Mléčná, hořká, oříšková, s nugátovou náplní, s kousky ovoce nebo třeba s příchutí slaného karamelu. Vzhledem k tomu, že čokoláda dnes existuje v různých podobách a každý si tak přijde na své, sotva se najde někdo, kdo by této lahůdce odolal. Pokud i vám její chuť učarovala a hledáte jakoukoliv záminku, abyste si ji mohli dopřát, nezapomeňte v září oslavit Mezinárodní den čokolády!
Odkud čokoláda pochází?
Přesný původ této lahůdky je těžké vysledovat, ale vědci se domnívají, že poprvé spatřila světlo světa před více než třemi tisíci lety. Slovo čokoláda přitom pochází z aztéckého výrazu „xocoatl“, který se používal jako označení hořkého nápoje připraveného z kakaových bobů. První zmínky o jejich využití lze vystopovat již v olmécké kultuře, ale příprava tehdejší čokolády se často připisuje až Mayům a Aztékům.
Zástupci těchto civilizací přitom věřili, že jim tuto pochoutku věnoval sám bůh moudrosti Quetzalcoatl, a kakaové boby pěstovali na území dnešního Mexika. Čokoládu pak oslavovali jako potravu bohů, připisovali jí magické síly a používali ji při různých náboženských obřadech či rituálech. Své využití si ale našla i kakaová semínka, která sloužila jako platidlo.
Během 16. století pak čokoládu objevil nejprve Kryštof Kolumbus při své cestě Karibikem, ale posádce ani jemu samotnému nahořklý nápoj nechutnal. Přesto vzal několik kakaových bobů s sebou zpátky do Evropy. Později na čokoládu narazili také vojáci Hernanda Cortéze, který dobyl aztéckou říši. V císařském paláci našli zásobu kakaových bobů a zjistili, že speciální nápoj sám císař považuje za drahocennou pochutinu.
Teprve v polovině 16. století byl do kakaové hmoty poprvé přidán cukr a vznikl tak nápoj, který je nejen výživný, ale zároveň i sladký a chutný. Ten si pak rychle získal oblibu v celém Španělsku. Šlo ale samozřejmě o velice drahé zboží. Když si roku 1615 španělská infantka Anna Rakouská vzala Ludvíka XIII., horká čokoláda se nicméně stala oblíbenou také ve Francii a postupně se rozšířila do zbytku Evropy.
Roku 1657 byla otevřena první čokoládovna, kde si lidé mohli koupit horkou čokoládu, a o něco později také začaly vznikat první společnosti, kde se tato pochoutka vyráběla. Čokoláda v pevném stavu určená ke konzumaci se ale objevila teprve roku 1830, přičemž o sedmnáct let později byla díky technologii hnětení vytvořena hořká čokoláda a roku 1875 vlivem vynálezu kondenzovaného mléka také mléčná čokoláda.
Na konci 19. století se čokoláda konečně stala dostupnou také pro běžného člověka a postupem času se začaly objevovat nové čokoládové produkty, které si lidé zamilovali. Dnes existuje nepřeberné množství různých druhů čokolády, čokoládových tyčinek a čokoládových bonbonů s různými náplněmi či příchutěmi a roku 2017 byla dokonce představena zcela nová varianta známá jako rubínová čokoláda. Kromě toho se čokoláda stala neocenitelnou při výrobě dezertů.
Kdy je Den čokolády?
Ať preferujete jakýkoliv druh čokolády, jistě vás zajímá, na které datum oslava vaší oblíbené pochoutky připadá, abyste mohli danou událost náležitě oslavit. Jistě vás proto potěší, když vám řekneme, že čokoládových svátku existuje několik. Například Americká národní asociace cukrářů momentálně rozlišuje hned čtyři, z nichž první dva jsou ty nejznámější:
- Světový den čokolády – 7. července,
- Mezinárodní den čokolády – 13. září,
- Den čokolády – 28. října,
- Den čokoládových cukrovinek – 28. prosince.
Světový den čokolády se oficiálně slaví od roku 2009, ačkoliv své příznivce má tato lahodná cukrovinka odnepaměti. A proč připadá na 7. července? Toto datum lidé nevybrali náhodou. Mnozí totiž předpokládají, že roku 1550 byla čokoláda poprvé uvedena na evropském trhu právě 7. července. Mělo by se tedy jednat o výročí této památné události.
Pokud jde o Mezinárodní den čokolády, který oslavujeme 13. září, ani v tomto případě nejde o datum zcela náhodné. Shoduje se totiž s datem narození Miltona S. Hersheyho, což byl známý americký výrobce čokolády. Tomu se podařilo udělat z do té doby luxusního zboží masově vyráběnou pochoutku. Jeho společnost Hershey je navíc dnes jedním z největších světových producentů cukrovinek.
Aby toho ale nebylo málo, existuje i celá řada specifičtějších svátků, které se dnes v různé míře slaví po celém světě (ale často především ve Spojených státech amerických). Na své si tak přijdou milovníci různých druhů čokolády i jiných cukrovinek, v jejichž přípravě hraje tato pochoutka hlavní roli. K nejznámějším oslavám se řadí třeba:
- Mezinárodní den čokoládových dortů – 27. ledna,
- Mezinárodní den horké čokolády – 31. ledna,
- Mezinárodní den tmavé čokolády – 1. února,
- Mezinárodní den čokoládové zmrzliny – 7. června,
- Mezinárodní den čokoládového pudinku – 26. června,
- Mezinárodní den mléčné čokolády – 28. července,
- Mezinárodní den bílé čokolády – 22. září,
- Mezinárodní den čokoládových cupcakes – 18. října.
Proč čokoládu oslavujeme?
Čokoláda beze sporu patří mezi nejvyhledávanější světové pochoutky. A není se čemu divit. Jen málokdo odolá její sladké chuti, která přímo vybízí k tomu, aby si člověk ulomil další kousek. Milují ji děti i dospělí, přičemž nejoblíbenější je mezi lidmi údajně mléčná varianta. Kromě lahodné chuti má ovšem čokoláda i celou řadu dalších předností.
Proč si tedy lidé této cukrovinky tak cení? V první řadě je nutné říct, že čokoláda (hlavně ta tmavá) představuje rychlý zdroj energie pro tělo i mysl. Právě z toho důvodu se stala důležitou součástí přídělů pro vojáky v první i druhé světové válce. Kromě toho stimuluje nervový systém, pomáhá odbourat napětí a stres, je zdrojem endorfinů, které vyvolávají pocity štěstí, snižuje krevní tlak a navíc působí na lidský organismus jako afrodiziakum.
Aby toho nebylo málo, své využití si kakaové boby našly i v kosmetickém průmyslu. Extrahuje se z nich totiž kakaový prášek a kakaové máslo, které se přidává do různých krémů, mýdel, tělových produktů nebo balzámů na rty. Díky obsahu antioxidantů a dalších prospěšných látek má totiž zvláčňující a hojivé účinky, podporuje elasticitu pokožky a pomáhá předcházet vzniku strií.
Jak oslavit Mezinárodní den čokolády?
Nezáleží na tom, zda slyšíte o tomto svátku poprvé, nebo vás vtipné mezinárodní dny zaujaly a snažíte se jich oslavit co nejvíce. Pokud se řadíte k milovníkům čokolády, tento den vám dává příležitost dopřát si svou oblíbenou pochoutku bez výčitek a klidně i ve velkém množství. Jednou za čas přece tabulka čokolády nebo několik sladkých bonbonů nikomu z nás neuškodí.
Jak jinak navíc oslavit Mezinárodní den čokolády než právě tím, že si užijete chuť čokolády na maximum? Pokud máte nejradši brownies, zkuste si dezert sami upéct nebo se vydejte do příjemné kavárny, kde si tuto pochoutku objednáte. To samé platí i v případě, že je vaší nejoblíbenější cukrovinkou jiný čokoládový dezert nebo třeba jemná horká čokoláda.
Co dalšího na Mezinárodní den čokolády vyzkoušet?
- Přečtěte si zajímavosti o čokoládě vyráběné po celém světě.
- Kupte si luxusní čokoládu, za kterou byste normálně neutráceli.
- Ochutnejte netradiční čokoládovou příchuť (třeba chilli nebo slanina).
- Vydejte se do muzea čokolády, kde odhalíte více o její historii.
- Pozvěte přátele a rodinu na čokoládové fondue.
- Zkuste si vyrobit vlastní čokoládové pralinky.
- Pořiďte si čokoládovou kosmetiku, která bude přínosná pro vaši pleť.
- Dopřejte si čokoládovou masáž, kterou můžete darovat i partnerovi či partnerce.
- Udělejte si výlet a navštivte místní čokoládovnu nebo pralinkárnu.
- Pošlete oblíbenou čokoládu také svým nejbližším nebo jim nabídněte některé ze svých cukrovinek.
- Pokud trávíte Mezinárodní den čokolády v práci, podělte se s kolegy o dobrou čokoládu nebo jim upečte sladký čokoládový dezert.
Kdy je Den čokolády 2024?
Vzhledem k oblíbenosti této cukrovinky existuje hned několik dnů, které čokoládu oslavují. Zatímco Světový den čokolády je vždy 7. července a připomíná čas, kdy tato lahůdka poprvé dorazila na evropský trh, Mezinárodní den čokolády 2024 připadá na 13. září, kdy se narodil americký výrobce čokolády Milton S. Hershey.
Jaké jsou vtipné mezinárodní dny spojené s čokoládou?
Kromě Světového dne čokolády a Mezinárodního dne čokolády existuje i celá řada dalších zajímavých svátků, které tuto cukrovinku oslavují. Jde například o Den čokoládových dortů, Den čokoládové zmrzliny nebo Den mléčné čokolády. Kromě toho existuje i Den čokoládového pudinku nebo Den čokoládových cupcakes.
Proč se čokoláda tak často oslavuje?
Čokoláda dnes patří mezi nejvyhledávanější sladkosti, přičemž jasně vede mléčná varianta. Kromě toho jde také o rychlý zdroj energie, který zároveň stimuluje nervový systém, odbourává stres a napětí, vyplavuje do oběhu endorfiny, snižuje krevní tlak a funguje jako afrodiziakum. Kakaové máslo se navíc přidává do různých kosmetických produktů se zvláčňujícími a hojivými účinky.
Jak se slaví Mezinárodní den čokolády?
Mezinárodní den čokolády nemá žádné oficiální oslavy, takže to můžete vzít do vlastních rukou. Zkonzumujte tolik čokolády, kolik uznáte za vhodné, navštivte místní čokoládovnu nebo upečte čokoládový dezert, který sníte s rodinou a přáteli. Kromě toho můžete vyzkoušet čokoládovou masáž, návštěvu muzea čokolády nebo čokoládovou kosmetiku.