Co je Roketa setá?

Ačkoliv vám jméno roketa setá možná nic neříká, o rukole jste již určitě slyšeli. Nejspíš vás to překvapí, ale jedná se o dva velice podobné druhy listové zeleniny, které se v poslední době stále častěji používají jako základ salátů nebo příloha k masitým pokrmům. Kromě výtečné chuti ovšem roketa setá vyniká také obsahem vitamínu C a dalšími léčivými účinky.

Co je vlastně roketa setá?

Rostlina roketa setá (Eruca sativa) je středně vysoká, bohatě větvená a olistěná bylina, kterou si zahrádkáři na našem území často pletou s příbuzným druhem, což je rukola (Rucola selvatica). Ačkoliv jsou si tyto rostliny chuťově velice podobné a obě patří do čeledi brukvovitých, ve skutečnosti se jedná o dva odlišné rody.

Roketa se od rukoly liší především tvarem listů, podle kterých je od sebe můžete na první pohled rozeznat. Zatímco u rokety seté jsou oválnější, listy rukoly se vyznačují ostrým vykrajováním. Odlišné jsou však i květy těchto rostlin. Roketa je bíle kvetoucí jednoletka, rukola pak trvalka, která se vyznačuje výrazně žlutými okvětními lístky a mívá také výraznější (pikantnější) chuť.

Chcete-li použít název roketa setá anglicky, nejčastěji se setkáte s označením rocket, garden rocket či arugula, přičemž na některých místech se používají také jména ruchetta, roquette nebo rucoli. Klasická rukola se pak obvykle ukrývá pod názvem wild rucola.

Na některých místech se dodnes můžete setkat také se jménem Eruca vesicaria, pod nímž byla tato bylina původně známá po celém světě. Poddruh Eruca sativa, který roste ve střední Evropě a tedy i v České republice, však byl později vydělen a uznán za samostatný druh.

Jak vypadá roketa setá?

Roketa setá je jednoletá bylina, která je lysá nebo jen velmi řídce chlupatá. Má přímou, rozvětvenou lodyhu, která vyrůstá z tenkého kořene a většinou dosahuje výšky až 60 centimetrů. Listy rokety mají světle zelenou barvu a vyrůstají nejen v přízemní části rostliny, ale také přímo na lodyze. Bývají zhruba 7 až 15 centimetrů dlouhé a 3 až 5 centimetrů široké.

Charakteristickým znakem rokety seté jsou čtyřčetné, krémové až světle žluté korunní květy, které v průměru dosahují velikosti 15 až 25 milimetrů a rozkvétají obvykle v období od června do srpna. Pokud jde o jejich tvar a odstín, vyrůstají na stopkách v hroznovitém květenství, mívají fialové žilkování a postupně bělají.

Plody rokety seté jsou vzpřímené šešule, které rostou na tlustých stopkách, mají elipsoidní či šavlovitý tvar a jejich délka dosahuje zhruba 20 až 30 milimetrů. V pouzdrech se pak ukrývají hnědá či načervenalá kulovitá semena, které jsou asi 2,5 milimetru velká, hladká a rozmístěná ve dvou řadách.

Výskyt

Roketa setá je zelenina, která pochází ze Středomoří a navazujících oblastí v jihozápadní Asii či Makaronésii. Lidé ji původně považovali za plevelnou rostlinu, jelikož se jí dobře dařilo především v porostech obilnin a lnu. S těmito semeny pak byla rukola zavlečena také na indický subkontinent, do jihovýchodní Asie, do jižní Afriky, do Severní Ameriky nebo do Austrálie.

Na našem území je roketa setá rostlina, kterou lidé stále považují za poměrně mladý a nepříliš rozšířený neofyt. Během 19. století ji ze zemí kolem Středozemního moře přiváželi do českých zahrad, kde ji zahrádkáři pěstovali jako pochutinu. Odtud postupem času unikala také do volné přírody, kde se objevila poprvé kolem roku 1900.

Roketa setá: využití a účinky

Asi není nutné vysvětlovat hlavní důvod, proč pěstovat roketu setou. Spousta lidí tuto listovou zeleninu miluje, jelikož se z ní dá připravit obrovské množství nápaditých pokrmů. Kromě toho, že tato aromatická bylina skvěle chutná, má ovšem i další využití. Podle lékařů totiž ovlivňuje roketa setá zdraví člověka velice příznivým způsobem.

Jaké má tedy roketa použití? Zatímco mnozí si pochvalují hlavně její chuť, lékaři vyzdvihují hlavně příznivé vlastnosti pro lidský organismus. Roketa totiž obsahuje velké množství vitamínu C, ale i dalších vitamínů a minerálů. Čerstvé lístky jsou například skvělým zdrojem vápníku, hořčíku a železa. Kromě toho má roketa setá léčivé účinky v podobě stimulace zažívání, podporuje chuť k jídlu, čistí krev a významný je i její diuretický efekt.

Aby toho nebylo málo, v antice někteří lidé považovali roketu za afrodiziakum. Římský básník Vergilius dokonce o této rostlině prohlásil, že podněcuje sexuální touhu, což bylo nejspíš důvodem, proč bylo pěstování rokety ve středověkých klášterech přísně zakázáno. Dodnes však lidé roketu konzumují, jelikož posiluje imunitní systém a pomáhá při detoxikaci jater.

Pokud jde o semena rokety seté, ta obsahují téměř 30 % oleje, jenž v sobě ukrývá sedm mastných kyselin. Zastoupení těchto mastných kyselin je uvedeno v následujícím přehledu:

  • eruková (44,7 %),
  • olejová (15,1 %),
  • linolenová (14,7 %),
  • linolová (8,3 %),
  • eikosenová (7,4 %),
  • palmitová (5,1 %),
  • stearová (1,3 %).

Vzhledem k tomu, že olej ze semen rokety seté obsahuje velké množství kyseliny erukové, která je pro lidský organismus škodlivá, našel své využití převážně v průmyslu. Tam si lidé tuto surovinu cení obzvlášť kvůli její velké stabilitě při vysokých teplotách, ale také pro tekutost oleje při nízkých teplotách a jeho dobrou oxidační stabilitu.

Z toho důvodu se olej ze semen rokety nejčastěji používá na výrobu průmyslových mazadel, fermeží, čisticích a pracích přípravků, tiskařských barev nebo třeba aditiv do plastů. Ve středoevropských podmínkách se sice pěstování rokety pro technické účely nevyplatí, v Asii je však tato rostlina velmi oblíbená, přičemž na největších plochách se pěstuje v Indii.

Co je roketa setá?

Roketa setá (Eruca sativa) je jednoletá, středně vysoká bylina, která je bohatě větvená a olistěná. Její lodyha vyrůstá z tenkého kořene a většinou dosahuje výšky až 60 centimetrů. Listy rokety mají světle zelenou barvu, bývají zhruba 15 centimetrů dlouhé a rostou v přízemní části byliny, ale i přímo na lodyze. Typickým znakem jsou pak čtyřčetné, krémové až světle žluté korunní květy, které rozkvétají od června do srpna.

🌱 Jak se roketa setá liší od rukoly?

Mnozí zahrádkáři zaměňují roketu setou s rukolou. Ačkoliv jsou si tyto rostliny podobné, obě patří do čeledi brukvovitých a mají i podobnou chuť, ve skutečnosti se jedná o dva různé rody. Roketa se od rukoly liší hlavně tvarem listů, které jsou oválnější, zatímco u rukoly mají naopak ostré vykrajování. Dalším odlišným znakem jsou pak květy, které mají u rukoly výrazně žlutou barvu.

🌱 Jaké má roketa setá využití?

Hlavním důvodem, proč lidé pěstují roketu setou na zahrádce, v bytě nebo třeba na balkoně, je skutečnost, že se skvěle hodí jako základ zeleninových salátů nebo příloha k masu. Tato aromatická bylina totiž skvěle chutná a navíc je i zdravá. Ze semen rokety seté se také vyrábí olej, který se následně používá na výrobu průmyslových mazadel, čisticích a pracích prostředků, tiskařských barev nebo aditiv do plastů.

🌱 Jaké má roketa setá léčivé účinky?

Konzumace rokety seté má velice příznivé účinky na lidský organismus. Tato rostlina totiž obsahuje velké množství vitamínu C a čerstvé listy jsou skvělým zdrojem vápníku, hořčíku a železa. Aby toho nebylo málo, roketa také stimuluje zažívání, podporuje chuť k jídlu, čistí krev a má močopudný efekt.

Napsat komentář