VÝŠKA ODPADU: Kam umístit odpad na umyvadlo, WC, pračku, myčku či dřez?

Patříte mezi nadšené kutily, kteří se neohroženě pouštějí do sebevětších úkolů a nikdy nejsou spokojení, pokud si práci neudělají sami? V tom případě jistě víte, že některé věci lze řešit operativně, ale u jiných je dobré řídit se danými standardy. K takovým se řadí právě i výška odpadu zařizovacích předmětů, které plánujete umístit do koupelny nebo do kuchyně.

Ať už jste se rozhodli pro stavbu nového rodinného domu, chystáte se na rekonstrukci bytu, nebo zkrátka o nějakých stavebních úpravách teprve přemýšlíte, mějte na paměti, že zařizování koupelny a kuchyně musí mít člověk předem naplánované do posledního centimetru. Před začátkem jakýchkoliv prací byste si proto měli dobře rozmyslet, jak podle vás mají dané místnosti vypadat.

Pokud se chcete vyhnout bourání, posouvání vodovodních trubek a dalším nepříjemnostem, dispozici koupelny a kuchyně byste měli mít předem navrženou už ve chvíli, kdy se na stavbě začnou pohybovat zedníci a instalatéři. Umístění odpadů a rozvodů vody totiž není náhodné, ale obvykle se řídí pravidly pro osazení zařizovacích předmětů, které je dobré znát.

Také byste ale měli myslet na to, že níže uvedené instalační rozměry jsou pouze doporučené a orientační. Mohou být tedy dobrým vodítkem u zařizovacích předmětů, které nijak nevybočují od standardu. U těch atypických by to však mohl být problém, a proto je vždy nutné dodržovat montážní návody výrobce. Pokud si s čímkoliv nebudete vědět rady, poraďte se nejprve s odborníkem.

Výška odpadu umyvadla

Při výběru umyvadla samozřejmě hraje roli jeho vzhled, velikost a tvar. Zatímco někteří volí klasickou bílou variantu s viditelnou odpadní trubkou, jiní dávají přednost umyvadlům zapuštěným do závěsné skříňky nebo moderním umyvadlům na desce. Fantazii se zde rozhodně meze nekladou, ale vždy je nutné vzít v potaz několik faktorů, jako je maximální výška umyvadla nebo okolní prostor.

Jelikož budete umyvadlo používat prakticky každý den, mělo by být umístěné takovým způsobem, aby bylo mytí rukou i čištění zubů všem členům domácnosti maximálně pohodlné. Nezapomeňte také na to, že výšku montovacích a přípojných otvorů byste měli určovat až od hotové podlahy, tedy až po vybetonování a položení dlažby.

Ačkoliv výška umyvadla může být stanovena individuálně, a to především na základě výšky členů domácnosti, kteří budou koupelnu využívat, odborníci se často řídí doporučenými instalačními rozměry zařizovacích předmětů. Jaká je výška odpadu pod umyvadlo, pokud chcete dodržet běžné standardy, a čím se řídit u atypických kusů?

 • doporučená výška odpadu pro umyvadlo – 530 milimetrů od podlahy (průměr 40 milimetrů),
 • doporučená výška připojovacích ventilků – 580 milimetrů od podlahy (rozteč 100 milimetrů),
 • doporučená výška hrany umyvadla – 850 milimetrů od podlahy,
 • doporučená výška hrany umyvadla – 1150 milimetrů od podlahy,
 • atypická a nábytková umyvadla – dle návodu výrobce.

Výška odpadu WC

Přemýšlíte, jak vysoko situovat závěsnou toaletní mísu, pisoár nebo třeba bidet? Ať už si chcete domů nainstalovat kteroukoliv variantu (nebo klidně všechny), vždy je nutné dopředu vyřešit konkrétní umístění této sanitární techniky. Kromě toho by vás měla zajímat výška přívodu vody a výška odpadu závěsného WC i dalších zařizovacích předmětů. Ty doporučené vypadají následovně:

 • výška hrany závěsného WC – 400 milimetrů,
 • průměr odpadu závěsného WC – 110 milimetrů,
 • výška odpadu WC – daná přesným osazením podomítkového modulu,
 • výška hrany závěsného bidetu – 400 milimetrů,
 • průměr odpadu závěsného bidetu – 40 milimetrů,
 • výška horní hrany pisoáru – 1080 milimetrů,
 • výška odpadu pisoáru – 350 milimetrů o průměru 40 milimetrů.
TOP:   Jak se liší ČERSTVÉ, STOLNÍ a TRADIČNÍ MÁSLO? Víme, jaké je nejlepší!

Výška odpadu pro vanu

Když se řeší výška odpadu v koupelně, je nutné vzít v potaz samozřejmě i vanu. Velikost a tvar jednotlivých modelů se od sebe mohou značně lišit, ale stále existují normy, podle kterých se člověk může v případě standardních kusů řídit. Doporučená výška zařizovacích předmětů v tomto případě vypadá následovně:

 • výška horní hrany vany – 600 milimetrů od podlahy,
 • výška vanové baterie – 750 milimetrů od podlahy,
 • maximální výška odpadu vany – 100 milimetrů od podlahy,
 • průměr odpadu – 50 milimetrů.

Výška odpadu pro sprchový kout

V současné době si lidé do svých koupelen stále častěji instalují sprchové kouty. Pokud při stavbě domu nebo při rekonstrukci počítáte právě s tím, že místo vany dáte přednost tomuto zařizovacímu předmětu (nebo případně zvolíte obě možnosti), měli byste vzít v potaz následující rozměry:

 • doporučená výška sprchové baterie – 1150 milimetrů od vrchní hrany vaničky,
 • doporučená výška hlavice – 1750 milimetrů,
 • doporučený průměr odpadu – 50 milimetrů.

Chcete-li si pořídit sprchový masážní panel, postup instalace se bude samozřejmě lišit. Vývody vody by měly být umístěné maximálně 50 milimetrů od sebe, nebo případně nad sebou. V každém případě by ale měly být minimálně 1000 milimetrů nad podlahou nebo tak vysoko, aby to odpovídalo výšce postavy člověka, který bude koupelnu využívat.

Samostatnou kapitolou je pak i sprchový masážní box, pro jehož instalaci je nutné mít k dispozici dostatečný montážní prostor. Přívod studené a teplé vody bývá umístěn ve výšce od 600 do 1200 milimetrů nad úrovní podlahy a vzdálenější vývod by se měl nacházet zhruba 50 až 100 milimetrů od rohu (ideálně 60 až 80 milimetrů). Odpadová roura zakončená hrdlem o průměru 40 milimetrů musí být vždy vyvedena v úrovni podlahy.

Výška odpadu pračky

Ačkoliv má dnes spousta domácností k dispozici samostatnou technickou místnost, do které se dají schovat veškeré spotřebiče, které by jinde mohly překážet, v mnoha případech se do koupelny musí vejít i pračka. V závislosti na konkrétním typu spotřebiče je minimální výška odpadu pro pračku (nástěnný sifon) buď 450 až 600 milimetrů, nebo se doporučuje výška odpadu na pračku v rozmezí od 600 do 1000 milimetrů. Vzdálenost vody od odpadu by pak měla být alespoň 80 milimetrů.

TOP:   Jak se liší ČERSTVÉ, STOLNÍ a TRADIČNÍ MÁSLO? Víme, jaké je nejlepší!

Výška odpadu dřezu

Ani při zařizování kuchyně si samozřejmě většinou nemůžete dělat, co chcete. I zde platí, že existuje doporučená výška odpadu v kuchyni (výška odpadu pro kuchyňský dřez a myčku), která se používá u standardních spotřebičů. Pokud plánujete kuchyňský dřez osazovat ve vaší kuchyni, doporučené instalační rozměry vypadají následovně.

 • výška odpadu pro dřez – 550 milimetrů (průměr 50 milimetrů),
 • výška hrany dřezu – 860 milimetrů (podle kuchyňské linky),
 • výška nástěnné baterie – 1150 milimetrů,
 • výška připojovacích rohových ventilků – 600 milimetrů (rozteč 100 milimetrů).

Výška odpadu pro myčku

Dalším spotřebičem, který si dnes lidé často do kuchyně pořizují, je myčka. Tu lze napojit na vývody pro dřez, přičemž na přívod studené vody je nutné přidat kombinovaný ventil, který rozdělí přívod vody do baterie a do myčky, a odpad se pak svede do sifonu dřezu. Lepší variantou je však samostatný odpad, jehož doporučená výška se pohybuje v rozmezí od 300 do 400 milimetrů. Výška přívodu vody by pak měla být stejná jako odpad.

Jaká je doporučená výška odpadu umyvadla?

Při zařizování koupelny byste měli výšku montovacích a přípojných otvorů vždy určovat až od hotové podlahy, tedy po vybetonování a položení dlažby. Konkrétní výška odpadu na umyvadlo se může lišit dle výšky členů domácnosti, kteří budou koupelnu využívat. Doporučená výška odpadu pro umyvadlo je ovšem 530 milimetrů od podlahy, přičemž průměr odpadu by měl být 40 milimetrů.

Čím se řídí výška odpadu WC?

Pokud jde o závěsnou toaletu, bidet nebo pisoár, stejně jako v případě umyvadla či vany je dobré si předem rozmyslet, kam tuto sanitární techniku chcete umístit. Výška odpadu WC je daná přesným osazením podomítkového modulu, přičemž průměr odpadu závěsného WC by měl být 110 milimetrů, ale v případě bidetu se jedná o 40 milimetrů. Výška odpadu pisoáru by měla být 350 milimetrů.

Jaká by měla být výška odpadu pro vanu?

Ačkoliv se velikost a tvar jednotlivých modelů značně liší, stále existují normy, kterými se člověk může v případě standardních zařizovacích předmětů řídit. Maximální výška odpadu vany by měla být 100 milimetrů od podlahy a průměr odpadu by měl být 50 milimetrů. Horní hrana vany pak většinou bývá umístěna 600 milimetrů od podlahy a vanová baterie se nachází 750 milimetrů od podlahy.

Jaká je doporučená výška odpadu dřezu?

Také zařizování kuchyně je dobré předem důkladně promyslet, aby vše odpovídalo vašim představám. Pokud se chystáte použít standardní spotřebiče, v ideálním případě byste se měli držet doporučené výšky zařizovacích předmětů. Výška odpadu pro dřez by měla být 550 milimetrů (s průměrem 50 milimetrů) a výška připojovacích rohových ventilků zase 600 milimetrů (rozteč 100 milimetrů).