Vstali jste z postele, ale brzy vám došlo, že nemůžete pořádně otočit hlavu? Nebo jste snad vlivem průvanu či špatně nastavené klimatizace prochladli a teď se nedokážete zbavit silné bolesti za krkem? Zablokovaná krční páteř může člověka nepříjemně potrápit. Prozradíme, jaké má blokace krční páteře příznaky a co na zablokovaný krk pomáhá.
Bolí vás za krkem a nemůžete za žádnou cenu otáčet krkem, protože jinak se objeví ukrutná bolest? Pokud vás tyto komplikace udržují ve strnulé pozici, na vině je nejspíš zablokovaný krk, což je nepříjemný zdravotní problém, který lidé popisují také jako bloklý krk nebo bloknutý krk. Způsobuje akutní bolest šíje, která lidem brání v normálním pohybu.
Krční páteř se skládá ze sedmi obratlů a řady svalů, které mohou být buď krátké (propojují dva sousední obratle), nebo dlouhé (propojují hlavu a krční páteř s hrudní páteří). Celkově se jedná o nejpohyblivější část páteře, která umožňuje člověku pohybovat a otáčet hlavou. Zároveň je však tato oblast hodně namáhaná a jakékoliv narušení optimálního postavení může způsobit problémy.
Mezi nejčastější zdravotní obtíže, s nimiž se lidé v souvislosti s daným místem potýkají, patří akutní blokáda krční páteře (také známá jako akutní ústřel krční páteře). Obecně platí, že strnulost a bolest člověka nejvíce trápí ráno a s postupujícím časem příznaky alespoň mírně ustupují. Není to však pokaždé pravidlem. Lidé si pak stěžují hlavně na:
- zablokovaný krk z průvanu,
- zablokovaný krk od špatného pohybu,
- zablokovaný krk v těhotenství.
Co způsobuje zablokovaný krk?
Blokáda krční páteře nastává ve chvíli, kdy dojde k zablokování jednoho nebo více obratlů, což následně omezí pohyblivost krční páteře. Svaly v okolí těchto obratlů se pak stáhnou a jejich postavení ještě zafixují. Celou situaci navíc provází výrazná ztuhlost a bolest, která vystřeluje do ramen či do hlavy.
A proč k zablokování krku vlastně dochází? Na vině samozřejmě může být celá řada různých faktorů. Velice často se jedná o dlouhodobé přetěžování (hlavně jednostranné) a udržování krční páteře v nevhodné poloze. K tomu dochází třeba při spaní na břiše, kdy člověk otáčí hlavu na jednu stranu, což krční páteř nepřirozeně zatěžuje.
Kromě spaní na břiše pak může svou roli hrát také špatná poloha ve spánku způsobená měkkou matrací a vysokým polštářem či usínání u televize, na gauči nebo v křesle se zakloněnou hlavou. Pozice, v jaké člověk spí, však není jediným faktorem, který má na zablokovaný krk vliv. Dále sem patří hlavně špatné držení těla při chůzi nebo při sezení.
Příčiny zablokovaného krku:
- špatná poloha při spánku,
- špatné držení těla při sezení, stání nebo chůzi,
- nošení nevhodné obuvi (například vysoké podpatky),
- nošení těžkých batohů a kabelek přes rameno,
- prudké pohyby hlavou a drobné úrazy,
- jízda autem s otevřeným oknem,
- ofouknutí (vlivem průvanu či klimatizace),
- nepřiměřená zátěž při sportu a při práci,
- sedavé zaměstnání (například práce u počítače),
- reakce těla na psychickou zátěž (stres).
Ergonomie pracovního prostředí je pro správné držení těla velice důležitá. Ať už sedíte celý den u počítače, nebo třeba trávíte pracovní hodiny za kasou, dejte si pozor na nefyziologické postavení krční páteře. Vždy byste měli dbát na to, aby nedocházelo ke zkracování a oslabování svalů krku. Pokud sedíte s kulatými zády, rameny dopředu a předsunutou hlavou, daná oblast bývá přetěžována.
Svou roli pak často hraje také prochladnutí. Pokud vás ofoukne průvan, když se vydáte na procházku, máte během jízdy autem otevřené okno nebo sedíte příliš blízko klimatizace, bolest za krkem po probuzení se vám nejspíš nevyhne. Průvan totiž způsobuje reflexní stažení svalů krční páteře, což následně vede k zablokování jednotlivých obratlů.
Jaké má zablokovaná krční páteř příznaky?
Ztuhlost šíjových svalů způsobuje pacientům nepříjemnou bolest, která se často šíří také do dalších částí těla, a to včetně ramen, nadloktí nebo dokonce i celých horních končetin. Kromě toho bloklá krční páteř obvykle vede k tomu, že bolest vystřeluje do hlavy, což mívá na svědomí nepříjemné migrény. Také člověka nutí ke strnulému držení hlavy (v mírném úklonu či v rotaci k jedné straně).
Dále mívá zablokovaný krk příznaky, které s celkovou ztuhlostí blízce souvisí. Člověk může slyšet nebo cítit jemné křupání a vrzání, což je způsobeno tím, že se kosti třou o sebe navzájem nebo se otírají vazy o kost. Mezi další příznaky zablokované krční páteře se pak řadí i necitlivost, celková slabost, pálení svalů, brnění v horních končetinách, závratě nebo poruchy vidění.
A jaké dopady může mít zablokovaný krk na pacientův běžný život? Pokud člověk bolest za krkem a nepříjemnou ztuhlost nijak neřeší, může se zhoršit natolik, že mu bude brzy bránit ve výkonu normálních činností i základních pohybů, jako je otáčení hlavy. Veškeré aktivity, kam patří otáčení se kolem sebe nebo zvedání nákupní tašky ze země, pak bude doprovázet silná nepolevující bolest.
Jak uvolnit zablokovaný krk?
Pokud se vás týkají některé z výše popsaných projevů a nemůžete kvůli bolesti vykonávat běžné činnosti, jistě přemýšlíte, zda je možné proti těmto obtížím nějakým způsobem bojovat a jak na zablokovaný krk nejlépe vyzrát. Existuje několik možností, jak si ulevit od potíží, které můžete vyzkoušet v domácím prostředí. Je-li však příčina vážnější, bude nutné navštívit odborníka.
Teplo
Co pomáhá na zablokovaný krk? První pomoc většinou představuje nahřívání postižené oblasti suchým teplem. Vhodným způsobem, jak své krční páteři takové teplo dopřát, jsou speciální gelové sáčky, které se ohřívají v mikrovlnce nebo ve vodní lázni. Ty byste v ideálním případě měli zahřát na teplotu, která prohřeje svaly do hloubky, což je zhruba 40-60 °C.
Mějte ovšem na paměti, že teplota gelových sáčků nesmí být příliš vysoká, protože jinak byste si mohli způsobit nepříjemné popáleniny. Z toho důvodu je lepší mezi gelový sáček a pokožku vždy umístit bavlněný kapesník nebo třeba utěrku, což vytvoří jakousi ochrannou vrstvu, která možnému popálení kůže účinně zabrání.
Pokud zrovna nemáte k dispozici gelové sáčky, můžete si doma zkusit vyrobit provizorní teplý obklad. K tomu budete potřebovat potravinovou aluminiovou folii, kterou vložíte do přeloženého ručníku a žehličkou důkladně nahřejete. Pak už jen stačí přiložit tuto „dečku“ na postižené místo, tedy na šíji, ramena a horní část hrudníku.
Aluminiová folie vložená do ručníku dokáže udržet teplo poměrně dlouho, takže se nemusíte bát, že by tento obklad příliš rychle vychladnul. Nemáte-li ovšem k dispozici ani folii, můžete žehličkou nahřát alespoň samotný ručník. Tento postup ale pravděpodobně budete muset častěji opakovat, jelikož teplo brzy vyprchá.
Dobře pak může posloužit i speciální elektrická dečka, která se po zapojení do elektriky sama nahřeje. Mezi její výhody patří hlavně skutečnost, že si většinou můžete pomocí ovladače zvolit vhodnou teplotu, která bude pro váš zablokovaný krk nejlepší. Tento způsob prohřátí pokožky pomocí suchého tepla by měl být pro vaši pokožku bezpečný, takže nehrozí riziko popálení.
Masáž zablokovaného krku
Marně přemýšlíte, co dělat, když mám zablokovaný krk? Ať už je na vině průvan, špatná poloha při spánku nebo třeba nepřiměřená sportovní zátěž, kromě suchého tepla mohou pomoci také různé manuální techniky. Ty často dokáží efektivně ulevit od bolesti a zablokovaný krk alespoň částečně rozhýbat. Napětí dokáže uvolnit například tření pokožky dlaněmi nebo masáž silně bolestivých míst.
Položte si ruce na ramena nebo na šíji, a to tak, aby byl dotyk plošný, jemný, ale zároveň jistý. Proto je nutné na postižené místo přiložit celou dlaň s lehce rozevřenými prsty. Poté lehce tlačte a přitom posouvejte pokožku a svaly v oblasti krční páteře takovým způsobem, jako byste je obtáčeli kolem pomyslné tyče. Tlak by měl být vždy příjemný a nikdy by neměl člověku způsobovat intenzivní bolest.
Dalším způsobem, co na zablokovanou krční páteř pomáhá, je rozmasírování obzvláště bolestivých míst. Jedná se o jakési zatvrdlé bulky, kterým se říká trigger pointy (spoušťové body). Proti těm byste měli tlačit palcem nebo prstem a to buď souvisle, nebo chvilku tlačit a poté tlak uvolnit. Úlevu může přinést i spirálovité tlačení prstem na daný bod, kdy člověk postupně zvyšuje nebo snižuje sílu tlaku.
Cviky na zablokovaný krk
Chcete se pustit do odblokování krční páteře svépomocí? V tom případě by vám mohlo pomoci cvičení na zablokovanou krční páteř. Vhodné je například protahování svalů od hlavy po ramena a hrudní páteř. Zkuste proto pozvolna uklánět hlavu do stran, rotujte a střídavě se předklánějte a zaklánějte. Vhodná je i lehká trakce krční páteře neboli pomalé táhlé protažení spolu s dodýcháváním.
Provádění cviků by mělo být vždy šetrné a pozvolné. Důležité je začít opatrně a postupně podle možností zvětšovat rozsah pohybů. Člověk by přitom nikdy neměl jít přes bolest a zároveň by měl pamatovat na to, že obtíže nezmizí ihned. Pokud se vám ani přes pečlivou snahu o uvolnění krční páteře nepodaří zablokovaný krk rozhýbat, je nutné vyhledat odbornou pomoc.
Pokud cítíte, že svaly nepovolují, stav se nezlepšuje, nebo naopak dochází k jeho zhoršení, zkuste se vydat k fyzioterapeutovi. Ten dokáže s oblastí krční páteře pracovat mnohem komplexněji, než je tomu při snaze odblokovat krk svépomocí. Kromě klasických technik navíc můžete podstoupit také léčbu pomocí radiální rázové vlny.
Fyzioterapeut se snaží o rychlé řešení bolestivého stavu, přičemž využívá šetrnou kloubní mobilizaci zablokovaných obratlů a samozřejmě také manuální relaxační techniky, které pomáhají svaly v křeči co nejvíce uvolnit. Ošetří pak i kůži, podkoží a svalové povázky, které bývají zatuhlé, což brání cirkulaci krve a lymfy v postiženém místě.
Zablokovaná krční páteř: léčba
V některých případech, kdy nepomůže cvičení ani žádný jiný druh samoléčby, je nutné vyhledat odborníka (například ortoped či neurolog). Ten provede potřebná vyšetření (například RTG), která mohou odhalit rotaci a posun obratlů vůči sobě nebo také vůči lebečním kostem. Dále doporučí klidový režim, fyzioterapii, opich postižené oblasti nebo jiný způsob léčby.
Kromě toho může předepsat léky na zablokovaný krk, které pomohou proti bolesti hlavy a šíje a uvolní svalové napětí. Dostupné jsou různé tablety a gely, ale i mast na uvolnění krční páteře. Při vážné blokádě krční páteře po úrazu nebo přetížení, která souvisí také s výrazným poškozením měkkých tkání, může lékař doporučit také hospitalizaci.
Při bolesti krční páteře se často předepisují imobilizační límce. Ty ovšem mohou způsobit, že svaly zatuhnou, a proto někteří fyzioterapeuti doporučují raději šátky nebo šály, které brání před prochladnutím, což ještě zhoršuje bolestivost, a zároveň korigují problémy zodpovědné za vznik akutní blokády. Pomoci může také tejpování.
Co způsobuje zablokovaný krk?
Pokud vás bolí za krkem a nemůžete otáčet hlavou, nejspíš vás postihla akutní blokace krční páteře. Tento zdravotní problém může být způsoben dlouhodobým a jednostranným přetěžováním krčních obratlů a udržováním krční páteře v nevhodné poloze. Mezi problematické faktory patří třeba spaní na břiše, špatné držení těla při chůzi a při sezení, nošení nevhodné obuvi, nošení těžkých batohů a kabelek, prudké pohyby a úrazy, ofouknutí, nepřiměřená zátěž, sedavé zaměstnání nebo stres.
Jaké má zablokovaná krční páteř příznaky?
Pro zablokovaný krk je typická především ztuhlost šíjových svalů, která lidem způsobuje silnou bolest. Ta se pak může šířit i do ramen, nadloktí a horních končetin. Kromě toho bolest někdy vystřeluje do hlavy, což vyvolává nepříjemné migrény. Člověka pak zablokovaná krční páteř nutí také ke strnulému držení hlavy v mírném úklonu nebo v rotaci směrem k jedné straně. Dále se objevuje necitlivost, slabost, pálení svalů, brnění končetin nebo neschopnost vykonávat běžné činnosti.
Jak uvolnit zablokovaný krk?
Pokud chcete vyzkoušet odblokování krční páteře svépomocí, pomoci by vám mohlo nahřívání postižené oblasti suchým teplem. K tomu slouží hlavně speciální gelové sáčky, které se ohřívají v mikrovlnce či ve vodní lázni, a to na 40-60 °C. Můžete ovšem použít také elektrickou dečku nebo si vyrobit provizorní teplý obklad z aluminiové folie vložené do přeloženého ručníku, který později žehličkou nahřejete.
Co pomáhá na zablokovaný krk?
Kromě nahřívání krční páteře mohou k odblokování krku pomoci také manuální techniky, jako je tření pokožky dlaněmi nebo masáž silně bolestivých míst (takzvané spoušťové body). Dále se pak doporučují také různé cviky na zablokovaný krk, které spočívají v protahování svalů od hlavy po ramena a hrudní páteř. Jde o uklánění hlavy do stran, rotování, předklánění a zaklánění. Veškeré cvičení však musí být šetrné a pozvolné.