Vymysleli jste si skvělý recept na slavnostní nedělní oběd, ale na poslední chvíli jste zjistili, že máte v lednici málo vajíček? Nebo snad chcete upéct dort pro svého partnera či partnerku a kvůli jednomu chybějícímu vajíčku se vám nechce běhat do obchodu? Poradíme, jaké vaječné alternativy existují a čím nahradit vejce v trojobalu, v buchtě nebo v palačinkách.
Vejce v kuchyni
Někdo je miluje a dopřává si je na mnoho různých způsobů prakticky každý den, zatímco jiný je používá hlavně při vaření a pečení. Řeč je samozřejmě o vejcích, která patří mezi základní kuchyňské suroviny, bez nichž si lidé přípravu receptů mnohdy nedovedou vůbec představit. A není se čemu divit, jelikož jsou díky nim výsledné pokrmy vláčnější, kypřejší a často mají i lepší chuť.
Při vaření a pečení se vajíčka používají jako přirozené pojivo, které připravovaným pokrmům navíc propůjčuje jistou nadýchanost. Právě z toho důvodu se přidávají do různých buchet a dalších dezertů, jsou potřeba pro tvorbu krémů, dávají se do sekané nebo jiných jídel z mletého masa a skvěle se hodí pro obalování nebo přípravu různých těstíček.
Aby toho nebylo málo, vejce jsou zdrojem kvalitních bílkovin a tuků, které obsahují velké množství esenciálních mastných kyselin. Ve složení vajíček dominují také vitaminy rozpustné v tucích (konkrétně vitamíny A, D, E a K), ale i vitamíny skupiny B rozpustné ve vodě. Dále pak zahrnují karoteny a z minerálních látek třeba železo.
Proč vejce nahrazovat?
Důvodů, proč lidé potřebují vajíčka v kuchyni nahradit, může být samozřejmě více. Sem patří samozřejmě situace, kdy člověk zapomene, že doma nemá potřebné suroviny pro přípravu nějakého receptu, nebo si na poslední chvíli rozmyslí, že by chtěl něco upéct či uvařit, ale k výrobě daného pokrmu mu chybí právě vajíčka.
Kromě toho ale může některé jedince trápit i vyšší cena vajec, kvůli které nechtějí do této suroviny tolik investovat a raději ji něčím v kuchyni nahradí. Jiní se pak řadí mezi alergiky, a vejce jsou pro ně tudíž naprosto nevhodná, zatímco další zase preferují veganství, takže se snaží vyhýbat konzumaci všech živočišných produktů.
Čím nahradit vajíčko?
Pokud vám během přípravy receptu dojde, že nemáte dostatek vajec, nemusíte hned zoufat a utíkat do obchodu. Zkuste naopak trochu improvizovat. V některých případech se dá totiž vajíčko zcela vynechat, zatímco jindy jej můžete nahradit surovinou, která dodá pokrmu podobné vlastnosti. Stačí jen být kreativní a nebát se zkoušet nové věci.
Samozřejmě ovšem existují i situace, kdy se vajíčka v receptech tak jednoduše nahradit nedají. Pokud chcete své rodině připravit pokrm, který se skládá z 3 nebo více vajec, znamená to, že se jedná o hlavní surovinu, bez které se bohužel neobejdete. Potřebujete-li ovšem nahradit pouze 1 či 2 vajíčka, dá se to poměrně snadno zvládnout.
Vaječné alternativy
Pokud si nevíte rady, čím nahradit vajíčka při pečení, jakou jinou surovinu místo vajíček zvolit během přípravy slaných pokrmů nebo čím nahradit vajíčko v trojobalu, nemusíte věšet hlavu. Připravili jsme pro vás šikovný seznam různých vaječných alternativ, z nichž můžete vybírat podle toho, co přesně se chystáte v kuchyni připravovat.
1. Banán
Ať už plánujete upéct ty nejlepší muffiny, chcete si připravit korpus na dort nebo potřebujete vytvořit sladký krém, v receptu se nejspíš dočtete, že budete potřebovat vajíčka. Nahradit je ovšem v tomto případě můžete zralým banánem. Konkrétně pak místo jednoho vajíčka přidejte půlku rozmačkaného banánu, který by měl dodat vašemu pokrmu vláčnost i příjemnou chuť.
2. Jablečné pyré
Potřebnou vláčnost a vlhkost může receptům místo vajíček dodat také jablečné pyré. Výhodou navíc v tomto případě bývá i skutečnost, že výslednou chuť připravovaného pokrmu neovlivní tolik jako výše zmiňovaný banán. Jablečné pyré se tedy bude hodit třeba při pečení různých sladkých moučníků a může nahradit vejce také v palačinkách. Jedno vejce stačí zaměnit za 80 mililitrů pyré.
3. Slunečnicový olej
Pokud vám k přípravě moučníku schází pouze jedno vejce, můžete ho nahradit slunečnicovým olejem, a to konkrétně v množství 60 mililitrů. Jestliže ale pro pečení potřebujete větší množství vajec, která bohužel nemáte k dispozici, raději je olejem nenahrazujte. Mohlo by to mít negativní vliv na konzistenci připravovaného dezertu a navíc to výrazně ovlivní i jeho chuť.
4. Ovesné vločky
Chcete-li pro svou rodinu či přátele nachystat chutné sušenky, možná raději plánujete vynechat vejce, protože někdo je na ně alergický nebo je zkrátka nekonzumuje. V takovém případě se vám budou hodit ovesné vločky. Jako náhradu jednoho vajíčka stačí vzít 2 polévkové lžíce vloček, které je dobré namočit do malého množství mléka.
5. Chia semínka
Když vám v kuchyni schází vajíčko, můžete vyzkoušet také chia semínka. Z nich ovšem nejprve budete muset udělat takzvaný chia gel, a to tak, že smícháte 1 polévkovou lžíci chia semínek s 3–4 polévkovými lžícemi vody. Poté nechte vše nabobtnat zhruba po dobu 15 minut a následně můžete tímto gelem nahradit jedno vejce. Chia semínka se dají použít jako náhrada vajec třeba do moučníků, nádivek a karbanátků. Připravovanému pokrmu navíc dodají nenasycené mastné kyseliny.
6. Lněná semínka
Další oblíbenou vaječnou alternativou jsou lněná semínka, která fungují na podobném principu jako chia semínka. Jedno vajíčko tedy můžete nahradit 1 polévkovou lžící rozmixovaných lněných semínek, která smícháte s 3–4 polévkovými lžícemi vody, což poté necháte nabobtnat jako chia gel. Výsledkem bude krémová hmota, která se hodí do moučníků, nádivek, placek, karbanátků a dalších pokrmů, kde vajíčko běžně slouží jako pojivo.
7. Arašídové máslo
Pokud rádi pečete, ale nedostávají se vám zrovna vajíčka, zkuste ve spíži najít jemné arašídové máslo (tedy ne to s kousky arašídů). Do připravovaného dezertu pak stačí přidat 3 polévkové lžíce této pochoutky, což by mělo vejce skvěle nahradit. Mějte však na paměti, že je tato surovina velmi výrazná, takže výsledný pokrm může mít potom trochu slanou chuť.
8. Pudinkový prášek
Připravujete-li nějaké sladké lité těsto, pudink, krém nebo třeba zajímavý moučník, vejce můžete nahradit také pudinkovým práškem s neutrální vanilkovou nebo libovolnou příchutí, která odpovídá výslednému pokrmu. Místo jednoho vajíčka použijte 1 lžičku pudinku smíchanou s 1 lžičkou oleje.
9. Želatina či agar
Jedním ze způsobů, čím nahradit vejce do těsta, když připravujete moučníky, lívance nebo třeba palačinky, je čirá prášková želatina nebo agar (přírodní polysacharid s vysokou gelující schopností vyráběný z červených mořských řas). Tyto suroviny se vám ovšem budou hodit i ve chvíli, kdy si chcete ušlehat dobrý krém. Zatímco jeden sáček želatiny nahradí zhruba tři vejce, namísto jednoho vajíčka stačí smíchat 1 polévkovou lžíci agaru s 1 lžící vody.
10. Prášek do pečiva
Skvělou náhražkou vajec může být také kombinace kypřicího prášku s vodou a olejem. Stačí smíchat 1 lžičku rostlinného oleje, 2–3 lžičky prášku do pečiva a 2 lžičky vody. Tato směs se vám bude hodit třeba během přípravy palačinek, lívanců, různých placek nebo těstíček určených k obalování.
11. Cizrnová mouka a voda
Dobrou službu vám při pečení nebo vaření může prokázat také cizrnová mouka, kterou je možné nahradit vejce v receptech, jako jsou nákypy. Připravovaným pokrmům navíc dodá potřebné bílkoviny, což je samozřejmě výhodou. Abyste nahradili jedno vajíčko, použijte zhruba 3 lžičky cizrnové mouky, které pak smícháte se 3 lžičkami vody.
Pokud si uschováte nálev z konzervované cizrny, která se dá využít třeba pro přípravu hummusu, můžete si z něj následně udělat hmotu velmi podobnou sněhu z vaječných bílků. To pak označujeme termínem aquafaba. Abyste mohli nahradit jeden vaječný bílek, budete potřebovat 2 polévkové lžíce cizrnového nálevu, zatímco pro náhradu celého vajíčka je nutné použít 3 lžíce.
Sníh z této cizrnové vody si pak vytvoříte tak, že budete elektrickým šlehačem 15 minut nálev šlehat. Můžete přidat také ztužovač šlehačky, ale při troše zručnosti byste vše měli zvládnout i bez něj. Výsledná hmota pak bude mít stejnou konzistenci, barvu i další vlastnosti jako běžný vaječný bílek.
12. Sójová mouka a sójové mléko
Sójová mouka je známá tím, že obsahuje bílkoviny a škrob, takže může být vhodnou alternativou vajíček třeba v různých třených těstech, v sušenkách nebo v brownies. Jako náhradu jednoho vejce stačí smíchat 1–2 lžíce sójové mouky se 2 lžícemi vody. Dejte si ale dobrý pozor na přílišné používání sójové mouky, která pak může být ve výsledném pokrmu cítit.
Další alternativou je potom sójové mléko, v němž je obsažený sójový lecitin, který v připravovaných pokrmech může nahradit funkci vajec. Dokážete s ním tedy připravit třeba krém nebo dokonce i majonézu, ale dejte si dobrý pozor, aby ve výsledku nebyla příliš sladká (kupujte méně sladká sójová mléka).
13. Hraška
Že jste tento termín nikdy neslyšeli? Nemusíte zoufat, určitě nejste jediní. Jde o bezlepkovou luštěninovou směs s vysokým podílem hrachové moučky, která je na trhu dostupná ve třech různých provedeních. Vanilková se hodí pro přípravu sladkých jídel. Varianta Pikant je dobrá na obalování. Třetí možností je potom Hraška jemná na zahušťování. Pro náhradu jednoho vajíčka pak budete potřebovat 2 polévkové lžíce Hrašky, přičemž do sladkých těst je možné dodat také 1 lžíci oleje.
14. Strouhané brambory
Pokud se pouštíte do přípravy nějakého slaného pokrmu, jedno vajíčko můžete nahradit také 2–3 polévkovými lžícemi nastrouhaných syrových brambor. Ačkoliv to možná zní zvláštně, tuto surovinu můžete použít místo vajec třeba ve chvíli, kdy připravujete karbanátky, omáčky nebo různé polévky.
15. Pivo
Chcete obalovat maso na řízky, ale nemáte už doma žádné vajíčko? Místo vajec smíchaných s trochou mléka tedy použijte pivo. Poté obalujte maso standardním způsobem, tedy nejprve v mouce, poté v pivu a následně ve strouhance.
16. Škrob (Solamyl)
Potřebujete-li suroviny v připravovaném pokrmu dobře propojit, použijte kukuřičný nebo bramborový škrob. Stačí pouze rozmíchat 2 lžíce škrobu ve 2 lžících studené vody, což by mělo jednoduše nahradit jedno vajíčko.
17. Instantní droždí
Mezi vaječné alternativy lze samozřejmě započítat také instantní droždí, které se dá použít jako surovina do různých moučníků. Pokud ho máte k dispozici, místo jednoho vajíčka stačí smíchat polovinu sáčku tohoto droždí se 100 mililitry teplé vody.
18. Hedvábné tofu
Nepříliš známou náhražkou vajec může být hedvábné neboli Silken tofu. Jde konkrétně o klasické tofu zpracované tak, aby mělo hedvábnou konzistenci. To by mělo připravovaným pokrmům zajistit jemnou a krémovou chuť, přičemž kynutým a třeným těstům zase dodá vláčnost a jakousi vlhkost. Pokud si chcete připravit míchaná vajíčka či pomazánku (místo vajíček natvrdo), můžete vyzkoušet i klasické tofu.
19. Avokádo
Pokud se vám podaří získat dostatečně zralé avokádo, které se vyznačuje svou příjemnou krémovou konzistencí, nemusíte se už poohlížet po žádné jiné náhražce vajec. Těm se navíc podobá i chuťově, což ještě vylepšíte, pokud jej ochutíte indickým kořením Kala Namak, které připomíná vejce.
20. Vajahit či Vegavajo
Jestliže vám nevadí náhrady vajec v prášku, sáhněte třeba po produktech Vajahit a Vegavajo. Ty můžete využít všude tam, kde byste použili celá vajíčka nebo vaječný žloutek. Přidat je pak můžete například do palačinek, do bramboráků, do sekané nebo do různých moučníků a hodit se vám budou také při obalování.
Další možnosti, jak nahradit vejce:
- kukuřičná mouka,
- sušená kurkuma,
- žlutý loupaný hrách,
- kešu ořechy,
- psyllium,
- Kala Namak (černá sůl),
- rostlinný jogurt,
- rajčatový protlak.
Čím nahradit vejce při pečení?
Pokud se rádi realizujete v kuchyni, určitě už jste se někdy zamysleli nad tím, co se stane, když nedám do těsta vejce. V některých případech, kdy vajíčka tvoří základ celého receptu, to samozřejmě může být velký problém, takže budete muset chtě nechtě zaběhnout do obchodu. Občas ale stačí sáhnout po jiné surovině, kterou určitě máte doma.
Lidé nejčastěji řeší, jak nahradit vejce v bábovce, čím nahradit vejce v buchtě, kterou chtějí připravit pro návštěvu, nebo čím nahradit vejce v palačinkách. Je-li to i váš problém, můžete sáhnout třeba po banánech či semínkách, ale vyplatí se vyzkoušet i pudink, prášek do pečiva nebo ovesné vločky. Vždy samozřejmě záleží na konkrétním receptu, ale místo jednoho vajíčka můžete použít třeba:
- polovinu rozmačkaného banánu,
- 60 mililitrů slunečnicového oleje,
- 80 mililitrů jablečného pyré,
- ¼ šálku rozmačkaného avokáda,
- 3 lžíce jemného arašídového másla,
- 2 polévkové lžíce ovesných vloček,
- 1 polévkovou lžíci nabobtnaných chia semínek,
- 1 polévkovou lžíci nabobtnaných lněných semínek,
- 5 lžic jablečného pyré s 1 lžičkou prášku do pečiva.
Čím nahradit vejce při obalování?
Spousta lidí alespoň trochu tuší, jakou alternativu zvolit, pokud jim dojdou vajíčka při pečení dezertů. Co ale dělat, pokud chcete obalovat řízky na rodinný oběd a tato surovina se vám nedostává? Nejjednodušším řešením, jak nahradit vejce v trojobalu, je výše zmiňované pivo. Maso klasicky obalte v mouce, poté ho vložte do piva a nakonec do strouhanky.
Vyzkoušet ovšem můžete i další alternativy, jako je například mléko, jogurt nebo smetana. Tyto ingredience je nicméně před obalováním dobré osolit a poté už můžete postupovat úplně normálně. Aby byl trojobal o něco hrubší, můžete navíc postup zopakovat. Hustší konzistence zase docílíte tím, že rovnou smícháte zvolený mléčný výrobek s moukou, díky čemuž získáte hustou směs (pozor na hrudky!). Jestliže se chcete vyhnout mléčným produktům, dobře vám poslouží třeba hořčice.
Čím nahradit vejce v karbanátku?
Pokud si chcete doma připravit chutné karbanátky, ale zapomněli jste koupit vejce, hodit se vám budou třeba chia semínka, z nichž stačí připravit chia gel. Další variantou, čím nahradit vejce do karbanátků, jsou potom strouhané syrové brambory nebo třeba lněná semínka.
Čím nahradit vejce v sekané?
Také během přípravy sekané se vám může stát, že dojdou vajíčka, a nebudete si vědět rady, jak dále postupovat. V tom případě pro vás máme stejnou radu jako v případě karbanátků – stačí použít syrové nastrouhané brambory, které vajíčko v receptu nahradí.
Čím nahradit vejce v bramboráku?
V tomto případě můžete místo vajíček použít třeba bramborový škrob nebo kukuřičný škrob. Někteří pak doporučují usmažit si na kvalitní pánvi bramboráky pouze ze strouhaných brambor, aniž byste hledali nějakou náhradu vajec. Také je možné smíchat brambory s bramborovým škrobem, hrachovou moukou a kořením, na čemž si určitě pochutnáte.
Kde vajíčka být nemusí?
Jedním z takových receptů, kde vajíčka obvykle bývají, ale použít je nemusíte, jsou třeba kynuté knedlíky. I bez vajíčka totiž budou určitě skvěle chutnat. Stejně tak můžete tuto surovinu vynechat v kynutých těstech určených pro přípravu rohlíků, housek nebo jiného slaného pečiva, ale doporučuje se místo toho přidat lžíci oleje.
Pokud si chcete doma udělat vlastní majonézu nebo tatarskou omáčku, ani zde nebude nutné, abyste narychlo utíkali do obchodu pro další vajíčka. Zkuste jednoduše připravit odlehčenou verzi bez vajec. Horší situace pak nastane, když si chcete udělat klasická míchaná vejce a nemáte dost vajíček. Můžete však tento pokrm snadno nastavit krupičkou.
Co dát do těsta místo vejce?
Pokud přemýšlíte, čím nahradit vejce při pečení, máme pro vás hned několik tipů. Oblíbený je třeba rozmačkaný banán nebo jablečné pyré. Také můžete sáhnout po klasickém slunečnicovém oleji a dobře vám poslouží i jemné arašídové máslo. Další alternativou vajíček pro přípravu dezertů jsou například chia semínka nebo lněná semínka, která je nutné nechat nabobtnat.
Čím nahradit vajíčko při obalování?
Jestliže si chcete obalit řízky, rybu nebo jinou ingredienci, jistě přemýšlíte o klasickém trojobalu. Pokud se vám ovšem nedostávají vajíčka, můžete je nahradit pivem. Pak stačí klasicky použít mouku, místo vejce pivo a na závěr strouhanku. Další možností je využití mléka, smetany nebo jogurtu, což je nutné trochu osolit. Zkusit ovšem můžete i hořčici.
Jak nahradit vejce lněným semínkem?
Jednou z oblíbených vaječných alternativ jsou lněná semínka, která jsou dnes poměrně dobře dostupná. Pro náhradu jednoho vajíčka stačí vzít 1 polévkovou lžíci rozmixovaných lněných semínek, které pak smícháte se 3–4 polévkovými lžícemi vody. Tuto směs následně nechte nabobtnat, aby vznikla krémová hmota, kterou poté využijete během přípravy moučníků, placek či karbanátků.
Co je to Vajahit?
Mezi vaječné alternativy, které můžete použít, pokud vejce nekonzumujete nebo jste na ně třeba alergičtí, patří Vajahit. Jde o náhražku vajíček v prášku, která se dá využít místo celého vejce nebo místo vaječného žloutku. Nedá se ovšem ušlehat a nenahradí vám vaječný bílek. Obecně se pak hodí do palačinek, do buchet, do bramboráků nebo třeba do sekané.