Lněné semínko je super potravina obsahující spoustu zdravého tuku

Lněná semínka získávají v poslední době mezi lidmi stále více na popularitě. A vůbec se není čemu divit, jedná se totiž o ceněný zdroj zdraví prospěšného tuku, který pomáhá v boji proti cukrovce, zamezuje rakovinotvornému bujení a jeho užívání zároveň hraje významnou roli v prevenci srdečních a cévních onemocnění. Aby toho nebylo málo, lněné semínko si chválí také ženy, které touží po miminku, mají problémy s menstruací nebo je trápí nepříjemnosti spojené s klimakteriem.

Co je Lněné semínko?

Co se týče původu této zázračné suroviny, téměř po celém světě dnes produkuje lněné semínko rostlina s názvem len setý neboli Linum usitatissimum. Jde o jednoletou bylinu, která údajně pochází z regionu mezi Indií a východním Středomořím a kterou lidé ve velkém pěstovali již ve starověkém Egyptě. Po Evropě pak rozšířili pěstování lnu Římané společně se Slovany, kteří jsou známí pro své lněné košile.

Samotná rostlina dorůstá zhruba do výšky 1,2 metru, skládá se z přímé štíhlé lodyhy s drobnými přisedlými listy a vyznačuje se světle modrými květy, které mají pět kališních a korunních lístků. Plodem je pak pětipouzdrá tobolka, jež obsahuje ceněná olejnatá semena, která mají hnědou či zlatavou barvu a vejcovitý plochý tvar. Dokáží vyklíčit již při teplotách kolem 2 °C, a proto se obvykle sejí na počátku března.

Kromě toho, že si lidé zvykli konzumovat lněná semínka a lněný olej, ze stonku lnu setého se od nepaměti získává také lněné textilní vlákno. To je pevnější než příze z bavlny, používá se k výrobě ošacení i obuvi, ale zároveň často slouží také jako základ pro tvorbu dekorací, malířských pláten či knižních vazeb.

Lněné semínko složení

Právě díky svému složení se lněné semínko řadí mezi superpotraviny. Obsahuje totiž velké množství výživných látek, které by rozhodně neměly chybět v našem jídelníčku. Lidé si tuto surovinu cení především díky vysokému obsahu zdravého tuku (zhruba 37 %), který je bohatý na omega 3 mastné kyseliny, jež mají pozitivní vliv nejen na hladinu cholesterolu v krvi, ale také na srdeční a mozkovou činnost.

Aby toho nebylo málo, lněná semínka se vyznačují také vysokým obsahem vitamínů skupiny B a E, mají v sobě velké množství vlákniny a proteinů a zároveň představují skvělý zdroj minerálů, jako je například:

  • Vápník
  • Železo
  • Hořčík
  • Zinek
  • Mangan
  • Selen
  • Fosfor
  • Draslík

Kromě toho obsahuje lněné semínko estrogeny a antioxidanty rostlinného původu, které se označují jako lignany a pomáhají organismu bojovat proti cukrovce či ledvinovým onemocněním. Díky všem těmto složkám má lněné semínko výtečné antioxidační, protizánětlivé a regenerační účinky.

Nutriční hodnoty lněného semínka

Spoustu lidí také zajímá, jaké má lněné semínko nutriční hodnoty. Co se týče energetické stránky věci, 100 gramů této suroviny podle kalorických tabulek obsahuje zhruba 1970 kJ (asi 470 kcal). Toto množství syrového lněného semínka v sobě dále ukrývá:

  • 31 gramů tuků
  • 29 gramů bílkovin
  • 39 gramů vlákniny
  • 3 gramy sacharidů
  • 2 gramy cukru

Zlaté lněné semínko a hnědé lněné semínko: rozdíly

Na trhu jsou momentálně dostupné hned dvě varianty lněného semínka, a to konkrétně semínko hnědé a semínko zlaté. Ačkoliv se v obchodech prodává především první zmiňovaná varianta, rozdíl mezi nimi je z pohledu výživových hodnot minimální. Zatímco hnědé lněné semínko ovšem chutná hlavně po oříšcích, u zlatého lněného semínka je chuť jemnější a spíše oříškovo-máslová.

Lněné semínko prodej a cena

Nevíte si rady, kde sehnat lněné semínko? Ať už máte zájem o hnědou či zlatou variantu nebo dokonce o lněný olej, to vše můžete zakoupit v obchodech se zdravou výživou, na farmářských trzích, ale také prostřednictvím internetu, v supermarketu či v drogerii. Při nákupu si však dejte pozor, aby byla semínka dobře zabalená a raději je nakupujte vcelku s tím, že si je namelete či nadrtíte sami doma.

Pokud jde o to, jaká je pro lněné semínko cena, za jeden kilogram obvykle zaplatíte 60-100 korun. Menší balení semínek vás pak vyjde zhruba na 20-50 korun, přičemž vždy záleží na tom, zda je semínko celé či drcené, jaké množství kupujete a zda je tato surovina navíc i něčím ochucená.

Pokud jde o lněné semínko, prodejci nabízí také speciální lněnou mouku, která se prodává v půlkilogramovém balení zhruba za 50 korun. Dále seženete i lněný olej, jehož účinky jsou pro zdraví velice prospěšné. Za 200 mililitrů zaplatíte asi 60-90 korun, 500 mililitrů vás pak vyjde zhruba na 150 korun.

Co je lněné semínko?

Lněné semínko, které dnes spousta lidí označuje za zázračnou surovinu, je produktem rostliny s názvem len setý. Tato nenápadná semínka přitom představují ceněný zdroj prospěšného tuku, který má pozitivní účinky na lidský organismus. Pomáhají například v boji proti cukrovce, údajně podporují snahy o početí a chválí si je také ženy, které trápí bolestivá menstruace.

Jaké má lněné semínko složení?

Tato superpotravina obsahuje velké množství výživných látek. Je známá hlavně díky vysokému obsahu zdravého tuku, který je bohatý na omega-3 mastné kyseliny. Lněné semínko dále obsahuje vitamíny skupiny B a E, velké množství vlákniny, proteinů a minerálů. Jedná se například o vápník, železo, zinek nebo hořčík. Kromě toho lněné semínko obsahuje také estrogeny a antioxidanty rostlinného původu označované jako lignany.

Jak se liší zlaté lněné semínko a hnědé lněné semínko?

V dnešní době jsou na trhu dostupné dvě varianty lněného semínka, a sice zlaté semínko a hnědé semínko. Z pohledu výživových hodnot se tyto druhy příliš neliší, rozdíl však může být v jejich chuti. Zatímco hnědé lněné semínko připomíná ořechy, zlaté lněné semínko má spíše jemnější chuť, která je označovaná jako oříškovo-máslová.

Kde koupit lněné semínko?

Ať sháníte zlaté lněné semínko, hnědé lněné semínko, nebo lněný olej, všechny tyto suroviny jsou k dostání v obchodech se zdravou výživou, na farmářských trzích, ale i v supermarketu, v drogerii nebo na internetu. Při nákupu lněných semínek je ovšem důležité dbát na kvalitu a pohlídat si, aby byla semínka dobře zabalená. Ideální je kupovat tuto surovinu vcelku a rozemlít semínka až doma.

Napsat komentář