Pokud jste se rozhodli vnést do své zahrady nádech exotiky a plánujete zde vysadit mišpuli obecnou, jistě přemýšlíte, jaké podmínky jsou pro tuto dřevinu vhodné. Dobrou zprávou je, že pěstování mišpule není vůbec náročné a v místním podnebí se jí výborně daří. Poradíme, které odrůdy jsou mezi zahrádkáři nejoblíbenější, jak pěstovat mišpuli a jak ji rozmnožit.
Jaké má mišpule druhy?
Mišpule obecná (Mespilus germanica) nebo také mišpule německá je listnatý opadavý keř či strom, který pochází z oblasti Malé Asie, Kavkazu a severního Íránu. Ve střední Evropě se pěstuje zhruba od 12. století, přičemž někde dokonce zplaněla. Hlavním poznávacím znamením jsou nápadně velké květy s bílými korunnými lístky a žlutohnědé plody, které našly využití v kuchyni i léčitelství.
Pokud se chcete pustit do pěstování mišpule obecné, mějte na paměti, že existuje celá řada různých kultivarů, které se liší svým vzhledem i velikostí plodů. Mezi nejoblíbenější patří mišpule Holandská, která se dá na našem území sehnat poměrně snadno. Zatímco tato mišpule velkoplodá poskytuje ovoce o délce zhruba 5 centimetrů, malvice maloplodých kultivarů jsou menší, ale zase mívají intenzivnější chuť.
Dalším oblíbeným druhem je mišpule německá Nottingham, která se vyznačuje vzpřímenějším habitem koruny a o něco menšími plody s výrazně sladkou chutí. Své příznivce si ovšem našel také kultivar Apyrena (var. abortiva), jehož plody neobsahují pecky. A jaké má mišpule odrůdy, jestliže jste si nevybrali ani jeden z dosud zmiňovaných kultivarů?
- Mišpule německá Royal,
- Mišpule německá Dutch,
- Mišpule německá Monstrous,
- Mišpule německá Breda Giant,
- Mišpule německá Bredase Reus,
- Mišpule německá Large Russian,
- Mišpule německá Macrocarpa,
- Mišpule německá Westerveld.
Jak pěstovat mišpuli?
Plánujete-li výsadbu některého z výše zmíněných kultivarů, jistě vás zajímá, jak zvládá mišpule německá pěstování na našem území a jaké podmínky jsou pro ni vhodné. V tom případě je dobré hned na začátku zmínit, že se jedná o poměrně nenáročnou dřevinu, která nemá žádné speciální nároky na péči, zalévání ani hnojení.
Ačkoliv se mišpuli dobře daří téměř kdekoliv, v ideálním případě byste ji měli vysadit na místo s lehčí, živnou, vápenitou nebo hlinitou půdou, které je dobře zásobené vodou. Roste ovšem i na těžších a chladnějších zeminách, přičemž vždy hodně záleží na použitém podnoží. Vzhledem k tomu, že si dokáže poradit na různých stanovištích včetně těch suchých a kamenitých, najdete ji dnes téměř na celém našem území.
Mišpule obecná sice patří mezi teplomilné dřeviny, ale dobře snáší také nižší teploty a je dokonce odolná i proti větším mrazům. Největší úrody se dočkáte, pokud ji umístíte na slunné a výhřevné stanoviště. Velmi dobře pak snáší i místa v polostínu, ale do poloh, které se nachází v nadmořské výšce nad 700 metrů, se příliš nehodí.
Dobrou zprávou pro všechny pěstitele je skutečnost, že mišpule obecná netrpí prakticky žádnými škůdci ani chorobami. Na listech se vzácně mohou objevit larvy motýla Lithocolletis blancardella a ve výjimečných případech může být dřevina napadena moniliózou, bakteriální spálou růžovitých nebo houbou Podosphaera clandestina, která způsobuje vadnutí listů a pupenů.
Výsadba mišpule
Mišpuli je možné pěstovat jako keř nebo jako nižší stromek s různou výškou kmínku. Pokud se jí na daném místě bude dobře dařit, dosáhne mišpule obecná velikosti 5 metrů, ale v některých případech to může být klidně i o něco více. Zároveň se vám odmění záplavou krásných bílých květů a bohatou úrodou chutných žlutohnědých plodů, které se vyznačují svou sladkou hruškovitou chutí.
Vhodným časem pro výsadbu mišpule je podzim. Pokud jste svou chvíli promeškali, nemusíte ovšem zoufat, protože je možné prostokořenný stromek (s holými kořeny) vysadit také brzy na jaře, než naraší první pupeny. Jeho kořeny ovšem nikdy nesmí oschnout, a proto se přenáší zabalené v pytli, v mokrém hadru nebo v namočeném papíru.
Máte-li k dispozici zakoupený roubovaný stromek, nejprve zakraťte kořeny takovým způsobem, aby na průřezu byly bílé. Zároveň odstraňte poškozené a uhnívající konce kořenů a seřízněte je až na zdravé místo. Kromě toho je vhodné prostokořenné rostliny den před výsadbou namočit do nádoby s vodou, aby se dostatečně napily.
Pěstitelé doporučují vysazovat roubované stromky hlouběji, a to ideálně tak, aby místo roubování bylo nejméně 10 až 20 centimetrů hluboko. Díky tomu nebude podnož obrážet svými výhony a mišpule může zapustit vlastní kořeny, což je samozřejmě žádoucí. Tato situace se pak mezi zahrádkáři označuje jako zpravokořenění.
Mišpule množení
Mišpule obecná se ve většině případů rozmnožuje roubováním (nebo očkováním), a to konkrétně na hrušeň nebo na hloh. Další možností je pak roubování na kdouloň, přičemž v takovém případě se hodí spíše do teplých oblastí. Někdy se pak provádí také roubování na jeřáb, ale to pěstitelé příliš nedoporučují, jelikož na této podnoži neroste tak dobře jako na hrušni či na hlohu a v některých případech dokonce krátce po výsadbě umírá.
Kromě roubování se dá pěstovat mišpule německá z pecky. Jedná se o vegetativní rozmnožování pomocí semen, která musí být rok stratifikovaná prostřednictvím vrstvovitého ukládání v písku k uchování vlhkosti až do začátku klíčení. Potomstvo z takového výsevu ovšem nebývá tak vzrostlé jako původní dřeviny, ke klíčení může dojít až několik let po výsevu a mišpule pěstované ze semen navíc často rostou pomalu.
Mišpule řez
Zajímá vás, jak mišpuli obecnou prořezávat? Koruna se zkracuje vždy během jarní nebo podzimní výsadby, kdy je vhodné ponechat stromku pouze 4 až 5 kosterních větví. Ty se navíc nebojte zakrátit podle síly letorostů o ½ až o ¾ délky. Ve chvíli, kdy bude dřevina o rok starší, zakraťte je pak znovu asi o 1/3. Později mišpule už většinou nevyžaduje řez. Dobře ovšem snáší zmlazování, které se provádí v době vegetačního klidu (tedy v předjaří, jakmile odezní poslední mrazíky).
Mišpule: prodej a cena
Pokud si chcete pořídit roubovaný stromek nebo keř mišpule obecné, neměl by to být žádný velký problém. Dnes nabízí prodej mišpule například ovocné školky a najdete je také v každém větším zahradnictví, které má k dispozici i netradiční druhy ovoce. Další možností, kde můžete mišpuli obecnou zakoupit, je pak samozřejmě internet. Cena se přitom odvíjí od velikosti dřeviny a většinou se pohybuje v řádech několika stovek korun.
Jaké má mišpule odrůdy?
Pokud se chystáte pěstovat mišpuli obecnou, určitě hledáte ten správný kultivar, který se bude na vaší zahradě skvěle vyjímat. Oblíbená je třeba odrůda s názvem Holandská, na kterou pěstitelé nedají dopustit pro její velké plody. Dále se hodně pěstuje mišpule německá Nottingham se vzpřímenějším habitem koruny nebo třeba mišpule německá Royal, ale populární jsou i kultivary Monstrous, Westerveld či Apyrena.
Jak pěstovat mišpuli?
Dobrou zprávou je, že mišpule obecná nemá žádné speciální nároky na péči, zalévání ani hnojení. V ideálním případě byste ji měli vysadit na místo s lehčí, živnou, vápenitou nebo hlinitou půdou, které je dobře zásobené vodou, ale snese i těžší a chladnější zeminy. Největší úrodu mišpule poskytuje, pokud roste na slunném stanovišti. Zvládá ovšem také polostín, je odolná i proti větším mrazům a většinou netrpí žádnými chorobami ani škůdci.
Kdy a jak vysadit mišpuli?
Výsadba mišpule se provádí na podzim nebo brzy na jaře, než naraší první pupeny, přičemž nejčastějším způsobem množení je roubování na hrušeň nebo na hloh. U roubovaných stromků je nejprve nutné zakrátit kořeny, aby na průřezu byly bílé, a měli byste odstranit také poškozené nebo uhnívající konce. Dřeviny se pak v ideálním případě vysazují tak, aby bylo místo roubování nejméně 10 až 20 centimetrů pod zemí, díky čemuž nebude podnož obrážet svými výhony.
Jak provést u mišpule řez?
Koruna se zkracuje již během jarní nebo podzimní výsadby, přičemž ideální je na stromku ponechat pouze 4 nebo 5 kosterních větví. Ty byste zároveň měli zakrátit podle síly letorostů o ½ nebo o ¾. Rok po výsadbě pak větve zakraťte znovu, tentokrát o 1/3. V dalších letech už mišpule nevyžaduje žádný speciální řez, ale v době vegetačního klidu se můžete pustit do zmlazování.