Jak ošetřit doma mokvající odřeninu?

Podařilo se vám během cyklistického výletu spadnout z kola a pořádně si sedřít kůži, ale rány se vám vůbec nechtějí zahojit? Nebo jste snad nezvládli jízdu na kolečkových bruslích? Zatímco povrchové rány se obvykle zahojí samy a poměrně rychle, mokvající odřeniny představují daleko větší problém. Poradíme, jak ošetřit odřeninu, co pomáhá na odřeniny a čemu se raději zcela vyhnout.

Špatně se hojící odřeniny

Určitě to znáte – stačí chvilka nepozornosti a zranění je na světě. Obzvláště během teplých měsíců, kdy lidé tráví spoustu času venku a provozují různé druhy sportů, jde o poměrně časté zdravotní komplikace. Typický je hlavně silniční lišej, což je známé poranění cyklistů, běžců nebo třeba bruslařů (sedřená kůže), které vzniká pádem na tvrdý povrch (většinou na silnici).

Ať už jde o odřeniny na tváři, odřené koleno, odřený loket nebo třeba odřené klouby, obvykle není nutné se znepokojovat. Většinou se totiž jedná o povrchové a méně krvácivé odřeniny, které člověk zvládne ošetřit pomocí běžného vybavení domácí lékárničky. Pokud ovšem rána začne mokvat, je výrazně bolestivá, objeví se v ní hnis a vůbec se nehojí, je načase vyhledat lékaře.

Druhy poranění a jejich závažnost

Jestliže z rány vytéká tekutina, nemusí to nutně znamenat, že je něco špatně. Krvácení a únik tekutiny z poraněného místa totiž představuje přirozený důsledek narušení tkáně a zároveň se jedná o součást hojícího procesu. Čisticí fáze hojení totiž začíná ihned v momentě, kdy k poranění dojde, a je to právě tekutina vytékající z rány (plazma a krev), která dané místo očišťuje.

Charakter tekutiny, která z rány postupně vytéká, nicméně může být různý. Podle toho pak lékaři výtok z odřeného nebo jinak poraněného místa rozdělují na několik různých typů, které jsou více či méně závažné. Patří sem konkrétně:

  • serózní výtok (vodnatý) – jde o čistou tekutinu (plazmu), která běžně vzniká během úvodní fáze hojení.
  • sanguinolentní výtok (krvavý) – v tomto případě jde o krev, která se vlivem poranění normálně objevuje. Důležité je ovšem krvácení včas zastavit. Zároveň by k němu nemělo docházet v pozdních fázích hojení, kdy bývá známkou poškozené spodiny rány.
  • serosanguinolentní výtok (vodnatě krvavý) – tato tekutina, která se v průběhu hojení objevuje asi nejčastěji, má světle růžovou nebo červenou barvu. Jedná se o plazmu, která své zbarvení získává kvůli krevním buňkám z narušených krevních kapilár.
  • seropurulentní výtok (vodnatě hnisavý) – jedná se o výtok, který je sice vodnatý, ale zároveň zakalený, takže mívá žlutavou barvu. Značí, že se v ráně vyskytuje infekce.
  • purulentní výtok (hnisavý) – tato tekutina je hustá, neprůhledná a mívá žlutou, zelenou nebo dokonce hnědou barvu. Důležité je zbavit se hnisu, který značí přítomnost infekce.

Jak ale můžete poznat, zda je tekutina vytékající z rány dobré znamení, nebo se naopak jedná o předzvěst závažných zdravotních komplikací, na které byste si měli dávat dobrý pozor? Důležité je, jak rána vypadá, kolik tekutiny z ní vytéká a jestli se postupem času začne hojit, nebo se naopak situace zhoršuje. V závislosti na tom pak rozlišujeme několik typů poranění.

Mokvající rána

Pokud z rány uniká jakákoliv tekutina, označujeme tento proces jako mokvání. Je-li čirá, poranění se pravděpodobně čistí a nejedná se o žádný závažný problém. Může se ale stát, že z rány začne vytékat opravdu velké množství této tekutiny, což značí, že se v ní pravděpodobně nachází něco, co ji dráždí a udržuje zánět neustále aktivní. Jestliže rána krvácí, také jde o normální reakci, ale krvácení byste měli co nejrychleji zastavit. V pozdější fázi hojení nicméně může jít o důsledek sejmutí náplasti nebo stržení strupu.

Hnisavá rána

Jedním z druhů mokvajících ran je hnisající odřenina, kterou není radno podceňovat. Přítomnost hnisu totiž značí, že je rána infikovaná. Pokud je tento hnis vodnatý, jedná se o počínající nebo slabší zánět. Jakmile se však změní na neprůhlednou, hustou tekutinu, mějte se na pozoru, protože jde o známku pokročilé infekce. Taková hnisavá odřenina pak vyžaduje ošetření u lékaře.

Nekrotická rána

Mezi velice nepříjemné komplikace, které souvisí s výskytem různých poranění, se řadí nekróza tkáně. K té dojde ve chvíli, kdy se postižené místo dostatečně neprokrvuje a kdy buňky začínají odumírat. Toto prostředí je ideální pro rozvoj infekce a brání normálnímu hojení. Jediným způsobem, jak zabránit dalšímu šíření, je odstranění nekrotické tkáně z rány, což musí vždy provést lékař.

Jak dlouho se hojí odřenina?

Hojení pak většinou probíhá ve čtyřech samostatných fázích. První z nich je fáze čisticí neboli zánětlivá, kdy se na poraněném místě začínají tvořit sraženiny, které brání příliš velkým krevním ztrátám. Druhou fázi doprovází výtok tekutiny (exsudátu). Třetí fáze se označuje jako granulační, jelikož dochází k tvorbě nové tkáně, která prorůstá novými cévkami. Během poslední, reepitelizační fáze se pak tvoří finální vrstva nové pokožky.

Pokud jde o povrchové zranění, obvykle zmizí velice rychle. Mokvající odřenina, z níž vytéká malé množství čiré tekutiny, se většinou začne hojit během několika dní a zmizí v řádu týdnů. Když ale rána vykazuje známky infekce, hojení potrvá delší dobu. Zároveň na místě poranění může vzniknout nevzhledná jizva. Jestliže se pak zanícená odřenina viditelně hojit nezačne, budete muset vyhledat lékaře.

Ošetření odřenin

Abyste předešli závažným zdravotním komplikacím, v první řadě je nutné zajistit správné hojení odřenin. Důsledná prevence je totiž vždycky lepší než řešení komplikací, které neléčená rána způsobila. Tím předejdete nejen zbytečné bolesti, ale i závažným důsledkům v podobě nekrózy tkáně. Ošetření odřeniny proto vždy věnujte dostatečnou péči. Důležité je nezanedbat následující kroky:

  • vyčištění rány,
  • dezinfekce rány,
  • aplikace krytí, které v ráně udrží optimální vlhkost.

Jak vyčistit odřeninu?

Pokud přemýšlíte, jak se rychle zbavit odřenin, v každém případě musíte ránu nejprve vyčistit, protože se v ní mohou nacházet různé nečistoty nebo třeba kamínky a kousky asfaltu. Co na odřeniny pomáhá? V ideálním případě byste měli poraněné místo omýt proudem čisté vody (nebo případně vodou a neutrálním tekutým mýdlem). Je-li znečištění velké, můžete použít i měkký kartáček.

Ránu vždy čistěte opravdu důkladně. Veškeré nečistoty, které uvnitř zůstanou (kamínky, štěrk, písek), totiž mohou začít pod kůži zarůstat. Nejen že pak zkomplikují a prodlouží hojení, ale zároveň mohou pokožku hyzdit. Nepodaří-li se vám dostat z poraněného místa všechny nečistoty, raději vyhledejte lékaře. Jinak hrozí komplikace v podobě hnisavé infekce. To samé proveďte i ve chvíli, pokud si nejste jistí, jestli jste očkovaní proti tetanu.

Jak vydezinfikovat odřeninu?

Přemýšlíte, jak na odřeniny vyzrát a skutečně je co nejrychleji vyléčit? V tom případě po jejich vyčištění nezapomeňte rány také vydezinfikovat. Dnes na trhu existuje řada různých druhů dezinfekcí, kam patří například:

  • peroxid vodíku,
  • Septonex,
  • Ajatin,
  • Betadine,
  • Dettol,
  • Neocide spray,
  • Octenisept.

Důležité je především nikdy nedezinfikovat samotnou otevřenou ránu, ale pouze její okolí. Zvolit přitom můžete dezinfekci na bázi alkoholu nebo na bázi jódu. U té jodové si nicméně dejte pozor, aby zraněný člověk nebyl na tuto látku alergický. Další možností je pak zelený Novikovův roztok (Solutio Novikov), který ránu nejen vydezinfikuje, ale vytvoří zde i ochrannou vrstvu.

Podobný účinek mohou mít také různé tekuté obvazy, jako je například Akutol sprej. Jde o voděodolný plastický obvaz, který se používá k rychlému ošetření drobných ran a oděrek. Po nanesení vytvoří prodyšný film, jenž ránu ochrání před bakteriemi a dalšími nečistotami z vnějšího prostředí. Za několik dnů pak sám zmizí.

Zajímavou alternativou určenou pro rychlé hojení odřenin, je také ionizované stříbro ve spreji, jako je například AlfaSilver spray. Tento přípravek se hodí hlavně pro povrchové a nekrvácivé odřeniny, popáleniny menšího rozsahu a další kožní poranění. K ráně přilne a díky svým antibakteriálním vlastnostem pak urychluje hojivý proces a chrání pokožku před vznikem infekce.

Mokré hojení odřenin

Některé druhy ran mokvají zcela přirozeně. Jedná se o fyziologickou součást hojení, která je typická hlavně pro rány, které zpočátku nekrvácely, a tím pádem se na nich nemohl vytvořit strup za zaschlé krve. Mokvání ale může být i příznakem infekce, kterou není radno podceňovat. Pokud rána nezasychá, hrozí, že si dovnitř zanesete infekci.

Zdravé mokvající rány můžete udržovat pod kontrolou prostřednictvím mokrého hojení, které se někdy označuje také jako vlhké hojení. Jak léčit odřeniny tímto způsobem? Ránu je nutné ošetřit prostřednictvím speciálního krytí nebo gelů, které se na postižené místo nanesou, aby ho ochránily a zabránili vzniku infekce. Udržují přitom ránu vlhkou, zajišťují zde správné podmínky a podporují tvorbu nové kůže.

K mokrému hojení se dnes používají různé hydrogely a gelové polštářky, které na sebe přejímají ochrannou funkci klasického strupu. Ten se tvoří výrazně méně, neměl by praskat a hojení odřeniny by mělo být celkově rychlejší. Pokud jde o to, co na mokvající odřeniny platí, na trhu jsou dostupné například tyto varianty:

  • Hemagel na odřeniny,
  • Flamigel na odřeniny,
  • gelové náplasti (Cosmos, Urgo, Hartmann).

Gelové krytí se na čistou ránu většinou nanáší v tenké vrstvě, a to konkrétně jednou denně. Na místě jej stačí nechat zaschnout a dále už nemusíte ránu ničím překrývat. Pokud ale potřebujete krytí použít kvůli tomu, abyste ránu nedráždili oblečením, naneste větší množství gelu, aby se vše nevstřebalo do náplasti, nebo použijte nesavé krytí.

Gelová náplast ránu chrání před vnějšími vlivy a sekundární infekcí. Je prodyšná a jde o skvělý způsob, jak zabránit tomu, že se na ránu něco přilepí. Stačí ji měnit po několika dnech, ale vždy dbejte na to, aby alespoň o centimetr přesahovala okraje postiženého místa. Také mějte na paměti, že se nesmí aplikovat na krvácející, zanícené nebo výrazně mokvající rány.

Čemu se vyhnout?

Přemýšlíte, čím mazat odřeniny, abyste měli dobrý pocit, že jste se o poraněné místo dobře postarali? Ačkoliv se vám to může zdát divné, rozhodně zapomeňte na jakoukoliv mast na odřeniny a nepoužívejte ani žádný zásyp na odřeniny (nebo dokonce zásyp na mokvající rány). Vyhněte se pak i preventivnímu nanášení antibiotických hojivých mastí (například Framykoin na hnisavé rány).

Menší rány se nejlépe hojí na vzduchu, takže pokud to není nezbytně nutné, rozhodně je nepřekrývejte. Stačí, když se na místě vytvoří strup, jenž poraněné místo ochrání. Pod ním se pak začne tvořit nová kůže, takže ho raději nestrhávejte. Jakmile bude pokožka dostatečně odolná a připravená, strup sám zmizí.

Kdy vyhledat odborníka?

Do lékařské ordinace by vaše kroky měly směrovat ve chvíli, kdy se vám bude zdát, že se rána vůbec nehojí tak, jak by měla. Takovou situaci poznáte podle toho, že se kůže na poraněném místě neustále hýbe, z rány vytéká žlutavý hustý hnis a její okolí je silně zarudlé, oteklé či bolavé. Lékař postižené místo prohlédne a může předepsat lokální či systémová antibiotika či zvolit jiný druh léčby.

Místo toho, abyste sami přemýšleli, jak léčit hnisající ránu, se tedy raději svěřte do rukou odborníka. Pokud je totiž infekce již přítomná, není radno riskovat, že se situace ještě zhorší. K lékaři byste pak měli samozřejmě zavítat i v případě, kdy se objeví doprovodné komplikace třeba v podobě horečky.

To samé platí i pro situace, kdy vás bude trápit hluboká odřenina, která nepřestává krvácet. Kromě toho buďte velice opatrní, pokud máte citlivější pokožku, potýkáte se s poruchou krevní srážlivosti nebo zkrátka víte, že u vás léčba odřenin a hojení ran neprobíhá příliš dobře.

Jak vypadá mokvající rána?

Tento typ poranění poznáte podle toho, že z rány vytéká nějaký druh sekretu. Ten může být čirý, krvavý nebo s příměsí hnisu. Pokud jde o čirou tekutinu, rána se pravděpodobně čistí a nemusíte se ničeho bát. Je-li však této tekutiny mnoho, v ráně je nejspíš něco, co ji dráždí. Krvácení také nemusí znamenat problém, ale je nutné ho včas zastavit. Hnis ovšem značí probíhající infekci.

Jak ošetřit odřenou kůži?

Pokud se chcete vyhnout závažnějším komplikacím, dbejte na správné ošetření rány. Důležité je poraněné místo vyčistit pomocí proudu čisté vody a odstranit z ní veškeré nečistoty. Poté byste měli ránu vydezinfikovat, k čemuž slouží řada různých přípravků na bázi alkoholu či jódu. Poté můžete aplikovat mokré hojení odřenin, tekuté obvazy či ionizované stříbro ve spreji.

Co je mokré hojení odřenin?

Jedná se o způsob ošetření odřeniny nebo jiného poranění, který spočívá v aplikaci speciálního krytí nebo gelu, což zabrání vzniku infekce. Zároveň udržuje ránu vlhkou, zajišťuje v ní správné pH i teplotu a podporuje tvorbu nové kůže. Využít můžete různé hydrogely a gelové polštářky, které zajistí správné hojení odřenin.

Které rány vyžadují návštěvu lékaře?

Pokud se rány ani přes veškerou péči nehojí, je nutné vydat se k lékaři. To samozřejmě platí i v případě, že vás trápí hnisající rána, která je infikovaná. Její okolí může být silně zarudlé, oteklé a bolestivé. Do rukou odborníka byste pak měli svěřit i situace, kdy se objeví jakékoliv doprovodné komplikace, hluboké odřeniny, které nepřestávají krvácet, nebo nekrotická tkáň.