Zajímá vás, jak pěstovat rýmovník, aby se mu dobře dařilo? Velkou výhodou pěstování rýmovníku je skutečnost, že tato rostlina roste skoro sama a nemusíme se o ni proto příliš starat. Nejlépe se jí bude dařit na místě poblíž východního či západního okna, kde bude mít dostatek světla. Zároveň ovšem nesmíme zapomínat, že kytka rýmovník by neměla být přímo vystavena ostrým slunečním paprskům.
Co se týče umístění rýmovníku, to záleží hlavně na vás. Rýmovník v ložnici příjemně provoní celý prostor, kde spíte, a v noci bude mít dobrý vliv na uvolnění dýchacích cest. Rýmovník v kuchyni zajistí, že se do vašich zásob nepustí potravinoví moli ani jiní otravní škůdci. A pokud rýmovník umístíte na okenní parapet třeba v obýváku nebo v pracovně, také rozhodně nebudete litovat. Do místnosti totiž nejen vnese krásnou vůni, ale zároveň bude odpuzovat dotěrný hmyz.
Rýmovník pěstování v bytě
Jelikož je rýmovník poměrně nenáročná pokojovka, dobře snáší podmínky venkovských stavení i městských bytů. Ať už se pěstování rostlin nějaký ten pátek věnujete, nebo teprve začínáte, nemusíte se tedy ničeho obávat. Zvládnete se o něj totiž postarat i s minimálními zkušenostmi.
Jak zalévat rýmovník, aby se rostlince nejlépe dařilo? Zalévání není třeba přehánět a půdu kolem rostlinky je lepší nechat před další zálivkou vyschnout. Pozor si musíme dát na přelévání, protože na to je květina rýmovník velice citlivá a mohla by začít chřadnout. Při zimování je poté dobré snížit zálivku na minimum a umístit rýmovník do pokoje, kde se teplota pohybuje kolem 15 °C.
Na jaře je dobré rostlinku přesadit do nového květináče a občas ji přihnojit. Jelikož rýmovníku během teplých měsíců vyloženě prospívá pobyt venku, na léto se vyplatí květináč postavit na balkon nebo na terasu. I zde si však musíme dát pozor, abychom rýmovník nevystavili přímému slunci nebo průvanu. Jakmile se poté začne ochlazovat, je nutné rostlinu zase schovat do bytu, protože velice špatně snáší mrazy.
Jak můžeme rýmovníku uškodit?
Zdravou rostlinu poznáme podle toho, že má sytě zelenou barvu a silné dužnaté stonky. Její vzhled vám však může snadno naznačit i skutečnost, že jste rýmovníku nějakým způsobem uškodili. Velký problém představuje pro rýmovník černání listů. Pokud se na nich objeví hnědé nebo černé tečky, znamená to, že jste rostlinu přelili a v budoucnu byste měli ubrat zálivku.
„ČERNÁNÍ LISTŮ SIGNALIZUJE velké množství zálivky“
Rýmovník nemá rád výkyvy teplot, průvan, mráz ani příliš velké množství slunečního záření. Pokud na listech objevíte žluté a hnědé fleky nebo jsou kraje listů zaschlé, rostlina je popálená od pobytu na přímém slunci. Příliš dlouhé a velice tenké stonky zase značí, že má rýmovník nedostatek světla.
Rýmovník sazenice
Spoustu lidí zajímá, jak zasadit rýmovník, aby se mu hned od začátku dobře dařilo. Tato rostlina má ráda běžný zahradní substrát a také lehkou písčitou zeminu, která je poměrně dobře propustná. Zakořeněné řízky stačí zasadit přímo do připraveného květináče, který umístíte na požadované místo v bytě a budete už jen s nadšením sledovat, jak rýmovník krásně roste.
Rýmovník množení
Chcete aromatickou rostlinku darovat příbuzným nebo přátelům, ale nevíte, jak rozmnožit rýmovník? Ve skutečnosti je to velice jednoduché, stačí k tomu pouze jeho drobné výhonky. Nejjednodušší způsob, jak z jedné rostlinky získat další sazeničky, je řízkování.
Část stonku s alespoň jedním listem uštípněte a poté ho zapíchněte přímo do připravené půdy. Můžete ho ale umístit také do skleničky s vodou, kde za pár dní začne pouštět drobné kořínky. Rýmovník pěstování ve vodě dobře zvládá a během několika týdnů tak budete mít k dispozici novou rostlinku.
Jak tvarovat rýmovník?
Jelikož tato aromatická bylina velice rychle roste, může se stát, že v květináči vytvoří poměrně nevzhledné keříky s velice dlouhými stonky. Z toho důvodu je dobré přistoupit čas od času k zaštipování rýmovníku, které vám pomůže vytvarovat květinu do správného košatého tvaru.
Jak zaštipovat rýmovník? Nejlepší způsob je odstranit vrchní výhonky, což napomůže budoucímu rozvětvování rostlinky. Stačí ustřihnout stopku těsně nad dvěma lístky a ustřižený kousek využít třeba na přípravu čaje nebo jako základ pro další rostlinku. Rýmovník poté brzy vyrazí další šlahoun někde jinde a začne se zahušťovat.
Rýmovník sušení
Sušení rýmovníku je velice náročné, jelikož tato rostlinka využívá své lístky jako zásobárnu vody, takže vydrží dlouho čerstvá a zvládne i několikadenní sucho. Při sušení tedy musíte být hodně trpěliví a dost často se stává, že i přesto ještě před usušením chytí listy plíseň a už je není možné použít. Proto je vhodné vždy používat listy rýmovníku čerstvé.
Rýmovník skladování
Jak vyplývá z toho, co jsme uvedli výše, sušení rýmovníku se příliš nevyplatí. Nejlepším způsobem, jak rýmovník správně uchovávat, je dobře se o rostlinu starat a na zimu ji umístit do pokoje, kde se teplota pohybuje kolem 15 °C. Rýmovník však můžete skladovat také jiným způsobem. Stačí, když z něj vyrobíte rýmovníkový sirup, kapky, mast nebo třeba olej.
Rýmovník cena a prodej
Lidé si často nevědí rady, kde koupit rýmovník, jelikož tato rostlina jde rychle na odbyt a v menším květinářství ji tedy nemusíte pokaždé sehnat. Nejlépe uděláte, pokud se vypravíte do většího zahradnictví, kde tuto bylinu můžete najít také pod názvem molice, moud, kubánské oregano či mexický nebo řecký eukalyptus. Cena rostlinky vždy záleží na její velikosti a pohybuje se kolem 40-100 korun.
Kde sehnat rýmovník, když všechna květinářství a zahradnictví mají tuto rostlinku vyprodanou? Zkuste se obrátit na své příbuzné, přátele a známé. Jistě najdete někoho, kdo má rýmovník doma a těší se z jeho blahodárných účinků. Pomocí řízkování vám snadno může vytvořit novou sazeničku, která se i vám brzy rozroste v košatý keřík.
Jak pěstovat rýmovník?
Pokud se chystáte se na pěstování rýmovníku v bytě, měli byste vědět, že se jedná o nenáročnou pokojovku, o kterou se dokáže postarat i každý začátečník. Zalévání není třeba přehánět a před každou zálivkou je dobré nechat půdu kolem rostlinky vyschnout. Při zimování byste měli umístit rýmovník do pokoje s teplotou kolem 15 °C. Na jaře je pak dobré přesadit rýmovník do nového květináče a občas rostlinu přihnojit. Prospívá mu také venkovní pobyt během letních měsíců.
Jak se provádí množení rýmovníku?
Nejjednodušším způsobem, jak množit rýmovník, je řízkování. Abyste získali další sazeničky, část stonku s alespoň jedním listem uštípněte a pak ho zapíchněte přímo do připravené půdy nebo ho vložte do skleničky s vodou, kde začne během několika dnů pouštět drobné kořeny.
Jak tvarovat rýmovník?
Rýmovník roste velice rychle a může se tak brzy stát, že v květináči vznikne přerostlý keř s příliš dlouhými stonky. Proto je dobré v takovou chvíli přistoupit k zaštipování rýmovníku, které pomůže vytvarovat rostlinu do správné podoby. Nejlepší je přitom odstranit vrchní výhonky, tedy ustřihnout stopku těsně nad dvěma lístky.
Jak sušit rýmovník?
Sušení rýmovníku je velice náročné, jelikož listy této rostliny představují zásobárnu vody, takže vydrží dlouho čerstvé a nevadí jim ani několikadenní sucho. Pokud chcete rýmovník usušit, musíte mít velkou trpělivost. Někdy se ale bohužel stane, že listy ještě před usušením zplesniví. Proto je lepší vždy používat rýmovník v čerstvém stavu.