Jak na pěstování cibule?

Vaření bez cibule si v dnešní době dokáže představit asi málokdo. Právě z toho důvodu se tato plodina na našich zahrádkách pěstuje ve velkém, a to v mnoha různých provedeních. Prozradíme, jaké druhy cibule vlastně existují, kdy sázet cibuli na podzim a na jaře nebo jak se pustit do pěstování cibule v bytě, a to například v květináči nebo v PET lahvích.

Cibule kuchyňská

Jako cibule kuchyňská (Allium cepa) se označuje cibulová zelenina, která se pěstuje v mnoha různých odrůdách. Ty se navzájem liší především svým zbarvením, ale i tvarem, charakteristickou vůní a chutí nebo třeba dobou sklizně. Nejčastěji je přitom dostupná žlutá cibule (hnědá cibule), dále pak červená cibule (fialová cibule) a případně také bílá cibule.

Kromě toho se dnes do této kategorie řadí i cibule šalotka (česnek askalonský, množilka), která byla dříve považována za samostatný druh, ale dnes se uvádí jako specifická varianta cibule kuchyňské známá jako Allium cepa var. aggregatum.  Nepatří sem naopak cibule zimní (Allium fistulosum), cibule prorůstavá (Allium x proliferum) ani jarní cibulka.

Jak správně pěstovat cibuli?

Cibule se dá v současné době pěstovat několika různými způsoby. Mezi zahrádkáři je hojně rozšířené pěstování cibule ze semen, ale v poslední době se často přistupuje také k pěstování cibule ze sazečky. Pokud nevíte, o co se jedná, nezoufejte. Sazečky jsou malé cibulky, které lidé pěstují ze semen během léta, na podzim je sklidí a na zimu uschovají, aby je na jaře opět zasadili.

Kromě toho pak můžete zvážit také místo, kam cibuli vysadíte. Zahrádkáři běžně umisťují cibuli na pole nebo na záhonky, ale dá se pěstovat i v nádobách, a to konkrétně pro její nať. Pokud tedy nemáte k dispozici vlastní zahradu nebo chcete svůj balkon využít i jinak než pouze k relaxaci, můžete vyzkoušet pěstování cibule v truhlíku nebo květináči. Další variantou je pak sázení cibule do PET lahví. 

Výběr vhodného stanoviště

Pokud se chystáte na pěstování cibule, jistě toužíte po bohaté úrodě. Abyste toho dosáhli, měli byste pro svou zeleninu zvolit správné stanoviště. V ideálním případě vyberte slunné a teplé místo, kde se půda dobře prohřívá, protože jinak by byla cibule náchylnější k různým chorobám. Jakékoliv přistínění by pak mohlo mít negativní vliv na velikost plodů.

Ať už se rozhodnete pro sázení cibule ze semínek, nebo dáte raději přednost sázení cibule ze sazečky, v každém případě je nutné připravit si nejprve záhon. Zemina by měla být ideálně hlinitopísčitá a dobře propustná. Záhon je pak nutné odplevelit a pořádně nakypřit. Zároveň se doporučuje obohatit jej kompostem nebo případně univerzálním zahradním substrátem.

Po čem pěstovat cibuli?

Abyste se dočkali bohaté úrody velkých cibulí, měli byste svým rostlinám dopřát nejen vhodné stanoviště a dostatečné množství péče, ale také se zaměřit na to, co jste na záhoncích pěstovali před nimi. Mezi vhodné předplodiny patří například mrkev, salát, petržel, ředkvička, okurka nebo rajče. Cibuli byste naopak neměli vysazovat na místo, kde dříve rostly luštěniny, česnek, pórek nebo zelí. Také je dobré vědět, že cibuloviny se nevysévají opakované na stejné místo.

Co nesázet vedle cibule?

Pokud kromě pěstování cibule plánujete na záhon vysadit i jiné druhy zeleniny, měli byste si dobře rozmyslet, jaké vyberete. Těmto rostlinám se bude dobře dařit třeba s mrkví, protože se navzájem chrání, ale můžete ji umístit také na záhon s brokolicí, paprikou, řepou nebo růžičkovou kapustou. Problém z tohoto pohledu nepředstavují ani okurky nebo špenát. Pozor si však dejte na společné vysazování cibule a fazolí, hrachu nebo zelí.

Pěstování cibule ze sazečky

Mezi lidmi je dnes oblíbené především sázení malých předpěstovaných cibulek, které se označují jako cibule sazečka. Tento způsob je rychlejší než pěstování cibule ze semen, takže se úrody dočkáte dříve. Nespornou výhodou je pak i skutečnost, že to hravě zvládne každý začátečník, protože vypěstovat cibuli sazečku není náročné. Přesto však musíte svým rostlinám věnovat dostatek péče.

Jak a kdy sázet cibuli sazečku? Můžete se do toho pustit buď na jaře, nebo zvolit podzimním termín výsadby. Záleží pouze na vašich osobních preferencích, ale mezi pěstiteli je obecně oblíbenější sázení na jaře. Konkrétní termíny, kdy se sází cibule sazečka, pak vypadají následovně:

  • SÁZENÍ CIBULE NA JAŘE – sazečky se v tomto případě do půdy ukládají v období od konce března do dubna, kdy je už země dostatečně rozmrzlá, aby se v ní daly udělat pěkné řádky. Jednotlivé cibulky je pak nutné překrýt kyprou zeminou, ale jejich vrchní část může ze záhonu trochu vyčnívat. Také pamatujte na to, že vlivem příliš časné výsadby by mohly rostlinu ohrozit pozdní mrazy, které zvyšují náchylnost sazenic k napadení houbovými chorobami.
  • SÁZENÍ CIBULE NA PODZIM – ideální čas pro výsadbu nastává v září. Pokud se rozhodnete to provést až během října, volte raději odrůdy, které jsou odolnější vůči chladu. Teplota přitom nesmí v době zasazování cibule klesnout pod 5 °C, což by rostlinám ublížilo. Výhodou je v tomto případě skutečnost, že jsou sazenice lépe chráněné před škůdci. Sazenice pak před zimou sice zakoření, ale nevyraší, k čemuž dojde až během teplejších měsíců.

Dáte-li přednost jarní výsadbě, jednotlivé sazenice se doporučuje dopředu otužit, a to tak, že je umístíte na chladné místo a poté zakryjete pytlovinou. Tímto způsobem se aklimatizují a potom na záhoncích nezažijí takový teplotní šok, jako kdybyste je tam nasázeli rovnou.

Pokud jde o to, jak hluboko se sází cibule, jednotlivé sazečky se doporučuje ukládat poměrně mělce, a to zhruba 5 až 8 centimetrů pod povrch. Sazečky se přitom do půdy vysazují tak, aby jejich kořeny směřovaly dolů. Vrcholky by měly po zakrytí zeminou maličko vyčnívat, ale mohou být také umístěné tak, že budou v jedné rovině s okolní půdou.

Vzdálenost mezi řádky by měla být asi 20 až 30 centimetrů. Sazenice byste přitom měli umístit zhruba 8 až 10 centimetrů od sebe (nejméně však 5 centimetrů), aby měly rostliny kolem sebe dostatek místa pro správný růst. Po výsadbě také nezapomeňte sazečky trochu pokropit vodou.

Pěstování cibule ze semínek

Jestliže zvolíte u cibule pěstování ze semene, bude to sice o něco pracnější, ale rozhodně se vám to vyplatí. K dispozici je navíc větší množství atraktivních odrůd než v případě sazečky. Patří sem například oblíbená cibule Karmen, která poskytuje ploše kulovité plody s pikantní chutí, dále pak velmi výnosná cibule Globo, jejíž plody bývají opravdu velké, nebo bílá svazková cibule Lisabon. 

Kdy sázet cibuli ze semínek? V tomto případě se typicky provádí výsev cibule na jaře, a to zhruba v první polovině března. Vždy ovšem záleží na aktuálním počasí, přičemž nejzazším termínem je začátek dubna. Semena by se nikdy neměla ukládat do zmrzlé půdy, protože se s ní špatně pracuje. Cibule vysetá na jaře by pak měla začít dozrávat v období od konce července do září.

Pokud přemýšlíte, jak daleko od sebe se sází cibule, když se rozhodnete pro pěstování ze semínek, jednotlivé řádky by měly mít rozestupy zhruba 25 až 30 centimetrů. Semena pak umisťujte zhruba 2 až 3 centimetry hluboko a zalévejte je pouze opatrně, protože jsou velice drobná a mohli byste je vyplavit.

Jakmile budete mít cibuli zasetou, vaše starosti samozřejmě nekončí. První listy zhruba po měsíci protrhejte tak, abyste se zbavili slabých a nadbytečných kusů. Tím zajistíte, že jednotlivé rostliny budou mít dostatek místa k růstu (nebudou si konkurovat) a budou silné. Prostor mezi nimi by měl být zhruba 8 až 10 centimetrů.

Semena cibule se dají vysévat i na podzim, ale doporučuje se to spíše u krátkodenních druhů (například ozimá cibule). Ty jsou po sklizni méně trvanlivé než ostatní, takže byste je měli spotřebovat rychleji.

Pěstování cibule v květináči

Nemáte zahrádku, ale přesto byste si chtěli vypěstovat vlastní cibuli? V tom případě zkuste zasadit cibuli do květináče nebo do truhlíku. Není to příliš složité a navíc se dočkáte neustálého přísunu chutné zelené natě, která se vám bude při vaření skvěle hodit. Obsahuje totiž velké množství zdraví prospěšných látek a dodá pokrmům zajímavou chuť.

V domácích podmínkách nebo třeba na balkoně se tedy běžně objevuje cibule pěstovaná pro nať. K tomu se používá sazečka, protože vypěstovat si cibuli ze semen by v tomto případě bylo zbytečně pracné. Chcete-li to vyzkoušet, vyberte si nejprve větší květináč nebo truhlík, naplňte jej vhodným substrátem a dovnitř vložte cibulky tak, aby jejich špičky mírně vyčuhovaly nad zeminu.

Cibulky můžete vysazovat poměrně blízko k sobě, přičemž mezery musí být vyplněné hlínou. Rostliny pak zalijte a květináč nebo truhlík umístěte někam, kde bude dostatek světla a tepla. Během dvou týdnů byste se měli dočkat první nadílky čerstvé cibulové natě. Tu opatrně odřízněte a použijte k přípravě chutných receptů.

Pěstování cibule v PET lahvi

Aby toho nebylo málo, cibule se dá úspěšně pěstovat také v PET lahvích. Je to navíc velmi jednoduché, takže to zvládne i člověk, který nemá se zahradničením žádné velké zkušenosti. Potřebovat budete pouze PET lahev nebo větší plastový barel od pitné vody (objem 5 litrů), vhodný substrát a samozřejmě i sazeničky cibule.

Nejprve si odřízněte horní část PET lahve s víčkem, kterou si odložte vedle na pozdější využití. Fixem si pak na lahev vyznačte otvory pro cibulky, které pomocí řezáku nebo nože vyřízněte. Měly by být dostatečně velké, aby se cibulky dovnitř daly umístit, ale zároveň nesmí být příliš obrovské, protože pak by mohly z lahve vypadnout.

PET lahev pak začněte plnit vrstvami zahradního substrátu a průběžně přidávejte jednotlivé sazenice. Ty by měly být umístěné takovým způsobem, aby jejich vrcholky směřovaly z lahve ven. Každou vrstvu substrátu navlhčete pomoci rozprašovače. Až bude lahev plná, položte nahoru odříznutou část a skrze víčko dosypte hlínu.

Na závěr odneste PET lahev nebo barel od vody na dostatečně teplé místo, kam budou v průběhu dne dopadat sluneční paprsky, což zajistí rostlinám správný růst. Jednou týdně pak své sazeničky zalijte, a pokud jste udělali vše správně, zhruba za 14 dnů vám vyroste první úroda cibulové natě.

Jak se starat o cibuli?

Jestliže máte za sebou setí cibule nebo zasazení cibule sazečky, učinili jste první krok k tomu, abyste se později dočkali chutné zeleniny, která obohatí spoustu připravovaných pokrmů. Tím ovšem vaše práce samozřejmě nekončí. Rostliny totiž potřebují i následnou péči, která vám zajistí bohatou a kvalitní úrodu. Vypadat by měla následovně:

  • Zálivka – v období růstu prvních listů potřebuje cibule poměrně intenzivní zálivku. Tu byste měli rostlinám dodávat ideálně v ranních hodinách. Pamatujte ovšem na to, že rostliny nesmí nikdy stát v podmáčené půdě, takže buďte raději opatrní. Ve druhé polovině vývoje, kdy jsou již rostliny o něco větší, je nutné zálivku regulovat. Jinak by mohlo dojít k výskytu plísní.
  • Přihnojování – pěstitelé se často zajímají o to, čím se přihnojuje cibule a jak často k tomuto kroku přistupovat. Pěstujete-li cibuli na záhoncích, ještě před výsadbou do nich zapravte uzrálý kompost nebo jiné vhodné hnojivo. V průběhu vegetačního období je možné rostliny obohacovat speciálním hnojivem určeným pro cibuli a česnek. Nevhodná je naopak chlévská mrva a chlorid draselný. Obecně si však cibule na přílišné přihnojování nepotrpí.
  • Okopávání – přemýšlíte, jak se okopává cibule, aby byly rostliny silné a zdravé? Tento krok je nutné opakovat pravidelně, což zamezí vzniku případných chorob. Někdy se také doporučuje řádky sem tam posypat kuchyňskou solí, která ochrání rostliny před škůdci, jako je květilka cibulová.

Kdy se má sklízet cibule?

Že už je cibule připravená na sklízení, poznáte podle toho, když začne zasychat, žloutnout a polehávat její nať. Vhodný čas pro sklizeň tedy nastává, jakmile nať z jedné třetiny až poloviny polehne a bude zcela suchá. Nikdy zeleninu nevytahujte ze země příliš brzy, protože když to uděláte, předčasně sebrané plody nebudou vhodné k uskladnění na později.

Cibule vysazená na podzim se sklízí poměrně brzy, tedy už během května nebo června. Rostliny vysazené na jaře, které vzešly ze sazečky, se následně sbírají v době od července do srpna. Pokud jste se ovšem rozhodli pro pěstování cibule ze semínek, sklizně se nejspíš dočkáte až v průběhu září. Čím později přitom zeleninu posbíráte, tím bude vhodnější k uskladnění, ale zároveň nesmí přemrznout.

Sklizeň se obvykle provádí během suchých dnů, kdy jdou cibule snadno vytahovat ze země. Poté byste je měli rozložit třeba do bedýnky nebo na rošt, kde dobře proschnou. Můžete je ovšem nechat i volně položené na zahradě, kde úrodu vysuší sluníčko, a následně je ve svazcích zavěsit na místo, kde doschnou. Pouze dobře proschlá cibule přitom vydrží uskladněná dlouhý čas, takže s jejím uschováním nespěchejte.

Po čem sázet cibuli?

Cibule se nevysazuje každý rok na stejné místo, protože byste se pak nedočkali bohaté úrody. Lidé ji proto typicky umisťují na záhony, kde se dříve pěstovala mrkev, ředkvička, okurka, rajče nebo třeba salát. Nevysazuje se naopak na místa, která jako předplodiny obsahovala luštěniny, pórek, zelí a česnek, protože to cibulím nesvědčí.

Jak pěstovat cibuli ze semínek?

Semena cibule se obvykle vysévají již v první polovině března, ale můžete to provést ještě i začátkem dubna. Záleží na vašich možnostech a aktuálním počasí. Rozestupy mezi řádky by měly být 25 až 30 centimetrů a hloubka výsevu zhruba 2 až 3 centimetry. Jakmile rostliny vzejdou, po měsíci je budete muset protrhat, aby měly dost místa (ideálně mezi nimi musí být prostor 8 až 10 centimetrů).

Kdy sázet cibuli sazečku?

Na výběr máte dvě možnosti. Zahrádkáři nejčastěji volí jarní výsadbu, tedy období od konce března do dubna, kdy se již dají v rozmrzlé půdě udělat hezké řádky. Pokud byste to udělali příliš brzy, rostliny by byly kvůli mrazu náchylnější k napadení chorobami. Druhý termín pak nastává na podzim, tedy v září nebo nejpozději v říjnu. Teploty ovšem nesmí klesnout pod 5 °C.

Čím se hnojí cibule?

Ještě než vysejete nebo vysadíte cibuli na záhon, měli byste si ho správně připravit. Je nutné ho odplevelit, prokypřit také přihnojit pomocí uzrálého kompostu nebo do něj zapravit trochu univerzálního zahradního substrátu. V průběhu vegetace se pak cibule někdy přihnojují speciálním hnojivem pro cibuli a česnek.