Hlíva ústřičná v současné době patří mezi houby, které si oblíbili mnozí domácí pěstitelé, ale zároveň je dostupná také v regálech supermarketů i menších obchodů. Navíc obsahuje řadu minerálů a vitamínů, které jsou pro náš organismus prospěšné. Prozradíme, na co se používá hlíva ústřičná, jaké recepty s hlívou ústřičnou se rozhodně vyplatí vyzkoušet a jak připravit hlívu ústřičnou, aby si celá rodina pochutnala.
Co je hlíva ústřičná?
Hlíva ústřičná (latinsky Pleurotus ostreatus) je jedlá dřevokazná houba z čeledi hlívovitých. Roste hlavně v mírném a subtropickém pásmu, a to od konce léta až do zimy (někdy i na jaře), ale dnes je rozšířená po celém světě. Vyskytuje se přitom typicky na živých nebo odumřelých kmenech listnatých stromů, jako je buk, topol, vrba, ořešák nebo bříza. Doma se však dá pěstovat v pytlích, na pařezu nebo na špalku a pořídit si můžete také hotovou hlívovou zahrádku.
Po žampionech a houbě šiitake je hlíva ústřičná třetí nejdůležitější pěstovanou houbou. Své využití si díky své šťavnaté dužině a příjemně nasládlé chuti našla především v potravinářském průmyslu, kde se uplatňuje jako součást mnoha různých pokrmů. Kromě toho je však plná zdraví prospěšných látek, a proto je velice oblíbená také ve farmaceutickém průmyslu, kde se využívá k výrobě léků a potravinových doplňků.
Jak se čistí hlíva ústřičná?
Na rozdíl od žampionů nebo třeba od kotrče není nutné hlívu ústřičnou nijak speciálně loupat nebo čistit. Úplně postačí otřít špínu a zbytky hlíny z klobouku pomocí vlhkého hadříku a zároveň odkrojit spodní část nožiček v trsu, abyste se zbavili zbytků zeminy i dalších případných nečistot, které mohly při sbírání hub na hlívě zůstat.
Jak zpracovat hlívu ústřičnou?
Pokud si na hlívě chcete pochutnat i ve chvíli, kdy vám zrovna na zahradě houby nerostou, a neradi je kupujete v obchodě, protože nevíte přesně, odkud pocházejí, můžete si svou vlastní úrodu zakonzervovat. Máte-li k dispozici čerstvé houby, ideálně byste je měli ihned zpracovat. V lednici vydrží hlíva maximálně tři dny a poté se může zkazit. Kromě toho můžete vyzkoušet:
- sušení hlívy ústřičné,
- drcení hlívy na prášek,
- naložení hlívy ústřičné ve vlastní šťávě,
- naložení hlívy ústřičné v solném roztoku,
- blanšírování hlívy ústřičné,
- zamrazení hlívy ústřičné.
Recepty z hlívy ústřičné
Přemýšlíte, co z hlívy ústřičné připravit a jaký recept z hlívy bude pro vás jako dělaný? Ačkoliv ji někteří nemají v lásce, tato houba má dnes v kuchyni všestranné využití. Nejčastěji se přidává do různých polévek, omáček a gulášů. Skvěle se ovšem hodí také pro zapékání a dá se samozřejmě připravit na mnoho různých způsobů, přičemž dobrá je hlíva na pánvi, ale i hlíva na grilu.
Ozvláštnit ovšem dokáže hlíva recepty jednoduché i složitější. Mezi rychlé pokrmy z hlívy ústřičné patří třeba různé saláty, ale i smažená hlíva obalená v mouce nebo trojobalu, která se podává s chlebem či topinkami. Kromě toho je mezi lidmi oblíbená také zapečená hlíva v alobalu, pečená hlíva ústřičná s těstovinami, hlíva na smetaně nebo kuřecí s hlívou ústřičnou.
Aby toho nebylo málo, připravit se dá také pomazánka z hlívy a drcené houby se zase přidávají do různých pokrmů jako koření. Díky tomu jídlo získá skvělou houbovou chuť a navíc jde o surovinu s pozitivními účinky na lidské zdraví. Pokud chcete v kuchyni experimentovat, můžete zkusit také přípravu hlívového koláče na různé způsoby a výborné je i rizoto s hlívou ústřičnou.
Hlíva na kmíně
Hledáte jednoduchý recept na hlívu ústřičnou, který zvládne připravit opravdu každý? V tom případě můžete vyzkoušet přípravu hlívy na kmíně a na sádle (nebo hlívu na másle). Abyste si mohli tuhle pochoutku dopřát, budete potřebovat následující ingredience:
- 250 gramů hlívy ústřičné,
- 1 cibuli,
- sádlo,
- mletý kmín,
- mletý pepř,
- sůl.
Cibuli si nejprve oloupejte a nakrájejte nadrobno. Poté ji na sádle osmahněte dozlatova a přidejte očištěnou a nakrájenou hlívu. Směs následně ochuťte mletým kmínem, pepřem a solí dle vašich preferencí a zlehka opékejte ze všech stran (případně můžete trochu podlít vodou). Podávat můžete ve chvíli, kdy houby změknou. Pokud nemáte rádi cibuli, dá se podobným způsobem připravit pouze hlíva na másle.
Smažená hlíva ústřičná
Chcete-li hlívu připravit klasicky jako jiné houby, které si na podzim v lese nasbíráte, můžete ji obalit v trojobalu a usmažit. Jedná se o poměrně rychlý recept a hlíva smažená rozhodně žádného milovníka hub neurazí, ačkoliv nepatří zrovna mezi zdravé recepty z hlívy. Potřebovat k tomu budete tyto suroviny:
- hlívu ústřičnou,
- mouku,
- vejce,
- strouhanku,
- sůl.
Hlívu ústřičnou si nejprve očistěte a zbavte ji nožiček. Kloboučky poté osolte, obalte v hladké mouce, ve vajíčku a ve strouhance. Následně hlívu na oleji nebo na sádle smažte dozlatova z obou stran a podávejte ji třeba s bramborami a tatarskou omáčkou nebo se zeleninovým salátem. Pokud pak budete chtít recept ozvláštnit, přidat můžete také špetku mleté papriky, chilli nebo sušený česnek.
Salát z hlívy
Máte chuť na nějaký lehký pokrm a přemýšlíte, jaký recept hlíva ústřičná skvěle obohatí? V tom případě byste si rozhodně neměli nechat ujít skvělý zeleninový salát s hlívou, který zaujme nejen vegetariány. Můžete ho navíc konzumovat jen tak, ale i jako přílohu k těstovinám nebo k masu. Pro jeho přípravu budete potřebovat ingredience na salát samotný a suroviny pro výrobu zálivky.
Salát:
- 500 gramů hlívy ústřičné,
- 2 řapíky řapíkatého celeru,
- 1 mrkev,
- 1 červená cibule,
- 1 stroužek česneku,
- 2 lžíce olivového oleje,
- bobkový list,
- oregano,
- bazalka,
- tymián,
- sůl.
Zálivka:
- 2 lžíce balzamikového octa,
- 2 lžíce olivového oleje,
- 1 lžíce citronové šťávy,
- čerstvě mletý pepř,
- sůl.
Houby si nejprve očistěte a případně nakrájejte na menší kousky. Poté je vložte na rozpálenou pánev, osolte, opepřete a restujte zhruba 5 minut, dokud hlíva trochu nezměkne. Houby nezapomeňte občas promíchat a následně přidejte snítku tymiánu, jeden bobkový list, mrkev nakrájenou na kousky, celer nakrájený na kousky, nadrobno nakrájenou cibuli a nadrobno nasekaný česnek.
Vše opékejte dalších 5 minut a podle potřeby přilijte také trochu olivového oleje. Mezitím si připravte také zálivku, a to tak, že smícháte trochu balzamikového octa s olivovým olejem, špetkou soli, mletým pepřem a lžičkou čerstvě vymačkané citronové šťávy. Na závěr pak k houbám na pánvi přidejte zbytek posekaných bylinek, zalijte je částí dresinku a zlehka promíchejte. Poté už můžete servírovat, přičemž dobré je nechat si trochu dresinku na polití salátu až na talíři.
Dršťková z hlívy ústřičné
Co uvařit z hlívy ústřičné, aby si všichni pochutnali? Zajímavou volbou by mohl být recept na dršťkovou polévku z hlívy ústřičné, který si oblíbilo mnoho kuchařů i hospodyněk. Příprava hlívy ústřičné je totiž v tomto případě velice snadná a rychlá. Pokud chcete recept také vyzkoušet, připravte si:
- 500 gramů hlívy ústřičné,
- 1 litr zeleninového vývaru,
- 2 lžičky hladké mouky,
- 2–3 stroužky česneku,
- 2 cibule,
- olej,
- sůl a pepř,
- majoránku,
- sladkou mletou papriku.
Hlívu si nejprve očistěte a nakrájejte na větší kousky. Poté oloupejte cibuli, kterou nasekáte nadrobno a přidáte do hrnce s rozpáleným olejem. Jakmile cibule trochu změkne a zezlátne, přisypte 2 lžíce sušené majoránky a připravenou hlívu. Společně pak vše poduste zhruba po dobu 5–10 minut, následně přisypte mletou papriku a nechte ještě 2 minuty za stálého míchání vařit.
Připravenou směs poté zalijte zeleninovým vývarem a povařte vše do změknutí. Následně si rozmíchejte mouku v 50 mililitrech vody a tuto směs vlijte do polévky. Vše pak zamíchejte, nechte ještě 5 minut povařit a na závěr polévku dochuťte solí a připraveným česnekem. Před podáváním ještě můžete ozdobit talíř čerstvou majoránkou.
Gulášovka z hlívy
Chtěli byste vyzkoušet i další recept na polévku z hlívy ústřičné? Pak si rozhodně nenechte ujít klasickou hlívovou gulášovku, která vám po dlouhém dni přijde k chuti. Abyste si ji mohli připravit v domácích podmínkách, budete k tomu potřebovat tyto ingredience:
- 400 gramů hlívy ústřičné,
- 400 gramů brambor,
- 1 velkou cibuli,
- 5 stroužků česneku,
- 1 slovenskou papriku,
- 2 lžíce rajského protlaku,
- 2 lžíce hladké mouky,
- 2 lžíce mleté papriky,
- 1 lžičku drceného kmínu,
- 1 litr vývaru (zhruba),
- sůl a pepř dle chuti,
- majoránku,
- olej.
Na oleji si nejprve osmažte nadrobno nakrájenou cibulku, dokud nezíská zlatavý nádech. Poté přisypte očištěnou a na nudličky nakrájenou hlívu ústřičnou, přidejte nakrájenou slovenskou papriku a drcený kmín a pokračujte ve smažení, dokud hlíva nezměkne. Následně přidejte mletou papriku, strouhaný česnek, protlak a mouku, promíchejte a nechte vše ještě krátce smažit.
Poté vmíchejte na kostičky nakrájené oloupané brambory, přilijte vývar a vše znovu promíchejte. Polévku nechte vařit do té doby, než brambory trochu změknou. Ke konci vaření pak dochuťte gulášovku solí, pepřem a majoránkou a případně přidejte ještě trochu vývaru. Polévku pak můžete dozdobit čerstvě nasekanými bylinkami a podávat ideálně s čerstvým pečivem.
Zapečená hlíva ústřičná s bramborami
Hledáte nejlepší recepty z hlívy ústřičné a přemýšlíte, co udělat z hlívy, pokud vás již obyčejné saláty a polévky omrzely? Pak by vám rozhodně neměl uniknout recept na zapečenou hlívu ve stylu francouzských brambor. K jeho přípravě si nachystejte následující suroviny:
- 1 kilogram brambor,
- 500 gramů hlívy ústřičné,
- 2 cibule,
- 4 stroužky česneku,
- 100 gramů anglické slaniny,
- 250 mililitrů mléka,
- 2 vejce,
- parmazán,
- sůl a mletý pepř.
Brambory si dopředu uvařte ve slupce, oloupejte a nakrájejte na plátky. Do hlubší pánve si pak nasypte na kostičky nakrájenou anglickou slaninu (případně špek), přidejte cibuli nakrájenou na kolečka a očištěnou hlívu ústřičnou nakrájenou na plátky. Společně pak všechno chvíli restujte, poté směs osolte, opepřete a případně dochuťte dalším kořením podle chuti.
Následně si připravte pekáč, který vymažete máslem, a do něj pak střídavě pokládejte vrstvu na kolečka nakrájených brambor a vrstvu hlívové směsi. Nejvyšší patro by přitom měla tvořit bramborová vrstva. Vše pak dejte zapéct do trouby rozehřáté na 180 °C. Mezitím si v mléce rozšlehejte vajíčka, trochu je osolte a zhruba po deseti minutách pečení jimi brambory zalijte. Nahoru pak nastrouhejte parmazán a pečte, dokud brambory nezískají zlatavou barvu.
Hlíva ústřičná na smetaně
Rádi byste si připravili dobrou houbovou omáčku a máte zrovna k dispozici vlastní úrodu hlívy ústřičné? Nebo jste si snad zakoupili hlívu v obchodě a teď vás honí mlsná? Jedním ze skvělých způsobů, jak uvařit hlívu ústřičnou, je právě příprava smetanové omáčky, po které se budete olizovat až za ušima. Skládá se z následujících ingrediencí:
- 500 gramů hlívy ústřičné,
- 1 velká cibule (nebo 2 menší),
- 250 mililitrů smetany ke šlehání,
- 200 mililitrů mléka,
- 200 mililitrů vody,
- 1 lžíce hladké mouky,
- 1 lžíce citronové šťávy,
- 2 lžíce oleje,
- 1 lžíce drceného kmínu,
- sůl a pepř.
Nejprve si oloupejte cibuli, nakrájejte ji na kostičky a orestujte na rozehřátém oleji ve vyšší pánvi. Poté k ní přidejte očištěnou a na nudličky nakrájenou hlívu ústřičnou, posypte ji drceným kmínem, osolte a za stálého míchání restujte zhruba po dobu 5 minut. Následně přilijte zhruba 100 mililitrů vody, vše promíchejte a přikryjte pokličkou. Vodu pak nechte vydusit, ale občas směs promíchejte.
Jakmile bude hotovo, přilijte zbývajících 100 mililitrů vody a celý proces opakujte. Celkově by se hlíva ústřičná měla dusit asi 30–40 minut, dokud nezměkne. Když bude vše připraveno, přidejte citronovou šťávu, přilijte mléko a promíchejte. Ve smetaně si pak rozmíchejte mouku a kašičku přilijte k houbám. Za občasného míchání nechte omáčku vařit asi 15 minut a podle potřeby ji zřeďte mlékem a dle chuti přisolte. Poté se podává hlíva na smetaně s těstovinami, s bramborami, ale třeba i s knedlíkem.