LIKVIDACE KOPŘIV: Jak se zbavit kopřiv?

Zatímco někteří lidé pěstují kopřivu na zahradě záměrně, aby pak mohli využívat jejích léčivých účinků, jiní jsou z nechtěné přítomnosti této rostliny nešťastní a snaží se jí za každou cenu zbavit. Pokud i vás trápí zaplevelená zahrada, jistě přemýšlíte, jak vyhubit kopřivy, co pro jejich likvidaci musíte udělat a proč je tak těžké tento plevel jednou provždy zničit.

Likvidace kopřivy

Kopřiva se podobně jako bršlice kozí noha, pampeliška nebo třeba různé druhy šťavele řadí mezi těžko vyhubitelné druhy plevele, které dělají vrásky na čele nejednomu zahrádkáři. Jestliže i vy patříte mezi pěstitele, kteří chtějí mít na své zahrádce dokonalý anglický trávník a pečlivě upravené okrasné či zeleninové záhonky, přítomnost kopřiv vám dozajista nedá spát.

Zatímco kopřiva žahavka, která je dnes na našem území spíše vzácná, po vytržení ze země znovu na daném místě nevyroste, kopřiva dvoudomá se díky svým rozvětveným kořenům v půdě rychle šíří a není tak snadné se jí zbavit. Navíc nemá žádné speciální nároky na půdu, závlahu ani vhodné stanoviště, takže v České republice roste prakticky všude, tedy až na nejvyšší horské vrcholy.

Mechanická likvidace kopřiv

Chcete-li se zbavit kopřiv na vaší zahradě mechanickým způsobem, je nutné dát si s tím opravdu práci, pokusit se dané místo zrýt a vytrhat kopřivy ze země i s veškerými kořeny, nebo rostliny zničit opakovaným sekáním. Pokud toužíte zlikvidovat kopřivy jednou provždy, mějte ovšem na paměti to, že plevele se lépe zbavuje ve chvíli, kdy jsou rostliny ještě mladé.

Na stanoviště je pak vhodné umístit lepší zeminu s kompostem a zasít novou trávu. Pro urychlení likvidace se dá půda v rámci prevence po vytrhání či pokosení kopřiv překrýt také neprůhlednou folií. Někteří lidé navíc spoléhají na babské rady a doporučují postižené místo po pokosení kopřiv zalít vařící vodou, ale tento způsob se bohužel stoprocentně neosvědčil.

TOP:   5 NEJLEPŠÍCH RECEPTŮ Z JAHOD

Ačkoliv by systematické a opakované vytrhávání mělo pomoci, jelikož se půda postupně zbaví dusíku a rostliny by se měly přestat znovu objevovat, ani díky neúnavnému mechanickému hubení plevele nikdy nebudete mít jistotu, že kopřiva na daném místě znovu nevyroste. Množí se totiž nejen samovýsevem, ale také oddenky v zemi, a v některých případech je téměř nemožné všechny kořeny zlikvidovat.

Pokud se kopřivy nicméně kosí mladé (dokud nemají květy a semena) a tento způsob likvidace se aplikuje opakovaně, rostliny obvykle žádné okolní traviny nedusí, může se z nich stát skvělá potrava pro kozy nebo jiné zvířectvo a během let by měl jejich výskyt buď ustoupit, nebo postupně zcela vymizet. Kromě toho se vyluhované kopřivy používají na výrobu jíchy, která funguje jako skvělé hnojivo a zvyšuje přirozenou odolnost rostlin proti chorobám i škůdcům.

Chemická likvidace kopřiv

Mnozí zahrádkáři při neúspěšných pokusech s mechanickým vytrháváním plevele přemýšlejí, jak se zbavit kopřiv na zahradě pomocí chemie. Pokud se do toho však pustíte, pamatujte na to, že herbicidy mohou poškodit okolní trávník a blízko rostoucí byliny. Výběr vhodného prostředku je pak samozřejmě na vás, ale pěstitelé vždy doporučují volit přípravky šetrnější k životnímu prostředí.

Pokud zahrádkáře trápí kopřiva dvoudomá, likvidace se provádí například pomocí přípravku s názvem Lontrel 300, což je selektivní postřikový herbicid, nebo prostřednictvím postřikového herbicidu jménem Bofix, který se často používá k likvidaci plevele v okrasných a účelových trávnících.

Další pak volí osvědčený Roundup, jenž patří mezi totální herbicidy. Když se na postižených místech aplikuje, což se většinou provádí opakovaně, skrze listovou plochu se dostává přímo ke kořenům a díky tomu ničí celou rostlinu včetně rozvětvené kořenové části. Není nicméně schopný zlikvidovat také semena, takže se kopřivy příští rok mohou objevit znovu, a může poškodit okolní vegetaci.

TOP:   5 NEJLEPŠÍCH RECEPTŮ Z JAHOD

Kromě výše zmíněných přípravků se pro likvidaci kopřiv někdy používají také speciální přípravky na hubení dřevin, které jsou známé jako arboricidy. Při aplikaci jakýchkoliv chemických prostředků si ovšem vždy dávejte dobrý pozor a raději na tento způsob zapomeňte, pokud kopřivy rostou na místech, kde se nachází zdroje pitné vody, ale i na zahradách, kde se běžně pohybují malé děti nebo zvířecí mazlíčci.

Proč je těžké kopřivy zlikvidovat?

Kopřiva dvoudomá se společně s dalšími rostlinami, jako je bršlice kozí noha, pampeliška nebo šťavel, řadí mezi těžko vyhubitelné druhy plevele, na jejichž přítomnost si každoročně stěžuje obrovské množství zahrádkářů. Problematickým faktorem je především skutečnost, že má kopřiva hluboký a široce rozvětvený kořenový systém, který není lehké zlikvidovat. Kopřivy se navíc šíří jak samovýsevem, tak i prostřednictvím oddenků v zemi.

Jak vyhubit kopřivy mechanicky?

Kopřivy je nutné ze země vytrhat i s veškerými kořeny a půdu přitom dobře zrýt. Další možností je opakované sekání mladých kopřiv, které by mělo postupně vést k tomu, že se na daném místě rostliny přestanou objevovat. Pro urychlení likvidace kopřiv se půda po vytrhání nebo pokosení překrývá neprůhlednou fólií a někteří lidé radí zalít postižené místo po odstranění kopřiv vařící vodou.

Jak se provádí chemická likvidace kopřiv?

Pokud se lidem nedaří zničit kopřivy mechanickou cestou, často se uchylují k chemickým přípravkům. Mezi nejpoužívanější herbicidy se řadí například Bofix, Lontrel 300 nebo třeba Roundup. Právě poslední ze zmíněných herbicidů je nejznámější. Skrze listovou plochu se dostává přímo ke kořenům a pak ničí celou rostlinu včetně rozvětvené kořenové části. Není ovšem schopný zlikvidovat semena kopřiv a může poškodit okolní trávník i byliny, které rostou nedaleko.