Víte, co je Šrucha?

Ačkoliv vám jméno šrucha možná nic neříká, zahrádkáři tyto byliny dobře znají. Tento rod totiž zahrnuje více než sto různých rostlin, které jsou rozšířené po celém světě, a Česká republika samozřejmě není výjimkou. Zatímco šrucha velkokvětá, s níž se zde lidé setkávají na denní bázi, patří mezi okrasné letničky, má hlavně dekorativní funkci a roste téměř kdekoliv, šrucha zelná se hojně využívá v kuchyni a je známá také pro své výjimečné léčivé účinky.

Co je vlastně šrucha?

Pokud jde o taxonomii, šrucha (latinsky Portulaca) představuje jediný rod čeledi šruchovité (Portulacaceae), jehož zástupci se řadí mezi vyšší dvouděložné rostliny z řádu hvozdíkotvarých. Jedná se o jednoleté, či vytrvalé byliny, které jsou dnes rozšířené prakticky po celém světě. Ačkoliv však rod šrucha zahrnuje zhruba 116 různých druhů, v Evropě se obvykle můžete setkat pouze se dvěma z nich.

Šruchy většinou mají plazivý nebo vystoupavý stonek a jejich kořeny bývají dužnaté, hlízkovité, vláknité nebo mrkvovité. Co se týče listů, ty jsou spíše jednoduché, obvykle přisedlé, ploché či s okrouhlým průřezem. Pro zahrádkáře je šrucha rostlina, kterou znají především díky květům, jež jsou pravidelné, mají 4-8 korunních plátků a otevírají se pouze za slunečného počasí.

Šruchu můžete snadno poznat také podle jejích plodů, které vypadají jako kulovité přisedlé tobolky pukající kolem dokola. Semena této rostliny jsou pak okrouhlá, velice drobná a mohou mít několik různých barev. Většinou se setkáte s leskle černou či kovově šedou variantou, ale v některých případech bývají také hnědá.

„šruchu snadno poznáte podle plodů“

Šrucha druhy

Do dnešního dne vědci popsali zhruba 116 různých druhů, které se řadí k rodu Portulaca. Největší množství těchto rostlin najdete v tropické Americe, ale jsou rozšířeny v tropických a subtropických oblastech prakticky po celém světě. Jelikož jejich výskyt výjimečně přesahuje i do mírného pásma, s těmito bylinami se můžete setkat také v Evropě, a to včetně České republiky.

Zatímco třeba v Americe nebo v Austrálii se vyskytuje obrovské množství druhů šruchy, jako je například Portulaca amilis, Portulaca bicolor, Portulaca intraterranea, Portulaca umbraticola či Portulaca pilosa, na našem území bohužel taková rozmanitost chybí. V květeně České republiky jsou rozšířeny pouze dva oblíbené druhy, a to konkrétně šrucha velkokvětá a šrucha zelná.

Šrucha velkokvětá

Jako letnička se u nás často pěstuje šrucha velkokvětá (Portulaca grandiflora), kterou někteří zahrádkáři znají také pod názvem šrucha plnokvětá. Kromě běžných variant má totiž i spoustu plnokvětých kultivarů. Velké pestrobarevné květy jsou zároveň hlavní předností této šruchy a beze sporu k sobě dokáží přitáhnout pozornost, ať už je umístíte na zahrádku, do květináče či na skalku nebo jimi dokonce olemujete chodník před domem.

Šrucha velkokvětá roste trsovitě a spíše se plazí při zemi, takže se nemusíte bát, že by zastínila okolní rostliny. Délka jednotlivých stonků se pohybuje v rozmezí od 10 do 30 centimetrů, a pokud chcete, aby tento druh na vaší zahrádce opravdu vynikl, je vhodné vysazovat ho ve větších skupinách. Jelikož se jedná o letničku, ideální čas pro výsadbu představuje květen. Za dobrou péči se vám pak rostliny v průběhu léta odmění nádhernými květy, jejichž odstíny se mohou pohybovat od krémové přes žlutou a oranžovou až po červenou a fialovou.

Mezi nejoblíbenější odrůdy, které si zahrádkáři chválí, se řadí kromě směsi barev a druhů také „Červená poloplná“ nebo třeba „Nobelty Jewel“. Díky tomu, že jsou dužnaté stonky šruchy velkokvěté schopné zadržet dostatek vody a v průběhu parného léta přečkat i nepříznivé podmínky, jejich nároky na zalévání jsou minimální. Velmi důležité je však zohlednit při výsadbě to, že šruchy potřebují k životu přímé sluneční světlo, bez kterého vám nerozkvetou.

Šrucha zelná

Šrucha zelná (Portulaca oleracea) pravděpodobně pochází z Afriky nebo z Asie, ale v dnešní době je její pěstování rozšířeno do teplejších oblastí celého světa, a to včetně blízkého Východu, indického subkontinentu, Malajsie, ale i České republiky. V Americe je dnes tato rostlina často považována za exotický plevel, ale vědci objevili důkazy, že zde rostla již v předkolumbovské éře.

Jedná se o jednoletou rostlinu, která je známá tím, že roste skoro všude a dá se pěstovat téměř celoročně. Kromě toho, že se v odborné literatuře označuje jako šrucha zelná, můžete najít také celou řadu dalších pojmenování, jako je například šrucha obecná, šrucha portulák nebo kuří noha. Někteří pak tuto rostlinu nazývají také šrucha zelená, ačkoliv ve skutečnosti žádný takový druh neexistuje.

Co se týče typického vzhledu, šrucha zelná má hladký načervenalý stonek, který dosahuje délky až 40 centimetrů. Z něj poté vyrůstají listy, které jsou střídavě seskupené v lodyhy a stopky. Pokud jde o květy, ty se mohou v závislosti na množství srážek objevit kdykoliv v průběhu roku a bývají až 6 milimetrů široké. Jednotlivá semena se tvoří v malých luscích, které se otevřou, když dospějí.

„Šrucha zelená je nenáročná rostlina“

Šrucha zelná využití a účinky

Ačkoliv pro některé pěstitele představuje šrucha plevel, který roste všude kolem, jiní si tyto drobné rostliny zamilovali a nemohou si jejich přítomnost na zahradě vynachválit. Obzvláště šrucha zelná, kterou jako oblíbenou zeleninu pěstovaly už naše babičky, se dnes opět vrací na scénu. Je totiž plná vitamínů a minerálů, skvěle chutná a má zároveň výborné léčivé účinky.

 

Léčivé účinky šruchy zelné

Ptáte se, proč pěstovat šruchu a jaké má šrucha využití? Díky svému složení a příznivému vlivu na lidské zdraví představuje tato rostlina jednu z oblíbených součástí tradiční čínské medicíny. Obsahuje totiž velké množství minerálních látek, rostlinných bílkovin a vitamínu C. Mezi další obsažené látky poté patří:

  • Fosfor
  • Vápník
  • Zinek
  • Hořčík
  • Železo
  • Omega-3 mastné kyseliny
  • Vitamíny B1, B2, B3 a E
  • Provitamín A
  • Koenzim Q10

Právě díky obsahu těchto látek ovlivňuje šrucha zdraví člověka velmi příznivým způsobem. Snižuje obsah cholesterolu a tuků v krvi, povzbuzuje funkci střev a zlepšuje trávení, takže dokáže ulevit od zácpy a nadýmání. Představuje vhodný doplněk pro léčbu zánětů střev a žaludku, pomáhá při potížích s ledvinami a její pravidelné užívání údajně přináší lidem klidný spánek.

Čerstvě vylisovaná šťáva ze šruchy snižuje horečku a při zevním použití také urychluje hojení ran a zklidňuje pokožku. Je tedy vhodné použít listy k potírání drobných zranění, popálenin nebo kůže, která byla příliš dlouho vystavena slunečním paprskům. Čerstvou šťávu je však možné aplikovat také na hmyzí či hadí bodnutí a zároveň pomáhá také při léčbě vředů.

Aby toho nebylo málo, šrucha zelná je klinicky účinná i při léčení ústního onemocnění s názvem lichen planus a někteří lidé se pomocí této byliny snaží zbavit hemoroidů, průjmu, bacilární úplavice nebo třeba poporodního krvácení. V tradiční čínské medicíně se poté ve formě odvaru a různých čajových směsí často využívá i sušená nať, která údajně dokáže zabránit předčasnému stárnutí a zlepšuje funkci imunitního systému.

Díky svým hojivým a zklidňujícím účinkům se používá šrucha zelná v kosmetice, a to například jako součást osvěžujících krémů, pleťových masek a omlazujících emulzí. Extrakt z této rostliny uvolňuje obličejové svaly, neutralizuje jejich přílišné stahování a zároveň stimuluje regenerační procesy. Dříve se dokonce věřilo, že šrucha odpuzuje zlo, a lidé ji proto nosili s sebou ve formě různých amuletů.

A jaké má šrucha nežádoucí účinky? Ačkoliv je tato rostlina obvykle neškodná, v některých případech byste se měli její konzumace raději vyvarovat. Zákaz užívání šruchy zelné mají například těhotné ženy, ale nedoporučuje se ani lidem se slabým zažíváním nebo pacientům, které trápí nachlazení. Dopřávat si větší množství této rostliny poté kvůli obsahu kyseliny šťavelové není vhodné ani při ledvinových obtížích.

Využití v kuchyni

Nejde ovšem pouze o léčivé účinky, co ze šruchy zelné opět činí oblíbenou rostlinu na našich zahradách. Její mírně nakyslá a slaná chuť totiž tuto bylinu proslavila po celém světě, takže se dnes využívá v evropské, asijské, ale i americké kuchyni. Jíst se mohou jak stonky, tak i listy a poupata květů.

A proč je šrucha v kuchyni tak významná? Kromě toho, že má spoustu léčivých vlastností, si ji lidé cení také pro mimořádně vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, kam patří zejména kyselina α-linolenová či kyselina eikosapentaenová.

Šrucha cena a prodej

Zalíbila se vám šrucha zelná a chtěli byste si tuto rostlinu vysadit i u vás na zahradě nebo na balkóně? V tom případě není nic jednoduššího než navštívit nejbližší zahradnictví či větší supermarket, kde jsou semínka šruchy běžně k dostání. Pokud ovšem raději nakupujete z pohodlí domova, stačí zavítat na stránky internetových obchodů s různými druhy semen a bylin.

K množení využívá šrucha semínka, která jsou k dostání v různě velkých baleních. Pokud i vás uchvátila šrucha zelná, cena semínek vás jistě potěší. Za sáček, který obsahuje 30 kusů semen, zaplatíte zhruba 18-25 korun. Balení, kde se ukrývá 300 semen, pak stojí asi 80 korun.

Co je šrucha?

Šrucha představuje jediný rod čeledi šruchovité (Portulacaceae). Jde se o jednoleté rostliny, které mají plazivý či vystoupavý stonek, jednoduché listy a dužnaté, vláknité, mrkvovité či hlízkovité kořeny. Charakteristickým znakem jsou pak pravidelné květy, které se otevírají pouze za slunečného počasí, a plody připomínající svým tvarem kulovité přisedlé tobolky, jež pukají kolem dokola.

Jaké má šrucha druhy?

Šruchy jsou dnes rozšířené po celém světě, přičemž vědci momentálně rozlišují asi 116 různých druhů. Většinu z nich najdete v Americe a dalších tropických či subtropických oblastech, v České republice se můžete setkat pouze se dvěma druhy. Zatímco mezi známé zahraniční druhy patří například Portulaca amilis, Portulaca bicolor nebo Portulaca pilosa, na našem území se vyskytuje jenom šrucha velkokvětá a šrucha zelná.

Jaké má šrucha využití?

Šruchu si v poslední době pochvaluje stále více českých zahrádkářů. Tato rostlina má totiž široké možnosti využití v kuchyni, přičemž konzumovat se mohou nejen listy a stonky, ale i poupata květů. Kromě toho, že skvěle chutná a dokáže obohatit velké množství pokrmů, má navíc pozitivní vliv na lidský organismus. Díky svým hojivým a zklidňujícím účinkům se také používá jako součást osvěžujících krémů, masek a emulzí.

Jak působí šrucha na zdraví?

Mezi zahrádkáři je šrucha známá díky svých skvělým léčivým účinkům. Tato rostlina totiž obsahuje velké množství zdraví prospěšných minerálních látek, omega-3 mastných kyselin, bílkovin a vitamínů. Díky tomu šrucha údajně povzbuzuje funkci střev, snižuje obsah cholesterolu a tuků v krvi, zlepšuje trávení a dokáže ulevit od nadýmání. Kromě toho také zklidňuje pokožku, pomáhá při ledvinových obtížích a je účinná jako prevence proti celé řadě méně či více závažných chorob.

Napsat komentář