Mít možnost se v horkém létě osvěžit pod proudem vody je k nezaplacení. Víte, že i na zahradě můžete mít ekologický zdroj teplé vody? Stačí si pořídit zahradní sprchu solární s nulovými náklady na provoz. Tento trend posledních let využijete jak samostatně, tak jako užitečný doplněk k bazénu.
Výhody venkovní solární sprchy
Zatím jste se pevně nerozhodli, zda zahradní solární sprchu skutečně potřebujete? Zařízení má celou řadu výhod, kvůli kterým se vyplatí jej pořídit:
- Provoz je maximálně ekologický a ohřev vody zcela bezplatný. Solární sprchu stačí umístit na slunné místo, o ohřev se již postarají sluneční paprsky.
- Pomocí solární sprchy snadno zajistíte hygienu před vstupem do bazénu. Omezíte tak znečištění vody v bazénu. To má ještě další výhodu – snížíte množství potřebné bazénové chemie.
- Zahradní solární sprchy nabízejí možnost regulace teploty vody. Ať už jste otužilec, nebo dáváte přednost teplejšímu proudu vody, příjemně se osvěží každý.
- Některé modely jsou vybavené výpustným ventilem určeným pro rychlé opláchnutí nohou.
- Solární sprcha se snadno instaluje i demontuje.
Typy solárních sprch
Už víte, že další léto bez zahradní solární sprchy ani ránu? Nejdůležitější ze všeho je rozhodnutí, zda využijete spíše přenosnou nebo pevně stojící zahradní sprchu. Oba typy mají své výhody, ale také nevýhody.
Přenosné solární sprchy
Přenosné sprchy se spirálovitě tvořeným podstavec a pyramidovým zásobníkem na vodu lze snadno přesunovat z jednoho místa na druhé. To znamená, že většinu léta přenosnou solární sprchu můžete mít umístěnou na zahradě, jednou za čas s ní ale zajet i na chatu.
Nevýhodou bývá malý objem zásobníku na vodu. Pokud máte početnou rodinu nebo sezvete celou partu přátel, může se stát, že na někoho teplá voda už nevyzbyde. Provedení také nebývá tak bytelné a hrozí snadnější poškození.
Solární sprcha s pevnou instalací
To sprchy s pevnou instalací jsou celkově propracovanější. Vyrobené jsou z kvalitních materiálů, robustní konstrukce je zárukou dlouhé životnosti. Spolehnout se rovněž můžete na větší zásobník na vodu. S objemem nad 30 l si užijete dlouhé sprchování nebo se pod proudem vody vystřídáte s celou rodinou.
Jakmile ale zahradní solární sprše s pevnou instalací vyberete místo, jen tak už ji nepřesunete. Kdykoliv ale samozřejmě můžete provést demontáž a sprchu přendat jinam.
Jak upevnit solární sprchu?
Instalace venkovní solární sprchy je jednoduchá. Zejména pak v případě přenosné solární sprchy. Tu stačí umístit na místo a propojit ji s vodovodním kohoutkem. K tomu budete potřebovat běžnou hadici a rychlospojky. Při montáži je důležité šroubový spoj utahovat tak, aby nedošlo k uvolnění již instalovaných prvků.
Také upevnění pevné solární sprchy zvládne každý běžný kutil. Není nutné provádět žádné stavební úpravy. Prvním krokem je přišroubování sprchy k betonové či kamenné základně. Druhým krokem je napojení na zahradní hadici či pevný přívod vody.
Pokud vodovodní trubky budete pokládat do země, nezapomeňte dodržovat minimální hloubku 60 cm. Teplou a studenou trubku veďte kolmo vzhůru těsně nad zem. Vertikální potrubí umístěte do plastových trubek a opatřete kvalitní izolací po celé délce až k povrchu. Na připravené potrubí už jen stačí solární sprchu našroubovat.
Kam solární sprchu umístit?
Ještě předtím, než se do samotné instalace pustíte, nepodceňte volbu správného místa. Počítejte s dobou, že solární sprchu budete využívat zhruba od května do září, v případě příznivého počasí ještě o něco déle.
Zvolte takové místo, kam sluneční paprsky dopadají po co nejdelší část dne. Ideální je umístění tzv. za větrem. Díky tomu nebude docházet ke zbytečnému ochlazování větrem a vy tak solární energii využijete na maximum.