OTEVÍRACÍ DOBA VÁNOCE 2023: Lidl, Kaufland, Billa, Tesco, Albert, Penny a další obchody

S přibližujícími se vánočními svátky lidé začínají shánět dárky, ale i dobroty na vánoční tabuli, které doma rozhodně nesmí chybět. Co ale dělat, když člověk nestihne nakoupit všechno včas a ještě během Štědrého dne potřebuje rychle sehnat poslední věci? Prozradíme, jak jsou otevřené obchody o vánočních svátcích a jak se liší otevírací doba o Vánocích od té klasické.

Otevírací doba obchodů Vánoce 2023

Zatímco někteří lidé mají vánoční dárky i zásoby na dobu volna nakoupené dlouho dopředu a nemusí tak již o svátcích nic řešit, jiní před Vánocemi začínají shánět dárky na poslední chvíli nebo je třeba přepadne náhlá inspirace až na Štědrý den. Pokud se řadíte do druhé kategorie, pamatujte na to, že zákony na našem území upravují otevírací dobu obchodů během některých státních svátků.

Ve vybraných termínech, jako je například Velikonoční pondělí nebo Den české státnosti (28. září), tedy nesmí být otevřené obchody s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních. Jedinou výjimkou jsou v tomto případě čerpací stanice, lékárny, večerky, velkoobchody, které dodávají zboží otevřeným firmám, nebo třeba prodejny, jež se nachází na nádraží a na letištích.

Tato omezení se pak samozřejmě týkají také svátků vánočních, které by měly být časem klidu a rodinných setkání. Pokud tedy marně přemýšlíte, kdy jsou zavřené obchody o Vánocích a kdy naopak zůstávají prodejny otevřené, abyste mohli doplnit zásoby nebo sehnat nějaký dárek doslova za 5 minut 12, nemusíte zoufat. Přinášíme informace o tom, jaká je otevírací doba 24. 12., otevírací doba 25. 12. a otevírací doba 26. 12., a to v různých obchodech.

Vánoční otevírací doba Lidl

Chtěli byste vědět, jaká je pro Lidl vánoční otevírací doba? Zatímco v normální dny má tento řetězec otevřeno typicky od 7 hodin do 20 hodin nebo případně do 21 hodin (samozřejmě vždy v závislosti na konkrétní pobočce), o Vánocích se to samozřejmě liší.

Lidl otevírací doba svátky 2023:

 • Štědrý den (24. prosince) – otevřeno do 12:00,
 • 1. svátek vánoční (25. prosince) – zavřeno,
 • 2. svátek vánoční (26. prosince) – zavřeno.

Vánoční otevírací doba Billa

Pokud jde o to, jakou má Billa vánoční otevírací dobu, i zde je samozřejmě na svátky převážně zavřeno. Běžně si v těchto prodejnách nicméně můžete nakoupit v době od 6 či 7 hodin ráno do 20 nebo 21 hodin večer, což se ale opět může lišit v závislosti na konkrétním místě. Někde tak zůstávají supermarkety Billa otevřené klidně i do 22 nebo 23 hodin.

Billa otevírací doba svátky 2023:

 • Štědrý den (24. prosince) – zavřeno,
 • 1. svátek vánoční (25. prosince) – zavřeno,
 • 2. svátek vánoční (26. prosince) – zavřeno.

Vánoční otevírací doba Albert

Nevíte, jaká je pro Albert vánoční otevírací doba? Tradičně si v těchto obchodech můžete nakoupit od 7 či 8 hodin do 20 nebo 21 hodin, ve větších městech pak klidně i do 22 hodin nebo do 23 hodin (vše závisí na velikosti prodejny, na konkrétním místě i na tom, zda jde o supermarket, nebo o hypermarket). O Vánocích se ale otevírací doba obchodů samozřejmě mění.

Albert otevírací doba svátky 2023:

 • Štědrý den (24. prosince) – otevřeno do 12:00,
 • 1. svátek vánoční (25. prosince) – zavřeno,
 • 2. svátek vánoční (26. prosince) – zavřeno.

Vánoční otevírací doba Kaufland

Chcete-li vědět, kde jsou otevřené obchody na Vánoce a kde naopak bude rozhodně zavřeno, jistě vás zajímá také to, jakou má Kaufland vánoční otevírací dobu. Zatímco běžně můžete vyrazit na nákupy do těchto prodejen od 6 či 7 hodin ráno do 21 nebo 22 hodin večer (podle konkrétní pobočky), během vánočních svátků se otevírací doba výrazně změní.

TOP:   ZIMNÍ SLUNOVRAT: Kdy nastává a jaké jsou tradice?

Kaufland otevírací doba svátky 2023:

 • Štědrý den (24. prosince) – otevřeno do 12:00,
 • 1. svátek vánoční (25. prosince) – zavřeno,
 • 2. svátek vánoční (26. prosince) – zavřeno.

Vánoční otevírací doba Penny

Pokud hledáte obchod, kde bude otevřeno na Štědrý den, v tomto případě vás pravděpodobně zklameme. Normálně si do Penny můžete přijít nakoupit v době od 7 hodin ráno do 21 či 22 hodin večer, ale o svátcích bude mít tento řetězec bohužel zavřeno.

Penny otevírací doba svátky 2023:

 • Štědrý den (24. prosince) – zavřeno,
 • 1. svátek vánoční (25. prosince) – zavřeno,
 • 2. svátek vánoční (26. prosince) – zavřeno.

Vánoční otevírací doba Tesco

Rádi byste věděli, jaká je pro Tesco vánoční otevírací doba, abyste si tam na poslední chvíli mohli zaběhnout pro něco na zub nebo pro nějaký dárek, na který jste zapomněli? Za normálních okolností jsou prodejny Tesco otevřené od 6 či 7 hodin do 20 až 23 hodin, přičemž na některých místech je jejich provoz nepřetržitý. Trochu jiná je pak ale otevírací doba Štědrý den.

Tesco otevírací doba svátky 2023:

 • Štědrý den (24. prosince) – otevřeno do 11:45,
 • 1. svátek vánoční (25. prosince) – zavřeno,
 • 2. svátek vánoční (26. prosince) – zavřeno.

Vánoční otevírací doba Globus

Mezi otevřené obchody na Štědrý den se pak samozřejmě řadí i Globus, který najdete převážně ve větších městech. Tam mívají otevřeno typicky od 7 do 21 hodin, ale vždy záleží na konkrétní pobočce. I zde budou nicméně na 1. a 2. svátek vánoční obchody zavřené.

Globus otevírací doba svátky 2023:

 • Štědrý den (24. prosince) – otevřeno do 12:00,
 • 1. svátek vánoční (25. prosince) – zavřeno,
 • 2. svátek vánoční (26. prosince) – zavřeno.

TIP: Chcete-li ušetřit, tak určitě doporučujeme si stáhnout mobilní aplikace Lidl Plus, Kaufland Card, Tesco Clubcard, Můj Albert, …

Další otevřené obchody o Vánocích

Něco se vám doma pokazilo a ještě během Štědrého dne byste rychle potřebovali zaběhnout do hobby marketu či do obchodu s nábytkem, aby byla pohroma co nejrychleji zažehnána? V tom případě vás jistě potěší, že i některé prodejny tohoto typu mají během Štědrého dne otevřeno (ne však na 1. a 2. svátek vánoční). Níže zjistíte, jaké jsou otevřené obchody na Vánoce:

 • OBI – na Štědrý den otevřeno do 12:00,
 • Baumax – na Štědrý den otevřeno do 12:00,
 • Hornbach – na Štědrý den otevřeno do 12:00,
 • UNI HOBBY – na Štědrý den otevřeno do 12:00,
 • IKEA – na Štědrý den zavřeno.

Ani doručování zásilek na poslední chvíli před Vánocemi samozřejmě není nic zvláštního. Co se týče České pošty, ta garantuje dodání balíku do Štědrého dne, pokud se k nim dostane ještě během 22. prosince. Otevírací doby jednotlivých poboček se ovšem nejen v předvánoční době výrazně liší, takže si budete muset vyhledat konkrétní místo, o které se zajímáte.

Pokud potřebujete na poslední chvíli zaběhnout do hračkářství, protože jste na něco zapomněli nebo vás přepadla náhlá inspirace, opět si budete muset ověřit jeho otevírací dobu na internetu. Některé prodejny totiž mohou mít dopoledne na Štědrý den otevřeno, ale jinde bohužel nepochodíte. S výměnou nevhodných dárků pak budete muset počkat až na 27. prosince, jelikož během 1. a 2. vánočního svátku budou mít hračkářství standardně zavřeno.

TOP:   NEJLEPŠÍ PF 2024: Pošli originální Novoročenku!

TIP: Chcete svým blízkým popřát hezké svátky? Zkuste ta nejlepší vánoční a novoroční přání 2023!

Vánoční otevírací doba v lékárnách

Pokud se během vánočních svátků doma něco semele, možná budete potřebovat rychle skočit do lékárny, ať už se jedná o začínající chřipku, nebo třeba o nějaké zranění. V ideálním případě byste samozřejmě měli mít dostatečnou zásobu běžných léků doma, abyste na Vánoce lékárnu navštěvovat nemuseli. Některé situace se ale zkrátka nedají předvídat.

Během vánočních svátku budou mít s největší pravděpodobností otevřeno lékárny u nemocnic, ale poštěstit se vám může i v provozovnách Dr. Max nebo BENU. Ještě než se ale někam vydáte, doporučujeme zkontrolovat si otevírací dobu konkrétní lékárny na internetu, jelikož se může u jednotlivých poboček lišit (a někde mohou mít dokonce i zavřeno). Nepotřebujete-li léky ihned, můžete si je také objednat online na e-shopech.

Vánoční otevírací doba 2023 – online supermarkety

Pokud jste zvyklí řešit své nákupy spíše na internetu než přímo v prodejnách, určitě vás zajímá, jak ovlivní jejich otevírací dobu vánoční svátky. Právě z toho důvodu přinášíme informace o časech, kdy budou během Vánoc rozvážet nákupy online supermarkety.

Rohlik.cz

 • 18.–23. 12. – 5:00–24:00,
 • 24. 12. – 6:00–14:00.
 • 25. 12. – zavřeno,
 • 26. 12. – 7:00–23:00,
 • 27. –30. 12. – 6:00–23:00.

Košík.cz

 • 23. 12. – běžná otevírací doba,
 • 24. 12. – 6:00–14:00,
 • 25. 12. – zavřeno,
 • 26. 12. – běžná otevírací doba.

Kdy jsou zavřené obchody o Vánocích?

Ze zákona musí být během vybraných státních svátků (včetně Štědrého dne, 1. svátku vánočního a 2. svátku vánočního) zavřené obchody s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních. Jedná se tedy samozřejmě o různé obchodní řetězce, jako je Billa, Kaufland, Lidl, Tesco, Albert, Penny nebo Globus. Otevřeno mohou mít naopak lékárny, čerpací stanice, večerky nebo prodejny na letištích a na nádraží.

Jaká je pro Billu, Albert či Lidl otevírací doba?

Vánoční otevírací doba se pro jednotlivé obchodní řetězce výrazně liší. Zatímco na Štědrý den může být ze zákona otevřeno do 12 hodin, takže v některých prodejnách může člověk nakoupit třeba do 11:30 nebo do 11:45, během 1. a 2. svátku vánočního musí být všude zavřeno po celý den. Pokud to obchody poruší, hrozí jim velké pokuty.

Jaká bude vánoční otevírací doba v lékárnách?

Ačkoliv jsou Vánoce svátky klidu a míru, často se stává, že člověk onemocní nebo se zraní právě během těchto volných dnů. Potřebujete-li navštívit o svátcích lékárnu, s největší pravděpodobností budou mít otevřené ty, které se nachází u nemocnic. Kromě toho mohou mít otevřeno třeba i lékárny BENU či Dr. Max, ale raději si vždy ověřte jejich otevírací dobu na internetu, a to pro konkrétní prodejnu.

Jaká bude otevírací doba o Vánocích pro online supermarkety?

Mnozí lidé jsou v dnešní době zvyklí řešit své nákupy online, a vánoční otevírací doba v kamenných obchodech je proto příliš nezajímá. Spíše přemýšlí, kdy budou mít otevřeno online supermarkety, jako je Košík.cz a Rohlik.cz. Pro oba platí, že 25. prosince budou mít zavřeno. Na Štědrý den pak budou zboží rozvážet od 6 do 14 hodin.