Jak se zbavit potravinových i šatních molů?

Otevřeli jste potravinovou skříň a všimli jste si, že kolem mouky a cukru poletuje několik šedavých motýlků? Nebo jste snad mezi oblečením zahlédli stříbřitý hmyz, který vám nadělal díry v oblíbených svetrech a bavlněných šatech? Ať už máte co do činění s kterýmkoliv z těchto škůdců, určitě je chcete co nejrychleji zlikvidovat. Poradíme, jak se zbavit molů v kuchyni i jak vyhubit šatní moly.

Kudy se k vám škůdci dostali?

Marně přemýšlíte, jak najít zdroj molů a kde se u vás drobní motýlci neustále berou? Vajíčka molů potravinových nebo jejich larvy jste si domů s největší pravděpodobností přinesli z obchodu, a to spolu s moukou, rýží, strouhankou, cereáliemi nebo v balení jiných sypkých produktů. Objevit se ale mohou také v koření nebo třeba v polévkách, odkud se pak dále rozšíří i do zbytku kuchyně.

To ale není jediný způsob, jak se k vám škůdci mohou dostat. Někdy totiž přicestují od sousedů prostřednictvím stoupaček nebo světlíků, zatímco jindy už v domě jsou, ačkoliv o tom zprvu nemusíte vůbec vědět. Často se schovávají třeba pod tapetami či v technickém zázemí bytů. Mohou se k vám ale klidně dostat i otevřeným oknem zvenku, což platí i pro moly šatní.

Likvidace potravinových molů

Pokud jste zaznamenali přítomnost drobných motýlků ve spíži nebo v potravinové skříni, pravděpodobně se jedná o zavíječe moučného, který je u nás nesprávně označovaný jako potravinový mol. Jde o poměrně běžného škůdce, který se vyskytuje po celém světě. Nejčastěji ho přitom najdete ve mlýnech, na místech, kde se skladuje zrní, a v potravinových skladech.

Dospělý potravinový mol má šedou barvu a na jeho těle i křídlech jsou patrné temnější pruhy. Dorůstá zhruba do délky 12 milimetrů a jeho křídla po roztažení mohou mít i dvakrát větší rozpětí, tedy zhruba 20–25 milimetrů. Larvy jsou pak špinavě bílé, přičemž po přeměně v dospělce motýlci létají po celý rok s výjimkou zimních měsíců.

Ačkoliv se na první pohled mohou zdát nenápadní, potravinoví moli mohou v domácnosti napáchat obrovské škody. Samička zavíječe moučného totiž může naklást klidně až 700 vajíček. Vývoj jedné generace pak trvá zhruba 95 dnů, přičemž ročně se jich normálně vystřídá 2–5 (v závislosti na okolní teplotě), takže můžete mít pocit, že se k vám škůdci vrací ve vlnách.

Výskyt potravinových molů je v dnešní době poměrně častý a může postihnout i domácnosti, kde lidé pravidelně uklízejí a dbají na čistotu. Kromě zavíječe moučného se u nás navíc vyskytují také další druhy škůdců, které mohou způsobit velké škody na uskladněných potravinách. Sem patří:

  • zavíječ paprikový – běžně ho najdete v mouce, arašídech nebo sušeném ovoci,
  • zavíječ čokoládový – vyskytuje se v ořeších, olejnatých semenech, pokrutinách, obilovinách a sušeném ovoci,
  • zavíječ hnědošedý – klade vajíčka na potraviny a larvy se pak kuklí na pytlích nebo na uskladněných výrobcích,
  • mol obilní – samičky kladou vajíčka mezi zrna, která pak vylíhnuté larvy ožírají.

Kde žijí potravinoví moli?

Na zavíječe moučného nejčastěji narazíte ve spíži nebo v potravinové skříni, kde skladujete sypké suroviny určené k vaření i další zásoby. V kuchyni si přitom potravinový mol pochutná hlavně na mouce, v jejímž balení se může schovávat již v obchodě, ale přilákat ho mohou také další potraviny, kam se řadí především:

  • piškoty,
  • sušenky,
  • strouhanka,
  • müsli,
  • ovesné vločky,
  • luštěniny,
  • cukr,
  • koření,
  • datle,
  • sušené houby,
  • čokoláda.

Největší škody na potravinách způsobují larvy těchto škůdců, které potraviny znehodnocují tím, že je ožírají a zároveň na nich zanechávají drobné pavučinky (zápředky). V domácnostech mohou potravinoví moli velice rychle zničit suroviny v hodnotě stovek i tisíců korun, protože všechno, s čím přijdou do styku, je již kontaminované. Člověk by se měl proto daných věcí neprodleně zbavit.

Jak se zbavit potravinových molů?

Veškeré potraviny, v nichž se vajíčka a larvy molů objevily, jsou znehodnocené. Přestože by vám při pozření neměly způsobit žádné výraznější zdravotní komplikace, obsahují výkaly a zbytky zámotků, které by u citlivějších osob mohly vyvolat alergickou reakci nebo střevní obtíže. Pokud si tedy všimnete škůdců v kuchyni, je nutné okamžitě jednat a pustit se do hubení molů potravinových.

Jak se zbavit moučných molů? Všechny napadené potraviny okamžitě vyhoďte, i když vypadají v pořádku! Mohou totiž obsahovat vajíčka a larvy, které by při přehlédnutí mohly způsobit opakované zamoření. Kromě toho důkladně vysajte a vymyjte všechny skříňky, prostory, kde potraviny skladujete, i místa, kde jste škůdce zahlédli. Nezapomeňte přitom ani na špatně dostupné kouty, škvíry a mezery.

Pokud přemýšlíte, jak vyhubit potravinové moly, vyzkoušet můžete také některé volně dostupně prostředky. Pomoci mohou například speciální mololapky nebo pasti proti molům s vábící látkou, které lákají samečky. Ti se pak přilepí na papírový proužek a nebudou se již schopní dostat pryč. Nemělo by se naopak jednat o chemický přípravek proti potravinovým molům s obsahem insekticidů.

Preventivní opatření:

  • nakoupené potraviny důkladně prohlédněte,
  • sypké suroviny můžete před uskladněním přesít,
  • potraviny vždy ukládejte do uzavíratelných nádob,
  • dózy a další nové nádoby umyjte horkou vodou,
  • nedělejte si zbytečně velké zásoby,
  • prošlé potraviny včas vyhazujte,
  • spíž i potravinové skříně pravidelně uklízejte.

Vyzkoušet můžete také přírodní prostředek proti molům, který by měl působit odstrašujícím dojmem. Mola potravinového údajně odpuzuje třeba hřebíček, pomerančová nebo citronová kůra, ale dokonce i staré noviny (tiskařská čerň). Šetrnou metodou v boji proti těmto škůdcům pak může být i nasazení parazitické vosičky Trichogramma evanescens.

Likvidace šatních molů

Pokud jste si všimli, že v šatních skříních poletuje záhadný hmyz, a zároveň vás zaskočily díry ve vašich oblíbených šatech, svetrech nebo blůzkách, situaci rozhodně nepodceňujte. S největší pravděpodobností se totiž ve vaší domácnosti usídlil mol šatní, což je drobný motýlek s lesklými stříbřitými křídly, který může napáchat velké škody.

Mol šatní dorůstá zhruba do velikosti 4–8 milimetrů. Svá vajíčka klade na tmavá, vlhká a teplá místa, přičemž celkově jeho vývoj v závislosti na okolních podmínkách může trvat pouhý jeden měsíc, ale i několik měsíců nebo celý rok. Množství generací, které se během roku vystřídají, tak ovlivňují hlavně vnější faktory. Životní cyklus mola šatního je pak dlouhý 65–90 dnů.

Obávaným škůdcem přitom není dospělý šatní mol, ale jeho larvy, které se živí keratinem (rohovinou) obsaženým v některých přírodních materiálech. Jedná se navíc o jeden z mála živočišných druhů, který je schopný trávit vlnu. Později si navíc z jednotlivých vláken larvy vytváří své kukly, přičemž čím více se jim dostává potravy, tím jsou obecně větší.

Kde žijí šatní moli?

Mol šatní je dnes rozšířený prakticky po celém světě, ale vyhovuje mu spíše vlhké prostředí. Většinou přitom obývá tmavší místa, jako jsou šatní skříně či prostory pod kobercem. Do domácnosti se mohou dostat otevřeným oknem nebo třeba od sousedů a dospělci i larvy se zároveň umí protahovat úzkými mezerami a škvírami, takže snadno prostupují celými budovami.

Pokud jde o to, čím se živí mol šatní, jde především o tkaniny s obsahem keratinu (rohovina ze srsti zvířat), jako je vlna, kůže nebo peří. Při nedostatku potravy je nicméně schopný poškodit také látky, v nichž keratin chybí (bavlnu, len). Může tak zničit koberce, oblečení v šatníku nebo sbírky vycpaných exponátů. V bezpečí jsou pouze syntetické látky, o které mol šatní nejeví zájem.

Nové skrýše vyhledávají šatní moli především na jaře a v létě, ale uvnitř budov mohou žít celoročně stejně jako jejich larvy. Zajímavé je také to, že mol šatní nepotřebuje k životu vodu, protože si ji vytváří pomocí svého vlastního metabolismu. Kromě toho existují i případy, kdy při nedostatku potravy larvy šatního mola požíraly své vlastní výkaly, což se odborně označuje jako koprofagie.

Jak se zbavit šatních molů?

Jakmile se drobní motýlci dostanou do skříně a prokoušou vaše oblíbené oblečení, už se jich jen tak nezbavíte. Pokud si tedy nějakého mola všimnete, nemeškejte a začněte okamžitě jednat. Jak vyhubit šatní moly, aby vám již nemohli způsobit další škody? Vyzkoušet můžete přírodní hubení molů šatních i dostupné chemické prostředky, přičemž vždy dbejte také na prevenci.

V první řadě skříně důkladně prohlédněte, vykliďte a umyjte. Napadený textil pak vyperte v horké vodě, nebo jej naopak uložte do sáčků a dejte do mrazáku. Tímto způsobem byste měli škůdce, kteří se v záhybech oblečení nebo jiných textilií schovávají, účinně zlikvidovat. Nezapomeňte se také podívat do různých škvír nebo třeba pod koberec, kde se mohou larvy ukrývat.

Co odpuzuje moly a pomůže je dostat z vaší domácnosti pryč? Doporučuje se třeba provonět skříň mýdlem (celé nebo nadrcené v tkaném sáčku), čerstvou levandulí nebo pomerančovou kůrou. Mezi oblíbené způsoby, jak se zbavit molů ve skříni, ovšem patří také rozmarýn, pelyněk, čerstvě mletý nebo rozdrcený pepř, ale i skořice a hřebíček. Dále se doporučuje:

  • připravte past na moly v podobě mističky s vínem či pivem, kde se utopí,
  • smíchejte v misce melasu s octem (1:2) a vložte ji do skříně,
  • škůdce můžete nalákat také na misku jablečného octa,
  • zavěste do skříně větvičku smrku nebo sáček se smrkovým jehličím,
  • zkuste do skříně umístit listy ořešáku či bobkový list.

Pokud chcete vyzkoušet volně prodejný prostředek na hubení molů, opět může pomoci třeba lapač molů, jenž škůdce přivábí a nepustí pryč, nebo past s feromony. Dalším způsobem, jak se zbavit mola šatního, jsou různé vonné sáčky, závěsy proti molům nebo levandulové a cedrové kuličky a spreje. Při velkém zamoření se pak doporučuje vyzkoušet profesionální přípravky, nástrahy a postřiky. Dostupné jsou třeba dýmovnice, práškové a emulzní koncentráty a jiné insekticidy.

Preventivní opatření:

  • větrejte doma (hlavně v chladných měsících),
  • roztahujte žaluzie a pouštějte domů denní světlo,
  • často uklízejte a umývejte šatní skříně,
  • pravidelně svůj šatník větrejte,
  • oblečení do skříně vždy ukládejte suché a čisté,
  • perte pravidelně oblečení, které nenosíte tak často,
  • nenechávejte oblečení ležet příliš dlouho na stejném místě,
  • nedávejte do šatních skříní žádné dekorace (hlavně papírové tapety).

Odborná likvidace molů

Marně přemýšlíte, jak zničit šatní moly nebo jak se zbavit molů v potravinách, kteří zamořili celou vaši domácnost? Pokud jste výše zmíněné rady už vyzkoušeli a nic nezafungovalo, budete muset nejspíš oslovit profesionály. Ti zhodnotí stav zamoření a následně provedou mechanickou, fyzikální nebo chemickou dezinsekci, podobně jako v případě přemnožení červotočů nebo blech.

V čem se liší mol šatní a mol potravinový?

Šatní moli jsou drobní stříbřití motýlci, na jejichž křídlech se nenachází žádná kresba, ale pouze třásně stejné barvy. Objevují se hlavně na jaře nebo v létě, kdy vylétají ze svého úkrytu, a následně se živí keratinem obsaženým v přírodních materiálech. Potravinoví moli (zavíječi mouční) mají šedou barvu a na křídlech temné pruhy. Létají po celý rok s výjimkou zimních měsíců a jejich larvy znehodnocují potraviny tím, že je ožírají a nechávají na nich pavučinky.

Jak odstranit potravinové moly?

Všechny zasažené potraviny okamžitě vyhoďte a zapomeňte na to, že byste z nich pouze odsypali zasaženou část. Balení potravin totiž může obsahovat vajíčka a larvy, které by mohly domácnost opět zamořit. Důsledně pak ukliďte všechny skříňky a prostory, kde skladujete potraviny. Vyzkoušet můžete i mololapky nebo pasti proti molům.

Jak vyhubit šatní moly?

Důkladně prohledejte své šatní skříně, vykliďte je a umyjte. Napadený textil vyperte na vyšší teplotu nebo ho vložte do mrazáku. Podívejte se pak i do různých škvír nebo pod koberce, kde se larvy často schovávají. Dále pak můžete použít lapače molů, pasti s feromony, závěsy proti molům nebo vonné sáčky, ale také dýmovnice, práškové, postřikové a emulzní koncentráty či další insekticidy.

Jak vyzrát na moly pomocí babských rad?

Ať už se potýkáte s přemnožením mola šatního, nebo máte co do činění s molem potravinovým, vyzkoušet můžete třeba hřebíček, rozmarýn, pelyněk nebo pomerančovou kůru. Pomoci by mohla i nádoba s pivem, vínem či jablečným octem, ve které se škůdci utopí. Kromě toho se doporučuje do skříní zavěsit větvičku smrku nebo dovnitř umístit listy ořešáku.