Jak na pěstování Šruchy zelené?

Jak pěstovat šruchu zelnou a kdy ji sklízet, aby co nejvíce plodila? Šrucha zelná není příliš náročná na pěstování, dokáže snášet nepříznivé přírodní podmínky a většinou toleruje chudé půdy. Snadno si ji tedy sami vypěstujete na zahradě v záhonu, ale není problém umístit ji do skleníku nebo dokonce i na balkon. V takovém případě se dává šrucha do truhlíku nebo do květináče.

Zahrádkáři si šruchu zelnou oblíbili především z toho důvodu, že se jedná o velice vytrvalou rostlinu, která dobře zvládá sucho, zhutnělé půdy i další ztížené podmínky. Není proto divu, že se s ní často můžete setkat nejen na záhoncích a v květináčích, ale třeba i ve městech, kde prorůstá skulinami v chodnících a zídkách.

„ROSTLINA, KTERÁ SI DOKÁŽE SNADNO PORADIT
S NÁROČNÝMI POMÍNKAMI“

Chcete-li si na zahrádku pořídit tuto mnohými zahrádkáři opěvovanou rostlinu, máte dvě různé možnosti. Pěstovat můžete jak původní druh pocházející z jižní Evropy, který se nazývá šrucha zelná pravá (Portulaca oleracea subsp. oleracea) a představuje plazivou půdopokryvnou rostlinu s dužnatými listy, nebo také variantu pojmenovanou šrucha zelná setá (Portulaca oleracea subsp. sativa, jejíž stonky jsou naopak vystoupavé a nabízí ještě lahodnější chuť.

Jestliže vás uchvátila šrucha zelná, pěstování této rostliny vás zajisté příjemně překvapí. Portulák totiž není příliš náročný na vláhu, jelikož má poměrně hluboké kořeny a jeho listy v sobě dokáží skvěle zadržovat vodu. Nezapomeňte ovšem na to, že šrucha potřebuje k růstu dostatečné množství slunečního svitu a tepla.

Pokud vás zajímá, kdy sklízet šruchu, měli byste vědět, že po odkvetení její listy začínají tvrdnout a zásadně se mění také chuť drobných rostlinek, která je poté mnohem ostřejší a hořčejší. Jestliže se těmto nepříjemnostem chcete vyhnout, měli byste šruchu sklízet dříve, než vykvete. Nejchutnější je pak údajně šrucha z časných a pozdních výsevů.

Spousta lidí se také ptá, jak dlouho roste šrucha a jak sklízet šruchu, aby na daném místě opět vyrašila další rostlinka. Při opakovaném výsevu můžeme sklízet šruchu celoročně. Jelikož tato bylina velice rychle roste, můžete si ji obvykle dopřát již za tři týdny. Stačí přitom odřezat celé výhonky, které byste měli následně co nejrychleji zkonzumovat.

Šrucha výsev

Semínka šruchy se většinou vysévají v průběhu května, ale následně je možné pokračovat po celý zbytek léta a výsevy opakovat v intervalech 4-6 týdnů až do zimy, čímž si jednoduše zajistíte neustálý přísun čerstvých natí. Předpěstované sazeničky je pak ideální zasadit v dubnu po zmrzlých. Na svém stanovišti v zahrádce se navíc šrucha snadno vysemeňuje, takže může na tomto místě klidně setrvat i několik let.

„VYSÉVAT MŮŽETE OD KVĚTNA AŽ DO ZIMY“

Vysetí šruchy zelné do záhonu se provádí jak do řádků, tak i na široko. Důležité ovšem je nechat kolem každé plazivé rostlinky (varianta šrucha zelná pravá) dostatečný prostor, a to klidně až 20 centimetrů. Pokud ovšem sázíte šruchu zelnou setou (Portulaca oleracea sativa) a chystáte se sklízet její mladé natě, můžete ji do záhonku klidně vysévat hustěji. Co se týče množení, šrucha se rozšiřuje výhradně prostřednictvím semen.

Jak pěstovat šruchu zelnou?

Šrucha není příliš náročná na pěstování, jelikož dokáže snášet nepříznivé přírodní podmínky a toleruje i chudší půdy. Snadno ji tak můžete vypěstovat na záhonku, ve skleníku, ale také na balkoně. Šrucha zároveň nepotřebuje mnoho vláhy, protože má celkem hluboké kořeny a dobře zadržuje vodu. Aby správně rostla, měla by však mít dostatek slunečního svitu a tepla.

Kdy se provádí vysetí šruchy?

Semínka šruchy se obvykle vysévají během května a zahrádkáři pak mohou pokračovat také po celý zbytek léta prakticky až do zimy. Jednotlivé výsevy se opakují v intervalech od 4 do 6 týdnů, díky čemuž je možné zajistit si neustálý přísun čerstvé šruchy. Předpěstované sazeničky se sázejí během dubna po zmrzlých.

Jak na výsev šruchy?

Chcete-li vysévat šruchu zelnou do záhonu, mějte na paměti, že je možné to provést jak do řádků, tak i na široko. Pokud jste zvolili variantu s názvem šrucha zelná pravá, nechce si kolem každé rostlinky dostatečný prostor, klidně i 20 centimetrů. Jestliže naopak sázíte šruchu zelnou setou, můžete semínka klidně vysévat více nahusto.

Kdy sklízet šruchu?

Jakmile šrucha odkvete, její listy začínají tvrdnout a mění se také jejich chuť. Proto byste měli tuto rostlinu sklízet dříve, než se objeví první květy. Vzhledem k tomu, že šrucha rychle roste, můžete si ji dopřát již za tři týdny. Nejchutnější je však podle zahrádkářů várka z časných a pozdních výsevů.

Napsat komentář