Co způsobuje Brnění nohou a jak ho zastavit bez lékaře?

Trápí vás nepříjemné brnění dolních končetin, které se objevuje po delším sezení či vlivem nadměrné fyzické aktivity? Nebo snad zažíváte epizody mravenčení chodidel a trnutí nohou, které jsou stále intenzivnější? Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat.

Kdy se objevuje brnění končetin?

Mravenčení nohou čas od času potrápí každého z nás. Pokud vás tedy podobná situace potká, není nutné se hned začít znepokojovat. Existuje totiž celá řada banálních příčin, které mají brnění v noze na svědomí, kam se řadí třeba přesezení končetin, celková únava nebo zvýšená fyzická aktivita (hlavně běhání) po delší době, kdy člověk nesportoval.

Jestliže však zaznamenáte časté brnění končetin, které se vrací i několikrát do týdne nebo nikdy neustává, jedná se o znamení, že je ve vašem organismu zřejmě něco špatně. Situaci byste proto měli co nejdříve konzultovat s ošetřujícím lékařem nebo jiným odborníkem, protože na vině může být onemocnění, které je nutné správně diagnostikovat a začít včas léčit.

Mravenčení rukou a nohou se odborně označuje jako parestézie. Jedná se vlastně o poruchu čití, která vzniká jakýmkoliv poškozením nervového systému a může se projevovat několika různými způsoby, jako je právě brnění, pálení, svrbění nebo nepříjemné mravenčení. Lidé si přitom nejvíce stěžují na následující obtíže:

  • brnění a pálení končetin,
  • brnění a necitlivost končetin,
  • brnění levé nohy nebo brnění pravé nohy,
  • brnění prstů u nohou či brnění palce u nohy,
  • brnění chodidel, brnění nártu a brnění lýtek,
  • brnění nohou od kolen dolů,
  • brnění končetin od páteře,
  • brnění končetin v noci,
  • brnění nohou v klidu,
  • brnění končetin po očkování,
  • brnění končetin po chemoterapii,
  • brnění nohou ze stresu.

Parestézie postihují především horní a dolní končetiny, ale mohou se objevit i na obličeji, krku nebo jazyku. Obvykle jde o přechodný příznak, jenž souvisí s útlakem nervů, ale některé pacienty trápí dlouhotrvající nebo chronické parestézie, které značí závažnější poranění či jiné onemocnění. Přetrvávající parestézie pak většinou svědčí o tom, že se u pacienta rozvinula nějaká choroba nervové soustavy (typicky polyneuropatie).

Co způsobuje brnění končetin?

Pokud se u vás objevilo nepříjemné mravenčení v chodidlech nebo třeba mravenčení prstů u nohou, jistě si říkáte, kde se tento problém vlastně vzal a proč mě brní nohy. V mnoha případech se jedná o stav označovaný jako periferní neuropatie (poškození nervů), který se pojí s řadou různých onemocnění a komplikací, ale existují i jiné problémy, které mravenčení končetin nebo brnění jedné nohy způsobují. Jaké tedy může mít brnění končetin příčiny?

Útlak nervů

Jednou z nejčastějších příčin, která může mít na svědomí brnění palce na noze, mravenčení v lýtku i brnění prstů nohou, je krátkodobý útlak nervů. Nejčastěji k němu dochází v místech, kde nerv prochází pod kůží a vyskytuje se zároveň v blízkém kontaktu s kostí. Nepříjemný pocit ale většinou velice rychle přejde a podráždění se samo upraví.

Pokud spíte v neobvyklé poloze, může se stát, že se probudíte s přeleželou rukou či nohou, která vás bude nepříjemně brnět. To samé pak platí třeba v situaci, kdy dlouho sedíte v jedné pozici a poté se chcete zvednout, ale noha vám zdřevění. Jako důsledek se objeví mravenčení v noze, které může připomínat píchání stovek drobných jehliček. Brnění nohou při sezení tedy nemusí být ničím neobvyklým.

Existují však i situace, kdy může být skřípnutý (utlačený) nerv pro pacienta velice nepříjemný. V některých případech totiž dochází k brnění v noze od páteře, což se pojí s poraněním nebo onemocněním nervových kořenů vystupujících z míchy. Na vině je nejčastěji výhřez meziobratlové ploténky, jež tlačí na míšní nerv, nebo zánět, ale může se jednat také o nádorové onemocnění.

Kořenové syndromy, které u mladších pacientů souvisí se zmiňovaným výhřezem ploténky a u těch starších lidí se často pojí s polyradikulárním postižením, mohou mít na svědomí silnou bolest zad a brnění končetin. Jde o poměrně běžné obtíže, na které si pacienti v lékařských ordinacích stěžují. Pomoci mohou léky, cvičení pod dohledem fyzioterapeuta, Dornova metoda, masáže nebo třeba operace.

Nedostatek vitamínů a minerálů

Časté mravenčení končetin může být způsobeno také nedostatkem vitamínů skupiny B (například vitamín B1, vitamín B5 nebo vitamín B6), což může být příčinou polyneuropatie. Svou roli zde ale hraje i deficit některých minerálů, kam se řadí především hořčík, ale třeba i železo. Tento stav se pak projeví prostřednictvím brnění rukou a nohou, ale objevit se mohou i křeče a další nepříjemné pocity.

Syndrom neklidných nohou

Za rozvoj brnění nohou v noci a mravenčení prstů na noze může být zodpovědný také syndrom neklidných nohou (restless leg syndrome), což je neurologické onemocnění, při němž má pacient nutkání neustále pohybovat končetinami. Pociťuje totiž řadu nepříjemných symptomů, jako je slabé brnění, mravenčení, bolest lýtek, chladnutí či zteplání končetin nebo třes v nohou.

Dané problémy se nejčastěji objevují ve chvíli, kdy pacient není aktivní, nebo večer těsně před usnutím. Důsledkem těchto obtíží pak mohou být problémy se soustředěním, nespavost, deprese nebo potíže v situacích, kdy je nutné dlouho sedět v klidu. Pomoci mohou masáže, obklady, změna jídelníčku, cvičení, změna spánkového režimu nebo některé léky.

Cukrovka

Neobvyklé pak není ani brnění nohou při cukrovce. Dlouhotrvající diabetes (i ten léčený) se totiž podepisuje na pacientově organismu. Jednotlivé nervy nejsou dostatečně vyživovány malými cévkami, které se vlivem cukrovky postupně uzavírají nebo ničí, což vede také k poškození samotných nervů. Kromě toho je problematická i dlouhodobě zvýšená hladina glukózy v krvi, která vede k narušení funkce nervových buněk, nebo autoimunitní zánět.

Výše popsaný stav se odborně označuje jako diabetická neuropatie. Jedná se o jednu z nejčastějších polyneuropatií (netraumatická postižení periferních nervů) a zároveň jde o typické pozdní komplikace diabetu (1. i 2. typu). Problém se týká senzorických, motorických i autonomních nervů, přičemž nejohroženější skupinou jsou lidé, kteří léčbu cukrovky zanedbávají nebo ji vůbec neřeší.

U pacientů trpících diabetickou neuropatií dochází k oslabení vnímání bolesti, tepla a chladu. Kromě toho se objevuje nepříjemné brnění končetin (především brnění v chodidle nebo mravenčení v noze). Dále pak nemocné obtěžuje i píchání, pálení nebo bolest, která začíná od palců a šíří se směrem nahoru. Někdy se pak přidružují obtíže s chůzí nebo problémy s rovnováhou.

Roztroušená skleróza

Pokud vás trápí časté brnění nohou, na vině by mohla být také roztroušená skleróza, což je chronické autoimunitní onemocnění postihující bílou hmotu centrální nervové soustavy. Nejčastěji se rozvíjí u mladých dospělých pacientů ve věku od 20 do 40 let a způsobuje demyelinizaci v kombinaci s axonální ztrátou. To pak vyvolává řadu senzorických, motorických i psychologických obtíží.

Příznaky roztroušené sklerózy mohou být velice různorodé, jelikož u pacientů bývají postiženy různé oblasti CNS. Mezi prvotní projevy se nicméně řadí právě brnění končetin v kombinaci se sníženou, nebo naopak zvýšenou citlivostí těla vůči bolesti, chladu, teplu a dalším podnětům. Problematické je v tomto ohledu především dlouhodobé brnění v levé noze nebo brnění v pravé noze, což by mělo pacientovi napovědět, že je nutné rychle vyhledat lékaře.

Kromě toho pak roztroušená skleróza bývá spojována i s řadou dalších symptomů, jako jsou zrakové poruchy, křeče, silné bolesti, celková únava, motání hlavy, poruchy hybnosti, koordinace a rovnováhy, neuropsychické obtíže, problémy s močovým měchýřem nebo poruchy sexuálních funkcí. Léčba spočívá v podávání kortikosteroidů nebo léků modifikujících průběh onemocnění (DMD) a tlumení jednotlivých příznaků.

Ischemická choroba dolních končetin

Jednou z příčin brnění nohou může být také ischemická choroba dolních končetin, což je označení pro stav, kdy u pacienta dochází ke zhoršenému prokrvování tkání nohou. Příčinou tohoto problému je pak zúžení nebo celkový uzávěr tepen, což má nejčastěji na svědomí ateroskleróza. Ta způsobuje změny cévní stěny a tvorbu tukových plátů, které postupně tepnu uzavírají a snižují průtok okysličené krve. Následně se mohou začít tvořit krevní sraženiny, které jsou schopné tepnu uzavřít.

Mezi typické příznaky této nemoci se řadí třeba pocit chladných nohou, ztráta ochlupení na dolních končetinách, mravenčení v nohách nebo zhoršené hojení ran. Vlivem nedostatečného přísunu kyslíku pak noha začíná bolet, což se označuje jako ischemie. Při chůzi se objevuje bolest v lýtku, která nutí pacienta zastavit a po chvilce mizí. Později se navíc přidávají klidové bolesti nohou, které ruší spánek pacienta, a ve finálním stádiu se objevují tkáňové defekty a gangrény.

Metabolická a hormonální onemocnění

Mravenčení v končetinách se může objevit také v důsledku hromadění zplodin v pacientově organismu. To se stává například při selhávání jater nebo při selhávání ledvin, což je pro člověka velice nebezpečné. Kromě toho může způsobit brnění končetin štítná žláza, která nefunguje tak, jak by měla (pacienta tedy trápí nějaké hormonální onemocnění).

Tetanie

V tomto případě jde o nadměrnou dráždivost nervů, která vede k nedobrovolným svalovým křečím v pacientových končetinách. To se pak může projevit prostřednictvím brnění nebo mravenčení prstů na noze, chodidel nebo celých dolních končetin. Tetanie však není onemocněním v pravém slova smyslu. Jde spíše o příznak mnoha jiných chorob a stavů.

Uzávěrová choroba periferních tepen

Pod tímto názvem se ukrývá onemocnění, které způsobuje zúžení krevních cév. To má za následek zhoršení krevního oběhu i zásobení orgánů okysličenou krví, což se může projevit brněním, mravenčením nebo pálením nohou. Pokud se onemocnění neléčí, může navíc způsobit i další komplikace, jako je cévní mozková příhoda nebo infarkt myokardu.

Nádorové onemocnění

Za brnění končetin může být zodpovědné také nádorové onemocnění, kdy se pak jedná o takzvaný paraneoplastický příznak (tedy takový, jenž se objevuje při nádorech). Často pak totiž dochází k útlaku nervů nebo cév, což je za brnění nohou zodpovědné. Kromě toho může přítomnost nádoru signalizovat také noční pocení nebo třeba výrazná ztráta na váze.

Alkoholismus

Dlouhodobě škodlivá může být pro lidský organismus také nadměrná konzumace alkoholu. Tento problém totiž postupem času vede k poškozování nervů a ke vzniku polyneuropatie (tzv. alkoholová neuropatie). Pacienti si následně stěžují na poruchy citlivosti včetně brnění rukou a nohou v noci i během dne. Typická je ale i celková nestabilita.

Kromě těchto obtíží se ovšem vlivem alkoholismu mohou objevit i další zdravotní komplikace, kam se řadí konkrétně změny osobnosti, které se pojí s poškozením pacientova mozku. Jediným řešením je vyhnout se další konzumaci alkoholu nebo se alespoň pokusit tento zlozvyk minimalizovat. Kromě toho se při léčbě jako podpůrný prostředek používají vitamíny skupiny B.

Další možné příčiny brnění končetin:

  • toxiny – otrava arzénem, rtutí, thaliem,
  • hyperventilace – například při panickém záchvatu,
  • stres a úzkostné stavy,
  • těhotenství,
  • užívání některých léků,
  • infekční onemocnění způsobující zánět nervů – hepatitida, AIDS, borelióza,
  • autoimunitní choroby – systémový lupus erythematodes, revmatoidní artritida.

Diagnostika a léčba

Pokud vás dlouhodobě trápí výše popsané obtíže, jistě vás nejvíce zajímá, jak odhalit příčinu obtíží a jak se zbavit brnění nohou co nejrychleji. Důležité je v případě obtíží neváhat s návštěvou lékaře. Ten provede úvodní diagnostiku na základě rozhovoru s pacientem. Kromě intenzity obtíží ho bude zajímat třeba to, zda užíváte nějaké léky nebo konzumujete alkohol.

Později se provádí odběry krve, které pomohou odhalit hladinu cukru v krvi, hladinu CRP, ledvinové parametry nebo informace o fungování jater. Dále je vhodný i rentgen páteře, a pokud má lékař podezření na porušenou funkci nervů, provádí se také EMG vyšetření. Pomocí toho je možné zhodnotit vedení vzruchů skrze nervová vlákna.

Jelikož příčin brnění nohou může být velice mnoho, je nutné nejprve odhalit, co přesně tento problém způsobilo. Teprve poté může lékař pacientovi poradit, jak zastavit mravenčení a další nepříjemné pocity. Léčba vždy závisí na vyvolávajících faktorech. Zatímco někdy postačí režimová opatření nebo cviky na brnění nohou, jindy je nutné nasadit léky nebo okamžitě volat záchrannou službu (například při cévní mozkové příhodě).

Koho trápí brnění nohou?

Brnění nebo mravenčení nohou jednou za čas potrápí každého člověka, takže není nutné se hned znepokojovat. Nejčastěji si přitom lidé stěžují na brnění a necitlivost končetin, brnění levé nohy nebo brnění pravé nohy, brnění prstů, chodidel, nártů nebo lýtek, ale i brnění končetin v noci. Pokud pacient zaznamená časté brnění končetin, na vině může být závažné onemocnění, a proto je vhodné konzultovat situaci s lékařem.

Jaké může mít brnění nohou příčiny?

Za brnění v noze mohou být zodpovědné banální i velice vážné příčiny. Nejčastěji jde o stav označovaný jako periferní neuropatie, což je poškození nervů, které se pojí s řadou onemocnění. Velmi často je pak za brnění v nohách zodpovědný také krátkodobý útlak nervů, výhřez meziobratlové ploténky nebo zánět. Kromě toho může být na vině nedostatek vitamínů a minerálů, cukrovka, roztroušená skleróza, nádor, tetanie, alkoholismus nebo třeba stres.

Kdy se objevuje bolest zad a mravenčení nohou?

Zaznamená-li pacient bolest končetin od páteře, pravděpodobně u něj došlo k útlaku nervů, který se pojí s poraněním nebo onemocněním nervových kořenů vystupujících z míchy. Velice častý je například výhřez meziobratlové ploténky, a to v bederní, hrudní nebo krční páteři. Typickým příznakem je pak bolest zad vystřelující do končetin.

Jak zastavit mravenčení nohou?

Pokud je na vině krátkodobý útlak nervů, stačí, když pacient změní polohu nebo se rozpohybuje, což by mělo problém brzo vyřešit. Trápí-li však člověka časté brnění nohou, je nutné navštívit lékaře, který určí diagnózu a navrhne nejlepší způsob léčby. Ta vždy závisí na vyvolávající příčině a může spočívat v zavedení režimových opatření, užívání léků nebo cvičení. Někdy je pak nutné okamžitě volat záchranku.