Jaké má využití a léčivé účinky Medvědí česnek?

Poradil vám někdo z přátel, abyste se vydali do lesa na medvědí česnek? Nebo snad tuto oblíbenou léčivku dobře znáte a její sezónu si nikdy nenecháte ujít? V každém případě je dobré vědět, jaké látky medvědí česnek obsahuje a co si s natrhanými listy můžete doma počít. Prozradíme vám, jaké má medvědí česnek účinky na organismus, jaké obsahuje medvědí česnek vitamíny a k čemu se tato rostlina používá.

Druhy medvědího česneku

Medvědí česnek (Allium ursinum) je vytrvalá bylina s podzemní cibulí, která roste převážně v lužních a listnatých lesích, v blízkosti potoků nebo na úpatí svahů. Z botanického hlediska přitom můžeme rozlišit dva samostatné poddruhy, a to konkrétně česnek medvědí pravý (Allium ursinum subsp. ursinum) a česnek medvědí ukrajinský (Allium ursinum subsp. ucrainicum).

Pravá varianta medvědího česneku se typicky objevuje na Moravě a v severovýchodních Čechách. Od dalšího zmiňovaného poddruhu se liší hlavně podobou květní stopky, která je zde drsná a pokrytá papilami, ale v případě ukrajinského medvědího česneku bývá spíše hladká a bez papil. S touto variantou se pak setkáte převážně na Moravě, zatímco v Čechách je její výskyt spíše ojedinělý.

Sběr medvědího česneku

Pokud se chystáte vypravit do lesa na medvědí česnek, pamatujte na to, že se dá sbírat pouze dva měsíce v roce, a to zhruba od půlky března do konce května. Vyrůstá ještě před olistěním stromů, kdy se mu i na temných lesních stanovištích dostává poměrně velkého množství světla, a vytváří bujné porosty. Na teplejších místech se pak může objevit již koncem února, ale to je vzácné.

Aroma medvědího česneku je velmi výrazné podobně jako v případě klasického česneku kuchyňského. V průběhu sezóny se ovšem může měnit, přičemž v našich podmínkách bývá nejvýraznější na jaře, tedy ještě dříve, než medvědí česnek začne vytvářet první květy. Ty se objevují zhruba koncem května, kdy se ale sběr již nedoporučuje, protože rostliny ztrácejí svou chuť a snižuje se množství obsažených vitamínů a prospěšných látek.

Před výpravou do lesa byste se také měli zamyslet, jak sbírat medvědí česnek, abyste nezpůsobili více škody než užitku. Rozhodně nikdy netrhejte celé rostliny, ale z každé odeberte pouze jeden až dva listy. Na místech, kde medvědí česnek roste, pak našlapujte opatrně, abyste jeho bohatý porost svou neopatrností nezničili. Vždy byste pak měli medvědí česnek trhat pouze pro vlastní potřebu, aby porosty vydržely i pro další generace.

Ačkoliv medvědí česnek není v našich podmínkách označen za ohroženou nebo chráněnou rostlinu, důsledně dbejte na dodržování zákonných ustanovení. Při jeho sběru se tak vyhněte veškerým chráněným územím a při trhání listů i květů buďte pokaždé šetrní k okolní přírodě. V přírodních rezervacích navíc sběr rostlin přímo zakazuje zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny.

Obsažené látky

Medvědí česnek podobně jako česnek kuchyňský obsahuje velké množství silic se sirnými sloučeninami. Hojně zastoupený je v celé rostlině hlavně alicin (allicin), což je látka, která je zodpovědná za charakteristické česnekové aroma a jeho štiplavost. Do těla se alicin vstřebává z trávicího traktu a je známý hlavně pro své antibakteriální (antibiotické), fungicidní a virucidní účinky.

V samotném medvědím česneku plní alicin roli obrany proti škůdcům, ale kromě toho také brzdí růst hub a plísní, je účinným prostředkem proti herpes virům a zároveň funguje proti bakteriím rodu Enterococcus, Bacillus a Streptococcus. Má navíc antioxidační účinky, může mít pozitivní vliv při léčbě různých infekcí a údajně pomáhá také při léčbě aterosklerózy či vysokého krevního tlaku.

Kromě toho je pak medvědí česnek bohatý na fenoly a stejně jako další rostliny z rodu česnek (Allium) obsahuje velké množství flavonoidů (vitamín P), což jsou látky patřící mezi rostlinné sekundární metabolity. Dále je zde ve větším množství zastoupen také vitamín C (ale třeba v česneku kuchyňském nebo česneku viničním je ho více), vitamín A, vitamín B, železo, zinek, vápník či hořčík.

Jaké má medvědí česnek léčivé účinky?

Lidé, kteří tuto rostlinu neznají a nikdy ji neochutnali, se často ptají, jaké má medvědí česnek účinky na zdraví a zda je medvědí česnek zdravý. Ačkoliv to mnozí netuší, jde o jednu z velice oblíbených rostlin lidového léčitelství, jejíž pozitivní vliv na lidský organismus je známý již po staletí. Nejdůležitější účinnou látkou je pak výše zmiňovaný alicin.

Listy medvědího česneku, který roste ve volné přírodě, obsahují pouze silici označovanou jako aliin. Ta se pak vlivem porušení (rozžvýkání, krájení, mixování) jejich rostlinných buněk změní na alicin, jelikož zde proběhne proces enzymatického štěpení. Díky tomu má medvědí česnek své nezapomenutelné aroma, které pomáhá danou rostlinu odlišit od velice podobné konvalinky vonné.

Přítomný alicin, který má antibakteriální a protizánětlivé účinky, je pak zodpovědný také za řadu léčivých vlastností medvědího česneku. Konzumace této rostliny tak může pomoci třeba při léčbě chřipky, nachlazení, angíny nebo různých respiračních obtíží. Kromě toho je však alicin účinným antioxidantem, jenž brání tělo před oxidačním poškozením a neutralizuje působení škodlivých volných radikálů.

Spousta lidí užívá medvědí česnek také jako prevenci. Vzhledem k tomu, že je dostupný především v březnu a dubnu, hodí se také pro různé jarní očistné kúry. Údajně posiluje imunitu, ale pomáhá také při průjmech či nadýmání, účinně bojuje proti streptokokům a stafylokokům a dokáže zničit různé střevní parazity. Může ovšem pomoci i při revmatických bolestech, snižuje krevní tlak a koncentraci cholesterolu v krvi a brání vzniku tukových nebo minerálních usazenin na stěnách cév.

Má medvědí česnek nežádoucí účinky?

Ačkoliv může mít medvědí česnek řadu pozitivních účinků, s jeho užíváním byste to rozhodně neměli přehánět. Nadměrná konzumace této rostliny totiž může vyvolat průjem, nadýmání nebo dokonce i zánět ledvin. U některých jedinců se navíc může projevit alergie na alicin (česnekové silice), a pokud medvědí česnek pozřou nebo se dotkne jejich kůže, dostaví se následující symptomy:

  • otok hrdla,
  • dýchací obtíže,
  • podráždění a zarudnutí pokožky.

Mezi další vedlejší účinky, které může konzumace medvědího česneku vyvolat, se pak samozřejmě řadí také celkový tělní zápach. Výjimkou ovšem nejsou ani respirační problémy nebo krvácení. Kromě toho by si pak na medvědí česnek měli dát pozor i lidé, které trápí potíže se žaludkem, žlučníkem nebo slinivkou břišní. Raději proto vždy jezte tuto bylinu s mírou a v případě jakýchkoliv komplikací neotálejte s návštěvou lékaře.

Jaké má medvědí česnek využití?

Listy a stonky medvědího česneku mají typicky česnekovou příchuť, ale jsou o něco méně aromatické než česnek setý. Hodí se pro přípravu řady různých pokrmů, ale samozřejmě plní i svou léčivou funkci. Nejlepší jsou ale samozřejmě v čerstvém stavu, tedy v průběhu března a dubna, jelikož pouze tak si dokáží uchovat veškeré zdraví prospěšné látky. Jakákoliv tepelná úprava jejich množství snižuje.

Jako léčivka se medvědí česnek používá třeba při léčbě onemocnění dýchacích cest nebo pro zlepšení trávení. Zároveň slouží jako prevence kardiovaskulárních obtíží. Pokud byste ho rádi vyzkoušeli, ale nechcete jej konzumovat v čerstvém stavu, mohla by se vám hodit třeba tinktura z medvědího česneku. Čerstvá šťáva pak může pomoci s hojením drobných i větších ran, dříve sloužila jako dezinfekční prostředek a někdy se používá také jako hmyzí repelent.

Další variantou, jak tuto bylinu konzumovat, je víno z medvědího česneku. To údajně pomáhá proti trvale zahleněným průduškám, což ocení hlavně starší lidé, usnadňuje dýchání a užívá se i při tuberkulóze. Konzumace čerstvě nasekaných listů zase může pomoci s pročištěním ledvin a močového měchýře, ale zároveň ulevuje od žaludečních potíží.

Medvědí česnek v kuchyni

Při vaření se medvědí česnek používá prakticky všude tam, kde byste zužitkovali česnek kuchyňský. Jeho chuť je zároveň jemná a lehce pikantní, ale velkou výhodou v tomto případě je skutečnost, že z konzumentů následně není tolik cítit výrazné česnekové aroma. V kuchyni se proto dnes z medvědího česneku připravuje řada skvělých receptů.

Mezi nejoblíbenější pokrmy, kde tato surovina hraje hlavní roli, patří pesto z medvědího česneku, které se pak hodí na těstoviny, do rizota nebo k dochucení masa. Nať této byliny se ovšem přidává také do polévek nebo různých omáček, nasekané listy se dobře hodí jako příloha k rybě a v rozmixovaném stavu zase poslouží pro výrobu bylinkového másla s medvědím česnekem.

Kromě toho se ale přidává také do pomazánek nebo do salátů a skvěle ho upotřebíte u pokrmů, na které si běžně sypete jiné bylinky, jako je pažitka nebo petrželka. Klidně ho tedy můžete přidat na chleba s máslem nebo se sýrem, čímž vznikne zdravá svačinka. Můžete s ním ale okořenit také různé druhy masa, přičemž nejlépe se hodí k jehněčímu.

Medvědí česnek se dá ovšem i tepelně upravit a použít místo špenátu, jako náplň do slaného koláče nebo jako součást nádivky. Oblíbená je pak i krémová polévka z medvědího česneku s chřestem, ale k chuti vám jistě přijde také vaječná omeleta s medvědím česnekem, a pokud máte rádi bramborové noky se smetanovou omáčkou a špenátem, můžete vyzkoušet variantu s medvědím česnekem.

Jak sbírat medvědí česnek?

Medvědí česnek roste pouze dva měsíce v roce, zhruba od půlky března do konce května, a najdete ho hlavně v lužních a listnatých lesích, blízko potoků nebo na úpatí svahů. Pokud si ho chcete nasbírat, nikdy netrhejte celé rostliny, ale z každé odeberte pouze jeden či dva listy. V porostech medvědího česneku našlapujte opatrně a sbírejte rostliny pouze pro vlastní potřebu. Nikdy pak netrhejte medvědí česnek na chráněném území.

Jaké má medvědí česnek léčivé účinky?

Tato oblíbená léčivka je důležitá hlavně kvůli obsaženému alicinu, který má antibakteriální, antioxidační, fungicidní a virucidní účinky. Medvědí česnek díky tomu pomáhá při léčbě chřipky, nachlazení, angíny a dalších respiračních obtíží. Posiluje imunitu, ulevuje při průjmech a nadýmání, bojuje proti bakteriím a ničí střevní parazity. Kromě toho je účinnou prevencí kardiovaskulárních obtíží a pomáhá snižovat krevní tlak i cholesterol v krvi.

Může mít medvědí česnek nežádoucí účinky?

Pokud to budete s konzumací medvědího česneku přehánět, mohou se dostavit vedlejší účinky v podobě průjmu, nadýmání nebo zánětu ledvin. U některých lidí se pak může projevit alergie na alicin a konzumace medvědího česneku jim následně způsobuje různé obtíže, jako jsou otoky hrdla nebo dýchací problémy. Proto je nutné užívat ho s mírou a v případě obtíží se obrátit na lékaře.

Jaké má medvědí česnek využití?

Jako léčivka se medvědí česneku využívá hlavně v čerstvém stavu, ale můžete z něj vyrobit také tinkturu, šťávu nebo víno. Kromě toho si pak medvědí česnek našel využití i v kuchyni, a to hlavně díky své jemně pikantní chuti a nezapomenutelnému aroma. Doma si můžete připravit třeba pesto z medvědího česneku, přidává se ale i do polévek, pomazánek nebo salátů a dá se použít také místo špenátu.