10 Receptů z Kopřiv

Ačkoliv mnozí považují kopřivu za nepříjemný plevel, ve skutečnosti má tato rostlina obrovské množství léčivých účinků. Právě díky tomu se stala oblíbenou přísadou různých nálevů, tinktur, mastí, čajů a odvarů, které mají příznivý vliv na metabolismus, zabraňují rozvoji celé řady onemocnění a podporují růst vlasů. Pokud i vy chcete otestovat léčivou sílu kopřiv, poradíme, jaké recepty z kopřiv se rozhodně vyplatí vyzkoušet.

Jak zpracovat kopřivy?

Díky svým pozitivním účinkům na lidský organismus patří kopřiva odjakživa mezi oblíbené léčivky, bez nichž si už někteří pěstitelé nedokáží svou zahradu vůbec představit. V dnešní době se tato rostlina používá především pro různé očistné kúry, dobře slouží jako přísada do různých léčivých směsí a samozřejmě si našla své uplatnění také v kuchyni nebo třeba v kosmetice.

Podle zahrádkářů by se kopřivy měly sbírat ve chvíli, kdy jsou ještě mladé (tedy zhruba do 20. května), protože v té době obsahují nejvíce léčivých látek, vitamínů a minerálů. Ideální je pak sklízet pouze menší rostliny, které dosahují maximálně do výšky 30 centimetrů. Pokud ovšem máte k dispozici pouze starší kopřivy, doporučuje se trhat spíše vrcholové části bez tužších stonků.

Pokud jde o zpracování kopřiv, nejčastěji se používají celé mladé rostliny, které se stříhají nízko u země. Kopřivovou nať je pak nutné okamžitě zpracovat, aby nepozbyla své účinné látky, a pokud pro ni zrovna nemáte využití, můžete ji nasušit a uschovat. Někteří lidé pak odstraňují tvrdší lodyhy a nechávají si pouze čerstvé či nasušené listy, přičemž kromě kopřivové natě se sbírají také kořeny a semena.

Sušení kopřiv

Jestliže si chcete kopřivovou nať uchovat pro budoucí použití, není nic jednoduššího než se pustit do jejího sušení. S tím je nejlepší začít hned po sběru, protože s přibývajícím časem rostliny ztrácí svou původní sytě zelenou barvu. Zatímco kořeny se suší v tenkých vrstvách na přímém slunci, veškeré nadzemní části kopřivy je lepší sušit na dostatečně vzdušných místech, které se nachází ve stínu.

Jestliže se rozhodnete pro sušení umělým teplem, mějte na paměti, že by teplota nikdy neměla přesáhnout 60 °C. Ať už se však pustíte do sušení kopřiv přírodní cestou, nebo raději dáte přednost domácí sušičce, dejte si při uschování pozor na hnědé a zčernalé listy. Ty totiž svědčí o tom, že proces neproběhl správně, což znamená, že tyto sušené kopřivy nejsou vhodné pro vnitřní použití.

Chcete-li nasušit pouze listy, je vhodné strhnout je z lodyhy za pomocí pevných rukavic. Poté se stejně jako celé rostliny suší v tenké vrstvě ve stínu, přičemž se nemusíte starat o žádné obracení. Pokud nestihnete sběr mladých kopřiv do konce května, nemusíte zoufat. Sklizeň můžete provést také v následujících měsících, ale dejte přednost nejvyšším částem rostlin, které rostou ve stínu a mají vyšší obsah dusičnanů.

Také kopřivová semena, která mají jemně oříškovou chuť a údajně podporují zdravý růst vlasů, se dají usušit pro další použití. Ideální je přitom umístit semínka na slunné místo a počkat, než dostatečně vyschnou. Stejně jako v případě kopřivové natě můžete ovšem využít i domácí sušičku. Následně se semena uchovávají v dobře uzavíratelných dózách na tmavém chladném místě.

Kopřiva – recepty

Stejně jako ostatní rostliny jsou kopřivy nejzdravější a nejúčinnější v syrovém stavu, a proto se používají například pro výrobu čerstvých šťáv nebo jako přísada chutných salátů. Kromě toho se však kopřivy dají využít na celou řadu různých způsobů. Mezi nejoblíbenější recepty z kopřiv patří především:

  • kopřivový čaj,
  • kopřivová tinktura,
  • kopřivová mast,
  • kopřivová koupel,
  • kopřivová pleťová voda,
  • kopřivová pleťová maska,
  • odvar z kopřivového kořene,
  • odvar či nálev z kopřivových listů.

Zatímco mnozí si kopřivy pochvalují hlavně kvůli jejich léčivým a kosmetickým účinkům, najdou se i tací, kteří dávají přednost chutným kopřivovým pokrmům. Listy se například skvěle hodí do polévek a dají se samozřejmě použít také na způsob špenátu. Oblíbené je pak i kopřivové pesto a některým lidem sušená kopřiva slouží jednoduše jako koření.

Kopřivu pak samozřejmě můžete použít také jako standardní bylinku. Nasekaná se přidává například do masových a luštěninových směsí, do nádivek, do rolád a slaných koláčů, ale také do míchaných vajíček nebo do omelet. Fantazii se zde meze rozhodně nekladou, ale je dobré myslet na to, že by kopřiva měla alespoň krátce projít varem, aby se zbavila svých žahavých chloupků.

Čaj z kopřivy

Jedním z nejoblíbenějších receptů, které si můžete doma jednoduše sami vyzkoušet, je kopřivový čaj. Ten se obvykle připravuje z čerstvých kopřivových listů, ale samozřejmě si ho můžete uvařit také z listů usušených a kromě toho je možné kopřivovou čajovou směs pořídit také v lékárně.

Pokud se rozhodnete připravit kopřivový čaj z čerstvých rostlin, budete potřebovat asi dvě vrchovaté lžičky kopřivových listů na ¼ litru vody. Společně tyto ingredience svařte, nechte zhruba deset až patnáct minut louhovat a pak výslednou směs sceďte. Hotový čaj pak můžete pít ještě horký, ale i vlažný. Kromě obyčejného kopřivového čaje se ovšem dají připravit také různé obměny.

Jednou z nich je například čaj na chudokrevnost, který by měl obsahovat dva díly kopřivy, jeden díl třezalky a jeden díl zeměžluči, přičemž všechny tyto suroviny je nutné zalít půl litrem horké vody a nechat pod pokličkou louhovat zhruba 15 minut. Další možností je čaj na snížení cholesterolu, který se připravuje z kopřiv, přesličky a máty ve stejném poměru.

A jaké má kopřivový čaj účinky? Pravidelné popíjení tohoto nápoje údajně dokáže s lidským organismem hotové zázraky. Pomáhá například zahnat jarní únavu, má pozitivní vliv na krvetvorbu, podporuje metabolismus, má močopudné účinky, působí protizánětlivě, posiluje imunitní systém, podporuje hojení ran, napomáhá správné činnosti některých orgánů a snižuje hladinu krevního cukru.

Kopřivová šťáva

Chcete-li v rostlině zachovat co nejvíce vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek, ideálním způsobem zpracování je příprava kopřivové šťávy z čerstvých rostlin. Nejjednodušší je použít odšťavňovač, ale pokud ho nemáte k dispozici, můžete kopřivy umlít a šťávu z nich pak vymačkat. Jedná se přitom o velice osvěžující nápoj, který má navíc celou řadu léčivých účinků.

Hotová šťáva má trvanlivost zhruba 48 hodin a uchovává se v lednici. Doporučená denní dávka je třikrát denně jedna kávová lžička šťávy, která se rozředí ve sklenici vlažné vody. Tu je pak dobré vypít zhruba 20 minut před jídlem. Šťáva z kopřiv přitom skvěle poslouží jako součást jarního detoxu, ale pomáhá také proti různým kožním nemocem, proti vysokému krevnímu tlaku nebo proti hemoroidům.

Kopřiva tinktura

Zatímco většina lidí vyrábí kopřivovou tinkturu z kopřivové natě, jiní jako základ volí kořeny nebo dokonce čerstvě sesbíraná semena. Chcete-li vyzkoušet první možnost, připravte si zhruba 20 kusů čerstvě natrhaných kopřiv na 200 mililitrů čisté vodky nebo domácí pálenky. Kopřivy omyjte, vložte do misky, zalijte alkoholem a rozmixujte na kaši, kterou necháte jeden den stát v chladu. Poté směs sceďte přes jemné sítko nebo plátno do připravené sklenice a tinkturu skladujte v lednici.

Pokud chcete vyzkoušet druhou variantu, vykopaný oddenek stačí očistit ve vodě pomocí kartáče, nadrobno nakrájet a naplnit těmito kousky připravenou láhev až po okraj. Následně se kopřivový kořen zalije pálenkou a je nutné nechat ho zhruba dva týdny odstát na teplejším místě. Pokud jde o poměr surovin, udává se zhruba 150 gramů kořene ku 1 litru alkoholu.

Mast z kopřivy

Další možností, jak co nejlépe využít léčivé účinky kopřiv, je příprava kopřivové masti. Ta se používá především ve chvíli, kdy člověka trápí různé kožní problémy, kam patří například akné, lupénka, ekzém nebo vyrážka. Zároveň pomáhá při zánětech žil a je vhodným lékem proti křečovým žilám, bércovým vředům, revmatismu a bolestem zad či kloubů.

Jak připravit kopřivovou mast? Do hrnce si nachystejte 500 gramů tuku (kokosový olej, bambucké máslo nebo třeba vepřové sádlo) a nechte ho rozpustit. Následně je nutné přidat dvě hrsti čerstvě nasbíraných, posekaných kopřiv a za teploty 60 °C zahřívat po dobu pěti hodin. Poté již stačí pouze scedit, podle vámi zvoleného tuku přidat 3-5% včelí vosk a nalít mast do připravených kelímků.

Chcete-li vyzkoušet jiný postup, připravte si celkem 250 gramů kokosového oleje, který je třeba rozpustit ve vodní lázni. Poté ho přelijte do mixéru, přidejte tři hrsti omytých čerstvých kopřiv a vše důkladně rozmixujte. Pak již stačí jenom přecedit výslednou směs přes plátýnko do připravených kelímků a krém je hotový.

Odvar z kopřivového kořenu

Oblíbeným lidovým receptem je samozřejmě také odvar z kořene kopřivy, který se používá například při ekzémech, opakovaných oparech nebo plísních nohou. Jak na to? Připravte si zhruba 20 gramů čerstvých kopřivových kořenů, omyjte je a pokrájejte na kousky. Ty poté zalijte půl litrem studené vody, nechte směs 10 minut vařit a dalších 10 minut vylouhovat. První polovinu pak vypijte hned a druhou zhruba po 8 hodinách.

Kopřivový sirup

Mezi produkty z kopřiv, které si zahrádkáři obzvláště pochvalují, patří také kopřivový sirup. Ten se připravuje z 250 gramů čerstvých kopřivových listů, které je nutné zalít půl litrem vody. Výslednou směs nejprve nechte 5 minut vařit co nejslabším varem a poté ji umístěte někam do chladu, kde by se měla do druhého dne vyluhovat (po dobu 24 hodin).

Následně tekutinu slijte, vymačkejte a do výluhu přimíchejte půl kilogramu medu. Hotový sirup uchovávejte v lednici a denně užívejte polévkovou lžíci, což by mělo podpořit správnou funkci imunitního systému. Kopřivový sirup ale údajně pomáhá také při problémech s prostatou.

Kopřivový výluh na vlasy

Je obecně známé, že se kopřivy skvěle hodí pro výrobu vlasové kosmetiky, jelikož zlepšují kvalitu vlasů, činí je pevnějšími a lesklejšími. Také regulují jejich vypadávání a výborně fungují proti lupům. Pokud chcete léčivé účinky kopřiv sami vyzkoušet, ale nechcete investovat do drahých vlasových produktů, můžete si zkusit namíchat vlastní kopřivový výluh, pomocí kterého si vlasy následně umyjete.

K přípravě výluhu budete potřebovat zhruba tolik čerstvých nebo sušených kopřiv, kolik se vám jich pětkrát vejde do spojených dlaní. Ty je pak nutné umístit do pěti litrů studené vody, pomalu přivést k varu a nechat asi na 5 minut vyluhovat. Pak už můžete aplikovat výluh přímo na vlasy, přičemž někteří doporučují také vlasový obklad z kopřiv, který by měl zajistit vlasům lesk a pružnost.

Kopřivový špenát

Jak už jsme zmínili výše, kopřivové listy se dají použít také ve formě špenátu. Jaké ingredience pro jeho přípravu budete potřebovat?

  • 5 hrstí mladých kopřivových listů,
  • 1 velkou cibuli,
  • 2 stroužky česneku,
  • 50 gramů másla,
  • 2 lžíce hladké mouky,
  • 2 lžíce smetany,
  • 2 vejce,
  • olej,
  • sůl a pepř.

Pečlivě omyté kopřivové listy nejprve na několik minut spařte ve vroucí vodě, nechte je okapat a pak je najemno nakrájejte. V hrnci si mezitím zpěňte nadrobno nasekanou cibuli, ke které následně přidejte nakrájené kopřivy, česnek rozetřený se solí a pepř. Celou směs pak mírně podlijte vodou a duste pod pokličkou.

Jakmile kopřivy změknou, zahustěte vše připravenou máslovou jíškou, přidejte smetanu, nechte přejít varem a přimíchejte také vejce. Důležité je kopřivový špenát na závěr ochutnat a případně dochutit solí, pepřem nebo třeba muškátovým oříškem dle chuti. Pak již nic nebrání servírování hotové směsi.

Kopřivové pesto

Zahrádkáři moc dobře vědí, že pesto se dá připravit prakticky z jakékoliv divoce rostoucí jedlé byliny a kopřivy zde samozřejmě nejsou výjimku. Abyste si mohli chutné pesto také vyrobit, budete potřebovat následující suroviny:

  • misku mladých čerstvých kopřiv,
  • 3 stroužky česneku,
  • 3 lžíce strouhaného parmezánu,
  • 100 gramů vlašských ořechů,
  • 80-100 mililitrů panenského olivového oleje,
  • sůl a pepř.

Omyté kopřivy se připravují pomocí blanšírování. To znamená, že byste je měli zhruba minutu vařit ve vroucí vodě, poté je ihned přendat do misky s ledovou vodou, scedit a dobře vyždímat. Jakmile je hotovo, připravené kopřivy společně s nastrouhaným parmezánem, oloupanými stroužky česneku, nasekanými vlašskými ořechy, olejem a troškou soli a pepře vložte do mixéru a dobře rozmixujte. Hotové pesto pak můžete okamžitě spotřebovat, nebo uskladnit v lednici zalité tenkou vrstvou oleje.

Kopřivová polévka

V posledních letech si lidé velice oblíbili také kopřivovou polévku, kterou si můžete koupit například v obchodě se zdravou výživou, ale dá se velice snadno připravit i doma. Stačí si nachystat tyto ingredience:

  • 200 gramů mladých kopřivových listů,
  • 500 mililitrů zeleninového vývaru,
  • 150 mililitrů smetany ke šlehání,
  • 1 velkou cibuli,
  • 40 gramů másla,
  • 3 velké brambory,
  • sůl a pepř.

Cibuli i brambory oloupejte a nakrájejte na kostičky. Máslo si pak rozehřejte v hrnci, orestujte na něm cibuli dozlatova a přidejte brambory, které budete zhruba minutu opékat, než je zalijete připraveným vývarem. Ten přiveďte k varu, pak uberte na mírnější teplotu a vařte až do chvíle, kdy brambory změknou.

Mezitím si důkladně propláchněte kopřivy, následně je vysypte do vroucího vývaru a jen krátce spařte. Polévku pak rozmixujte ponorným mixérem do takové konzistence, která vám bude vyhovovat, dochuťte solí nebo pepřem a přimíchejte také smetanu. Při servírování pak můžete ještě ozdobit bylinkami.