OTEVÍRACÍ DOBA 17. LISTOPADU 2023: Lidl, Kaufland, Billa, Tesco, Albert, Penny a další obchody

Během 17. listopadu si připomínáme Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Jedná se o svátek, který je zároveň dnem pracovního klidu, ale podle zákona mohou mít 17. listopadu obchody otevřeno. Prozradíme, proč se stal 17. listopad jedním z českých státních svátků, jaká je otevírací doba obchodů 17. 11. 2023 a během kterých dnů mají obchody zavřeno.

Svátky 2023

Česká republika má v současné době 13 dnů pracovního volna, kam patří 7 státních svátků a 6 ostatních svátků. Letos konkrétně 10 z nich připadne na všední dny a 3 se slaví o víkendu. Státní svátky pak na rozdíl od těch ostatních lidem připomínají tradice, ušlechtilé cíle a dějinné zvraty, na jejichž základě je vybudována česká státnost.

Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva

Tento český státní svátek se každoročně slaví 17. listopadu, přičemž jde o připomínku dvou událostí našich moderních dějin, které jsou úzce spjaté se studenty českých a československých vysokých škol. Konkrétně přitom odkazuje na rok 1939, kdy během nacistické okupace došlo k uzavření českých vysokých škol, a také na rok 1989, kdy proběhla sametová revoluce.

V prvním případě se čeští studenti rozhodli vzdorovat nacistické okupaci a represivním nařízením německé státní moci uvnitř Protektorátu Čechy a Morava. Došlo k násilnému potlačení poklidné demonstrace u příležitosti 21. výročí založení Československa, kdy byl zabit pekařský dělník Václav Sedláček a těžce zraněn student Jan Opletal, který později svým zraněním podlehl.

Když se později na Albertově konal jeho pohřeb, došlo opět k demonstracím a ke střetům s pořádkovými silami. Následně bylo v Berlíně rozhodnuto o uzavření českých vysokých škol na tři roky. Kromě toho bylo popraveno 9 studentských vůdců a mnozí studenti byli převezeni do koncentračního tábora. Roku 1941 pak byl na 17. listopad vyhlášen Mezinárodní den studentstva.

Pokud jde o události roku 1939, v tomto případě si lidé připomínali právě události, které proběhly o 50 let dříve, což přerostlo v poklidnou demonstraci proti komunistickému režimu. Příslušníci Veřejné bezpečnosti pak surově napadli velké množství studentů a přihlížejících. Důsledkem byla aktivizace občanů, pád komunistického režimu a proměna politického zřízení, přičemž o dané revoluci dnes hovoříme jako o „sametové“.

Jsou otevřené obchody 17. listopadu?

Česká legislativa upravuje otevírací dobu obchodů během některých svátků, zatímco v průběhu jiných není prodej zboží na našem území nijak omezen. To v praxi znamená, že si během vybraných volných dnů, kam patří například Nový rok nebo Den české státnosti, nenakoupíte na místech s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních.

Určitě je tedy dobré vědět, v jaké svátky jsou zavřené obchody a jak je otevřeno přes svátky, protože jinak vás může uzavřená prodejna nepříjemně zaskočit. Naštěstí i během dnů, kterých se omezení týká, zůstávají otevřené čerpací stanice, lékárny, večerky, prodejny ve zdravotnických zařízeních či obchody na letištích a železničních nebo autobusových nádražích.

Pokud máte obavy, že jsou 17. listopadu zavřené obchody, jistě vás potěšíme. Tohoto svátku se totiž zákonné omezení nijak nedotýká, takže si můžete bez problému zajít nakoupit potraviny, hygienické potřeby, oblečení, knihy i další typy zboží. Jelikož v roce 2023 vychází 17. listopad na pátek, není tedy nutné chystat si na prodloužený víkend větší zásoby již ve čtvrtek.

TOP:   AUTOŠKOLA a ZÁVĚREČNÉ ZKOUŠKY - často kladené otázky

Jak bude otevřeno 17. listopadu 2023?

V současné době se na Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva nevztahuje zákonné omezení, které by se týkalo prodeje zboží. To znamená, že mohou mít obchody 17. listopadu 2023 otevřeno jako každý jiný pracovní den. Mohou se zde nicméně objevit individuální odchylky (například pokud chce zaměstnavatel dát svým zaměstnancům také volno), a proto je dobré vždy si vyhledat konkrétní prodejnu a otevírací dobu si ověřit.

Albert otevírací doba 17. listopadu

Pokud jde o to, kde je otevřeno 17. 11. 2023, patří sem samozřejmě také obchodní řetězec Albert. V těchto prodejnách tradičně bývá otevřeno zhruba od 7 či 8 hodin, a to konkrétně do 20 nebo 21 hodin a ve větších městech klidně až do 22 či 23 hodin (vše závisí na velikosti prodejny, jejím umístění i skutečnosti, zda jde o hypermarket, nebo se jedná o supermarket).

Otevírací doba 17. listopadu Billa

Jestliže přemýšlíte, jakou budou mít 17. listopadu obchody otevírací dobu, jistě vás zajímá také řetězec Billa. Ani zde samozřejmě nemusí být během daného svátku zavřeno. Běžně pak mají tyto prodejny otevřeno od 7 či 8 hodin ráno do 20 nebo 21 hodin večer. Někde však obchody zůstávají otevřené klidně až do 22 či 23 hodin.

Otevírací doba 17. listopadu LIDL

Během státního svátku, který známe jako Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva, bude mít samozřejmě otevřeno i obchodní řetězec LIDL. V jeho prodejnách si běžně nakoupíte od 7 hodin ráno do 20 nebo 21 hodin večer, ale opět zde záleží na konkrétní pobočce.

Tesco otevírací doba 17. listopadu

Mezi obchody, které zůstávají 17. listopadu otevřené, můžeme zařadit také Tesco. Pokud si tedy potřebujete zaběhnout pro něco k jídlu nebo třeba hledáte hezký dárek pro někoho z příbuzných, tyto prodejny vás jistě nezklamou. Mnohdy bývají otevřené od 6 či 7 hodin, a to do 20 až 23 hodin večer. Někde je ale jejich provoz nepřetržitý.

Globus otevírací doba 17. listopadu

Prodejny Globus, které najdete spíše ve větších městech, budou mít 17. listopadu také dveře otevřené. Jejich otevírací doba se typicky pohybuje od 7 do 21 hodin, ale může se to lišit podle toho, o jaký konkrétní obchod se jedná.

Penny otevírací doba 17. listopadu

Lidé se také často zajímají o to, zda bude 17. listopadu otevřeno v prodejnách řetězce Penny. Ani zde samozřejmě pro Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva neplatí žádná zákonná omezení, takže si na těchto místech můžete v klidu nakoupit jako každý jiný den.

Kaufland otevírací doba 17. listopadu

Stejně jako v předchozích případech mohou být i tyto prodejny během státního svátku, který každoročně slavíme 17. listopadu, otevřené. Pokud máte tento obchod nejblíže nebo v něm nakupujete nejradši, můžete si sem zaběhnout třeba pro čerstvé pečivo nebo pro suroviny na přípravu skvělého svátečního obědu.

TOP:   ŘIDIČSKÉ PRŮKAZY: Jaké existují SKUPINY a DRUHY a co musím splňovat, abych je získal?

Další oblíbené obchody:

 • Ikea otevírací doba 17. listopadu – otevřeno jako v běžné dny,
 • otevírací doba 17. listopadu OBI – otevřeno jako v běžné dny,
 • Baumax a Hornbach otevírací doba 17. listopadu – otevřeno jako v běžné dny.

Kdy budou v roce 2023 zavřené obchody?

 • Nový rok – 1. ledna,
 • Velikonoční pondělí – 10. dubna 2023,
 • Den vítězství – 8. května,
 • Den české státnosti – 28. září,
 • Den vzniku samostatného československého státu – 28. října,
 • Štědrý den – 24. prosince (od 12 hodin),
 • 1. svátek vánoční – 25. prosince,
 • 2. svátek vánoční – 26. prosince.

Jak je v ČR otevřeno přes svátky?

 • Velký pátek – 7. dubna 2023,
 • Svátek práce – 1. května,
 • Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje – 5. července,
 • Den upálení mistra Jana Husa – 6. července,
 • Den boje za svobodu a demokracii – 17. listopadu.

Sledujte novinky webu RadimeJAK.cz na Googlu a Seznamu!

Mají 17. listopadu obchody otevřeno?

Jelikož je během některých českých svátků prodej ve větších obchodech v naší zemi omezený, lidé se často zajímají, zda budou 17. listopadu obchody zavřené, nebo zůstávají otevřené. Dobrou zprávou je, že v tuto dobu si můžete jít normálně nakoupit jako každý jiný den, protože se na daný svátek zákonná omezení nevztahují.

Jaká je otevírací doba 17. 11. 2023?

Otevírací doba obchodů v Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva není nijak omezená, takže prodejny mohou být otevřené jako každý jiný den. Můžete nicméně narazit na individuální odchylky, kdy například zaměstnavatel dá svým zaměstnancům volno nebo se rozhodne z nějakého důvodu v tento den prodejnu uzavřít, proto si raději otevírací dobu předem zkontrolujte.

Jak jsou zavřené obchody 2023?

Podle zákona musí být během některých českých svátků uzavřeny obchody, které mají větší prodejní plochu než 200 metrů čtverečních. Toto omezení platí pro Nový rok, Velikonoční pondělí, Den vítězství, Den české státnosti, Den vzniku samostatného československého státu, Štědrý den (od 12 hodin), 1. svátek vánoční a 2. svátek vánoční.

Během kterých svátků si můžete normálně nakoupit?

Zákonná omezení, která upravují otevírací dobu větších českých prodejen, se nevztahují například na Velký pátek nebo také na Svátek práce. Normálně si pak můžete nakoupit třeba i během Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, na Den upálení mistra Jana Husa nebo v Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva.