Trápí vás nateklé nohy, nafouklé břicho, nadměrné pocení nebo třeba nevzhledná celulitida? Tyto obtíže jsou pravděpodobně důsledkem zadržování vody v těle, což je problém, který s sebou přináší mnohá zdravotní rizika. Za jeho rozvojem přitom obvykle stojí nezdravý životní styl, hormonální výkyvy nebo různé jaterní, ledvinové a srdeční choroby.
Voda v lidském těle
Ačkoliv se mnohým může zdát voda nedůležitá, ve skutečnosti je nezbytně nutná ke správnému fungování lidského těla a pro organismus zcela nepostradatelná. Umožňuje totiž transport živin, zajišťuje správné prokrvení, podílí se na termoregulaci a zároveň dodává pevnost a pružnost pokožce i sliznicím. Kromě toho také odvádí z těla toxiny a zplodiny, které by na jeho fungování mohly mít negativní vliv.
Lidské tělo je zhruba z 60 % tvořeno vodou, která představuje polovinu až dvě třetiny hmotnosti člověka. Množství této životadárné tekutiny nicméně závisí na několika faktorech, jako je například věk. Zatímco šestiměsíční plod je tvořen vodou zhruba z 89 %, u novorozence je to už pouze 75 %. Kromě toho svou roli hraje také tělesná hmotnost, pohlaví nebo podíl tukové tkáně.
Jelikož tuková tkáň obsahuje nižší procento vody než svaly, je možné zaznamenat rozdíl v rámci jednotlivých pohlaví. Ženské tělo totiž většinou obsahuje více tuku, takže voda v jejich případě tvoří menší procento tělesné hmotnosti (52-55 %), než je tomu u mužů (60 %). To samé pak platí také u starších osob nebo u obézních jedinců.
Příjem a výdej vody je za normálních okolností v rovnováze, přičemž během jediného dne u člověka dojde k výměně zhruba 1,5 litru. Dostatečný příjem vody by měl být zajištěn hlavně prostřednictvím pitného režimu, který je u každého jedince velice individuální (doporučuje se 2-2,5 litru na den, případně 25-40 ml na 1 kg hmotnosti). K vylučování vody pak dochází močí, stolicí, potem, dýcháním nebo zvracením.
Proč tělo zadržuje vodu?
Nadměrné zadržení vody v těle dnes trápí velké množství lidí. Podle průzkumů jsou zde však jasně patrné rozdíly mezi pohlavími, jelikož tento problém řeší zhruba 71 % žen, ale „pouze“ 47 % mužů. Na vině jsou pravděpodobně hormonální výkyvy, které jsou u žen výrazně častější (především vlivem menstruace, těhotenství či menopauzy).
Pokud se vás dané obtíže také týkají, jistě přemýšlíte, co způsobuje zadržování vody v těle a jaké má zadržování vody v těle příčiny. Za rozvoj těchto nepříjemných zdravotních komplikací a kosmetických problémů přitom může být zodpovědná celá řada různých faktorů, kam patří například nezdravá strava, nadváha, hormonální výkyvy, překyselení organismu či některá onemocnění.
Nezdravý životní styl
Mezi nejčastější příčiny zadržování vody v těle se řadí především konzumace nezdravé stravy s vysokým obsahem soli, bílého cukru a mouky. Problematická jsou pak samozřejmě i různá umělá dochucovadla, hotová jídla, pokrmy s obsahem konzervantů, polotovary nebo průmyslově zpracované potraviny.
Pokud si člověk dopřává stravu, ve které je obsaženo příliš velké množství sodíku, buňky se budou snažit jeho vysokou koncentraci zředit vodou a během tohoto procesu mohou svůj objem až 20krát zvětšit. Problém ovšem představuje i nedostatek draslíku, který spolu se sodíkem reguluje množství tekutin v těle. Hrozí vrcholovým sportovcům, lidem držícím nízkokalorickou dietu, alkoholikům nebo pacientům, které trápí dlouhodobé zvracení a průjmy.
Nedostatečný pitný režim
Ačkoliv se to může zdát některým lidem zvláštní, kromě stravy může mít na zadržování vody v těle vliv také nízký příjem tekutin. Organismus totiž musí přejít na jakýsi úsporný režim (stejně jako je tomu v případě hladovění) a začne si dělat zásoby vody i ve chvíli, kdy se člověk normálně napije. Kromě nedostatečného pitného režimu pak může způsobit zadržování vody v těle alkohol.
Nadváha a nedostatek pohybu
Dalším důvodem, proč tělo zadržuje vodu, pak bývá také nadváha nebo obezita a samozřejmě i metabolická onemocnění, která se těmito faktory pojí (například cukrovka 2. typu). K zadržování vody ovšem přispívá také nedostatek pohybu. Problémy pozorují třeba lidé se sedavým zaměstnáním, kteří tráví celý den u počítače, nebo osoby, které v práci celý den stojí.
Hormonální nerovnováha
U ženské části populace mají zadržování vody v těle často na svědomí hormony, konkrétně pak výkyvy jejich hladiny. Mezi nejčastější obtíže patří zadržování vody v těle při menstruaci nebo před menstruací (typické jsou především otoky rukou a napětí v prsou), zadržování v těle v těhotenství, ale i zadržování vody v těle při kojení.
Kromě toho samozřejmě může způsobit zadržování vody v těle menopauza, což je období ztráty plodnosti, které si ženy spojují s nepříjemnými tělesnými a psychickými změnami. Typické je třeba nabírání na váze, noční pocení nebo vypadávání vlasů a ženy si často stěžují také na návaly horka, zavodnění organismu nebo rychlé změny nálad.
Užívání některých léků
Zadržování vody v těle se často pojí také s užíváním určitých druhů léčiv. Jedná se především o hormonální antikoncepci (estrogeny zvyšují produkci hormonu aldosteronu, který odpovídá za regulaci vodního metabolismu), ale také o antidepresiva, kortikosteroidy nebo medikamenty, které se předepisují pro léčbu vysokého krevního tlaku.
Poruchy lymfatického systému
Lymfatický systém v těle člověka zajišťuje očistu, tedy odvod odpadních látek, jako jsou například různé toxiny, zbytky léků, chemické látky z průmyslově zpracovaných potravin, nadbytečné množství hormonů nebo různé bakterie. Správná cirkulace lymfy, což je tekutina, která systémem proudí a má podobné složení jako krevní plazma (voda a rozpuštěné látky), je tedy velice důležitá.
Pokud dojde ke zpomalení průtoku lymfy nebo k jeho úplnému zastavení, tekutina se začne v těle hromadit. Poté může docházet k tvorbě otoků, lidé si stěžují na křeče nebo pocit nafouknutí a objevuje se také celulitida. Čím déle navíc člověk tyto problémy ignoruje, tím hůře se později léčí, protože lymfa zatuhne a nemůže tak plnit svou očistnou funkci.
Onemocnění
Pokud vás zajímá, co způsobuje zavodnění těla, a všechny výše zmíněné faktory jste úspěšně vyloučili, jistě přemýšlíte, jaké další rizikové činitele zde mohou hrát svou roli. V takovém případě mějte na paměti, že zadržování vody v těle může mít také závažnější příčiny, a to konkrétně některé choroby jater, ledvin nebo srdce.
V tomto případě se zavodnění obvykle projevuje v určité oblasti. Například zavodnění břicha (tedy nafouklé břicho a zavodnění) často signalizuje jaterní onemocnění. Pokud člověk zaznamená otoky víček a tváří, může se jednat o příznak snížené funkce ledvin. Že způsobilo zadržování vody v těle srdce, pak bývá patrné na základě otoků dolních končetin (zejména symetrické otoky kotníků).
Další rizikové faktory
- úrazy a operace,
- podávání hormonů,
- úzkost a stres,
- překyselení organismu.
Jaké má zadržování vody v těle příznaky?
Zdravé množství vody v organismu se v závislosti na věku, pohlaví a dalších faktorech postupem času mění. Když je jí však více, než je nutné, mohou se dostavit nepříjemné zdravotní obtíže a kosmetické problémy. K těm se řadí především:
- otoky končetin,
- celulitida,
- problémy s hubnutím,
- nevysvětlitelný váhový přírůstek,
- oteklé klouby nebo prsty na rukou,
- nafouklé břicho,
- nadměrné pocení,
- změny krevního tlaku,
- dechová nedostatečnost,
- srdeční obtíže.
Typickým projevem zadržování vody v těle je tvorba otoků, a to na různých částech těla. Jedná se většinou o důsledek špatného proudění lymfy a žilní nedostatečnosti, ale tento problém může zároveň signalizovat i závažnější onemocnění (například srdeční nedostatečnost, sníženou funkci štítné žlázy nebo poruchy zpracování bílkovin).
Dalším znamením, že se člověk potýká se zadržováním vody v organismu, je nevysvětlitelný váhový přírůstek v krátkém časovém horizontu. S tím pak souvisí i skutečnost, že pokud se daná osoba pokouší nějaké to kilo shodit (cvičí, drží dietu), obvykle se jí to vůbec nedaří. Na vině může být hromadění lymfy v problematických místech, přičemž náročná fyzická aktivita daný stav ještě zhoršuje.
Velký problém pro mnohé z nás představuje celulitida, která se zadržováním vody v těle souvisí. Potýkají se s ní osoby s nadváhou, starší ženy, ale i ženy mladé a štíhlé nebo dokonce muži. Dále je pak možné v souvislosti se zadržováním vody v těle zaznamenat nadměrné pocení (především neustále vlhké dlaně a zpocená chodidla) a objevit se mohou i změny, které jsou reakcí organismu na zvýšený objem tekutin v těle (dechová nedostatečnost, problémy s krevním tlakem).
Druhy obtíží
- Lokalizovaný edém – v tomto případě se zadržování vody v těle projevuje otoky, které vznikají pouze v určitých oblastech těla. Nejčastěji postihují kotníky a lýtka, ale mohou se objevit také na obličeji, na pažích nebo na prstech rukou.
- Generalizovaný edém – rozvine-li se u člověka tato forma obtíží, otoky se objeví prakticky po celém jeho těle.
- Lymfedém – jde o lokalizovaný edém, který vlivem překážky v lymfatickém systému způsobuje hromadění tekutiny v noze nebo v paži. Na vině může být dědičné postižení cév, ale i jejich poškození, přičemž symptomy zahrnují změnu barvy kůže a případně i deformity postižených oblastí.
Jak poznat zadržování vody v těle?
Chcete-li sami zjistit, jestli se opravdu potýkáte se zadržováním vody v těle, nebo je za vaše obtíže zodpovědný nějaký jiný zdravotní problém, můžete vyzkoušet jednoduchý test. Stiskněte chodidlo, kotník nebo lýtko palcem a udržujte v tomto místě stálý tlak. Pokud otoky souvisí se zadržováním vody v těle, na kůži se objeví brázdičky, které připomínají „varhánky“ na prstech po koupání.
Tato diagnostika však samozřejmě není z lékařského hlediska dostačující. Pokud vás zadržování vody v těle trápí déle než týden, je načase poradit se se svým ošetřujícím lékařem. Ten provede potřebná vyšetření a odhalí vyvolávající příčinu obtíží. Důležité je především vyloučit jako původce některá onemocnění. Diagnostika může zahrnovat:
- fyzikální vyšetření,
- rodinnou anamnézu,
- zhodnocení obtíží,
- krevní testy,
- vyšetření moči,
- jaterní testy,
- vyšetření funkce ledvin,
- rentgen hrudníku,
- EKG nebo ultrazvuk srdce.
Odvodnění organismu
Přemýšlíte, jak se rychle zbavit vody v těle? Důležité je samozřejmě zjistit, co za rozvojem obtíží stojí. Pokud nejde o žádné závažnější onemocnění, můžete pak vyzkoušet několik různých způsobů, jak tělo odvodnit. Ještě než sáhnete po medikamentech, zaměřte se především na svůj životní styl. Pomoci ovšem mohou i některé bylinky.
Úprava životosprávy
Když si všimnete, že vaše tělo ve větší míře zadržuje vodu, zkuste nejprve upravit své stravovací návyky. Tímto způsobem totiž dosáhnete změn, které budou nejen viditelné, ale zároveň budou mít i trvalejší charakter. Zvýšenou pozornost věnujte především výběru potravin, které konzumujete, a dodržujte následující doporučení:
- omezte příjem soli – zkuste pokrmy dochucovat spíše kořením a bylinkami, čtěte složení potravin a dejte si pozor na skryté zdroje soli (konzervy, polotovary),
- vyhněte se rafinovaným cukrům – zkuste nahradit bílý cukr a bílou mouku zdravějšími alternativami, slaďte medem nebo datlovým sirupem, a pokud budete mít chuť na něco dobrého, vyzkoušejte také sušené ovoce,
- dejte si pozor na některá jídla a nápoje – vyvarujte se konzumace nadměrně kořeněných pokrmů, polotovarů, tučných a smažených jídel, uzenin, sladkostí, slazených nápojů a limonád, ale i přílišného množství příloh, pečiva, cereálií či dochucovadel,
- konzumujte potraviny bohaté na draslík – ten najdete v různých druzích ovoce a zeleniny (například v banánech, melounu či bramborách),
- zvyšte příjem hořčíku – vhodným způsobem je konzumace listové zeleniny, avokáda, ořechů, celozrnných obilovin, kvalitní čokolády nebo sušeného ovoce,
- dodržujte pitný režim – nejvhodnější je samozřejmě neslazená, čistá voda bez bublinek, ale dopřát si můžete také neslazený zelený čaj nebo případně bylinné čaje, které podporují tok lymfy, čistí a regenerují. Nepijte však velké množství tekutin najednou a vyhněte se konzumaci alkoholu.
Pravidelný pohyb
K odvodnění těla pomáhá také pohyb, během kterého se krevní cévy rozšíří, což usnadní vylučování tekutin z organismu. Úplně stačí zařadit mezi každodenní činnosti nenáročné cvičení, při němž člověk dbá na správné dýchání (jóga, relaxační cviky) nebo pravidelné procházky. Ideální je svižná chůze, ale i jakýkoliv další typ aerobního pohybu, jako je běh nebo plavání. Skvělá je pak i jízda na kole a proti otokům nohou dobře působí i speciální cviky, které aktivují svaly lýtek.
Babské rady na odvodnění těla
Dobrým způsobem, jak se zbavit vody v těle, je také použití různých druhů bylinek. Odvodňovací schopnosti má řada z nich, což moc dobře věděly už naše babičky, a proto při obtížích sázely na přípravu různých bylinných čajů. Mezi bylinky, které odvodňují a podporují normální vylučování vody z organismu, se řadí například:
- kopřiva,
- tužebník,
- pampeliška,
- přeslička rolní,
- petržel,
- bříza,
- bez černý,
- ibišek,
- libeček,
- hluchavka,
- jalovec,
- lípa,
- rybíz černý,
- ostružiník,
- maliník.
Lymfatické masáže
Pokud vás trápí zadržování vody v těle, můžete vyzkoušet také lymfatické masáže, které rozproudí tok lymfy. Jde o jakési jemné a krouživé pohyby, které spočívají ve střídání tlaku a provádění krátkých tahů jednotlivými prsty ve směru proudění lymfy. Chcete-li tuto možnost zkusit, obraťte se na odborníka. Ten může masáž provést také pomocí přístroje (přístrojová lymfodrenáž).
Léky proti zadržování vody v těle
K odvodnění organismu mohou svou měrou přispět také některé bylinné přípravky nebo doplňky stravy, které jsou k dostání bez lékařského předpisu. Při jejich výběru se v ideálním případě obraťte na svého lékaře nebo lékárníka a nezapomeňte, že i jejich používání by měla doprovázet změna životosprávy včetně pravidelného pohybu.
Tablety proti zadržování vody v těle a další léčiva by měl nasazovat vždy pouze ošetřující lékař podle příslušné diagnózy. Mohou totiž narušit celkovou rovnováhu organismu a mohly by způsobit také dehydrataci nebo další zdravotní komplikace.
Proč tělo zadržuje vodu?
K zadržování vody v těle přispívá řada různých faktorů. Svou roli zde hraje především nezdravý životní styl a konzumace jídel s vysokým obsahem soli, cukru a bílé mouky. Na vině pak může být také nedostatečný pitný režim, nadváha, nedostatek pohybu, hormonální nerovnováha (během menstruace, těhotenství, kojení či menopauzy) nebo užívání některých léků. Za rozvojem obtíží ale někdy stojí i poruchy lymfatického systému či choroby jater, ledvin a srdce.
Jaké má zadržování vody v těle příznaky?
Pokud tělo zadržuje více vody, než je nutné, mohou se dostavit nepříjemné zdravotní obtíže a kosmetické problémy. Jedná se především o otoky končetin, celulitidu, nevysvětlitelný váhový přírůstek, problémy s hubnutím, nafouklé břicho a nadměrné pocení. Kromě toho se mohou dostavit také změny krevního tlaku a výjimkou nejsou ani srdeční obtíže či dechová nedostatečnost.
Jak se rychle zbavit vody v těle?
Jestliže se snažíte o odvodnění těla, nejdůležitější je úprava stravovacích návyků. Omezte příjem soli, vyhněte se rafinovaným cukrům a zkuste konzumovat potraviny bohaté na draslík a hořčík. Kromě toho pak dbejte také na dostatečný pitný režim (pijte hlavně čistou vodu) a zkuste svou denní rutinu obohatit o pravidelný pohyb (procházky, jízdu na kole, nepříliš náročné cvičení, plavání).
Co dalšího pomáhá na odvodnění organismu?
Dobrým způsobem, jak se zbavit vody v těle a podpořit její normální vylučování, jsou některé bylinky. Odvodňovací schopnosti má například kopřiva, tužebník, pampeliška, bříza, černý bez, přeslička, ostružiník nebo lípa. Kromě toho je možné vyzkoušet i lymfatické masáže a k dostání jsou také doplňky stravy, které odvodnění organismu podporují. Užívání léků na zadržování vody v těle je ale vždy nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem.
Proč tělo zadržuje vodu?
K zadržování vody v těle přispívá řada různých faktorů. Svou roli zde hraje především nezdravý životní styl a konzumace jídel s vysokým obsahem soli, cukru a bílé mouky. Na vině pak může být také nedostatečný pitný režim, nadváha, nedostatek pohybu, hormonální nerovnováha (během menstruace, těhotenství, kojení či menopauzy) nebo užívání některých léků. Za rozvojem obtíží ale někdy stojí i poruchy lymfatického systému či choroby jater, ledvin a srdce.
Jaké má zadržování vody v těle příznaky?
Pokud tělo zadržuje více vody, než je nutné, mohou se dostavit nepříjemné zdravotní obtíže a kosmetické problémy. Jedná se především o otoky končetin, celulitidu, nevysvětlitelný váhový přírůstek, problémy s hubnutím, nafouklé břicho a nadměrné pocení. Kromě toho se mohou dostavit také změny krevního tlaku a výjimkou nejsou ani srdeční obtíže či dechová nedostatečnost.
Jak se rychle zbavit vody v těle?
Jestliže se snažíte o odvodnění těla, nejdůležitější je úprava stravovacích návyků. Omezte příjem soli, vyhněte se rafinovaným cukrům a zkuste konzumovat potraviny bohaté na draslík a hořčík. Kromě toho pak dbejte také na dostatečný pitný režim (pijte hlavně čistou vodu) a zkuste svou denní rutinu obohatit o pravidelný pohyb (procházky, jízdu na kole, nepříliš náročné cvičení, plavání).
Co dalšího pomáhá na odvodnění organismu?
Dobrým způsobem, jak se zbavit vody v těle a podpořit její normální vylučování, jsou některé bylinky. Odvodňovací schopnosti má například kopřiva, tužebník, pampeliška, bříza, černý bez, přeslička, ostružiník nebo lípa. Kromě toho je možné vyzkoušet i lymfatické masáže a k dostání jsou také doplňky stravy, které odvodnění organismu podporují. Užívání léků na zadržování vody v těle je ale vždy nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem.