Jak pěstovat Medvědí česnek doma i na zahradě?

Oblíbili jste si medvědí česnek, který je známý pro svou aromatickou vůni a jemně pikantní chuť, ale nebaví vás výpravy do vzdáleného lesa, kde tato bylina roste? V tom případě si můžete medvědí česnek vysadit na vlastní zahrádce. Prozradíme, jak zvládá medvědí česnek pěstování ze semínek i z cibulek, kdy sázet medvědí česnek a kdy poté nastane vhodný čas na jeho sklizeň.

Jak pěstovat medvědí česnek?

Medvědí česnek je vytrvalá bylina s podzemní cibulí, která dorůstá do velikosti 15 až 40 centimetrů. Základem nadzemní části rostliny jsou dva až tři podlouhlé přízemní listy, které mají sytě zelenou barvu a mohou být až 20 centimetrů dlouhé. Na konci května se objevují také drobné bílé kvítky uspořádané do polokulovitého lichookolíku. Plodem medvědího česneku je pak tobolka.

V České republice se jedná o poměrně běžný rostlinný druh, jehož rozšíření je značně nerovnoměrné. Nejčastěji se s ním setkáte na Moravě a v severovýchodních Čechách, zatímco v jihozápadní části republiky je spíše vzácností. Spousta lidí proto volí možnost domácího pěstování medvědího česneku, což podle zahrádkářů není příliš složité. Zvládnout by to měl tedy i každý začátečník.

Na trhu jsou dostupné semena medvědího česneku, ale pro pěstování můžete využít i cibulky medvědího česneku. Osivo dnes běžně seženete v zahradnictvích nebo na internetu, ale prodávají se samozřejmě také sazeničky medvědího česneku v kontejnerech. Můžete si tedy sami zvolit, jakou formu preferujete.

Vhodné stanoviště

V přírodě roste medvědí česnek především v lužních a listnatých lesích, na březích potoků a řek nebo také na úpatí svahů. Objevuje se ještě před olistěním, takže si nemůže stěžovat na nedostatek slunečních paprsků, které by hustým lesním porostem nebyly schopné proniknout. Obecně má ale nejradši místa, která jsou vlhká, stinná a severně orientovaná.

Pokud tedy vybíráte stanoviště pro pěstování medvědího česneku, zvolte záhon v polostínu, který se nachází nedaleko opadavých stromů a keřů. Příliš se naopak nehodí do suchých zahrad, kde by byl od rána do večera vystaven přímým slunečním paprskům. Navíc vždy berte v potaz i silné česnekové aroma, které tato rostlina vydává, a raději volte vzdálenější kouty zahrady.

Chcete-li medvědí česnek umístit na záhonek vedle jiných rostlin, pamatujte na to, že se na první pohled podobá jedovaté konvalince vonné. Proto ho nikdy nevysazujte do její blízkosti, jelikož by mohlo dojít k fatální záměně. Zvolte raději stanoviště pod stromy a keři, které medvědí česnek díky svým fungicidním účinkům dovede ochránit před houbovými chorobami (padlí, rzi, strupovitost).

Cibulky, nebo semena?

Spousta zahrádkářů, kteří by si rádi zajistili vlastní medvědí česnek, váhá nad tím, zda ho pěstovat raději ze semen, nebo na zahradě vysadit cibulky. Obě varianty jsou možné, přičemž o tom, která z nich je lepší, botanikové dodnes vedou spory. Záleží hlavně na osobních preferencích a případně na tom, co se vám podaří sehnat. Někdo pak dokonce vyrývá shluky rostlin i s balem, které následně rozdělí na více kusů.

Pěstování medvědího česneku ze semen

Pokud zvolíte k pěstování medvědího česneku semena, mějte na paměti, že sklizně se dočkáte až napřesrok (tedy za rok a půl). Osivo seženete v běžných zahradnických prodejnách, v hobby marketech, ale i na internetu. Důležitý je pak výběr vhodného stanoviště, ideálně s písčitohlinitou až jílovitou kyprou půdou, která se před výsadbou medvědího česneku nehnojí.

Setí medvědího česneku se provádí ideálně na podzim (od září do listopadu), protože by osivo mělo projít zimními teplotami. Pokud budete chtít semena vysévat jindy, měli byste je nejprve vložit do trochy substrátu a na měsíc dát do lednice, aby proběhla studená stratifikace. Jinak vám bude vysetý medvědí česnek velice špatně klíčit.

Semena medvědího česneku vysévejte hustě (do trsů), a to ideálně do hloubky 1 centimetru. Než rostliny vyklíčí, uplyne zhruba měsíc. Vzhledem k tomu, že jde o rostlinu, která si nejvíce libuje v lužních a listnatých lesích, kde je poměrně vlhko, nikdy nezapomínejte na pravidelnou zálivku. Po výsevu je navíc dobré přikrýt záhon nebo jeho část vrstvou listí.

Pěstování medvědího česneku z cibulek

Kdy sázet medvědí česnek, pokud si místo semen raději zvolíte cibulky? K dispozici máte dvě možnosti, a to buď na podzim, nebo na jaře (v březnu nebo dubnu). Pokud ovšem zvolíte druhou variantu, na sklizeň se můžete těšit již za několik týdnů. V obou případech však pamatujte na dostatečnou a pravidelnou zálivku.

Cibulky sázejte vždy do trsů (ideálně 5 až 10 cibulek pohromadě), a to takovým způsobem, aby nad jejich vrcholkem zůstalo ještě zhruba 5 centimetrů půdy. Kořínky jednotlivých cibulek před výsadbou zastřihněte zhruba na 3 centimetry a poté je ve shlucích umisťujte asi 10 až 20 centimetrů od sebe.

Ani v tomto případě půdu před výsadbou medvědího česneku nepřihnojujte a nikdy ho nevysazujte (ani nevysévejte) do půdy prohnojené. Ideální je využít prostor pod nějakým ovocným či okrasným listnatým stromem, z něhož na podzim opadává listí, takže je zdejší půda stále kyprá a má dostatek vlhkosti.

Medvědí česnek se pak sklízí zhruba od března do května, než rostliny začnou vykvétat. Po odkvětu jeho listy uvadnou a stáhnout se zpět do půdy. V té rostliny přezimují a vyrostou opět na jaře. Pokud však zaznamenáte, že medvědí česnek u vás na zahradě chřadne, pravděpodobně je na vině nedostatek stínu a přirozené půdní vlhkosti, kterou ani zálivkou nedoženete.

Pěstování medvědího česneku doma

Pokud máte k dispozici vlastní zahrádku, udělejte medvědímu česneku místo na polostinném, vlhkém stanovišti, které je orientované směrem na sever. Nemáte-li ale medvědí česnek kde pěstovat, protože žijete v bytě, nezoufejte. Ve správných podmínkách totiž zvládá medvědí česnek pěstování v květináči i v truhlíku, takže jej můžete umístit za okno nebo na balkon. Také v tomto případě platí, že můžete k výsadbě použít semena i cibulky a nikdy byste neměli zapomínat na důkladnou zálivku.

Kde se daří medvědímu česneku?

Pokud se chcete pustit do pěstování medvědího česneku na vlastní zahradě, vybírejte místa, která se nachází v polostínu. Jde totiž o rostlinu, které se nejlépe daří v lužních a listnatých lesích nebo na březích potoků, kde je vlhko a stín. Vybrané stanoviště by mělo být severně orientované, přičemž nejlepší bude místo nedaleko opadavých stromů a keřů, někde ve vzdálenějším koutě zahrady.

Jak pěstovat medvědí česnek ze semen?

Osivo se dá koupit v běžných zahradnických prodejnách, v hobby marketech i na internetu. Výsev medvědího česneku se provádí na podzim, a to zhruba od září do listopadu, protože semena musí projít zimní stratifikací. Chcete-li, aby se rostlinám na vaší zahradě dařilo, semena vysévejte hustě (do trsů) a zhruba do hloubky 1 centimetru. Nezapomeňte je pak pravidelně zalévat a přikrýt záhon vrstvou listí.

Jak se pěstuje medvědí česnek z cibulek?

Výsadba cibulek se provádí buď na podzim, nebo na jaře, konkrétně pak v březnu a dubnu. Cibulky se vždy sází do trsů, a to zhruba po pěti až deseti, přičemž ještě před výsadbou je dobré zastřihnout kořínky na 3 centimetry. Nad vrcholkem cibulek by pak mělo zůstat zhruba 5 centimetrů půdy a jednotlivé trsy by měly být asi 10 až 20 centimetrů vzdálené. Půdu nikdy nepřihnojujte a nezapomeňte na důkladnou zálivku.

Kdy se sklízí medvědí česnek?

Pokud pěstujete medvědí česnek ze semen, na sklizeň si budete muset počkat. Úrody se totiž dočkáte až napřesrok, tedy za rok a půl od výsadby. Jestliže ale zvolíte druhou variantu, kterou je pěstování medvědího česneku z cibulek, budete si na něm moci pochutnat o dost dříve. Vysadíte-li cibulky na jaře, sklizeň může proběhnout již za několik týdnů.