Pokud se perete s nachlazením a nevíte si rady, jak zatočit s rýmou, máme pro vás několik tipů, které se vyplatí vyzkoušet dříve, než navštívíte lékárnu a koupíte si farma výrobek. Nejdůležitější je samozřejmě dodržování pitného režimu a dostatečný odpočinek, aby se tělo příliš nenamáhalo a mohlo se infekce co nejdříve zbavit.
Co pomáhá na rýmu?
Pomoci může silný kuřecí vývar, který posílí tělo v boji s infekcí a navíc má příznivý vliv v boji s ucpaným nosem. Vyplatí se také dodat tělu větší množství vitamínu C, který najdeme hlavně v některých druzích ovoce a zeleniny. Před usnutím se poté radí vyzkoušet kloktání slanou vodou. Dobrý přírodní lék na rýmu je i zázvor lékařský, který můžeme používat ve formě čaje nebo jako přísadu do koupele.
Pokud vás trápí zastydlá rýma, léčba by měla spočívat v dostatečném přísunu tekutin, zvlhčování vzduchu, inhalaci minerální vody a proplachování nosu. Dýchací cesty uvolní třeba eukalyptus, citrusy nebo silice jehličnanů a dobré je používat také éterické oleje do aromalampy.
Bylinky na rýmu a kašel
Léčba rýmy se často neobejde také bez bylinných čajů, které mají protizánětlivé účinky a podporují vaši imunitu. Ideální volbou je heřmánek, který je výborný nejen na pití, ale také na inhalaci. Další bylinky proti rýmě, kašli a nachlazení jsou:
- Řapík lékařský
- Lichořeřišnice větší
- Bez černý
- Rakytník řešetlákový
- Šalvěj lékařská
- Rozmarýn lékařský
Inhalace při rýmě
Dobrým pomocníkem při rýmě je také inhalace. Tento druh léčby zkoušeli lidé již ve starém Egyptě, kdy pro uvolnění dýchacích cest používali třeba mentol či eukalyptus. V dnešní době jsou možnosti inhalace poměrně široké. Při léčbě lehkých dýchacích obtíží a rýmy pomáhá třeba inhalace minerálních vod, jako je například Vincentka.
K inhalacím se hojně využívají také éterické oleje, které přinášejí ulehčení při problémech dýchacích cest, při chřipce i nachlazení. Zároveň mají také relaxační účinky. Co se týče bylinek, jejich inhalace pomáhá při boji s běžnými viry, ale lze je inhalovat i pravidelně jako preventivní opatření. Vhodná je třeba máta, meduňka, heřmánek, šalvěj, rozmarýna, borovice nebo echinacea. Při léčbě rýmy je poté výborným řešením také inhalace rýmovníku, která působí proti ucpanému nosu.
Jak správně inhalovat? Do hrnce s horkou vodou stačí přidat několik kapek éterického oleje nebo zvolené bylinky, poté se nad hrnec naklonit a přikrýt hlavu ručníkem. Důležité je zhluboka dýchat výpary z hrnce, ale občas je dobré ručník zvednout a nadechnout se čerstvého vzduchu, aby inhalace nezačala být nepříjemná. Měli bychom také dodržovat správné zásady inhalace:
- Inhalujeme zhruba 10–15 minut.
- Během nemoci inhalování opakujeme 2x až 3x denně.
- V zimním období neuškodí preventivní inhalace jednou denně.
- Inhalovat by se nemělo při vysokých teplotách.
- Inhalovat by se nemělo hned po jídle.
- Lidé s onemocněním srdce by inhalaci měli konzultovat s lékařem.