i když ho sama nemáš. Jsi tu pro nás, i když jsi nemocná. Máme Tě moc rádi, maminko, a přejeme nejkrásnější Den matek!
 • Maminko, Ty to se mnou vždycky myslíš dobře, ale já na to často přijdu až po nějaké době. Jsi báječná, a proto Ti chci moc poděkovat za to, že jsi mě vychovala. Krásný Den matek!
 • To, co k Tobě cítím, mami, se nedá popsat slovy. Zahrnuješ mě láskou, důvěrou a pochopením pro vše, co dělám. Moc si Tě vážím a přeji krásný Den matek!
 • Nejkrásnější okamžiky dětství jsem zažila s Tebou. Vždycky jsi mě zahrnovala láskou a něhou. Děkuji Ti za všechno, co jsi pro mě udělala. Přeji Ti ten nejlepší Den matek!
 • Maminko, díky Tobě vím, jak je důležité umět rozdávat lásku i radost. Moc Ti děkuji za všechno, co jsi mě naučila, a doufám, že Ti to jednou budu umět splatit. Všechno nejlepší ke Dni matek!
 • Je to dávno, cos mi povídala pohádky, foukala na odřená kolena a učila mě poznávat svět. Teď povídáš pohádky vnoučatům a oni Tě mají rádi stejně jako já. Jsi nejlepší babička a maminka na světě. Krásný Den matek!
 • Díky za přebalování mých plenek, trpělivé odpovídání na každou mou otázku, neustálé zavazování tkaniček, přípravu výborných svačinek, shovívavost v dospívání i za pravidelné telefonní kontroly, jestli jsem v pořádku. Jsi nejlepší, maminko! Krásný Den matek.
 • Moje milá maminko, přijmi ode mě tohle přáníčko za všechny starosti a strasti, které se mnou máš. Přeji Ti hlavně zdraví a úsměv na tváři. Děkuji za všechno, co mi dáváš. Báječný Den matek!
 • Pro maminku ke Dni matek za to, jak se o mě starala a neustále stará. Jsi skvělá žena a můj velký vzor. Mám Tě nejradši, maminko!
 • Milá maminko, dala jsi mi veškerou lásku, péči i sílu, co jsi měla, a i když si to neříkáme nahlas, každý den ve svém životě Tě mám moc ráda. Všechno nejlepší k dnešnímu svátku matek!
 • Být maminkou není lehké. Každý den ze sebe vydáváš to nejlepší, abys udělala ze svých dětí dobré lidi. Děkuji Ti za všechno, co nám dáváš, a přeji Ti krásný svátek matek!
 • Být matkou je ta nejtěžší, ale i nejkrásnější věc na světě. Děkujeme za všechno, co nám dáváš, a přejeme Ti krásný Den matek!
 • Jsi ta nejlepší maminka na světě. I když křičíš, nenajdeš dvě stejné ponožky nebo se Ti nepovede oběd. Máme Tě moc rádi takovou, jaká jsi, a nevyměnili bychom Tě za nic na světě. Všechno nejlepší k svátku matek!

Vtipné přání ke Dni matek

Chcete své mamince poslat na Den matek vtipné přání, ale nevíte si rady s tím, jaký vzkaz bude pro ni ten nejlepší? Nebo nejste příliš originální a žádné blahopřání, které by maminku rozesmálo, vás momentálně nenapadá? Pokud byste byli rádi, kdyby bylo přání ke Dni matek vtipné, můžete se inspirovat v našem výběru:

 • Přeji Ti, mami, vydrž to s námi! Krásný Den matek!
 • Maminka má dneska svátek, koupil bych jí pestrý šátek, bohužel ale dnes, jsem úplně bez peněz. Mám Tě rád, mami!
 • Mami, je Den matek a tak odpočívej. Hlavně se nezabývej žádnými domácími pracemi. Jednoduše na chvíli předstírej, že jsi já!
 • Mami, nemít Tě, co by se mnou asi bylo? Byl/a bych teď někde bez bundy, šilhal/a bych hlady a měl/a bych na sobě špinavé spodní prádlo! Všechno nejlepší k svátku matek.
 • Hoď si nohy na stůl, mámo, dnes Ti každý říká dámo. Zapomeň na prádlo, myčku, do zákusku zaboř lžičku. Vždyť máš svátek, tak jen seď, zítra zase přijde šeď. Všechno nejlepší k svátku matek!
 • Maminko milá, dnes je Tvůj den, nech práci doma a vyraz ven. Dopřej si procházku, vždyť svítí sluníčko, za rohem v klidu užij si pivíčko. Víme, že staráš se vzorně o nás, tak si dej dneska konečně oraz. Krásný Den matek!
 • Mateřská láska nezná hranic, nevyměnil bych Tě za nic. Skvělý je každý Tvůj oběd i vypraná ponožka, škoda, že trpí u toho Tvá pokožka. Dopřej si dnes pleťovou masku, já zatím otevřu Ti flašku. Užij si ten Tvůj svátek matek, zítra už zase začne zmatek.
 • Dítě dělá z dámy mámu, víno zase z mámy dámu. Připijme si proto dnes, ať ten život není děs. Všechno nej, dneska se slaví, ať Tě život s námi baví. Krásný Den matek!

Básnička pro maminku ke Dni matek

Přemýšlíte, jak nejlépe vyjádřit, že své mamince přejete všechno nejlepší ke Dni matek? Pokud si potrpí na dojemné vzkazy, vhodným řešením by mohla být básnička, která za vás nejlépe řekne, co máte na srdci. Nejste-li ale zrovna básnické střevo, můžete si vybrat některé z přání na Den matek, která jsou uvedena níže:

 • S Tebou se nám krásně žije, s Tebou je svět fantazie. Přejeme Ti, maminko naše milá, abys vždycky jen šťastná byla. Máme Tě moc rádi!
 • Vše nejlepší, maminko, už nejsem malé miminko, ale pořád Tě stejně ráda mám, pusinku ke Dni matek posílám.
 • Maminečko moje milá, Tobě jsem se narodila. Ty máš mě a já mám Tebe, jsi mé slunce, já Tvé nebe. Krásný Den matek!
 • V bříšku jsi mě nosila, v kočárku mě vozila. Pamatuješ první zoubek? Natlučené kolínko? U všeho jsi vždycky byla, moje sladká maminko. Děkuji za Tvou lásku a přeji nejkrásnější Den matek!
 • Pro moji maminku nakreslím květinku a pak jí na tvář dám slaďounkou pusinku. Hezký Den matek!
 • Krásný den je v kalendáři, všechny maminky dnes září, přejeme Ti všechno nej, ať je Ti tu s námi hej!
 • Dnes je svátek maminek, venku slunce svítí, malí nesou kamínek, velcí zase kvítí. Přijmi od nás dárečky, co jsme venku našli, abys měla radost z nich, přidáme i mašli.
 • Láska je věc přehezká, zvláště když je mateřská. Díky za Tvou péči, něhu, líp vyjádřit to nedovedu. Užij si svůj velký den, vždyť máš svátek dneska jen. Krásný Den matek!
 • Máma ta má život tvrdý, jsem však na ni za to hrdý, buď vždy hodný, tatínku, na tu naši maminku. My ji máme rádi moc, od jara až do Vánoc. Všechno nejlepší k svátku matek!
 • Když se něco nepovede, i když zlobím malinko, máš mě ráda a já Tebe, moje zlatá maminko! Krásný Den matek!
 • Maminko, Tys mě vychovala, Ty jsi mi první pusinku dala, poprvé pohladila mé vlásky, dala mi spoustu lásky. Za všechno Ti moc děkuju, mám Tě nejradši!
 • Maminko milá, Ty jsi má víla, svou lásku dáváš a nic nežádáš. Lepší lék není, než Tvé pohlazení, a víš, jak povzbudit, za to Ti patří dík. Všechno nejlepší k svátku matek!
 • Vše nejlepší k Tvému svátku, dávám Ti toto přání na památku. Vždyť patří Ti tento den, ať splní se Ti každý sen. Jsi vším, co na tomto světě mám, já jediná Tě moc dobře znám. Krásný Den matek!
 • Nepotřebuji slunce, které září, stačí mi úsměv na Tvé tváři. Jsi jako růže, která kvete, jsi ta nejlepší maminka na světě.
 • Maminko, mámo, slunečné ráno přeji Ti dneska. Buď pořád tak hezká! Krásný den matek!
 • Maminko moje, mám Tě moc ráda, vždycky Ti budu krýt záda. Celý můj svět jsi jenom Ty, chci Ti dávat samé dobroty. Nádherný svátek matek!
TOP:   AUTOŠKOLA a ZÁVĚREČNÉ ZKOUŠKY - často kladené otázky