Podařilo se vám na zahradě vypěstovat bohatou úrodu šťavnatých ředkviček? V tom případě jistě přemýšlíte, jak si s touto zeleninou v kuchyni poradit, aby si pochutnala celá vaše rodina. Poradíme, jak zpracovat ředkvičky v čerstvém stavu, co se dá udělat z ředkviček, pokud je chcete tepelně upravit, a jak připravit skvělou ředkvičkovou pomazánku nebo polévku.
Proč pěstovat ředkvičky?
Ačkoliv je některým lidem palčivá chuť ředkviček nepříjemná, tato zelenina si dnes získává stále větší oblibu. Důvodem je hlavně velké množství zdraví prospěšných živin, které ředkvičky obsahují, ale i skutečnost, že jde o nízkokalorickou surovinu. Na 100 gramů jedlé části zde totiž připadá pouze 15 kilokalorií, což z ředkviček činí populární jídlo osob, které se snaží shodit přebytečná kila.
Kromě toho pak ředkvičky obsahují také hořčičné oleje, které pomáhají chránit rostlinu před různými škůdci, ale zároveň mají pozitivní vliv na zdraví člověka. Dále zahrnují bílkoviny, vlákninu, různé minerální látky, jako je draslík, hořčík, železo nebo vápník, a jsou také bohatým zdrojem vitamínů, kam patří především vitamín E, vitamín A nebo vitamíny z řady B.
Díky svému složení mají ředkvičky pozitivní vliv na lidský organismus, což zahrnuje hlavně jejich antimikrobiální a protiplísňové účinky. Obecně pomáhají v boji s nadýmáním a chronickými průjmy, ředí hleny a usnadňují odkašlávání, posilují imunitu a pozitivně ovlivňují střevní mikroflóru. Zároveň brání vzniku ledvinových, močových a žlučových kamenů a podporují prokrvování.
Sklizeň ředkviček
Vegetační doba ředkviček se pohybuje v rozmezí od 30 do 40 dnů, ale vždy samozřejmě záleží na počasí a pěstebních podmínkách. Tato zelenina tedy roste poměrně rychle, díky čemuž jsou pak její bulvy a hlízy křupavé a krásně šťavnaté. Jednotlivé ředkvičky se přitom sklízí postupně, když dorůstají, a to konkrétně 4 až 8 týdnů po výsevu.
Jak skladovat ředkvičky?
Chuťově jsou vždy nejlepší čerstvé ředkvičky (ideálně právě utržené ze zahrádky), které také obsahují největší množství vitamínů a účinných látek. Jejich nevýhodou je ovšem skutečnost, že se nedají příliš dlouho skladovat a rychle vadnou. Právě z toho důvodu se doporučuje ředkvičky zpracovat co nejrychleji, ať už je vypěstujete sami, nebo je koupíte v supermarketu.
Pokud se rozhodnete ředkvičky využít v kuchyni, s jejich přípravou byste si rozhodně neměli dávat na čas. Když je totiž necháte delší dobu ležet rozkrájené nebo třeba nastrouhané, ztratí svou specifickou vůni i chuť a klesne množství látek prospěšných pro vaše zdraví. Chcete-li tomu zabránit, zpracujte ředkvičky okamžitě, nebo je naložte, díky čemuž vydrží déle.
Pokud chcete ředkvičky skladovat v chladničce, doporučuje se zabalit zeleninu do vlhké utěrky nebo ji nechat v pootevřeném plastovém pytlíku, díky čemuž zde vydrží v dobrém stavu několik dní. Zároveň byste ředkvičkám měli ponechat stopky (alespoň 1 centimetr dlouhé), což jejich trvanlivost prodlouží. Nakupujete-li tuto zeleninu v obchodě, dbejte na to, aby byly ředkvičky čerstvé, pevné a zdravé.
Přestože se budete o ředkvičky dobře starat, může se stát, že trochu povadnou. Jestliže se scvrknou, můžete ale situaci zachránit tím, že je namočíte ve studené vodě. Tím zeleninu osvěžíte, takže by po několika hodinách měla znovu získat svůj plný tvar i příjemnou křupavost.
Ředkvičky v kuchyni
Tato zelenina si díky svým jedinečným vlastnostem našla uplatnění především v gastronomii, kde se nejčastěji zpracovávají bulvy a hlízy, jejichž slupka může mít různé zbarvení, ale poměrně snadno se dají zužitkovat i mladé listy. Lidé si přitom ředkvičky oblíbili hlavně díky jejich specifické chuti a vůni, na což mají výrazný vliv pěstební podmínky (hlavně množství vláhy) a rozmary počasí.
Zatímco větší ředkvičky bývají spíše vodnaté a méně palčivé, ty menší (pěstované v teplejších měsících) se naopak často vyznačují velkou štiplavostí. Svou roli zde ale samozřejmě hraje i pěstovaná odrůda. Když potom ředkvičky oloupete, jejich palčivost se částečně sníží. To samé se ale stane i ve chvíli, kdy se rozhodnete danou zeleninu tepelně upravit.
Nejlepší recepty z ředkviček
Obecně se ředkvičky nejčastěji konzumují v syrovém stavu, protože tepelnou úpravou ztrácejí svou typicky štiplavou chuť a snižuje se také množství zdraví prospěšných látek v této zelenině obsažených. Než se do nich ale pustíte, vždy byste měli ředkvičky pečlivě omýt a očistit, zbavit je stonků i kořínků a případně je také oloupat (hlavně v případě černé ředkvičky).
Potom už můžete s touto zeleninou naložit, jak uznáte za vhodné. Ředkvičky se dají jíst celé, nakrájené na menší kousky nebo třeba nastrouhané. Samy o sobě mají typicky štiplavou chuť, za níž jsou zodpovědné obsažené hořčičné oleje, kterým lékaři připisují celou řadu zdravotních benefitů. Palčivou příchuť pak ještě zvýrazníte tím, když zeleninu posolíte.
Pokud si chcete připravit jednoduchý pokrm plný vitamínů, ideální bude obyčejný chleba s máslem a ředkvičkami nakrájenými na plátky, které můžete ještě maličko posolit. Tato zelenina se ale přidává také na různé sendviče, chlebíčky nebo jednohubky, představuje oblíbenou přísadu do salátů a zároveň se hodí také jako příloha k masu.
Z ředkviček a další zeleniny se někdy připravuje také skvělý tatarák a velice často se přidávají do různých tvarohových nebo vajíčkových pomazánek, kterým dodají křupavost a svěžest. Kromě toho můžete pomocí této suroviny obohatit klasický bramborový salát, a máte-li chuť na něco sladšího, zkuste ředkvičky přidat do ovocného salátu s pomeranči.
Aby toho nebylo málo, ředkvičky se samozřejmě dají i tepelně zpracovat. Vyzkoušet můžete třeba ředkvičkovou polévku, ředkvičkovou omáčku nebo zapečené ředkvičky na mnoho různých způsobů. Kromě plodů pak můžete jako přísadu do salátů použít také květy ředkviček nebo třeba jejich mladé listy. Ty se navíc hodí jako koření a připravují se také jako špenát.
Ředkvičková pomazánka
Jestliže hledáte rychlé recepty z ředkviček, které zvládne připravit i naprostý začátečník, rozhodně byste si neměli nechat ujít skvělou ředkvičkovou pomazánku. Existuje přitom celá řada způsobů, jak se dělá ředkvičková pomazánka, a je tedy pouze na vás, který z nich si vyberete. Fantazii se meze rozhodně nekladou, takže můžete v kuchyni s touto surovinou experimentovat, jak uznáte za vhodné.
Oblíbená je třeba jednoduchá ředkvičková pomazánka s tvarohem. Jak ji připravit? Nejprve si vezměte svazek ředkviček, jednotlivé hlízy umyjte, očistěte a nastrouhejte nahrubo. Poté slijte přebytečnou vodu a přidejte najemno nasekanou jarní cibulku a 120 gramů nízkotučného tvarohu. Na závěr vše osolte a opepřete podle chuti a dobře promíchejte. Přidat můžete i trochu citronu nebo nasekané bylinky. Následně pomazánku podávejte s čerstvým pečivem.
Skvělou kombinaci ovšem představují také ředkvičky s vajíčkem. Chcete-li vyzkoušet tento druh pomazánky, nejprve si uvařte 2 vejce, která je následně potřeba oloupat a nahrubo nastrouhat. Mezitím si očistěte svazek ředkviček, které pak nastrouháte k připraveným vajíčkům. K tomu přidejte trochu majonézy (a případně tvarohu či bílého jogurtu), sůl, pepř a trochu nasekané pažitky a vše dobře promíchejte. Máte-li rádi plísňový sýr, můžete do pomazánky nastrouhat i trochu nivy.
Ředkvičkový salát
Také v tomto případě se vaší kreativitě a chuťovým buňkám meze nekladou, takže si můžete salát z ředkviček připravit v mnoha různých variacích. Nejjednodušší je vzít svazek ředkviček, které je následně potřeba omýt, očistit a nakrájet na malé kostičky. Potom je v misce smíchejte s nasekanou petrželkou, ochuťte solí, pepřem a trochou citronu a zakápněte olivovým olejem. Tak získáte jednoduchý salát, který se skvěle hodí třeba jako příloha k masu.
Další variantou je ředkvičkový salát s vajíčkem, k jehož přípravě budete potřebovat 8 vajec, 2 svazky ředkviček a 2 šalotky. Nejprve uvařte vejce natvrdo, zchlaďte je ve studené vodě, oloupejte a nakrájejte na menší kostičky. Mezitím si očistěte ředkvičky a nakrájejte je na čtvrtiny, poté oloupejte a nakrájejte šalotku a vše vložte do připravené mísy. K tomu pak přidejte majonézu (nebo případně bílý jogurt), sůl, pepř a trochu citronové šťávy a vše dobře promíchejte.
Lehký ředkvičkový salát potom připravíte tak, že vezmete 2 nebo 3 svazky ředkviček, které očistíte, omyjete a nakrájíte na drobné nudličky. K nim poté přidáte dresink, jenž se skládá z jednoho kelímku zakysané smetany, jedné lžičky cukru, špetky soli a citronové šťávy dle chuti. Vše potom již stačí smíchat dohromady a nechat nějaký čas odpočívat v lednici, jelikož tento salát je nejlepší studený.
Ředkvičková polévka
Nevíte si rady, jak připravit ředkvičky, a chtěli byste svou rodinu nebo přátele překvapit nějakým netradičním receptem? V tom případě zkuste ředkvičkovou polévku, která svou chutí zaujme každého, kdo ji okusí. I zde přitom existují různé recepty, podle kterých můžete postupovat. Dle našeho receptu budete potřebovat následující ingredience:
- 2 svazky ředkviček,
- 1 svazek petrželky,
- 1 cibuli,
- 1 stroužek česneku,
- 4 brambory,
- 2 lžíce másla,
- 200 mililitrů smetany ke šlehání,
- 800 mililitrů zeleninového vývaru,
- sůl a pepř na dochucení.
Nejprve si v hrnci rozpusťte máslo, na kterém pak zpěníte nadrobno nakrájenou cibuli. K tomu přilijte zeleninový vývar a přidejte oloupané brambory nakrájené na kostičky. Ty vařte, dokud nebudou měkké, a poté je z hrnce vyjměte. Mezitím si omyjte a očistěte ředkvičky, které pak pokrájejte na menší kousky. Spolu s bramborami a stroužkem česneku je následně rozmixujte.
Připravené pyré osolte a opepřete podle chuti a poté jej vlijte do vývaru. Následně přidejte smetanu, kterou je nutné v polévce dobře rozmíchat, a vše dobře prohřejte. Na závěr ještě polévku ochutnejte a případně přidejte sůl nebo pepř, abyste jí dodali šmrnc. Poté ji můžete ještě ozdobit pomocí bylinek nebo troškou pokrájených ředkviček, které vám zbyly.
Tatarák z ředkviček
Oblíbeným způsobem, jak připravit ředkvičky, je také zeleninový tatarák. Můžete si ho samozřejmě připravit z různých surovin, ale známý je recept na tataráček z ředkviček a cukety. Abyste ho mohli vyzkoušet, budete potřebovat tyto suroviny:
- 200 gramů ředkviček,
- 100 gramů cukety,
- 1 citron,
- kapary,
- sůl a pepř,
- olivový olej.
Nejprve si oloupejte cuketu, nakrájejte ji na malé kostky a ty potom poduste, než trochu změknou (nesmí se ovšem rozpadat). Poté je nechte vychladnout a mezitím si omyjte, očistěte a na malé kostičky nakrájejte připravené ředkvičky. Ty potom s cuketou smíchejte, ochuťte citronovou šťávou, osolte a opepřete. Vše na závěr zakápněte olivovým olejem a přidejte nasekané kapary. Směs potom dejte vychladit do lednice a podávejte s čerstvými bylinkami a pečivem.
Nakládané ředkvičky recept
Podařilo se vám vypěstovat velké množství ředkviček, které bohužel nestihnete všechny zpracovat, a je vám líto tuto chutnou zeleninu jednoduše vyhodit? V tom případě není nic snazšího než ředkvičky naložit, abyste si je mohli užívat delší dobu. Chcete-li vědět, jak konzervovat ředkvičky ve sladkokyselém nálevu (dle Pavla Berkyho), připravte si následující ingredience:
- 1–2 svazky ředkviček,
- 100 mililitrů vinného octa,
- 100 gramů cukru krupice,
- 100 mililitrů vody,
- sůl a další koření (bobkový list, hořčičné semínko).
Nejprve si přichystejte vhodnou sklenici nebo více menších skleniček vhodných k uskladnění ředkviček. V hrnci si pak smíchejte vinný ocet, cukr, špetku soli, vodu a požadované koření, vše přiveďte k varu, a jakmile bude hotovo, odstavte hrnec z plotny. Následně si omyjte, očistěte a nakrájejte ředkvičky (ideálně na menší plátky) a ty poté vložte do připravených sklenic.
Když budete mít ředkvičky připravené, zalijte je ještě horkým nálevem (ovšem ne přímo vroucím) a nechte je při pokojové teplotě asi hodinu chladnout. Na závěr sklenice dobře uzavřete a vložte do lednice. Nejlépe přitom chutnají naložené ředkvičky, které jsou již trochu odpočaté. V chladničce pak vydrží zhruba týden až dva.
Smaženice z ředkviček
Ačkoliv jste o tomto receptu možná nikdy neslyšeli, ve skutečnosti se jedná o poměrně populární pochoutku, na kterou nedají dopustit mnohé české domácnosti. Chcete-li přípravu ředkvičkové smaženice vyzkoušet, budete potřebovat:
- 2 svazky ředkviček,
- 1 cibuli,
- 3 vejce,
- sůl, pepř a kmín,
- máslo, olej či sádlo.
Nejdříve si nakrájejte najemno cibuli, kterou pak nechte na oleji, másle nebo sádle zpěnit. K tomu přidejte omyté, očištěné a na plátky nakrájené ředkvičky, dochuťte pomocí kmínu a nechte zeleninu dusit, dokud nezměkne. Následně ji zalijte rozšlehanými vajíčky, osolte, opepřete a míchejte, dokud nevznikne chutná smaženice. Tu si pak můžete dopřát třeba s čerstvým pečivem.
Pečené ředkvičky
V neposlední řadě jsou samozřejmě oblíbené i pečené ředkvičky, které se dají jíst samotné, ale zároveň představují skvělou přílohu k masu, k rybám nebo třeba ke grilovaným sýrům. Abyste mohli tuto pochoutku doma vyzkoušet, připravte si:
- 2 svazky ředkviček,
- olivový olej,
- bylinky (tymián, rozmarýn),
- sůl a mletý pepř,
- citronovou šťávu.
Nejprve si troubu předehřejte na 180 °C a připravte si zapékací mísu, kterou potřete olivovým olejem. Následně omyjte a očistěte ředkvičky, překrojte je na polovinu a vložte do zapékací mísy. Poté je osolte, opepřete a dochuťte citronovou šťávou. K tomu můžete přidat i bylinky, jako je například tymián nebo rozmarýn. Poté ještě zakápněte ředkvičky olivovým olejem a vše promíchejte.
Jakmile bude hotovo, vložte zapékací mísu do trouby a pečte asi 10 až 15 minut, dokud ředkvičky trochu nezměknou. Následně je můžete podávat třeba s tvarohovým dipem, kterému dodáte specifickou chuť pomocí česneku, nebo s rukolovým pestem.