Nejčastější příčiny Brnění rukou. Jak se brnění zbavit?

Zaznamenali jste po probuzení silné brnění v prstech na ruce, kterou jste si ve spánku přeleželi? Trápí vás mravenčení rukou při práci u počítače? Nebo snad pociťujete časté brnění rukou, které se šíří od ramene až ke konečkům prstů? Zatímco někdy postačí změnit polohu nebo nechat končetiny, aby si odpočaly, jindy je nutné řešit problém s lékařem. Na vině totiž může být i závažné onemocnění.

Proč brnění v rukou nepodceňovat?

Ačkoliv si to mnozí lidé neuvědomují, lidské prsty, dlaně i zápěstí jsou vybaveny velice složitou strukturou cév, nervů, šlach a svalů, která je potřebná pro jejich správné fungování. Zároveň je zodpovědná za jemné motorické funkce a vysokou citlivost prstů, což danou část těla činí naprosto nepostradatelnou, a to nejen při manuální práci, ale i při mnoha zcela běžných úkonech.

Kromě toho však prsty na rukou představují také nervovou a cévní periferii, která je velice náročná na správné prokrvení a regulaci teploty. Pokud tedy člověk zaznamená mravenčení v rukou, situaci by rozhodně neměl podceňovat. Příčinou sice často bývá běžné přeležení či zvýšená námaha, ale na vině může být také porucha cévního, nervového nebo pohybového systému či celkové onemocnění.

Jak se projevuje brnění rukou?

Mravenčení v prstech, slabé brnění ruky nebo částečná ztráta citlivosti jsou obtíže, které se mohou zpočátku zdát jako banalita, kterou vyřeší odpočinek, nebo naopak trocha pohybu. Jedná-li se o problém, který se objevuje pouze příležitostně, není nutné se hned znepokojovat. Pokud se však obtíže často vracejí nebo se objevují pravidelně, měli byste zpozornět. Symetrické brnění většinou poukazuje na celkovou příčinu, zatímco jednostranné signalizuje spíše periferní problém.

Mezi nejčastější formy obtíží se řadí:

  • brnění rukou v noci či brnění rukou po probuzení,
  • brnění levé ruky či brnění pravé ruky,
  • brnění prstů od krční páteře,
  • brnění rukou po námaze,
  • brnění ruky od ramene,
  • brnění ruky od lokte dolů,
  • brnění konečků prstů na ruce,
  • brnění palce či brnění malíčku,
  • brnění rukou v zápěstí,
  • brnění ruky po očkování,
  • brnění rukou a nohou (v noci).

Jelikož člověk využívá své ruce prakticky neustále, není divu, když čas od času dojde k jejich přetížení. Nepříjemné brnění nebo mravenčení ruky pak může být třeba reakcí na přeležení, namáhavou práci či aktivní cvičení, což by mělo ovšem díky odpočinku zase brzy odeznít. Vrací-li se však dané pocity často nebo zcela nečekaně, pravděpodobně je s pacientovým organismem něco v nepořádku.

Jaké má brnění rukou příčiny?

Odborně se stavy, jako je brnění prstů na ruce nebo mravenčení ruky označují jako parestézie. Jde o poruchy čití, které vznikají při narušení či poškození nervového systému. Jednou z nejčastějších příčin je útlak nervů ve spánku nebo třeba při přesezení nohou, ale na vině může být také nedostatek některých živin či hromadění zplodin v pacientově organismu.

Co značí brnění rukou, není-li za jeho rozvoj zodpovědný některý z výše zmíněných faktorů? Problém se často pojí i s dalšími příznaky, jako je necitlivost, bolest nebo neschopnost cítit teplo a chlad. Pak hovoříme o periferní neuropatii, což je stav, kdy pacientovy nervy nejsou schopné správně reagovat na podněty. Za poškození periferních nervů bývá zodpovědná třeba cukrovka nebo intoxikace.

Svou roli pak mohou sehrát také další obtíže včetně hormonálních poruch, zánětů nebo roztroušené sklerózy. Z toho důvodu je nutné situaci konzultovat s lékařem. Toho byste měli vyhledat v případě, že je brnění ruky časté, pravidelně se opakuje, ruší vás při běžných činnostech nebo vám znemožňuje práci. To samé pak platí i v případě, že tento stav doprovázejí i další nepříjemné symptomy. 

Útlak nervů

Lidé se s brněním prstů i celých končetin nejčastěji setkávají ve chvíli, kdy si je přeleží. K tomu dochází hlavně při spánku, kdy člověk změní polohu a horní končetiny se tak dostanou pod jinou část těla, což způsobí noční brnění rukou. Jde sice o velmi nepříjemný pocit, který připomíná bodání drobných jehliček, ale většinou stačí změnit polohu, ruku trochu rozhýbat a mravenčení by mělo brzy ustoupit.

K útlaku nervů nejčastěji dochází na místech, kde nervy vedou těsně pod kůží a zároveň se nacházejí v blízkosti kostí. Pokud se ovšem jedná o útlak krátkodobého charakteru, u nějž je patrná vyvolávající příčina, rozhodně se nemusíte znepokojovat. Ačkoliv je v některých případech brnění tak silné, že po dobu několika minut nemůžete vykonávat běžné činnosti, mělo by zakrátko zmizet.

Syndrom karpálního tunelu

Existují ovšem i závažnější stavy, které s útlakem nervů úzce souvisí. Jde především o syndrom karpálního tunelu, což je anatomická oblast, která spojuje předloktí a zápěstí. Na vině je přitom útlak středního nervu v karpálním tunelu, jenž spolu se šlachami ohýbačů inervuje ruku, zajišťuje senzitivitu a má na starosti jemnou i hrubou motoriku.

Tlakové poškození mediálního nervu obvykle souvisí s nepřiměřenou zátěží, kterou pacient na zápěstí vyvíjí. K tomu dochází třeba vlivem chronického přetěžování zápěstí během sportu, při dlouhodobé práci s vibračními nástroji nebo v zaměstnání, které vyžaduje celodenní práci na počítači. Svou roli ovšem mohou hrát i další faktory, kam patří:

  • anatomické odlišnosti karpálního tunelu,
  • poranění, úrazy a zlomeniny v oblasti zápěstí,
  • zvětšení objemu tkání procházejících karpálním tunelem vlivem různých faktorů (obezita, dna, akromegalie, hematom, otok, degenerativní změny či anomálie),
  • procesy zvyšující zranitelnost nervu a jeho citlivost na tlak (neuropatie, alkoholismus),
  • těhotenství (u pacientek dochází k tvorbě otoků a zvýšenému zadržování vody),
  • životní styl (nadváha, špatně složený jídelníček, nedostatek pohybu, kouření).

Mezi typické příznaky syndromu karpálního tunelu se řadí bolest zápěstí a brnění prstů, mravenčení či pálení ruky, ztráta citlivosti a ochabování svalů předloktí. Potíže se týkají hlavně palce, ukazováčku, prostředníčku a eventuální i půlky prsteníčku, ale někdy brnění zasahuje do celé paže. Směrem k loktu se pak šíří nepříjemná bolest, objevují se otoky a zápěstí je ztuhlé. Problémy se navíc mohou akcentovat při zapínání knoflíků, zvedání rukou nad hlavu, držení řídítek nebo při psaní.

Léčba syndromu karpálního tunelu se soustředí na uvolnění tlaku, který působí na mediální nerv. V rámci konzervativní terapie se doporučuje klidový režim a vyvarování se opakování monotónních pohybů. Pomáhá i fixace zápěstí pomocí ortézy nebo snímatelné dlahy, potíže může zmírnit přikládání studených obkladů a účinná je také fyzioterapie. Co se týče léků, podávají se antirevmatika, antiflogistika a obstřiky. Kromě toho je možné podstoupit operaci karpálního tunelu.

Vyhřezlá meziobratlová ploténka

Pokud pociťujete brnění ruky a bolest ramene, brnění rukou a bolest zad nebo třeba brnění rukou od krční páteře, na vině může být také výhřez meziobratlové ploténky. V tomto případě dochází prasknutí vazivového prstenu a vytlačení rosolovitého jádra ploténky do okolního prostoru, což vede k zúžení míšního kanálu a podráždění či utlačení nervových kořenů vycházejících z míchy.

Brnění ruky a nohy od páteře není v současné době nijak neobvyklé. Za tyto komplikace je totiž zodpovědné opotřebení páteře, které souvisí třeba s vyšším věkem pacienta, s obezitou, s nedostatkem pohybu či s opakovaným nerovnoměrným zatěžováním dané oblasti.  K typickým příznakům vyhřezlé ploténky se pak řadí hlavně bolest zad vystřelující do končetin a v léčbě se využívají analgetika, rehabilitace, operace, laserová nukleotomie, masáže či Dornova metoda.

Nedostatek vitamínů a minerálů

Za mravenčení prstů, dlaní nebo celých paží může být dále zodpovědný také minerálový a vitaminový deficit, konkrétně nedostatek vitamínů skupiny B či nedostatek hořčíku. Kromě brnění rukou se pak mohou objevit i křeče nebo další nepříjemné pocity. Léčba je ale poměrně snadná, protože většinou stačí doplnit chybějící živiny.

Raynaudův syndrom

Zaznamenáte-li kromě mravenčení v konečcích prstů také bělání periferních částí horních končetin nebo jiných částí těla (uší, nosu, rtů), ztrátu citlivosti a pocity chladu, na vině může být Raynaudův syndrom. Jde o chorobu patřící mezi vazoneurózy, pro kterou jsou typické křečovité stahy drobných tepen, což ztěžuje zásobení postižených oblastí okysličenou krví.

V případě primárního Raynaudova syndromu lékařům není příčina známá, ale mladé ženy bývají postiženy až sedmkrát častěji než muži a k vyvolávajícím faktorům se mnohdy řadí stres. Sekundární Raynaudův syndrom pak bývá příznakem jiného onemocnění nebo zdravotních obtíží, kam se řadí sklerodermie, embolie, roztroušená skleróza, artróza, jaterní cirhóza, různá poranění, otravy nebo užívání některých léků.

Léčba Raynaudova syndromu závisí především na tom, co obtíže vyvolalo a zda se jedná o primární či sekundární formu onemocnění. Obvykle se používá kombinace farmakologických a nefarmakologických metod, přičemž u sekundární varianty je nutné léčit původní problém. Důležité jsou také masáže, cviky na protažení prstů a dodržování preventivních opatření.

Další možné příčiny brnění rukou

Kromě výše zmíněných obtíží může být za trnutí rukou zodpovědná také řada dalších zdravotních komplikací a stavů, které rozhodně není radno podceňovat. Sem patří například:

  • hormonální poruchy – mravenčení rukou a nohou může způsobit třeba onemocnění štítné žlázy, která nefunguje tak, jak by měla,
  • infekční nemoci – denní i noční brnění rukou způsobuje třeba borelióza, AIDS, hepatitida typu B, hepatitida typu C nebo pásový opar,
  • cukrovka – při dlouhotrvajícím diabetu nejsou pacientovy nervy dostatečně vyživovány malými cévami, dochází k jejich poškozování a narušení funkce (diabetická neuropatie), což způsobuje brnění, pálení a bolest končetin či oslabené vnímání bolesti, chladu a tepla,
  • roztroušená skleróza – jde o chronické autoimunitní onemocnění, které vyvolává brnění končetin kombinované se zvýšenou či sníženou citlivostí těla na chlad, teplo nebo bolest, se zrakovými poruchami, křečemi, motáním hlavy a dalšími příznaky,
  • tetanie – nadměrná dráždivost nervů, která způsobuje nedobrovolné svalové křeče v končetinách a mravenčení prstů i celých končetin,
  • selhávání jater a selhávání ledvin – brnění rukou může být také důsledkem hromadění toxických látek v pacientově organismu, k čemuž dochází při selhání jater nebo ledvin,
  • rakovina – v některých případech způsobuje brnění končetin nádorové onemocnění, které vede k útlaku okolních nervů nebo cév,
  • alkoholismus – dlouhodobá konzumace vyšších dávek alkoholu vede k poškozování nervů a způsobuje vznik polyneuropatie, která se pojí s poruchami citlivosti a s brněním rukou,
  • těhotenství – k brnění rukou dochází vlivem otoku tkání v zápěstí a ucpání cév, které zásobují horní končetiny,
  • kontakt s toxickými látkami – otrava rtutí, arzénem či jinými látkami,
  • opakované namáhání – člověk příliš dlouho bez odpočinku vykonává stejný pohyb,
  • onemocnění periferních tepen vedoucí k infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhodě,
  • úzkostné stavy s hyperventilací,
  • užívání některých léků.

Diagnostika

Pokud vás brní ruce pouze příležitostně a díky rozhýbání se vám pokaždé uleví, není nutné se znepokojovat. Zaznamenáte-li však, že brnění prstů levé ruky, pravé ruky, celých dlaní či paží nepolevuje nebo se opakuje pravidelně, měli byste zpozornět a vyhledat lékaře. Ten určí, o jaký se jedná problém, na základě anamnézy a případně i několika vyšetření.

Kromě rozhovoru s pacientem se provádí také fyzikální vyšetření, které zahrnuje třeba pozorování reflexů a motorických či smyslových funkcí. Svou roli ovšem hrají i krevní testy, díky kterým lékař může posoudit třeba hladinu cukru v krvi, hladinu CRP nebo ledvinné parametry. Dále se provádí také zobrazovací metody, jako je rentgen páteře, ultrazvuk, MRI nebo třeba EMG vyšetření.

Kdy vyhledat lékaře?

Ať už vás trápí brnění prstů levé ruky, brnění v prstech pravé ruky nebo třeba brnění končetin v noci, tento problém byste rozhodně neměli podceňovat. Přestože se nemusí jednat o nic vážného, svůj stav pečlivě sledujte. K lékaři byste se pak měli vydat v momentě, kdy se brnění či mravenčení pravidelně opakuje, obtěžuje vás dlouhodobě, objevuje se při běžných činnostech nebo se pojí i s dalšími příznaky.

Léčba brnění rukou

Marně přemýšlíte, jak odstranit brnění prstů a co na brnění rukou nejlépe pomáhá? Vzhledem k tomu, že tyto obtíže mohou mít celou řadu různých příčin, je nutné nejprve odhalit, co za jejich rozvojem stojí, a teprve poté zvolit vhodnou léčebnou metodu. Jakmile se lékaři podaří určit správnou diagnózu, navrhne nejlepší řešení vašeho problému.

Jak zastavit mravenčení v rukou? V první řadě je samozřejmě často důležitý odpočinek a omezení přílišného namáhání horních končetin nebo opakování monotónních pohybů. Pokud je na vině syndrom karpálního tunelu, postiženou ruku je pak možné zafixovat také ortézou, dlahou nebo třeba snímatelnou sádrou, ačkoliv se nesmí jednat o úplné znehybnění.

V některých případech mohou pomoci cviky na brnění rukou a rehabilitační techniky. Důležitá je pak samozřejmě i úprava životosprávy včetně zdravého stravování, omezení kouření a konzumace alkoholu, pravidelného pohybu a udržování správné tělesné hmotnosti. Pomoci pak mohou také masáže, obklady, léky, které vám předepíše odborník, ale i operativní zákroky. Je-li na vině jiné onemocnění nebo zdravotní problém, je nutné primárně řešit tyto komplikace.

Kdy se lidé potýkají s brněním rukou?

Slabé mravenčení v prstech nebo brnění ruky už zajisté zažil každý. Stačí si ji přeležet nebo ji vystavit přílišné námaze. Lidé si ovšem stěžují i na další (specifické) obtíže, jako je například brnění rukou v noci, brnění prstů od krční páteře, brnění rukou v zápěstí, brnění palce nebo brnění malíčku, ale i brnění ruky od lokte dolů.

Co je syndrom karpálního tunelu?

Mezi nejčastější příčiny brnění v rukou se řadí syndrom karpálního tunelu, kdy dochází k útlaku středního nervu v karpálním tunelu. Tento problém často souvisí s nepřiměřenou zátěží, kterou člověk na danou oblast vyvíjí (třeba při práci na počítači nebo s vibračními nástroji), ale na vině mohou být i anatomické odlišnosti, úrazy, zlomeniny, jiná onemocnění, těhotenství nebo životní styl pacienta.

Jaké jsou další příčiny brnění rukou?

K typickým příčinám těchto obtíží se řadí útlak nervu, kdy si člověk ruku například ve spánku přeleží. Kromě toho ovšem mohou být důsledkem vyhřezlé meziobratlové ploténky, nedostatku vitamínů a minerálů či Raynaudova syndromu. Svou roli ale někdy hrají i hormonální poruchy, infekční nemoci, cukrovka, roztroušená skleróza, tetanie, rakovina, alkoholismus, onemocnění periferních tepen či toxické látky.

Jak zastavit mravenčení rukou?

Léčba brnění rukou se vždy odvíjí od vyvolávající příčiny, kterou lékař hledá pomocí anamnézy, fyzikálního vyšetření, krevních testů či zobrazovacích metod. Někdy pomůže odpočinek a omezení namáhání horních končetin, jindy zase cviky na brnění rukou. Kromě toho může lékař doporučit změnu životního stylu, farmakologickou léčbu, využití masáží a obkladů nebo třeba operaci.