Ačkoliv se vám tornádo může zdát jako nepředstavitelný úkaz z amerického filmu, s nímž na našem území nikdy nemůžete přijít do styku, ve skutečnosti se tyto rotující vzdušné sloupce se zničující silou nevyhýbají ani Česku. Prozradíme, jaké oblasti tornáda nejvíce postihují, jaké nejsilnější tornádo na světě lidé zaznamenali a kolik tornád bylo v České republice hlášeno v posledních letech.
Kde se nejvíce vyskytují tornáda?
Největší množství tornád ročně zasáhne Severní Ameriku, kde tyto vzdušné víry způsobují nemalé škody na majetku a často také ohrožují místní obyvatele na životě. Konkrétně ve Spojených státech amerických lidé během jediného roku nahlásí průměrně 1200 tornád, z nichž zhruba jedno procento tvoří ničivé úkazy stupně EF4 nebo EF5 (dva nejvyšší stupně na rozšířené Fujitově stupnici).
Největší problémy způsobují lidem tornáda na americkém středozápadě a na jihu. Zde najdete takzvanou tornádovou alej (Tornado Alley), což je vlastně jakýsi pás rozkládající se v povodí řeky Mississippi na rozhraní Apalačského pohoří a Skalistých hor. Zahrnuje hned několik států, kam patří Nebraska, Oklahoma, Kansas a Texas. Kromě toho se pak tornáda hojně vyskytují také na jihu Kanady.
Co se týče Jižní Ameriky, zde se s tornádem mohou setkat třeba obyvatelé Argentiny či Uruguaye, ale nejsou zdaleka tak častá jako v severoamerických státech. V Asii pak tento ničivý úkaz může postihnout třeba území Bangladéše, východní Indie, Číny, Jižní Koreje nebo Japonska, zatímco na africkém kontinentu se silná tornáda objevují pouze na jihu (například v Jihoafrické republice nebo v Lesothu). Nevyhýbají se pak ani Austrálii a Novému Zélandu, ale žádné zde nedosáhlo síly EF5.
Tornáda ale samozřejmě mohou zasáhnout také Evropu, přestože většinou nebývají tak zlověstná jako na území Severní Ameriky. Nejčastěji se objevují ve Velké Británii (roku 1981 meteorologové zaznamenali více než 150 tornád), ale postižena bývá i evropská část Ruska. Ani Česká republika není před vznikem tornád zcela chráněna, což v novodobé historii dokazují především události z roku 2021.
Jaké bylo největší tornádo na světě?
Za jedno z nejničivějších tornád světa dnes považujeme úkaz, k němuž došlo dne 18. března 1925. Jelikož zasáhl především Missouri, Illinois a Indianu, lidé mu později začali říkat Tornádo tří států (Tri-State Tornado). Větrný vír, který meteorologové označili nejvyšším stupněm F5 (dnes EF5), přitom urazil více než 352 kilometrů a vyvolal také několik dalších lokálních tornád. Jeho řádění si pak vyžádalo celkem 751 obětí a dalších 2298 lidí bylo v tu dobu zraněno.
Největší počet obětí si pak údajně vyžádalo tornádo Daulatpur-Saturia (Daultipur-Salturia), které se po šestiměsíčním období sucha objevilo v Bangladéši, a to konkrétně dne 26. dubna 1989. Zlikvidovalo prakticky vše, co mu přišlo do cesty, mezi městy Daulatpur a Saturia, přičemž podle původních hlášení zahubilo přibližně 1300 lidí a zanechalo po sobě více než 12 000 zraněných.
V roce 2022 byla tato zpráva nicméně zpochybněna s tím, že největší počet obětí si vyžádalo pravděpodobně bangladéšské tornádo z roku 1969, kdy zahynulo 922 lidí. Během této události byla zasažena především severovýchodní předměstí Dháky, což na místě napáchalo kolosální škody. Ve druhé vlně pak byla zasažena metropole Comilla, přičemž těla některých obětí byla zohavena.
Tornáda v České republice
Přestože lidé znají tornáda hlavně z televizního zpravodajství, které se poměrně často věnuje těmto jevům na území Severní Ameriky, ani evropský kontinent jich samozřejmě není ušetřen. Vzhledem k nízké četnosti a slabší intenzitě tornád v Evropě lidé dané úkazy často podceňují, ale i v našich končinách mohou napáchat poměrně velké škody.
Meteorologům se podařilo poměrně dobře zmapovat větrné víry, které zasáhly Českou republiku od počátku 19. století až do současnosti, ale díky historickým záznamům mají povědomí také o některých úkazech ze starší doby. Pokud jde o tornáda na našem území, která se objevila v průběhu 21. století, za zmínku stojí například následující události:
- 31. května 2001 – tornáda o síle F2 a F3 se objevila v okresech Benešov a Havlíčkův Brod. Důvodem byla supercelární bouře, která vyvolala také několik sekundárních savých vírů. Došlo ke zničení několika lesů, stodol a hospodářských stavení, ale poničeny byly také rodinné domy.
- 20. července 2001 – na Moravě se vyskytlo několik tornád o síle F2, přičemž škody zahrnovaly poničené lesní porosty, poničenou úrodu a samozřejmě i poškozené obytné domy, zahrady a zemědělská stavení.
- 9. června 2004 – v tento den zasáhlo tornádo o síle F3 město Litovel. Bylo zbořeno mnoho budov a vzdušný vír silně poničil i veřejná prostranství včetně silnic a chodníků. Tornádo převrátilo řadu automobilů a kontejnerů, zlikvidovalo blízký les a na některých místech zcela zničilo veřejné osvětlení či dopravní značení.
- 25. června 2008 – supercelární tornádo o intenzitě EF2 řádilo na Chrudimsku. Způsobilo rozsáhlé škody na lesních porostech i poničení řady budov.
- 18. června 2013 – tornádo v Krnově urazilo dráhu 5 kilometrů, poškodilo zhruba 40 domů, vyvrátilo řadu stromů a zranilo 10 osob.
- 24. května 2016 – v obci Červená Hora tornádo silně poničilo zemědělskou usedlost, zlikvidovalo stromořadí podél silnice a odřízlo obec od elektrické energie.
Největší tornádo v ČR
Historicky nejsilnějším evidovaným vzdušným vírem, který kdy Českou republiku zasáhl, se stalo tornádo na Břeclavsku a Hodonínsku. To se 24. června 2021 prohnalo několika obcemi na jižní Moravě, přičemž dosáhlo síly F4 na Fujitově stupnici (tedy druhé největší intenzity). Postihlo úsek dlouhý 24 kilometrů a široký zhruba půl kilometru.
Extrémní bouře doprovázená krupobitím a tornádem, které vyvolalo i savé víry, kriticky zasáhla sedm obcí. Největší škody byly hlášeny v Moravské Nové Vsi, v Mikulčicích, v Hruškách, v Lužicích a v některých částech Hodonína. Dohromady tornádo poničilo až 1600 staveb, ale i obrovské množství vozidel či stromů a místní infrastrukturu. Vyžádalo si také 6 lidských životů a zanechalo po sobě 200–300 zraněných.
Kdy bylo naposledy tornádo v Česku?
V posledních letech se na českém území objevilo hned několik tornád menší intenzity. Pokud vás zajímá, kde bylo tornádo v ČR 2023, níže si můžete prohlédnout přehledný seznam:
- 31. března 2023 – slabé tornádo mezi obcemi Kunštát a Letovice,
- 29. dubna 2023 – tornádo u obcí Lubná a Polička,
- 29. dubna 2023 – slabé tornádo u obce Nejepín,
- 10. června 2023 – tornádo v obci Lubná u Poličky,
- 30. července 2023 – slabé tornádo u Chlumce nad Cidlinou,
- 6. srpna 2023 – tromba a tornádo na Nymbursku,
- 6. srpna 2023 – slabé tornádo na Ústecku,
- 7. srpna 2023 – slabé tornádo ve Fryštáku na Zlínsku,
- 9. srpna 2023 – slabé tornádo na Rychnovsku.
Kde nejvíce řádí tornáda?
Ačkoliv se s tornádem můžete setkat na různých kontinentech, nejvíce postihují Severní Ameriku. Na území Spojených států americký každoročně lidé nahlásí průměrně 1200 tornád, ale tyto úkazy se nevyhýbají ani jižní části Kanady. Kromě toho se s nimi můžete setkat také v Jižní Americe, v Asii (především v Bangladéši, Indii, Číně nebo Japonsku), v Austrálii či v Evropě.
Jaké bylo nejsilnější tornádo na světě?
Za nejsilnější tornádo světa lidé často považují jev označovaný jako Tornádo tří států, který zasáhl severoamerický kontinent 18. března 1925. Nejvíce postiženy byly touto událostí státy Missouri, Illinois a Indiana, přičemž o život přišlo 751 lidí a 2298 osob bylo zraněno. Velice ničivá však byla také tornáda na území Bangladéše v roce 1969 a 1989, která si podle záznamů vyžádala nejvíce obětí.
Může se objevit tornádo v České republice?
Přestože se některým může tornádo zdát jako úkaz z katastrofického filmu, o kterém slýchají pouze v televizním zpravodajství, ve skutečnosti se tornáda nevyhýbají ani našemu státu. Většinou jsou slabší než ta, která postihují třeba Severní Ameriku, ale přesto mohou napáchat velké škody. Například v roce 2023 jich bylo evidováno hned několik.
Jaké bylo největší tornádo v ČR?
Nejničivější tornádo na území České republiky se prohnalo Břeclavskem a Hodonínskem, a to konkrétně 24. června 2021. Kriticky poničilo 7 obcí, vyžádalo si 6 lidských životů a zranilo 200–300 osob. Meteorologové mu přiřadili stupeň F4, který je na Fujitově stupnici druhý nejsilnější. Navíc vyvolalo i doprovodné savé víry.