OTEVÍRACÍ DOBA 28. 9. 2023: Lidl, Kaufland, Billa, Tesco, Albert, Penny a další obchody

Den české státnosti, který se každoročně slaví 28. září, patří mezi české státní svátky. V tento den proto mají lidé volno a pořádají se také různé církevní oslavy nebo jiné zajímavé akce. Zároveň se však jedná o den, kdy je omezen provoz některých prodejních míst. Prozradíme, kde jsou zavřené obchody 28. 9., které obchody jsou otevřené a na jaké další svátky se toto omezení vztahuje.

Svátky 2023

Česká republika má dohromady 13 dní pracovního volna, kam patří celkem 7 státních svátků a 6 ostatních svátků. Konkrétně 10 z nich v roce 2023 připadne na všední dny a pouze 3 oslavíme o víkendu. Státní svátky pak na rozdíl od těch ostatních mají občanům připomínat tradice, ušlechtilé cíle a dějinné zvraty, na jejichž základě je budována česká státnost.

Den české státnosti

Jedná se o český státní svátek, který si každoročně připomínáme ve stejné datum, a to konkrétně 28. září. V tento den se zároveň slaví svátek sv. Václava, což byl přemyslovský kníže, který je dnes patronem Čech a Moravy a také jedním z tradičních symbolů našeho státu. Byl to zbožný muž, kterého si lidé oblíbili hlavně pro jeho vzdělanost a spravedlnost.

Pokud jde o to, proč se Den české státnosti slaví právě 28. září, výběr tohoto konkrétního data samozřejmě nebyl náhodný. Státní svátek totiž připadá na den, kdy byl svatý Václav roku 935 zavražděn ve Staré Boleslavi, a to na příkaz svého bratra Boleslava. Po smrti jej lidé začali uctívat jako světce, a to hlavně kvůli jeho zbožnosti a posmrtným zázrakům, které jsou mu připisovány.

Ke svatořečení svatého Václava došlo ve 12. století. Protože také sehrál důležitou roli při koncepci české státnosti, stal se později symbolem našeho státu. Dnes proto jeho podobiznu najdete třeba na dvacetikorunové minci a socha tohoto světce, kterou má na svědomí Josef Václav Myslbek, stojí jako dominanta na Václavském náměstí v Praze, které je po něm také pojmenováno.

Co je zavřeno 28. září?

Zákony na území České republiky v současné době upravují otevírací dobu obchodů během některých svátků, což znamená, že si v průběhu některých volných dnů bohužel nenakoupíte. To platí pro místa s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních (až na některé výjimky, jako jsou čerpací stanice), zatímco ty menší mohou být normálně otevřené.

TOP:   NOVOLUNÍ PROSINEC 2023: Kdy je a co nás čeká?

Spoustu lidí samozřejmě zajímá, zda jsou obchody otevřené 28. 9. 2023 a případně jaká je otevírací doba 28. září 2023, nebo zda si budou muset nakoupit raději dostatečně dopředu. Pokud byste i vy chtěli využít tento volný den k tomu, abyste si udělali výlet po obchodech, bohužel vás zklameme. V České republice jsou totiž 28. 9. zavřené obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních.

Státní svátek 28. 9. – obchody mají zavřeno:

 • Lidl otevírací doba 28. 9. – ZAVŘENO,
 • Albert otevírací doba 28. 9. – ZAVŘENO,
 • Billa otevírací doba 28. 9. – ZAVŘENO,
 • Kaufland otevírací doba 28. 9. – ZAVŘENO,
 • Penny otevírací doba 28. 9. – ZAVŘENO,
 • Tesco otevírací doba 28. 9. – ZAVŘENO,
 • Globus otevírací doba 28. 9. – ZAVŘENO,
 • Hornbach otevírací doba 28. 9. – ZAVŘENO,
 • Obi otevírací doba 28. 9. – ZAVŘENO,
 • IKEA otevírací doba 28. 9. – ZAVŘENO.

Které obchody mohou mít 28. září 2023 otevřeno?

Ačkoliv většina obchodů musí mít na Den české státnosti zavřeno, existují samozřejmě i výjimky. Kromě prostor s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních sem patří například čerpací stanice, lékárny, večerky nebo velkoobchody, které dodávají zboží otevřeným firmám.

Otevřeno pak mohou mít také prodejny ve zdravotnických zařízeních nebo některá prodejní místa, která se nachází na letištích nebo na železničních či autobusových nádražích. Omezení, které stanovuje, že jsou zavřené obchody 28. 9., se dále nevztahuje na dobu, kdy by došlo k vyhlášení stavu nebezpečí, nouzového stavu, válečného stavu nebo stavu ohrožení státu.

Kdy budou v roce 2023 zavřené obchody?

 • Nový rok – 1. ledna,
 • Velikonoční pondělí – 10. dubna 2023,
 • Den vítězství – 8. května,
 • Den české státnosti – 28. září,
 • Den vzniku samostatného československého státu – 28. října,
 • Štědrý den – 24. prosince (od 12 hodin),
 • 1. svátek vánoční – 25. prosince,
 • 2. svátek vánoční – 26. prosince.
TOP:   MYSLIVECKÉ ZKOUŠKY 2024: Co obnáší a jak je získat?!

Jak je otevřeno přes svátky?

 • Velký pátek – 7. dubna 2023,
 • Svátek práce – 1. května,
 • Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje – 5. července,
 • Den upálení mistra Jana Husa – 6. července,
 • Den boje za svobodu a demokracii – 17. listopadu.

Sledujte novinky webu RadimeJAK.cz na Googlu a Seznamu!

Kdy jsou v roce 2023 zavřené obchody?

Podle zákona musí být během některých svátků na území České republiky zavřené obchody, které mají větší prodejní plochu než 200 metrů čtverečních. To platí konkrétně pro Nový rok, Velikonoční pondělí, Den vítězství, Den české státnosti, Den vzniku samostatného československého státu, Štědrý den (od 12 hodin), 1. svátek vánoční a 2. svátek vánoční.

Co musí být zavřeno 28. září 2023?

Den české státnosti, kdy si připomínáme také svátek sv. Václava, se řadí mezi svátky, během kterých musí mít obchody zavřeno. Konkrétně se jedná o místa s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních, takže sem patří všechna větší obchodní centra, ale i řada dalších prodejen s potravinami, oblečením a dalším zbožím.

Jaká je otevírací doba 28. září 2023?

Spoustu lidí zajímá, jakou mají obchody během Dne české státnosti otevírací dobu. V tento svátek ovšem musí mít velké množství prodejen zavřeno, protože to zákon přikazuje. Patří sem například obchody, jako je Albert, Billa, Lidl, Kaufland, Penny, Tesco nebo Globus, ale i další známé řetězce, jako je IKEA, Hornbach nebo Obi.

Kde jsou obchody otevřené 28. 9.?

Ačkoliv musí být na Den české státnosti obchody zavřené, existují výjimky. Sem patří místa s prodejní plochou menší než 200 metrů čtverečních, dále pak čerpací stanice, lékárny, večerky nebo také velkoobchody dodávající zboží otevřeným firmám. Nakoupit se dá ovšem také v prodejnách, které se nachází ve zdravotnických zařízeních, na letištích nebo na autobusových a vlakových nádražích.