Zoubková víla: Co za vypadlý zoubek?

Když jste byli malí a vypadl vám první zoubek, možná jste si ho schovali pod polštář a s napětím očekávali, jestli si ho v noci odnese Zoubková víla a nechá vám za něj malý dárek. Tato tradice je mezi lidmi oblíbená dodnes, protože děti podobné příběhy prostě milují. Prozradíme, co dává zoubková víla dětem za první vypadlý zoubek a jaký dárek můžete pro svou ratolest za vypadlé zuby připravit.

Kdy dítěti vypadne první zub?

První zoubky se dětem většinou objevují poměrně brzy, a to mezi 2. a 6. měsícem života. Růst jednotlivých zubů je pak velice individuální, ale k prořezání celého mléčného chrupu obvykle dochází dříve, než dítě oslaví třetí narozeniny. Jakmile se objeví první zoubek, rodiče by měli začít o dětský chrup pečovat a postupně naučit svou ratolest, jak si zuby správně čistit.

Pokud jde o to, kdy vypadávají první zoubky, nejčastěji k tomu dochází kolem 6. roku života, kdy se postupně probouzejí zárodky stálých zubů a také se již pomalu začínají prořezávat první stálé stoličky (šestky). Mléčný chrup, jenž se skládá celkem z 20 zubů, pak nahradí chrup stálý, který bude mít ještě o 12 zubů více (dohromady tedy 32).

Jako první přitom malým pacientům vypadávají řezáky (nejprve dolní, poté i ty horní), přičemž někdy se objeví zárodek stálého zubu ještě před vyvikláním toho mléčného. Mezi devátým a dvanáctým rokem se pak obmění i všechny zbývající zuby, tedy špičáky, pětky a šestky (pořadí se liší v závislosti na tom, zda se jedná o horní čelist, nebo jde o dolní čelist).

Jakmile se první mléčný zoubek začne viklat, může vypadnout prakticky kdykoliv. Děti tuto událost většinou samy podpoří tím, že do zoubku neustále dloubou jazykem nebo prsty, což rozhodně ničemu nevadí. Také se to však může stát třeba ve chvíli, kdy dítě kousne do nějakého tvrdého jídla. Pokud chcete vše urychlit, můžete se zoubkem opatrně zakývat pomocí čistého kapesníku. Pociťuje-li však dítě silné bolesti, nejspíš budete muset navštívit zubaře.

Co se dává za první zub?

Jestliže se vaší ratolesti zrovna viklá některý z mléčných zoubků nebo se to s přibývajícím věkem kvapem blíží, možná přemýšlíte, jak byste měli v danou chvíli reagovat. Přestože se pro vás nejspíš nejedná o žádnou velkou událost, jelikož dočasný chrup brzy vystřídá ten trvalý, možná budete chtít se svým dítětem daný moment náležitě oslavit a ocenit tak jeho statečnost.

Dříve si lidé své mléčné zuby často schovávali na památku, což některé rodiny praktikují dodnes. Jinde pak rodiče svému dítku za první vypadlý zoubek věnují třeba nějakou pěknou hračku nebo mu připraví nějakou dobrotu, kterou má nejradši. K dalším oblíbeným tradicím ovšem patří i příchod Zoubkové víly, která zoubek vymění za nějakou pěknou odměnu.

Záleží samozřejmě jenom na vás, jaký přístup k vypadlým zoubkům vašich ratolestí zvolíte. Přestože jste možná o žádné Zoubkové víle v minulosti neslyšeli, dítě se může o této tradici dozvědět třeba od kamarádů ze školky nebo ze školy a následně vyžadovat odměnu. Tato postavička se navíc v posledních letech objevila také v různých dětských knížkách, seriálech a pohádkách.

Co je to Zoubková víla?

Zoubková víla je pohádková bytost, která sbírá mléčné zoubky malých dětí a na jejich místě nechává drobné dárečky. Může to být prakticky cokoliv, například mince, sladkosti nebo nějaká hračka, která vykouzlí dítěti úsměv na rtech. Někde si přitom Zoubková víla chodí pouze pro první vypadlý zoubek, zatímco v jiných domácnostech postupně odmění ratolest za všech dvacet mléčných zubů.

A jak to tedy se Zoubkovou vílou vlastně funguje? Když dítěti vypadne zub, mělo by ho podle tradice vložit do krabičky, do pytlíčku nebo třeba do ubrousku a před spaním si ho schovat pod polštář nebo jej umístit na noční stolek vedle postele. V noci se pak objeví Zoubková víla, která si jeho mléčný zoubek odnese a nechá místo něj dítěti nějakou hezkou odměnu.

Jak vypadá Zoubková víla?

Tohle ve skutečnosti nikdo přesně neví. Do dětských pokojíčků totiž Zoubková víla (mezi dětmi známá také jako Zubnička nebo Zuběnka) přichází ve chvíli, kdy ratolesti tvrdě spí, a většinou ji tak nikdo nespatří. Někteří si ji představují jako malou holčičku s křídly, jiní třeba jako princeznu v krásných šatech a další zase jako drobnou balerínu s kouzelnou hůlkou. Pamatujte, že fantazii se zde meze rozhodně nekladou a každé dítě může mít o Zoubkové víle jinou představu.

Kde bydlí Zoubková víla?

I tohle je samozřejmě velká záhada. Často se ale říká, že Zoubková víla žije ve vysoké věži, která je celá postavená z krásných, čistých zoubků. Podle některých obývá zoubkový hrad nebo třeba zámek, který se skládá právě z mléčných zubů. Není proto na škodu děti seznámit s tím, že Zoubková víla má ráda hlavně zdravé a čisté zoubky, takže by se měly o svůj chrup pravidelně a důkladně starat, aby z nich měla radost.

K čemu víla potřebuje dětské zoubky?

Existuje celá řada teorií o tom, proč vlastně Zoubková víla mléčné zoubky sbírá. Někteří tvrdí, že si z nich postupně staví velký zámek nebo hrad. Podle jiných je používá na výrobu krásného náhrdelníku nebo je mění na perly, které pak ukládá do mušlí. Také se ale říká, že zoubky nosí dětem, kterým prozatím žádné vlastní nevyrostly.

Co nosí Zoubková víla?

Marně přemýšlíte, jaký dárek od Zoubkové víly bude pro vaši ratolest ten nejlepší? V tom případě mějte na paměti, že můžete sáhnout prakticky po čemkoliv, co uznáte za vhodné. Hodně pak také záleží na tom, odkud pocházíte a jaké příběhy o Zoubkové víle se u vás povídají (pokud vůbec nějaké). Se svým dítětem si však můžete sami dopředu nastavit, jakou věc může za zoubek nejspíš očekávat.

V některých domácnostech dává Zoubková víla dětem za jejich první (nebo každý) mléčný zoubek nějaký drobný finanční obnos. Oblíbená je třeba dvacetikoruna, ale samozřejmě to může být i vyšší částka, kterou si pak dítě uloží do pokladničky. Také ovšem může peníze použít na zakoupení nějakého pěkného dárečku, po kterém už dlouho touží.

Pod polštářem či na nočním stolku pak může nechat Zoubková víla dárek v podobě panenky, autíčka, čelenky do vlasů, plyšáka, stavebnice, výtvarných potřeb nebo třeba prstýnku. Záleží na tom, co si vaše ratolest zrovna přeje a co jí udělá největší radost. Pokud budete chtít, může ovšem donést třeba nový kartáček a pastu, aby děti motivovala k čistění dalších zoubků.

Někde pak nosí Zoubková víla mince na památku, které jsou speciálně vyrobené právě k tomuto účelu. Dají se koupit na internetu podobně jako třeba certifikáty a dopisy od Zoubkové víly, krabičky na zoubky a podobné rekvizity. Pod polštářem nicméně můžete dítku zanechat i nějakou drobnou sladkost nebo ručně psaný vzkaz. Vše záleží pouze na vaší kreativitě.

Odkud se tato tradice vlastně vzala?

Přestože mnozí lidé považují Zoubkovou vílu za novodobý výmysl, který k nám přišel z Ameriky, ve skutečnosti je tradice odměňování dětí za mléčné zoubky mnohem starší. Na severu Evropy například existovala tradice jménem Tand-Fé, což byl jakýsi poplatek, který se dětem vyplácel za první zub, který ztratily. Skandinávští válečníci si pak dětské zuby věšeli na provázek, který nosili kolem krku, protože věřili, že jim přinesou štěstí v boji.

Ve středověku se tradovalo, že pokud se vypadlé dětské zoubky nezakopou hluboko pod zem nebo nespálí, budou muset v posmrtném životě své zuby věčně hledat. Dalším důvodem pro pohřbívání či spalování zubů pak byla obava, že by se jinak zubu mohla zmocnit zlá čarodějnice, která by získala nad dítětem moc a mohla by jej uhranout. Jinde se naopak první zuby a první ustřižené vlasy ratolestí schovávaly, aby s nimi jednoho dne mohli být lidé pohřbeni.

Později se objevila pohádka La Bonne Petite Souris (Hodná myška), kde autorka Madame d´Aulnoy vypráví o zlém králi, jenž uvěznil hodnou královnu. Tu pak zachránila kouzelná víla, která se proměnila v bílou myšku a vyrazila králi zuby. Poté údajně vznikla tradice, kdy se první vypadlý mléčný zub schovával pod polštář, odkud si ho odnesla Zoubková víla v podobě bílé myšky a nechala dítěti na jeho místě minci.

Další informace o Zoubkové víle se objevila roku 1908 v Chicago Daily Tribune, kde Lillian Brown lidem radí, jak přesvědčit své ratolesti, aby si nechaly vytrhnout kývající se mléčný zoubek. Navrhuje, že by rodiče měli dětem povyprávět o Zoubkové víle, která navštěvuje děti s vypadlými zoubky. Když si svůj zub schovají pod polštář, v noci ho vymění za malý dárek.

Jaké další podobné tradice existují?

Například ve Španělsku a ve španělsky mluvících částech Ameriky navštěvuje děti místo Zoubkové víly postava známá jako El Ratoncito Pérez nebo Ratón Pérez, což je malý roztomilý myšák. Ten přichází ve chvíli, kdy dítěti vypadne první mléčný zoubek a před spaním si ho schová pod polštář. Vymění ho pak za nějaký drobný dárek nebo třeba za malý finanční obnos.

Na území Itálie obvykle nahrazuje Zubní vílu malá myška jménem Topolino, ale v určitých částech země její roli zastává svatá Apollonia. Tato žena zemřela mučednickou smrtí, což zahrnovalo i vylámání zubů. Dnes proto bývá zobrazována nejčastěji jako žena držící zub. Zároveň se z ní stala patronka zubního lékařství a ochraňuje pacienty trpící bolestmi zubů.

Ve Francii a frankofonní části Belgie se děti s vypadlými zoubky mohou těšit na příchod postavy označované jako La Petite Souris (Malá myška). Ve Skotsku zase od dětí za mince vykupuje zuby bílá pohádková krysa, zatímco v Katalánsku obstarávají roli Zoubkové víly malí andílci (Els Angelets) či malé duše (Les animetes) a v Kantábrii se jedná o zubatou veverku (L´Esquilu de los dientis). Na území Irska pak děti navštěvuje skřítka Anna Bogle, která jim zoubky vyměňuje za kousek zlata.

V Japonsku se například vypadlé zuby z horní čelisti hází na zem, zatímco zuby z dolní čelisti se vyhazují do vzduchu, aby další zuby dítěti vyrostly rovně. V Koreji se všechny hází na střechu, protože lidé věří, že pokud je tam najde straka (národní pták), přinese jim to štěstí. V Mali zase děti hází mléčné zuby do kurníku, díky čemuž další den dostanou kuře.

Proč by k vám měla přijít Zoubková víla?

Patříte mezi rodiče, které Zoubková víla v dětství navštěvovala, takže v dané tradici chcete pokračovat i u svých ratolestí? Nebo jste sice o Zoubkové víle nikdy dříve neslyšeli, ale daná myšlenka se vám zalíbila a rádi byste ji tedy sami realizovali? Ať je to, jak chce, určitě situaci dobře promyslete nebo se o tom nejprve poraďte s partnerem, abyste byli na vypadnutí prvního zoubku připravení.

Samozřejmě se ale může stát také to, že i když Zoubkovou vílu dětem nepředstavíte, uslyší o ní ve škole nebo ve školce a dárek za první zoubek budou očekávat. Pamatujte ovšem na to, že si můžete vše zařídit po svém. Jakou přinese Zoubková víla odměnu, je jen na vás. Klidně to může být hezký nový kartáček a dětská zubní pasta na rozdíl od sladkostí nebo hraček.

Každopádně existuje spousta důvodů, proč byste o návštěvě Zoubkové víly ve své domácnosti měli alespoň krátce pouvažovat, než tento nápad zcela zavrhnete. Vypadají následovně:

  • Tato pohádková postava může děti motivovat k tomu, aby se dobře staraly o svůj chrup, protože si samozřejmě bude chtít odnést pouze zoubky, které jsou čisté a zdravé.
  • Čištění zoubků si dítě spojí s pohádkovým příběhem a uvidí jej tak ve zcela novém světle, takže se nepříjemná povinnost promění v oblíbenou činnost (nebo se tato aktivita alespoň obejde bez odmlouvání).
  • Dítě se již nebude bát toho, že mu zoubky vypadají (ačkoliv se to nezdá, daná situace může být pro malé děti velice stresující, protože jde o velkou změnu, kterou každý vidí).
  • Příběh o Zoubkové víle pomáhá rozvíjet dětskou kreativitu a může být příjemným zpestřením mezi běžnými pohádkami, přičemž zároveň nabízí i prostor k různým společným aktivitám (můžete třeba nakreslit Zoubkovou vílu a její království).
  • Dítko se samozřejmě bude těšit na nějaký pěkný dáreček pod polštářem.

Co za vypadlý zoubek dětem dát?

Pokud vaší ratolesti vypadl první zoubek nebo se k tomu zrovna schyluje, nejspíš přemýšlíte, jak byste na takovou situaci měli reagovat. Zatímco někteří si mléčné zoubky schovávají do speciální krabičky, jiní mohou třeba vzít své dítko do cukrárny nebo jej odměnit nějakým drobným dárečkem za statečnost. Děti však může za první zoubek odměnit také Zoubková víla.

Kdo je Zoubková víla?

Zoubková víla je pohádková postava, která si přichází pro mléčné zoubky malých dětí a nechává jim za ně pod polštářem malý dáreček. Zatímco v některých domácnostech sbírá pouze první vypadlé zoubky, jinde může ratolest postupně odměnit za všechny zdravé a čisté mléčné zuby. Údajně si z nich pak staví zámek, vyrábí náhrdelník nebo je třeba mění na perly, které vkládá do mušlí.

Co nosí Zoubková víla dětem?

Za první vypadlý zoubek (nebo případně i za ty další) odměňuje Zoubková víla ratolesti různými drobnými dárečky. Může to být například dvacetikoruna nebo jiný finanční obnos, ale i nějaká sladkost, pamětní mince, ručně psaný dopis nebo třeba pěkná hračka. Některým dětem také nechává pod polštářem nový kartáček a zubní pastu.

Proč dodržovat tradici Zoubkové víly?

Zoubková víla se může stát dobrou motivací k tomu, aby děti dobře pečovaly o své zoubky, protože si odnáší pouze ty, které jsou zdravé a čisté. Nenáviděné čištění zubů se zároveň může stát oblíbenou činností, protože bude spojené s hezkým pohádkovým příběhem, nebo se alespoň odejde bez křiku a pláče. Dítko se již nebude bát, že mu zuby vypadají, a bude se těšit na odměnu.