Jaké je využití a léčivé účinky Aronie?

Hledáte přirozený zdroj vitamínů, který v sobě ukrývá velké množství zdraví prospěšných látek? V tom případě byste měli dát šanci plodům rostliny s názvem aronie někdy označované také jako černá jeřabina. Tyto stromy a keře, které se vyznačují především hrozny šťavnatých černých bobulí, můžete najít v parcích, na okrajích lesů i v okrasných zahradách. Poradíme, jaké má aronie léčivé účinky a k čemu se dnes používá.

Co je aronie?

Temnoplodec neboli aronie (Aronia) je rostlinný rod, jenž zahrnuje tři druhy keřů z čeledi růžovité. Ty jsou známé hlavně díky svým černým plodům, které si lidé cení hlavně kvůli vysokému obsahu vitamínů a tříslovin. Zatímco v angličtině se můžete setkat s názvem chokeberry, který odkazuje ke svíravé chuti bobulí, u nás se používá označení černý jeřáb nebo také černá jeřabina.

Původní domovinou aronie byl v minulosti východ Severní Ameriky. Keře rostoucí převážně ve vlhkých lesích zde využívaly hlavně indiánské kmeny, pro něž byly černé jeřabiny součástí obživy. V Evropě se pak temnoplodec objevil kolem roku 1700, přičemž mezi známé propagátory aronie patří ruský biolog Ivan Mičurin, který tyto keře začal pěstovat společně s dalšími drobnými druhy ovoce.

U nás aronie momentálně roste ve dvou různých variantách, a to jako opadavý keř nebo také jako roubovaný strom. Pravdu tedy mají ti, kdo tvrdí, že je aronie keř, i tací, kteří si myslí, že je aronie strom. V podobě keře přitom aronie dorůstá zhruba do výšky 2 metrů a může tak vytvořit zajímavý živý plot, který kromě ochrany soukromí poskytuje také úrodu chutných plodů.

Listy aronie jsou střídavé, jednoduché a celokrajné. Při bližším pohledu jsou patrné také jejich vroubkované okraje, a zatímco v létě mají sytě zelenou barvu, na podzim září oranžovými a červenými odstíny. Květy jsou spíše menší, mají 5 okvětních a 5 kališních lístků a bývají složené v chocholičnatém květenství. Plodem aronie je pak malvice se svíravou tříslovitou příchutí.

Co plody aronie obsahují?

Ačkoliv temnoplodec v dnešní době zůstává často přehlížený, konzumace jeho plodů má velice prospěšné účinky na lidský organismus. Černé jeřabiny totiž obsahují velké množství antioxidantů a vitamínů, díky čemuž si aronie černá postupně mezi zahrádkáři a pěstiteli získává stále větší pozornost a začíná se objevovat nejen v okrasných zahradách, ale i v okolí lidských příbytků.

Kromě velkého množství vitamínu C obsahuje aronie vitamíny A, E, K, B1, B2, B6, B9 a P. Černé jeřabiny jsou ovšem také ceněným zdrojem minerálů a stopových prvků, jako je hořčík, draslík, vápník, zinek, železo nebo třeba jód, který je klíčový pro správnou funkci štítné žlázy. Za zmínku pak stojí i vyšší obsah rutinu či flavonoidů, což pozitivně ovlivňuje pružnost a pevnost cév.

Plody dále obsahují přírodní sorbit, jenž přestavuje náhražku cukru, která je vhodná pro diabetiky. V neposlední řadě pak hrají důležitou roli také antokyany přispívající ke svíravé chuti bobulí, kvůli kterým se do těchto plodů jen výjimečně pouštějí škůdci a infekce. Tyto látky zároveň dodávají aronii mimořádné antioxidační účinky.

Předmětem zájmu vědců se plody aronie staly hlavně díky svému temně purpurovému zbarvení (téměř dočerna), které vzniká právě na podkladě vysokého obsahu polyfenolických sloučenin, jako jsou antokyany. Ve 100 gramech čerstvých plodů se přitom nachází až 1480 miligramů antokyanů a 664 miligramů proanthocyanidinů.

Aronie vyrábí temný pigment hlavně ve slupce černých jeřabin, která slouží k ochraně semen proti ultrafialovému záření a hraje důležitou úlohu při ochraně zárodku před jakýmkoliv poškozením. Zářivá barva plodů také přitahuje ptáky a jiné živočichy, kteří bobule konzumují a roznášejí semena prostřednictvím svého trusu. 

Aronie léčivé účinky

Lidé se často ptají, zda je aronie jedovatá a jak ovlivňuje aronie zdraví člověka. Pokud jde o to, co léčí aronie, její plody se kvůli svým blahodárným účinkům používaly už v dávné minulosti. Keltové totiž považovali jeřáb černý za ochranný strom, jehož jednotlivé části měli za posvátné. Samozřejmě konzumovali také plody aronie, které jsou jedlé a mají celou řadu léčivých vlastností.

Ceněný je především obsah vitamínů, bioflavonoidů a rutinu, který přispívá ke zpevnění cév a z plodů se extrahuje pro výrobu léčiv. Důležitou roli pak hrají také obsažené minerály a mikroelementy, které jsou nezbytné pro udržení pevného zdraví a celkové vitality. Konzumace plodů aronie (a to hlavně v syrovém stavu) má údajně následující léčivé účinky:

  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi,
  • pomáhá regulovat krevní tlak,
  • má blahodárný vliv na krevní oběh,
  • eliminuje žaludeční obtíže (vředy),
  • chrání střeva a trávicí ústrojí,
  • snižuje riziko aterosklerózy,
  • podporuje jaterní funkce,
  • zmírňuje migrény,
  • zmírňuje stres,
  • posiluje imunitní systém,
  • pomáhá zabránit rozvoji cukrovky,
  • zvyšuje pružnost cév,
  • stimuluje funkci štítné žlázy,
  • reguluje sekreci hormonů,
  • pomáhá při onemocnění štítné žlázy,
  • pomáhá při léčbě různých chronických chorob,
  • účinně působí proti chudokrevnosti.

Kromě výše zmíněných pozitivních vlivů na lidský organismus se spekuluje také o dalších účincích černého jeřábu. Roku 2003 totiž vědci z marylandské univerzity přišli s tím, že látky izolované z aronie by mohly mít výrazný efekt v boji proti rakovině tlustého střeva.

Vzhledem k tomu, že je temnoplodec silný antioxidant, omezuje činnost kyslíkových radikálů, a tím také snižuje riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění. Aby toho nebylo málo, konzumace černých jeřabin se hodí i pro pacienty, které trápí hemoroidy nebo třeba křečové žíly.

Plody aronie zároveň obsahují pro lidský organismus důležitý jód, který stimuluje funkci štítné žlázy a je nezbytný také pro správný vývoj mozku, ale i pro správný vývoj plodu. Právě proto je aronie často doporučována těhotným a kojícím ženám. Kromě toho pak pozitivně působí také na paměť a celkovou vitalitu.

Lidé se často ptají, jestli má aronie nežádoucí účinky a zda je nutné dávat si při konzumaci těchto plodů raději pozor. Ve skutečnosti však jeřabina černá žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace nemá a její bobule se dají používat čerstvé, ve formě vylisované šťávy nebo třeba jako základ pro chutný sirup. Ojediněle se může vyskytnout alergie, to je však velmi vzácné.

Jaké má aronie využití?

Aronie se dá využít na velké množství způsobů. Pokud jde o samotný keř nebo strom aronie, ten díky svému nápadnému podzimnímu zbarvení listů skvěle poslouží jako okrasná dřevina v parcích či zahradách a lidé z něj stále častěji vytvářejí také živé ploty. Kromě toho jsou aronie přirozeným podrostem na okrajích lesa.

Důležité jsou pak samozřejmě i plody aronie, které mají celou řadu možných využití. Hodí se například pro výrobu marmelád, vína, likérů nebo čajů, ale skvěle poslouží i jako náhražka drobného ovoce (například borůvek). Kromě toho se pak aronie používá také pro výrobu příchutí nebo potravinářských barviv do nápojů a jogurtů.

Jelikož jsou čerstvé plody k dispozici pouze v omezenou část roku, velkou popularitu si získávají také různé tinktury, za studena lisované šťávy nebo třeba sušené plody aronie, které se dají konzumovat prakticky kdykoliv. Tyto bobule se také staly základem různých potravinových doplňků nebo léčiv, přičemž na trhu je k dostání také prášek z aronie.

Co je aronie?

Aronie (temnoplodec, černý jeřáb) je rostlinný rod, který zahrnuje tři druhy keřů z čeledi růžovité. Pochází z východní části Severní Ameriky a u nás roste ve dvou různých variantách, konkrétně jako opadavý keř nebo jako roubovaný strom. Listy aronie jsou střídavé, jednoduché, celokrajné a mají vroubkované okraje, přičemž v létě mají sytě zelenou barvu, ale na podzim září oranžovými a červenými odstíny. Nejznámější jsou však temně purpurové plody, které obsahují velké množství vitamínů a tříslovin.

Co je obsaženo v plodech aronie?

Černé jeřabiny jsou známé díky velkému množství obsažených antioxidantů a vitamínů. Jedná se hlavně o vitamín C, ale plody aronie jsou také zdrojem vitamínů A, E, K, B1, B2, B6, B9 a P. Kromě toho se zde nachází minerály a stopové prvky, jako je hořčík, draslík, vápník nebo jód, a za zmínku stojí také vyšší obsah rutinu, flavonoidů či antokyanů.

Jaké má aronie léčivé účinky?

Plody aronie jsou jedlé a pozitivně působí na lidský organismus. Přispívají k udržení pevného zdraví a celkové vitality a mají celou řadu léčivých účinků. Jejich konzumace údajně snižuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáhá regulovat krevní tlak, eliminuje žaludeční obtíže, posiluje imunitní systém, brání rozvoji cukrovky či aterosklerózy, zvyšuje pružnost cév, stimuluje funkci štítné žlázy, pomáhá při léčbě různých chronických chorob a má i velké množství dalších pozitivních vlastností.

Jaké má aronie využití?

Aronii ve formě opadavého keře i roubovaného stromu často najdete v parcích nebo na zahradách, kde slouží jako okrasná dřevina nebo součást živého plotu. Důležité jsou pak samozřejmě i plody aronie, které se používají na výrobu džemů, vína nebo čajů a při přípravě dezertů mohou také nahradit drobné ovoce, jako jsou borůvky. Oblíbené jsou pak i různé tinktury, za studena lisované šťávy a sušené plody aronie, přičemž bobule slouží také jako základ různých potravinových doplňků a léků.