Jelikož podle lékařů a výživových poradců ovlivňuje lněné semínko zdraví člověka velice pozitivním způsobem, stala se tato superpotravina ceněnou surovinou, kterou lidé v kuchyni využívají na denní bázi. Také my pro vás proto máme zajímavé recepty z lněného semínka, které rozhodně stojí za to vyzkoušet.
Lněné semínko do jogurtu
Jako první jsme pro vás vybrali návod na přípravu chutné snídaně, kterou si můžete v klidu dopřát každý den. Jogurt se lněným semínkem totiž představuje jeden z nejjednodušších způsobů, jak s touto surovinou naložit a zároveň tak denně spořádat její doporučenou dávku. Vždy ovšem myslete na to, že byste lněné semínko měli konzumovat společně s dostatečným množstvím vody.
Stačí, když si do misky nachystáte svůj oblíbený jogurt, který doplníte o čerstvě namletá či nadrcená lněná semínka (případně o ta, která máte uschovaná v lednici nebo namočená ve vodě). Kromě toho můžete přidat také své oblíbené ovoce, oříšky nebo třeba kousky čokolády. Stejně dobře pak chutná lněné semínko v ovesné kaši.
Kromě toho můžete smíchat lněné semínko s kefírem, což údajně představuje skvělý způsob, jak zbavit organismus škodlivin. Tuto směs byste měli na lačno konzumovat zhruba po dobu 3 týdnů, ale pouze pokud jste v dobrém zdravotním stavu. Těhotné a kojící ženy by se této kůře měly raději vyhnout, pokud se předtím neporadí se svým ošetřujícím lékařem.
Domácí granola se lněným semínkem
Lněné semínko dobře poslouží i jako součást domácí granoly. Její příprava závisí samozřejmě čistě na vás a vašich chutích. Můžete však použít základní recept, na který budete potřebovat:
- 300 gramů vloček (špaldových či ovesných)
- 100 gramů kešu oříšků
- 50 gramů lískových oříšků
- 50 gramů plátkových mandlí
- 50 gramů lněných semínek
- 30 gramů plátkového kokosu
- Sušený banán či jiné ovoce
- 2 lžíce kokosového oleje
- 2 lžíce medu
- 1 lžíci kakaa
Troubu si předehřejeme zhruba na 160 °C a plech vyložíme pečícím papírem. Následně si smícháme veškeré sypké ingredience, ke kterým později přidáme i med a kokosový olej. Když máme vše připravené, vyložíme směs na plech, pečeme asi 30 minut a mezitím ji sem tam promícháme, aby se granola dobře opekla ze všech stran. Jakmile směs vyndáme z trouby a necháme vychladnout, uskladníme ji do uzavíratelné neprodyšné nádoby.
Pomazánka se lněným semínkem
Díky své oblíbenosti se lněné semínko v receptech na pomazánky objevuje poměrně často. Jedná se totiž o ideální surovinu, kterou můžete přimíchat třeba do pomazánky z tvarohu, z čerstvého sýru či do různých zeleninových variant.
Čaj z lněného semínka
Lněné semínko samozřejmě můžete konzumovat také ve formě odvaru. Ten snadno připravíte z 1 polévkové lžíce lněných semínek, která budete po dobu 5 minut vařit v 0,5 litru vody. Vzniklý odvar se poté užívá především při chronické zácpě a po léčbě chemickými antibiotiky, jelikož pomáhá obnovit přirozenou střevní mikroflóru, ale zároveň si ho chválí i nastávající maminky před porodem či lidé, které trápí žaludeční vředy.
Lněné semínko krekry
Toužíte si ze lněného semínka připravit chutnou svačinu? V tom případě by se vám mohl líbit recept na lněné krekry se sýrem, který je velice jednoduchý. Na jeho přípravu budete potřebovat:
- 40 gramů najemno namletých lněných semínek
- 40 gramů strouhaného sýru (ideálně parmazán)
- 5-10 gramů sezamových semínek
- 50 mililitrů vody
- Olivový olej
- Sůl
Umletá semínka smícháme s nastrouhaným sýrem (pro jemnější strukturu těsta však můžeme sýr umlít společně se semínky). Následně do této směsi přilijeme vodu, mírně osolíme a necháme na několik minut odležet. Jakmile je těsto odpočinuté, velice jemně ho pokapeme olivovým olejem a vyválíme ho (ideálně mezi dvěma pečícími papíry) do tenké placky. Čím tenčí bude, tím budou výsledné krekry křupavější.
Vrchní stranu vyválené placky posypeme sezamovými semínky, které je ovšem možné i vynechat nebo nahradit jinými semínky či mákem. Těsto poté nakrojíme na menší čtverečky nebo jiné požadované tvary, vložíme do trouby vyhřáté na 160 °C a pečeme přibližně 30 minut. Následně krekry rozlámeme podle řezů, otočíme a pečeme ještě zhruba 10 minut, dokud nebudou krásně křupavé.
Hotové krekry můžeme podávat samotné, nebo třeba s oblíbenou pomazánkou. Jestliže nějaké zbydou, je možné uschovat krekry v suchu do uzavíratelné nádoby. Pro obnovení křupavosti je pak můžeme před podáváním krátce prohřát v troubě.
Lněné semínko smoothie
Máte chuť na smoothie a rádi byste ho obohatili o lněná semínka? Není problém. Na přípravu takového nápoje budete potřebovat:
- 2 lžičky drcených lněných semínek
- 1 kelímek bílého jogurtu
- 70 mililitrů vody
- Lžičku medu
- Ovoce dle chuti
Nadrcená lněná semínka zalijeme vroucí vodou a necháme odstát do té doby, než směs vychladne. Následně si do mixéru vložíme jogurt, vybrané ovoce (například jahody, borůvky, maliny nebo banán), med a směs lněných semínek s vodou, vše dohladka umixujeme a nalijeme do připravené sklenice.
Lněné semínko místo vajec
Málokdo to sice ví, ale lněné semínko můžete při pečení použít také jako náhražku vajec, margarínu či oleje. Pro nahrazení 1 vajíčka přitom budete potřebovat přibližně 1 polévkovou lžíci drcených semínek a 3 polévkové lžíce vody. Aby toho nebylo málo, někteří lidé se lněnými semínky snaží nahradit také část mouky. Při pečení s touto surovinou bývají sice výsledné produkty hutnější a klesá jejich objem, ale jsou velice chutné.